Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Τζάκι βιοαιθανόλης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη manos_3
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    872

    Question Τζάκι βιοαιθανόλης

    Γεια σας και χρόνια πολλά.
    Έχω παραγγείλει ένα μικρό τζάκι βιοαιθανόλης, ξέρετε αυτά που είναι για διακόσμηση.
    Έχω μία ερώτηση...αντί για βιοαιθανόλη μπορώ να χρησιμοποιήσω φωτιστικό μπλέ οινόπνευμα;
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
    ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
    δηλαδή, Τίποτα!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Από οτι είδα ναι... αιθανόλη + χρώμα είναι το φωτιστικό, οπότε άνετα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και χρόνια πολλά.
    Έχω παραγγείλει ένα μικρό τζάκι βιοαιθανόλης, ξέρετε αυτά που είναι για διακόσμηση.
    Έχω μία ερώτηση...αντί για βιοαιθανόλη μπορώ να χρησιμοποιήσω φωτιστικό μπλέ οινόπνευμα;
    Ευχαριστώ!
    Η βιοαιθανόλη καίγεται σαν το πετρέλαιο, ενώ το οινόπνευμα είναι πολύ εύφλεκτο, άρα όχι. , Μην το χρησιμοποιήσετε.
    Μάθε να κάνεις μόνος σου βιοαιθανόλη , με τον ήλιο της Κρήτης δεν είναι δύσκολο ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βιοαιθανόλη καίγεται σαν το πετρέλαιο, ενώ το οινόπνευμα είναι πολύ εύφλεκτο, άρα όχι. , Μην το χρησιμοποιήσετε.
    Μάθε να κάνεις μόνος σου βιοαιθανόλη , με τον ήλιο της Κρήτης δεν είναι δύσκολο ....
    Αστο γράψε λάθος το μπέρδεψα με το βιοντίζελ !!!
    Αλλά καλού κακού πρόσεξε το λίγο .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη manos_3
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    872

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ κύριοι για τις απαντήσεις σας.
    Τότε αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κλασικό φωτιστικό οινόπνευμα που εχει το μπουκαλακι 80 λεπτα και το βρίσκεις και σε όλα τα σουπερ μάρκετ, γιατί να ζητάνε βιοαιθανόλη που και είναι πολύ πιο ακριβή και δεν υπάρχει και σε μαγαζιά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ,
    ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
    ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
    δηλαδή, Τίποτα!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    χωρις να ειμαι απολυτα σίγουρος το φωτιστικό εχει παραγωγα ορυκτών καυσίμων που ειναι ώς συνηθως επιβλαβή για την υγεια και δεν εχουν καλο ποσοστό καυσης ( καταλυπα στα καυσαερια) . απο την αλλη η βιοαιθανολη χωρις να ξέρω αν εχει καλύτερη καυση ( εννοώ για τα καυσαερια που τελικά εκλυονται) οπωσδήποτε δεν ειναι πιο επιθετικη στην υγεια απο ότι ειναι το λαδι όταν κανουμε πατατιτες τηγάνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ κύριοι για τις απαντήσεις σας.
    Τότε αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κλασικό φωτιστικό οινόπνευμα που εχει το μπουκαλακι 80 λεπτα και το βρίσκεις και σε όλα τα σουπερ μάρκετ, γιατί να ζητάνε βιοαιθανόλη που και είναι πολύ πιο ακριβή και δεν υπάρχει και σε μαγαζιά;
    το επωνομαζομενο φωτιστικο οινοπνευμα απ οτι θυμαμαι εχει το χρωμα του απο τη γαλαζια οξειδωση του χαλκου (γαλαζοπετρα) οποτε δε το λες και το οτι καλυτερο να το χεις σπιτι σου. (γενικοτερα δεν ειναι κατι που χρειαζεται να χρησιμοποιειται οπουδηποτε).
    Η βιοαιθανολη προφανως απρυθυνεται σε πιο ψαγμενο κοινο που ουτως η αλλως θα απευευγε καθε επαφη με τοξικα. τουλαχιστο αυτο νομιζω.
    Δεν ειμαι τρελαμενος με οτιδηποτε, αλλα τουλαχιστο τοξικα πραγματα που αντικειμενικα μπορουμε να τα αποφυγουμε δε βλεπω λογο γιατι να τα χρησιμοποιουμε.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το επωνομαζομενο φωτιστικο οινοπνευμα απ οτι θυμαμαι εχει το χρωμα του απο τη γαλαζια οξειδωση του χαλκου (γαλαζοπετρα) οποτε δε το λες και το οτι καλυτερο να το χεις σπιτι σου. (γενικοτερα δεν ειναι κατι που χρειαζεται να χρησιμοποιειται οπουδηποτε).
    Η βιοαιθανολη προφανως απρυθυνεται σε πιο ψαγμενο κοινο που ουτως η αλλως θα απευευγε καθε επαφη με τοξικα. τουλαχιστο αυτο νομιζω.
    Δεν ειμαι τρελαμενος με οτιδηποτε, αλλα τουλαχιστο τοξικα πραγματα που αντικειμενικα μπορουμε να τα αποφυγουμε δε βλεπω λογο γιατι να τα χρησιμοποιουμε.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κάποτε, πρίν 15 χρόνια, είχα το μεράκι να φάω καπνιστή ρέγγα σε εφημερίδα με οινόπνευμα. Έβαλα μπλέ, και άναψα την εφημερίδα .... Εννοείται ότι την πέταξα τη ρέγγα !!! Τόση βρώμα πετρελαίου δεν είχα ξαναδοκιμάσει . Τώρα όποιος θέλει έχει το άρωμα του ορυκτού που θέλει στο σπίτι του.
    Όσο για το βιοντίζελ που είπα πριν, επειδή ο πιο πρόσφορος τρόπος είναι από τηγανολαδα, το σύνηθες άρωμα είναι της τηγανητης πατάτας .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Το χρώμα οφείλεται στο μπλε του μεθυλενίου (που φεύγει πολύ εύκολα).
    Το πρόβλημα είναι αλλού, στο τερεβινθέλαιο (νέφτι) με την χαρακτηριστική μυρωδιά και την μεθανόλη (ξυλόπνευμα), των οποίων ο διαχωρισμός είναι ασύμφορος.
    Τα υποπροϊόντα της καύσης του τερεβινθέλαιου είναι τοξικά οπότε καλό θα είναι να μην χρησιμοποιείται σαν καύσιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρώμα οφείλεται στο μπλε του μεθυλενίου (που φεύγει πολύ εύκολα).
    Το πρόβλημα είναι αλλού, στο τερεβινθέλαιο (νέφτι) με την χαρακτηριστική μυρωδιά και την μεθανόλη (ξυλόπνευμα), των οποίων ο διαχωρισμός είναι ασύμφορος.
    Τα υποπροϊόντα της καύσης του τερεβινθέλαιου είναι τοξικά οπότε καλό θα είναι να μην χρησιμοποιείται σαν καύσιμο.
    το τερεβινθελαιο παραγεται απ την αποσταξη τηςβριτηνης του πευκου ενω το οινοπνευμα θεωρητικα θεωρητικα βγαινει απο φρουτα... εχω χασει κατι?
    αν το μπλε βγαινει απο κανενα πετρελαιο τοτε εννωεις white spirit, οχι τερεβινθελαιο

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τζάκια Βιοαιθανόλης
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 17:28
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας