Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Τζάκι βιοαιθανόλης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    τα τζάκια βιοαιθανολης εχουν το χαρακτηριστικο της μη υπαρξης καμιναδας. οποτε ....η βιοαιθανολη ειναι ή μονη λύση για καυση χωρις καταλυπα....!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Από μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο:

    Φωτιστικό (μπλέ) οινόπνευμα.

    Τζάκια βιοαιθανόλης

    3 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΜαστροΤζεπέτο (26-12-18), nick1974 (26-12-18)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Εκτός από τις προσμίξεις που ανέφεραν τα άλλα μέλη ,μεθανόλη και τερεβινθέλαιο, οι οποίες δεν ευθύνονται για την ανυπόφορη μυρωδιά του μπλέ οινοπνεύματος, υπάρχει και μία ακόμα πρόσμιξη η πυριδίνη που μπαίνει σε ελάχιστη ποσότητα και βρωμάει απαίσια.
    Η πυριδίνη βρωμάει κάτι μεταξύ χαλασμένου ψαριού και περιόδου, μπαίνει σε ελάχιστα ίχνη στο μπλέ οινόπνευμα η γνωστή μετουσίωση. Ανιχνεύεται φασματοσκοπικώς ακόμα και μετά από απόσταξη του οινοπνεύματος αν χρησιμοποιηθεί σε νοθευμένα ποτά.Φυσικά είναι και αυτή επικίνδυνη για την υγεία εφόσον το τζάκι είναι σε κλειστό χώρο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αν αναζητάς κάτι φθηνό να καις μήπως δοκίμαζες και οινοπνευμα εντριβών? Συνήθως 90% οινόπνευμα + αρώματα, ίσως λιγότερο άσχημο σε μυρωδιά από το φωτιστικό.
    Τελευταία επιλογή θα ήταν και η ισοπροπυλική, αλλά καίγεται με κίτρινη φλόγα που αφήνει και λίγη κάπνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων

    μα και ο θεματοθετης ο διευκρινησε αλλα και οποιος αγοραζει τετοιο προιον το γνωριζει -τουλαχιστο ετσι υποτειθεται- οτι ειναι απλα ενα ντεκορ που συνηθως ταιριαζει κυριως σε χωρους με μινιμαλ μοντερνα γραμμη.
    Ειναι τραγικο καποιος να εχει αγορασει τζακι βιοαιθανολης για να ζεσταθει, αφου ετσι κι αλλιως δε ζεσταινει ουτε καν το γυαλι του

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη manos_3
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    872

    Προεπιλογή

    Το τζάκι αυτό το θέλω καθαρά για θέμα ντεκόρ.Σε καμία περίπτωση για θερμανση.
    Σας ρωτάω αν μπορώ να βάλω το μπλε οινόπνευμα γιατί δεν ξέρω που θα βρω την βιοαιθανόλη.Με αναζήτηση στο σκρουτζ είδα ότι τη πουλάνε σε λίτρο, πεντάλιτρο αλλά τα μεταφορικά για ένα λίτρο γράφει ότι είναι 10 ευρώ κάτι το απαράδεκτο.Εγω θέλω να το έχω πότε πότε σα ντεκόρ και μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
    ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
    δηλαδή, Τίποτα!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τζάκι αυτό το θέλω καθαρά για θέμα ντεκόρ.Σε καμία περίπτωση για θερμανση.
    Σας ρωτάω αν μπορώ να βάλω το μπλε οινόπνευμα γιατί δεν ξέρω που θα βρω την βιοαιθανόλη.Με αναζήτηση στο σκρουτζ είδα ότι τη πουλάνε σε λίτρο, πεντάλιτρο αλλά τα μεταφορικά για ένα λίτρο γράφει ότι είναι 10 ευρώ κάτι το απαράδεκτο.Εγω θέλω να το έχω πότε πότε σα ντεκόρ και μόνο.
    Δεν βαριέσαι ρε φίλε, παρε έναν ωραίο πίνακα ζωγραφικής για ντεκορ !!! Άκου εκει 10 € μεταφορικά !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τζάκι αυτό το θέλω καθαρά για θέμα ντεκόρ.Σε καμία περίπτωση για θερμανση.
    Σας ρωτάω αν μπορώ να βάλω το μπλε οινόπνευμα γιατί δεν ξέρω που θα βρω την βιοαιθανόλη.Με αναζήτηση στο σκρουτζ είδα ότι τη πουλάνε σε λίτρο, πεντάλιτρο αλλά τα μεταφορικά για ένα λίτρο γράφει ότι είναι 10 ευρώ κάτι το απαράδεκτο.Εγω θέλω να το έχω πότε πότε σα ντεκόρ και μόνο.
    πολυ τσουγμενα μεταφορικα...
    τεσπα, νομιζω δεν ειναι κατι που θα το αναβεις καθημερινα οποτε θα σου κρατησει καιρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αναζήτηση στο σκρουτζ είδα ότι τη πουλάνε σε λίτρο, πεντάλιτρο αλλά τα μεταφορικά για ένα λίτρο γράφει ότι είναι 10 ευρώ κάτι το απαράδεκτο.
    Δυστυχώς είναι εύφλεκτη ουσία που μπορεί να χυθεί από το μπουκάλι με διάφορους τρόπους.Έτσι θέλει ειδική μεταχείριση.Σκέψου αυτός που μεταφέρει τα γράμματα σου να σου τα φέρει μουσκεμένα με βιοαιθανόλ .Θα δεις ξεβαμμένα γράμματα εκτυπωτών ή και χειρόγραφα,δεν λέω για την περίπτωση να καπνίζει και να πάρουν φωτιά.Η εναλλακτική σου πιστεύω ότι είναι οινόπνευμα λοσιόν καθαρισμού που την πουλάνε και στα σούπερ μάρκετ
    https://www.agora-zw.gr/%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%C F%87%CE%BF%CF%83-%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%B9%CE%B2-fildisi-70o-%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BD%CE%B5%CF%85%C E%BC%CE%B1-425ml

    https://www.roimedicals.gr/shop/alkoolouxos-losion-de-lux-70-baumoi/?ref=bestprice.gr

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 28-12-18 στις 07:29

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    http://www.tzakia-chania.gr
    Είδα είσαι από Χανιά.
    Επίσης όποιος θέλει 'τζακι'
    https://e-tzaki.gr/product/tzaki-ile...o-led-ef455sl/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τζάκια Βιοαιθανόλης
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 17:28
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας