Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Project Falcon, παρουσιαση κατασκευης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε προϋποθέτεις ότι δεν έχει μπερδευτεί ο ουδέτερος με τη γείωση. Αυτή ήταν η απορία μου, νόμιζα ότι το κυκλωματάκι εντοπίζει κι αυτό το "σφάλμα".
    Παναγιωτη προσπαθω να καταλαβω ποιο σφαλμα ενωεις... να χει βραχυκυκλωσει ο ουδετερος με τη γη? Μετα το ρελε του πινακα? αν γινει αυτο πεφτει το ρελε...

    Btw, κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να μου κανει μυνηση ο ΠΖ για το υδρογενητριακι (στην τριτη φωτο διπλα στο ρεζερβουαρ δεν ειναι αντλια αλλα μια υδρογεννητριουλα για να βλεπω τη ροη). Ειναι αυτο που θελει να βαζει στα καζανακια για να παραγουν τονους ρευμα (τωρα που το σκεφτομαι, αν βαλω ενα inverter στην εξοδο και ανατροφοδοτησω απο κει ολο το συστημα, συμφωνα με τους χαζους δε θα χω αεικινητο? )

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Πω πω πω !!!! τι έκανες εδώ βρε αδερφέ !!!!
    Σ.Υ.Γ.Χ.Α.Ρ.Η.Τ.Η.Ρ.Ι.Α

    Τι να άλλο να πω δεν ξέρω !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (06-02-19)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    επιτέλους......! να τον χαίρεσαι τον server φίλε μου! περιμένω εντυπώσεις και specs μόλις ολοκληρωθεί
    πλήρως! ειδικά στο 5+1 κομμάτι!
    μου άρεσε η υδρόψυξη !
    τελικά άξιζε το κόπο η αναμονή να το προσαρμόσεις στον επεξεργαστή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιτέλους......! να τον χαίρεσαι τον server φίλε μου!
    ε οχι και server, το pc μου ειναι (τωρα αν θα παιξει και κανας virtual server πανω του αλλο αυτο)

    περιμένω εντυπώσεις και specs μόλις ολοκληρωθεί
    πλήρως! ειδικά στο 5+1 κομμάτι!
    Το κομματι των ακουστικων που με καιει περισσοτερο ειναι που θα ολοκληρωθει σιγουρα πιο γρηγορα.
    Κι εκει εχει virtual 7.1.4 dolby atmos
    Το λαμπατο μπαφερακι πρεπει να ναι το ιδιο με το δικο σου με τη διαφορα οτι βρηκα τα σχεδια του Music Fidelity X-10D και το εφτιαξα σχεδον ιδιο με μια μετατροπη που δινουν καποιοι στο original κυκλωμα με μια αναδραση (ακουστικα παει τελεια, στα τριγωνα επισεις μια χαρα, τα τετραγωνα....χμμμμ... καλουτσικα θα ελεγα... κι εχω ετοιμασει 4 τετοια πλακετακια )

    μου άρεσε η υδρόψυξη !
    τελικά άξιζε το κόπο η αναμονή να το προσαρμόσεις στον επεξεργαστή!
    οι παπαρηδες οι γερμανοι αρχικα δε μου στειλαν tracking number, και μετα οταν ζητησα μου ειπαν οτι ερχεται με fedex (τελικα ειναι η δικη μας speedex) και μου δωσαν μια ημερομηνια μεσα στο φλεβαρη κι επαθα ...καταθλιψη. Την επομενη ακριβως -αυτα πριν καμια 15ρια- 20ρια μερες - με πηραν απ τη speedex (ειναι απεναντι μου και με ξερουν) και μου παν οτι εχω ενα δεμα.
    Το μονο που δεν περιμενα να δω ηταν το update kit του cpu block, οποτε οταν το δα καταλαβαινεις πως ενοιωσα, και εκει που λεω "ωραια τωρα ξεκιναμε" σκαει τηλεφωνο για ταξιδι (ειλικρινα μου περασε απ το μυαλο να το ακυρωσω ).
    Τωρα αξιζε δεν εξιζε η αναμονη? ...δεν ειμαι σιγουρος, αφου μιλαμε για δυο λαμακια, 4 βιδες και 4 ελατηρια, που ανετα μπορουσα να φτιαξω στην υδροκοπη, αλλα σκεφτηκα να παρω original για να μην πεσω κανα μικρομετρο εξω.
    Παντως μετα ειχα και δευτερη καθυστερηση -νομιζω στο χα πει η οχι? - γιατι εκανα rma τις ram που δε κλειδωναν σε dual ch (νταξει μετα απο 3 μερες μου τις αλλαξαν, αλλα μου φανηκαν 3 αιωνες και κατι)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 09-02-19 στις 01:58

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ενα mini-update
    Το ενα οργανακι βγηκε γιατι τελικα δε χρησιμοποιηθηκαν για view meters, αλλα μονο για ελεγχο ροης νερου και ρευματος της αντλιας.
    Προστεθηκε ενα ωρομετρο για την αντλια (πλαισιο θα μπει ...οταν το θυμηθω) και ενα card reader με usb και τα σχετικα.
    (επισεις προστεθηκε και η χαλκομανια με το γερακι :P)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ShoCandy_20190821_135916.jpg Εμφανίσεις:  242 Μέγεθος:  80,9 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ShoCandy_20190821_140642.jpg Εμφανίσεις:  276 Μέγεθος:  149,3 KB

    Ο ενισχυτης ακουστικων κατασκευαστηκε (και ναι, δουλευει ΤΕΛΕΙΑ) με τη λαμπατη προενισχυση (δοκιμαστηκαν και 6ak5 και οι αντιστοιχες Κινεζες, και 6AU6 και τελικα οι καλυτερες ηταν οι 6AK5 σε τριοδο που φαινονται δεξια) και
    ως ενισχυτης μονταριστηκε απο κιτ η κοκκινη πλακετα που φαινεται η οποια ειναι κλωνος του beyerdynamic A1 (με ελαχιστες μετατροπες και αλλαγη του ποτενσιομετρου βεβαια με ALPS εχω κλωνο 1:1, τουλαχιστο σε σχεση με τα σχεδια που βρηκα. Μια ψιλοπεριεργη διαφορα ηταν οι πυκνωτες εισοδου... το οτι δεν ειχε βαλει στο κιτ no polarity, ενταξει δεν ειναι προβλημα, αλλα γιατι αλλαξαν τη χωρητικοτητα απ το μανισιο σχεδιο δε το καταλαβα... ισως θεωρουσαν οτι με χαμηλοτερη χωρητικοτητα θα πετυχουν πιο κρυσταλινα πριμα? ...κατι τετοιο υποπτευομαι )
    Το κιτ του ενισχυτη ειναι αυτο https://www.aliexpress.com/item/3281...73d54c4dBShhd3 (οποιος θελει να το παρει να αλλαξει τους πυκνωτες εισοδου με 47μF NP και το ποτενσιομετρο με ALPS. Αν θελει να βγαλει 1:1 κλωνο επισεις αλλαζει διοδους, τις αντιστασεις 10Ω με 1/2W και τους opa με αυτους που φοραει το original κυκλωμα mu8920 και με μερικες δεκαδες ευρω εχει ενα κυκλωματακι που πουλιεται ενα χιλιαρικο)
    Ο προενισχυτης ειναι ο κλασσικος με την 6ak5 https://www.aliexpress.com/item/3288...chweb201603_52 o οποιος επισεις αγοραστηκε σε κιτ και γιναν αρκετες δοκιμες και μετατροπες (οποιος εχει ορεξη ας ψαχτει, παντως καλυτερα παιζει απο ανοδο παρα ως cathode follower που ηθελα αρχικα να τον κανω)
    Για την τροφοδοσια τους κρυφτηκε ενας toroid 12v 100VA στο κατω μερος (οκ δε χρειαζοταν τοσο μεγαλος, αλλα γενικα ειμαι large )
    οσον αφορα καποια θεματακια οπως το δεξι μερος του πλαισιου, το πλαισιο που δεν υπαρχει στο ωρομετρο, οι hdd που ειναι στον αερα χωρις να εχουν βιδωθει και αλλα τετοια το γνωριζω και θα φτιαχτουν (οπως δεν εχει γραφτει ακομα τιποτα... αυτο να δουμε ποτε θα το κανω)
    Τα μπλε λεντακια για το backlight των λυχνιων τα αφαιρεσα και θα βαλω πρασσινα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-08-19 στις 14:41

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (btw τωρα ειδα πως στη φωτο τα κουμπια on-off / reset δειχνουν στραβα βαλμενα ενω ειναι κανονικοτατα...
    μπραβο nick....πολυ ωραια κατασκευη! δεν της λειπει τιποτα ! τωρα απλα ο ηχος πρεπει να ειναι φοβερος με το buffer πανω! οποτε πες μας εντυπωσεις!
    τωρα οσο για τους διακοπτες που φαινονται στραβοι.....μπορεις να βαλεις αυτους που χρησιμοποιω εγω.....ξερεις αυτους που σ αρεσουν....και θα εισαι οκ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο nick....πολυ ωραια κατασκευη! δεν της λειπει τιποτα !
    thanks ρε φιλε, αν και εχει ακομα κατι ψιλοελειψεις με τις οποιες θα ασχοληθω οταν αλλαξω νερα στην υδροψυξη (και οταν μου ρθουν απο Κινα κατι μπιχλιμπιδια που χω παραγγειλει, οπως πχ κατι ψιλοασημαντα οπως θερμομετρα κτλ αλλα και σημαντικοτατα οπως το συμβολο του T-Virus που μπαινει μεσα στο tank )

    τωρα απλα ο ηχος πρεπει να ειναι φοβερος με το buffer πανω! οποτε πες μας εντυπωσεις!
    Λοιπον, κατ αρχας για μουσικη δε θα συζητησω μια και ειναι ευνοητο,
    εκει που δεν ημουν σιγουρος ηταν αν θα κραταω το bufferακι στα games γιατι εκει παιζει πολυ μεγαλο ρολο η αισθηση του χωρου.
    Ε λοιπον, οχι μονο δεν την αλλοιωνει αλλα μπορω να πω οτι την αναβαθμιζει κι ενα σκαλι χωρις να χανεται απολυτως τιποτα!
    Επαιξα την ιδια σκηνη απειρες φορες με και χωρις μπαφερακι ωστε να ειμαι σιγουρος γι αυτο, και πλεον ειμαι πεποισμενος οτι ενας gaming υπολογιστης επιβαλεται να εχει λαμπατο ηχο!
    Το αν θα μεινει το συγκεκριμενο μπαφερακι η αν θα γινει αναβαθμιση δε το ξερω γιατι ναι μεν ολα καλα, αλλα οι 6ακ5 ΠΑΡΑ-ειναι μικρες για τα γουστα μου (ξερεις ποσο ... "μινιμαλιστης" ειμαι... αν μπορουσα θα εβαζα για προενισχυση καμια 813 )
    Ετσι το καινουργιο μου παιχνιδι ειναι η κατασκευη ενος low-mu preamp με 6sn7 και 6L6GT !
    http://www.pmillett.com/lowmu_preamp.htm
    Πολυ καλη δουλεια κανει και ο ενισχυτης παντως, γι αυτο παρειγγειλα αλλες δυο πλακετιτσες (οι opa που του εβαλα τσουζουν πολυ στην τιμη, αλλα τελικα αξιζουν! )

    τωρα οσο για τους διακοπτες που φαινονται στραβοι.....μπορεις να βαλεις αυτους που χρησιμοποιω εγω.....ξερεις αυτους που σ αρεσουν....και θα εισαι οκ!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ WOBBULATOR & RF PROBE
    By jdm in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-23, 18:27
  2. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 50W ΜΕ ΚΤ-88
    By ΖΑΧΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 01:04
  3. Παρουσιαση στουντιο
    By sakis13 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-10, 21:54
  4. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΜΠΟΥ FM ME EL84 & 829B
    By FMTRIKALA in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-07, 23:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας