Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Παρεμβολες απο κεραιες κινητης τηλεφωνιας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή Παρεμβολες απο κεραιες κινητης τηλεφωνιας

    Καλημερα ομαδαρα!

    Εδω και πανω απο 1μιση χρονο εχω στησει στην ταρατσα μου ενα σταθμο ληψης μετεορολογικων δορυφορων (NOAA APT) καθως και ενα σταθμο ληψης satnogs. Tον τελευταιο καιρο (εδω εδω και μισο χρονο περιπου) εχω παρατηρησει οτι δεν "ακουω" σχεδον καθολου τους δορυφορους πλεων, οπως και γενικα την μπαντα των 2 μετρων, οποτε ξεκινησα να ψαχνομαι να δω τι συμβαινει. Μετα απο δοκιμή πολλων κεραιων (απο απλα διπολακια, yagi, μεχρι QFH) κατεληξα σκαναροντας το φασμα απο 50MHz εως 1GHz περιπου με ενα απλο rtl-sdr οτι απο τα 480MHz και πανω που ξεκινανε οι μπαντες κινητης τηλεφωνιας οτι τα σηματα αυτα ειναι σε επιπεδα τα οποια "μπουκωνουν" το rtl sdr με αποτελεμα να ανεβαινει το noise floor και το SNR να πεφτει κατακορυφα σε οτι προσπαθω να ακουσω. Το ξερω οτι σε καμια περιπτωση οι "μετρησεις μου" δεν ειναι ουτε ακριβεις ουτε επιστημονικες, αλλα μην εχοντας αλλο εξοπλισμο για μετρησεις ειπα να κανω μια προσπαθεια να δω τι συμβαινει. Εδω αξιζει να σημειωθει οτι με τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο στην ιδια θεση ειχα κατα πολυ καλυτερη ληψη στα σηματα που με ενδιαφερουν πριν απο περιπου ενα χρονο, και οτι ακομα και σε ραδιοφωνα fm στο σπιτι ακουγεται ο ψηφιακος θορυβος-διαμορφωση των κεραιων σε ολη την μπαντα. Σε αποσταση 100-200 μετρων απτο σπιτι εχω 2 κεραιες κινητης με τις οποιες ποτε δεν ειχα προβλημα ομως πιο παλια. Να αναφερω επισης πως εχω δοκιμασει πολλα φιλτρα απο χαμηλοπερατα με αποκοπη στα 200MHz, διελευσης ζωνης 2μετρων, χαμηλοπερατα απορριψης LTE και αλλα χωρις κανενα αποτελεσμα. Οτι και αν κανω τα επιπεδα σηματος της κινητης ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα ακομα και απο τα σηματα fm στους 8-108 που στην περιοχη μου ηταν ανεκαθεν μεγαλα!
    Και ερωτω. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο συναδελφοι? Μηπως τελικα θα πρεπει να περασει κανα βαννακι της ΕΕΤΤ να ριξει καμια ματια? Untitled.jpg Untitled1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Ανδρέα!

    Είναι περίεργο που δεν είδες καμία βελτίωση με τα φίλτρα που δοκίμασες. Σε τι κουτί έχεις τον εξοπλισμό σου; Μήπως να τα θωρακίσεις καλύτερα εντός μεταλλικού κουτιού;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Μου εχει τυχει και μενα να παρεμβαλει η κινητη σε δορυφορικη ληψη και συγκεκριμενα το 4g.Ειχα παει να ρυθμισω ενα νοβα στο οποιο δεν επαιζαν ολα τα καναλια και ενω το σημα ηταν full σε 2-3 transponders σε καποιους αλλους τιποτα..Ο κυριος ειχε βαλει στο μπαλκονι του κεραια κινητης λιγα μετρα πιο διπλα απο το πιατο,στο φασμα του μηχανηματος φαινοταν η παρεμβολη.Πανω απο τα μηχανηματα της κινητης ειχαν βαλει ενα ηλεκτρολογικο πινακα με ασφαλειες και ειχα γραψει το τι ηταν η καθε μια (ειχε 5-6) ε οταν εκλεισα το 4g ολα τζαμι τελος η παρεμβολη..Την αφησα κλειστη και του ειπα να ενημερωση την εταιρια να ερθουν να διορθωσουν τα μηχανηματα τους για να μην παρεμβαλουν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jimk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (03-01-19)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Ειναι ολα ηδη μεσα σε στεγανο μεταλλικο κουτι στην ταρατσα μου... Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω ενα στικακι rtl-sdr (με μεταλικο περιβλημα το τελευταιο) συνδεδεμενο με ενα raspberry pi για να μου "πασαρει" το στικακι μεσω δικτυου. απο το κουτι φευγει 1μιση μετρο ομοαξονικο και καταληγει σε ενα απλο διπολακι συντονισμενο στα 2 μετρα... Και το raspberry το ιδιο παραγει λιγο θορυβο σε καποιες συχνοτητες, οπως και το ethernet που χρησιμοποιει, αλλα δεν εχει καμια σχεση με τη σταθμη σηματος της κινητης που λαμβανω... τα ιδια θεματα εχω ακομα και αν συνδεσω το στικακι κατευθειαν σε λαπτοπ με τροφοδοσια απο μπαταρια... Εχω μια μικρη εντυπωση οτι κααατι εχει αλλαξει τον τελευταιο καιρο στις κεραιες κινητης στην περιοχη μου... Οι τελευταιες μετρησεις τις ΕΕΤΤ στην περιοχη εγιναν το 2017 συμφωνα με το σαιτ τους και ηταν εντος οριων εντασης πεδιου, αλλα εγω αρχισα να παρατηρω το προβλημα αρκετα αργοτερα (απο τα μεσα του '18.) Ο εξοπλισμος μου δεν μπορει να ειναι γιατι εχω αλλαξει πρακτικα τα παντα μεχρι τωρα. Και επειδη ο σταθμος μου δουλευει αυτονομα 24/7, μπορω να εντοπισω ακομα και την περιοδο που εγιναν οι αλλαγες στο ραδιοφασμα γιατι πολυ απλα τοτε χειροτερεψε κατα πολυ η ποιοτητα των σηματων που εβλεπα. Επισης ξερω οτι τα στικακια rtl sdr δεν ειναι σοβαρος εξοπλισμος και δεν εχουν φιλτρα στην εισοδο τους και αυτο δυσχεραινει τη ληψη οταν υπαρχουν δυνατα σήματα εκτος μπαντας, αλλα αυτο που με ανησυχει ειναι η σταθμη σηματος απο τις κεραιες της κινητης... Οταν αρχισα να ακουω τις παρεμβολες ακομα και στα ραδιοφωνα fm μεσα στο σπιτι αρχισα να αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα... Εδω αξιζει να σημειωθει οτι οτι δεν βλεπω πουθενα αλλου "ειδωλα" των σηματων κινητης εκτος των κυριως συχνοτητων που εκπεμπουν οποτε δεν υπαρχει θεμα spurious εκπομπων και τετοια απτη μερια τους, μονο η ισχυς με προβληματιζει. (οι φωτο ειναι απο το σταδιο της κατασκευης. Τωρα το κουτι εχει κλεισει και απο κατω και η διελευση σηματος απο την κεραια προς τα μεσα γινεται με κονεκτορες BNC,F,και PL239 στερεωμενους στο σασι. Επισης εχει αφαιρεθει και ο προενισχυτης της φωτογραφιας γιατι εκανε τα πραγματα χειροτερα)
    IMG_20181216_190259.jpg paremvoli1.jpg paremvoli.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andrewsweet4 : 03-01-19 στις 11:35

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να βελτιώσεις την θωράκιση στο κουτί που έχεις.
    Κλείσε την τρύπα στο κάτω μέρος του κουτιού κάτω βιδώνοντας μεταλλική πλάκα στο άνοιγμα (πιθανότατα την είχε όταν το αγόρασες).

    Για την διέλευση των καλωδίων μέσω αυτής, χρησιμοποίησε pigtail με connectors που βιδώνουν στο σασί, σαν αυτό




    Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις να θωρακίσεις το bias tee πει είναι συνδεδεμένο απευθείας στο RTL-SDR και το LNA στην κεραία σου.

    Ιδανικά θα πρέπει να έχεις
    [Κεραία] --- [φίλτρο] --- [LNA] --------(μακρύ καλώδιο)--------- [bias tee] --- [RTL-SDR]

    με το φίλτρο και το LNA να είναι σε μεταλλικό κουτάκι στον ιστό της κεραίας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 03-01-19 στις 11:56
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να βελτιώσεις την θωράκιση στο κουτί που έχεις.
    Κλείσε την τρύπα στο κάτω μέρος του κουτιού κάτω βιδώνοντας μεταλλική πλάκα στο άνοιγμα (πιθανότατα την είχε όταν το αγόρασες).

    Για την διέλευση των καλωδίων μέσω αυτής, χρησιμοποίησε pigtail με connectors που βιδώνουν στο σασί, σαν αυτό




    Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις να θωρακίσεις το bias tee πει είναι συνδεδεμένο απευθείας στο RTL-SDR και το LNA στην κεραία σου.

    Ιδανικά θα πρέπει να έχεις
    [Κεραία] --- [φίλτρο] --- [LNA] --------(μακρύ καλώδιο)--------- [bias tee] --- [RTL-SDR]

    με το φίλτρο και το LNA να είναι σε μεταλλικό κουτάκι στον ιστό της κεραίας.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Αν ειδες παραπανω γραφω οτι το εχω κλεισει το κουτι απο κατω με τη μεταλλικη πλακα που ειχε και εχω χρησιμοποιησει pigtail για την οδευση του σηματος προς τα μεσα. Το πλακετακι που ειναι συνδεδεμενο στο rtl δεν ειναι bias tee, ειναι το ιδιο το lna. Σαν υστατη προσπαθεια θα προσπαθησω να φερω το κουτι με το δεκτη μεσα στο σπιτι και να τραβηξω ομοαξονικο απτην κεραια μεχρι το σπιτι με το lna στον ιστο οπως ειπες, αν και προσπαθουσα να μην εχω μεγαλες αποστασεις στα ομοαξονικα μου για να μην εχω απωλειες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Η κινητή ξεκινάει από 780 και άνω.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Εμένα δεν με προβληματίζει η "κινητή" στους... >480 που είναι τελικά τηλεοπτικό φάσμα DVB-T !!! Με προβληματίζει αυτό το αφιλτράριστο και απλωμένο στα VHF αδιανόητα DAB με τις αρμονικές του κιόλας

    Συνημμένο Αρχείο 76611

    !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Τι να πω δε βγαζω ακρη ειναι η αληθεια... Αν δεν βρω απο καπου κανα spectrum/network analyser να κανω τιποτα σοβαρες μετρησεις δε βλεπω να βρισκω λυση. Το μονο πραγμα που καλυτερεψε τα πραγματα και εκανε τον εξοπλισμο μου να δουλεψει ηταν να μετακινησω το κουτι με τους δεκτες μακρυα απτον ιστο της κεραιας μου στην ταρατσα και μεσα στο πλυσταριο λιγα μετρα παραπερα που ειναι ολο μεταλλικη κατασκευη και καταλαθος γινεται κλωβος farraday...! Χρησιμοποιησα αρκετα καλης ποιοτητας ομοαξονικο απτην κεραια στο δεκτη και το lna εμεινε μαζι με το δεκτη στο θωρακισμενο κουτι στο πλυσταριο γιατι οταν ηταν πανω στον ιστο γινοταν το ελα να δεις απο τις παρεμβολες που τσιμπαγε και της ανέβαζε ολες καμια 20αρια db

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης σηματος κινητης τηλεφωνιας.
    By gregory1978 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-18, 19:05
  2. Digea και παρεμβολες απο μηχανακια
    By ^Active^ in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 20:59
  3. cctv παρενβολες απο αλες καμερες!!!!
    By papamis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 22:44
  4. ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΙΝΗΤΗς ΤΗΛΕΦΩΝΙΑς
    By bilablo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 20:39
  5. ΚΕΡΑΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ
    By kostas30 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-06, 21:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας