Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Καλάι τύποι

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αυτο οτι καποιος που δεν εχει εμπειρια οδηγησης πρεπει να μαθει πρωτα με βοιδαμαξα επειδη σε καποιους ηταν πιο βολικη το μεσαιωνα με ξεπερναει!

    Οταν μιλαμε για κολληση με μολυβδο μιλαμε ετσι κι αλλιως για κατι που ηδη ειναι απαγορευμενο σε πολλες χωρες, φυσικα σε λιγα χρονια απλα δε θα υπαρχει, και πολυ καλως και δε θα υπαρχει πουθενα, και για κατι που βολευει οσους ΜΑΘΑΝ να κολλανε με αυτη και μονο με αυτη και δε θενε να ξεμαθουν.
    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν αφορα ΚΑΝΕΝΑ νεο ηλεκτρονικο που τωρα μαθαινει να κολλαει, και οχι, η "εμπειρια" σε παλιαιας κοπης πραματα ΔΕΝ βοηθαει αλλα ειναι 10000% ανασταλτικος παραγοντας στο να μαθει καποιος να χρησιμοποιει τα σωστα υλικα.
    Οποιος εχει τοσο θεμα και δε του βγαινουν οι κολλησεις υπαρχει και mix με Γαλιο.
    Επισεις, θα θελα να ξερα, οσοι κανουν τετοιες "προτασεις" (επειδη η αμολυβδη ...δεν κολλαει lol,) δε νοιωθουν "καπως" να τα λενε δημοσια απεναντι στους εκατομμυρια συναδελφους τους που εδω και 18 χρονια τη χρησιμοποιουν μια χαρα κι απροβληματιστα?
    btw, ο καθε ενας ειναι ελευθερος να χρησιμοποιησει οτι κολληση θελει (αν και χρησιμοποιοντας μολυβια σε μια rohs συσκευη για μενα ο πελατης πρεπει να ενημερωνεται πως παυει να ειναι rohs) αλλα σε καμια περιπτωση ενας νεος δε πρεπει να μπει σε τετοιου ειδους τριπακια.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και καλές γιορτές!

    Υπάρχει κάποια πρόταση από πού μπορούμε να αγοράσουμε κόλληση χωρίς μόλυβδο σε πρακτικό μέγεθος για ερασιτέχνη; Απ'όσο έψαξα βρίσκω ή μικρή διατομή (0.5mm) η οποία για μένα δεν είναι χρήσιμη, ή μισόκιλα καρούλια που είναι πολύ (προσωπικά μιλάω πάντα...)
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    το μισοκιλο καρουλι ισως σου ακουγεται ατελειωτο, αλλα κι αυτο τελειωνει καποτε, θα το δεις στη χρηση.
    Δυστυχως δε γνωριζω για μικροτερο μεγεθος -δε λεω πως δεν υπαρχει, αλλα εγω δε το γνωριζω) γιατι τα βρισκω ασυμφορα.
    ο acdcshop δεν εχει?

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (18-12-18)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Το acdc το έχει με παραγγελία. Έλεγα να πάρω για δοκιμή αυτές τις μέρες και να μην περιμένω :p

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    φτηνο μισο κιλο 96.5/3/0.5 που εχει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    φτηνο μισο κιλο 96.5/3/0.5 που εχει ?
    φθηνο δε ξερω.
    εγω την τελευταια που χα παρει αν θυμαμαι καλα την πηρα απ το Γιαννακοπουλο στον Πειραια, οχι λογο τιμης βεβαια αλλα επειδη με βολευε.
    Προσωπικα το θεμα τιμης στην κολληση δε το χω ψαξει ποτε, αφου κρατα κανα χρονο και παραπανω (μπορει και δυο καμια φορα).

    οσον αφορα επισκευες/αποστολες... στην τσαντα μου συνηθως ριχνω χυμα ενα γεναιο καρουλακι (40-50 γραμμαρια ισως) και με βγαζει παρα πολυ καιρο.
    Τωρα στο εργαστηριο βεβαια με τις κατασκευες εχω σχετικη καταναλωση αλλα οχι τοοοσο τραγικη.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    κοιτα εδω για τιμες stannol https://www.nsmarket.gr/en/clip/sear...ap?qry=stannol

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μπαλάκια γίνονται από την διαφορά στη σύνθεση-επιφανειακή τάση του νέου κράματος δεν έχει να κάνει με δικό σου λάθος. Ας μιλήσουν και οι εμπειρότεροι στο θέμα.
    νομιζω ο Νεστορας εχει δικιο, υπαρχουν κολλησεις που ειναι να τις πετας στον τοιχο, και αμολυβδες και με μολυβδο.
    Ειχα παει να κανω μια δουλεια στο εργαστηριο ενος φιλου και η κολληση του ηταν για να φτιαχνεις βαριδια να ψαρευεις καρχαριες... (btwηταν με μολυβι και μαλιστα απ τις υποτειθεμενες καλες 63/37).
    Στην αρχη νομιζα πως ο σταθμος κολλησης ειχε προβλημα, αλλα οταν εβγαλα απ την τσαντα τη δικη μου (αμολυβδη απ τις "δυσκολες" για καποιους) και την ελυωσε σα βουτυρο καταλαβαμε οτι η κολληση του ηταν "απ τους γυφτους".
    btw τετοια ευτραπελα επαιζαν πολυ και με καποιες απο τις πρωτες αμολυβδες που ηθελες οξυγονο να τις λυωσεις, και γενικα πιστευω παιζει αρκετα με τις κινεζοκολλησεις, ειτε αμολυβδες ειτε με μολυβδο ειτε με οτιδηποτε.
    Η πλακα ειναι οτι ο τυπος ενω ηταν απ τους προκατελειμενους με τις αμολυβδες επι τοπου πηρε ιδια με τη δικη μου.
    Για το θεμα κακων κολλησεων μαλλον δεν παιζει τοσο ρολο το κραμα οσο η μαρκα. Οι κολλησεις ετσι κι αλλιως αυτη τη δουλεια κανουν, να κολλανε, κι οπως ολα τα προιοντα οι καλες την κανουν τη δουλεια τους ενω οι φθηνιαρικες οχι

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    https://www.weller-tools.com/profess...otect+yourself
    Πάντως, στο site της Weller, λέει ότι οι lead free βγάζουν περισσότερα σωματίδια.
    Μπορεί να είναι βέβαια marketinιστικα τεχνάσματα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  11. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Δεν είναι μαρκετινστικό τεχνασμα. Μπορεί και να ισχύει, αλλα η Weller Θεωρεί αυτονόειτη την υπάρξη και χρηση του απαγωγού!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διάφοροι τύποι υπολογισμού
    By john_b in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-21, 18:36
  2. Διάφοροι τύποι τρανζίστορ...
    By TsikalidisAlexis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 14:02
  3. Τύποι ασφαλειών
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 22:39
  4. Μυστικοί τόποι της Ελλάδος
    By drPanos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 22:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας