Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 208

Θέμα: Home Automation με ESP8266 και Tasmota

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Κάποιον οδηγό ρε παιδιά κάτι να ξεκινήσουμε και εμείς; Σύνδεση με raspberry pi; Αναγνώριση του ατόμου με το wifi τι συσκευές έχει κάνει σύνδεση στο sonoff κτλπ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή Συνοπτική περιγραφή συστήματος Home Automation με ESP8266 και Tasmota

    Παρόλο που υπάρχει πληθώρα οδηγιών στο διαδίκτυο (βλέπε blogs, github, youtube κλπ.) για το home automation με συσκευές ΙοΤ (Internet of Things), θα αναφέρω συνοπτικά τι χρειάζεται κανείς από πλευράς υλικού και λογισμικού για να στήσει ένα τοπικό σύστημα home automation με το λογισμικό (firmware) Tasmota.

    Μερικές απαραίτητες παραδοχές πριν την περιγραφή του συστήματος:

    • Η ενασχόληση με τις συσκευές ΙοΤ που περιγράφονται χρειάζεται εμπειρία σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και γνώση των κινδύνων που εγκυμονούν.
    • Προϋπόθεση είναι ότι υπάρχει στο χώρο ασύρματο τοπικό δίκτυο WiFi το οποίο διασυνδέει όλες τις συσκευές ΙοΤ.
    • Το σύστημα που περιγράφεται είναι τοπικό και δεν χρησιμοποιεί λύσεις μέσω cloud εφαρμογών. Με το τρόπο αυτό όλα τα δεδομένα παραμένουν τοπικά.
    • Η παρακάτω περιγραφή αφορά μόνο συσκευές που βασίζονται στο ESP8266 και στο Tasmota.
    • Το λογισμικό Tasmota βασίζει τη μεταφορά δεδομένων μέσω του πρωτοκόλλου επικοινωνίας MQTT. Επομένως είναι απαραίτητο να οριστεί ένα τοπικός ΜQTT broker.


    Ξεκινώντας από την κορυφή, το σύστημα περιλαμβάνει τα παρακάτω:


    • Server

    Είναι το κεντρικό σύστημα διασύνδεσης όλων των συσκευών ΙοΤ και παρέχει πολλαπλές υπηρεσίες όπως τη διεπαφή χρήστη (user interface), την επικοινωνία μεταξύ συσκευών, την υλοποίηση αυτοματισμών κλπ.
    Ο server μπορεί να είναι οποιαδήποτε συσκευή που τρέχει Linux. Έτσι έχουμε τις εξής επιλογές από πλευράς υλικού:
    - Raspberry Pi ή παρόμοιες λύσεις. Νομίζω δε χρειάζεται συστάσεις
    - Android TV Box ή άλλη συσκευή Android. Χρειάζεται εγκατάσταση περιβάλλοντος Linux μέσω Linux Deploy.
    - NAS με docker container ή Linux? Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας δώσει τη συμβουλή του.
    Ο server τρέχει τις εξής εφαρμογές:
    - Mosquito. Είναι η πιο διαδεδομένη υλοποίηση του πρωτοκόλλου MQTT και προσφέρει ορισμένα καλά εργαλεία από τη γραμμή εντολών. O server πρέπει να οριστεί ως MQTT broker δηλαδή θα εξυπηρετεί όλη την ανταλλαγή δεδομένων μέσω MQTT.
    - Node-RED. Είναι μία πλατφόρμα γραφικού προγραμματισμού που ελέγχει τη ροή δεδομένων μέσω nodes. Με το λογισμικό αυτό υλοποιούνται πλήθος λειτουργιών όπως αυτοματισμοί, καταγραφή συμβάντων, ειδοποιήσεις μέσω email, εντολές μέσω twitter και πολλές άλλες. Επίσης μπορεί να υλοποιήσει και το περιβάλλον του χρήστη (user interface) μέσω web.
    - Home Assistant. Ίσως η πιο διαδεδομένη πλατφόρμα home automation που διασυνδέει σχεδόν τα πάντα.
    - OpenHAB. Αντίστοιχο με το Home Assistant.
    Ορισμένες εφαρμογές μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους όπως το Home Assistant να χρησιμοποιεί το γραφικό περιβάλλον του Node-RED.


    • Συσκευή ΙοΤ

    Είναι οποιαδήποτε συσκευή που βασίζεται στο ESP8266. Υπάρχει πληθώρα έτοιμων συσκευών όπως οι συσκευές sonoff της εταιρείας Itead αλλά μπορούμε να φτιάξουμε και τη δική μας με ένα ESP module.
    H συσκευή που θα επιλεγεί θα πρέπει να προγραμματιστεί με το firmware Tasmota. Παρακάτω ακολουθούν μερικά χρήσιμα link:
    - Tasmota repository: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota
    - Tasmota wiki με όλες τις συσκευές που υποστηρίζει: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki

    • Sensors/Drivers

    Είναι όλα τα ηλεκτρονικά στοιχεία που είτε μετράνε φυσικά μεγέθη όπως θερμοκρασία, υγρασία, ηλεκτρική ισχύς κλπ. είτε ελέγχουν οικιακές συσκευές όπως φώτα, κλιματιστικά, ηλεκτρικά ρολά κλπ.
    Μερικά είναι πολύ απλά όπως μία απλή δίοδος infrared για τον έλεγχο συσκευών μέσω υπερύθρων αλλά υπάρχουν και πιο σύνθετα όπως ηλεκτρονικά module για τη μέτρηση ηλεκτρικής ενέργειας που διαθέτουν σειριακή διασύνδεση. Τα ηλεκτρονικά στοιχεία συνδέονται με το ESP με τις εισόδος/εξόδους που παρέχει είτε ψηφιακά on/off, είτε σειριακά I2C, TTL κλπ.
    Την οδήγηση των sensor/driver την αναλαμβάνει το λογισμικό tasmota και η πλήρης λίστα που υποστηρίζει αναφέρονται στο παρακάτω link:
    https://github.com/arendst/Sonoff-Ta...ted-by-Tasmota

    Ελπίζω με την παραπάνω συνοπτική περιγραφή να έδωσα μια μικρή βοήθεια σε όσους θέλουν να ξεκινήσουν στον απίθανο κόσμο του Home Automation με ΙοΤ και Tasmota.
    Είναι σαφές ότι χρειάζεται αρκετό διάβασμα και πειραματισμό αλλά αυτή είναι η ομορφιά αυτών των project.

    Επίσης να αναφέρω ότι πολύ σημαντική είναι η προσωπική μας ασφάλεια και των γύρω μας όταν κάνουμε δοκιμές γιατί ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας και όλα τα επακόλουθα ενός βραχυκυκλώματος είναι πάντοτε πολύ πιθανά. Για όσους δεν έχουν εμπειρία σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις καλό είναι να αποφύγουν οποιαδήποτε δοκιμή και να απευθυνθούν σε κάποιο επαγγελματία του χώρου.

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

    7 Not allowed! Not allowed!

  3. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον evzone για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (30-12-18), georgeb1957 (25-12-18), glf (25-12-18), mikemtb (25-12-18), vasilllis (25-12-18)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aς κανει καποιος μια παρουσιαση,το hardware που χρησιμοποιησε,τις δυνατοτητες που εχει το συστημα κλπ.
    Νομίζω ότι αυτά αξίζει να μπουν σε ξεχωριστό πάλι θέμα για να μη χάνονται και εδώ ας είναι η κουβέντα απορίες συμβουλές για τα.. καθημερινά προβλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    καλησπερα χρονια πολλα σε ολους με υγεια, εχω και εγω ενα θεματακι ακολουθεισα αυτον τον οδηγο του espeasy r120 σε εαν sonoff https://www.youtube.com/watch?v=fN_QKOWvG1s εκανα ακριβως οτι λεει περασε το firmware αλλα δυστιχως δεν μου λειτουργει το εκανα και με δυο sonoff.
    εχει καποιος το ιδιο προβλημα
    ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Αφού πέρασες νέο firmware, ξέρεις να συνδέσεις το FTDI στο sonoff για να διαβάσεις τη σειριακή μέσω του Η/Υ.
    Δεν έχω δει το ESP Easy, αλλά στο tasmota αυτό κάνουμε για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το module μας. Αν μπουτάρει, ποια ip παίρνει, αν βλέπει wifi, αν βλέπει τον broker κτλ..

    Σαν πρώτη ιδέα του hardware, κοίτα μη ξεχάσεις γειωμένο το GPIO 0

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ ξεπλεξα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού πέρασες νέο firmware, ξέρεις να συνδέσεις το FTDI στο sonoff για να διαβάσεις τη σειριακή μέσω του Η/Υ.
    Δεν έχω δει το ESP Easy, αλλά στο tasmota αυτό κάνουμε για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το module μας. Αν μπουτάρει, ποια ip παίρνει, αν βλέπει wifi, αν βλέπει τον broker κτλ..

    Σαν πρώτη ιδέα του hardware, κοίτα μη ξεχάσεις γειωμένο το GPIO 0
    να ρωτησω κατι αυτο (sonoff)το βλεπω και μεσω ddns?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 03-01-19 στις 11:08

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν είμαι στο θέμα αλλά θα την κάνω την ερώτηση παρόλα αυτά.

    Εχω φτιάξει έναν αισθητήρα θερμοκρασίας εξωτερικού χώρου, ο οποίος στέλνει τα δεδομένα μέσω nRF24L01. Τα δεδομένα αυτά τα λαμβάνει ένα Raspberry Pi το οποίο έχει και αυτό συνδεδεμένο πάνω του ένα nRF24L01. Εχω γράψει ένα πρόγραμμα σε C (βασικά τροποποίησα ένα απο τα παραδείγματα που υπήρχαν) και διαβάζει τα πακέτα απο το nRF και τα γράφει σε ένα text αρχείο σαν csv. Μετά αυτό το αρχείο γίνετε parse απο ένα script και μεταδίδει τα δεδομένα στο thingspeak.

    Τι θέμα μου τώρα. Θέλω να μετακομοίσω σε openhub υποδομή. Και αυτό επειδή δεν θέλω να εφεύρω τον τροχό απο την αρχή. Ψάχνω εδώ και καιρό πως θα μεταφέρω αυτό που έχω στο περιβάλλον του openhub αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό. Το ποιο κοντινό που βρήκα είναι στο mysensors κάτι που λεγετε raspberry pi gateway και διαβάζι δεδομένα απο το nRF. Θα χρειαστεί όμως να αλλάξω τον κώδικα στον αισθητήρα και να χρησιμοποιήσω αυτόν απο το mysensors. Αυτό συνεπάγετε ότι θα χάσω το thingspeak ή τουλάχιστον θα χρειαστεί μπόλικη δουλεια για να το διατηρήσω.

    Είναι σωστή η παραπάνω υπόθεση? δηλαδή, έχω καταλάβει καλά την δουλειά που κάνει αυτό το gateway που θα τρέχει στο raspberry? και αν ναι, ποιο transport θα προτιμούσατε? υπάρχουν σειριακό και MQTT...

    Ευχαριστώ,
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω κατι αυτο (sonoff)το βλεπω και μεσω ddns?
    Οτιδήποτε προσφέρει δικτυακή υπηρεσία μέσω TCP ή UDP μπορείς να το βλέπεις μέσω DDNS αρκεί να ρυθμίσεις κατάτλληλα το router σου και τη συσκευή sonoff.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς DDNS? Φαντάζομαι όχι το μηχανισμό που περιγράφεται στο το RFC2136 που ο host ενημερώνει αυτόματα τον DNS Server σε ένα LAN αλλά την υπηρεσία DynDNS που είναι άλλο θέμα...

    Απο όσο ξέρω ο απομακρυσμένος έλεγχος γίνεται μόνο μέσα απο το app του εκτός και αν Άλπεις κάποιο custom firmware όπως αυτά που συζητιούνται εδώ...

    https://sonoff.itead.cc/en/

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είμαι στο θέμα αλλά θα την κάνω την ερώτηση παρόλα αυτά.

    Εχω φτιάξει έναν αισθητήρα θερμοκρασίας εξωτερικού χώρου, ο οποίος στέλνει τα δεδομένα μέσω nRF24L01. Τα δεδομένα αυτά τα λαμβάνει ένα Raspberry Pi το οποίο έχει και αυτό συνδεδεμένο πάνω του ένα nRF24L01. Εχω γράψει ένα πρόγραμμα σε C (βασικά τροποποίησα ένα απο τα παραδείγματα που υπήρχαν) και διαβάζει τα πακέτα απο το nRF και τα γράφει σε ένα text αρχείο σαν csv. Μετά αυτό το αρχείο γίνετε parse απο ένα script και μεταδίδει τα δεδομένα στο thingspeak.

    Τι θέμα μου τώρα. Θέλω να μετακομοίσω σε openhub υποδομή. Και αυτό επειδή δεν θέλω να εφεύρω τον τροχό απο την αρχή. Ψάχνω εδώ και καιρό πως θα μεταφέρω αυτό που έχω στο περιβάλλον του openhub αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό. Το ποιο κοντινό που βρήκα είναι στο mysensors κάτι που λεγετε raspberry pi gateway και διαβάζι δεδομένα απο το nRF. Θα χρειαστεί όμως να αλλάξω τον κώδικα στον αισθητήρα και να χρησιμοποιήσω αυτόν απο το mysensors. Αυτό συνεπάγετε ότι θα χάσω το thingspeak ή τουλάχιστον θα χρειαστεί μπόλικη δουλεια για να το διατηρήσω.

    Είναι σωστή η παραπάνω υπόθεση? δηλαδή, έχω καταλάβει καλά την δουλειά που κάνει αυτό το gateway που θα τρέχει στο raspberry? και αν ναι, ποιο transport θα προτιμούσατε? υπάρχουν σειριακό και MQTT...

    Ευχαριστώ,
    Νίκος
    Γενικά το να βάλεις το raspberry να διαβάζει ένα αισθητήρα είναι .. αμαρτία
    Όλο αυτό, ακόμα και τη σύνδεση με το thingspeak το κάνεις πιο φτηνά και εύκολα με το esp8266.
    Το έχω κάνει και γω.

    Αφού θες μάλιστα να δεις το openhab ( η το homeassistant πχ) καλύτερα να ασχοληθείς με το esp8266 σε ότι αφορά τους αισθητήρες και κρατά το raspberry για να στήσεις το openhab και τις υπηρεσίες του (mqtt, node-red προαιρετικά).

    Θα δεις ότι μετά το thingspeak θα είναι περιττό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RADIO AUTOMATION SOFTWARE
    By FOTIS 1525 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-23, 06:40
  2. ESP8266 και Netfaster IAD2 της HOL
    By kted in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 09:22
  3. ήχος home theater και ήχος tv
    By jova in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 17:56
  4. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Automation Studio 5
    By katestramenos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 22:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας