Σελίδα 2 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 208

Θέμα: Home Automation με ESP8266 και Tasmota

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tgi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, μην με βαράτε.. είμαι άσχετος...
    μπορώ να φτιάξω αυτό το project με τέτοια ESP8266 ???
    θέλω για κάθε φώς και ένα τέτοιο?
    Μέχρι πόσα φώτα μπορεί να υποστηρίξει ένα
    ESP8266?
    Για δες αν σου κάνει αυτό: https://sonoff.itead.cc/en/products/sonoff/sonoff-4ch
    Έχει ενσωματωμένο ESP και παίρνει firmware Tasmota.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάτι και για έλεγχο του θερμοσίφωνα του σπιτιού που να δουλεύει με το home assistant;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ την παρέα. Έχω κάπου 2 χρόνια που φυτεύω sonoff/tasmota στο σπίτι (Κοζάνη) και στηρίζομαι στο Openhab και λίγα στο node-red.
    Εγώ ευτυχώς έχω υπόβαθρο τόσο στην πληροφορική όσο και στα ηλεκτρονικά αλλά και ηλεκτρολογικά, οπότε μου ήρθαν βολικά, μην πω ότι πολύ άργησα κιόλας.
    Για όσους ψάχνονται και καλά κάνουν να πω ότι θέλει αρκετό χρόνο για να μπεις στο... παιχνίδι αλλά προσφέρει μεγάλη ευκολία σε χαμηλό κόστος.
    Όποιος δεν αντέχει να σπάει το κεφάλι του θα πάει σε έτοιμες λύσεις όπως τα devolo πχ που έχουν έρθει Ελλάδα επίσημα.
    Καλό είναι να "συστηθούμε" όσοι έχουμε ήδη εγκαταστήσει έξυπνες λειτουργίες στα σπίτια, πέρα από μια έξυπνη μπριζα με το εταιρικό της app.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hackertom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι και για έλεγχο του θερμοσίφωνα του σπιτιού που να δουλεύει με το home assistant;
    Ιδίως για το θερμοσίφωνα, η συμβουλή μου είναι να μην τον συνδέουμε απευθείας στο sonoff/έξυπνο ρελέ (ακόμα και αυτά των 16Α) αλλά να στέλνουμε την εντολή στο ρελέ του θερμοσίφωνα στον πίνακα του σπιτιού. Σε τέτοια θέματα πρέπει να είσαι σίγουρος για τα θέματα ασφάλειας στον ηλεκτρικό τομέα...

    Άρα ο έλεγχος μπορεί να γίνει με sonoff. Υπάρχουν πολλά σχετικά video και tutorials στα αγγλικά πάντα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα. Έχω κάπου 2 χρόνια που φυτεύω sonoff/tasmota στο σπίτι (Κοζάνη) και στηρίζομαι στο Openhab και λίγα στο node-red.
    Εγώ ευτυχώς έχω υπόβαθρο τόσο στην πληροφορική όσο και στα ηλεκτρονικά αλλά και ηλεκτρολογικά, οπότε μου ήρθαν βολικά, μην πω ότι πολύ άργησα κιόλας.
    Για όσους ψάχνονται και καλά κάνουν να πω ότι θέλει αρκετό χρόνο για να μπεις στο... παιχνίδι αλλά προσφέρει μεγάλη ευκολία σε χαμηλό κόστος.
    Όποιος δεν αντέχει να σπάει το κεφάλι του θα πάει σε έτοιμες λύσεις όπως τα devolo πχ που έχουν έρθει Ελλάδα επίσημα.
    Καλό είναι να "συστηθούμε" όσοι έχουμε ήδη εγκαταστήσει έξυπνες λειτουργίες στα σπίτια, πέρα από μια έξυπνη μπριζα με το εταιρικό της app.
    Καλώς ήρθες στη παρέα Νίκο.

    Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα κι εγώ την αναζήτηση λύσεων για home automation με ΙοΤ και κατέληξα στα ESP με Tasmota. Από εκεί και πέρα the sky is the limit.

    Ποιο ήταν το κριτήριό σου να χρησιμοποιήσεις το OpenHab;
    Είσαι ευχαριστημένος από το περιβάλλον του;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Το openhab κατάλαβα ότι μου ταιριάζει όταν είδα το πάντρεμα που κάνει ανάμεσα σε υπηρεσίες, συσκευές, db κτλ.
    Πραγματικό πολυεργαλείο.
    Όπως είπα, αν είσαι 'σερβερας' και λινουξάς σου έρχεται από μόνο του.
    Και γω δεν θέλω να εξαρτάται το σπίτι από το internet, (blynk, stock itead firmware στα sonoff, public mqtt brokers) οπότε η απόφαση για ένα .. orange pi με 20€ να κρατάει το 'έξυπνο σπίτι' ήρθε αυτόματα.
    Σε κάποια φάση που θα σοβαρέψει το πράμα, θα τρέχει σε docker στο nas
    Τώρα κάνω και δοκιμές με lorawan sensors και νταξ.. όπως είπες, δεν υπάρχουν όρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Προς το παρόν χρησιμοποιώ το Node-RED και mosquitto για το MQTT σε Linux που τρέχει σε Android TV box.
    Επειδή όμως το Linux πάνω σε Android έχει τα θεματάκια του σύντομα θα αγοράσω ένα Raspberry Pi αφοσιωμένο στο home automation.
    Τότε θα αποφασίσω αν θα μεταβώ στο OpenHAB ή στο Home Assistant.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι το 80% της δουλειάς γίνεται με το node-red γιατί και κει βγήκαν πάρα πολλά modules (nodes).

    Όπως πχ υπάρχει binding για τον Solaredge inverter στο openhab, υπάρχει node και για το node-red.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Παιδια εγω τρεχω εδω και εναμιση χρονο περιπου non stop ενα raspberry με home assistant και mosquitto για broker στο εργαστηριο μου για διαφορους αυτοματισμους (φωτα συναγερμο κτλ) και οντως μπορεις να κανει τα παντα μ'αυτα τα μαραφετια Δεν έχει κρασαρει ποτε οσο καιρο το τρεχω, και πλεον μου εχει γινει συνηθεια μολις μπαινω μεσα στο εργαστηριο μου να γινονται ολα αυτοματα... απο mqtt nodes εχω δοκιμασει τα παντα (εχω καμια 10αρια esp8266 που τρεχουν στο χωρο με διαφορα firmware απο tasmota μεχρι κωδικα γραμμενο στο χερι στο arduino IDE, arduino με ethernet shield κ.α.) και οφειλω να πω πως το tasmota πραγματικα λυνει τα χερια σε πολλα θεματα αν αποφασισεις να στησεις κατι τετοιο. Τωρα οσο για το "μυαλο" ολης της υποθεσης, στην αρχη χρησιμοποιουσα openhab αλλα μολις δοκιμασα home assistant γλυκαθηκα απτο γραφικο περιβαλλον που εχει και τον ποιο ευκολο προγραμματισμο και παρεμεινα εκει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Aς κανει καποιος μια παρουσιαση,το hardware που χρησιμοποιησε,τις δυνατοτητες που εχει το συστημα κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RADIO AUTOMATION SOFTWARE
    By FOTIS 1525 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-23, 06:40
  2. ESP8266 και Netfaster IAD2 της HOL
    By kted in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 09:22
  3. ήχος home theater και ήχος tv
    By jova in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 17:56
  4. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Automation Studio 5
    By katestramenos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 22:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας