Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: λαμπατος ενισχυτής με bluetooth

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο συνονόματε! Πολύ όμορφο εμφανισιακά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
    Την πρόσοψη την έφτιαξες μόνος σου; αν ναι, πως;;
    φαίνεται στο video με τις φωτο. το πανί είναι fenter και το πηρα απο Γερμανια. οπως και το χρυσό τελείωμα στο πανι.απο https://www.tubeampdoctor.com/de/shop_Bezugsstoffe/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ο ήχος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μήπως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις με λάμπες;
    Απορία εκφράζω αφού με λάμπες φτιάχνουμε όταν θέλουμε τον ξεχωριστό ήχο της λάμπας, έτσι δεν είναι;
    o ήχος έχει να κάνει και με τα ηχεία. οτι και να κάνει ο πομπος αν δεν έχεις κεραία δεν κάνεις τπτ νομίζω.στα ηχεία των δοκιμών επαιζε τέλεια .σε αυτά τα ηχειακια τι να κάνει.αυτα ειχα . θα τα βελτιώσω στο μέλλον αν βρω κατι σε αυτο το μέγεθος καλύτερο η αν γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει .γράφω τις παρατηρήσεις μου όσο ποιο αντικειμενικα μπορώ για την κατασκευή .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    o ήχος έχει να κάνει και με τα ηχεία. οτι και να κάνει ο πομπος αν δεν έχεις κεραία δεν κάνεις τπτ νομίζω.στα ηχεία των δοκιμών επαιζε τέλεια .σε αυτά τα ηχειακια τι να κάνει.αυτα ειχα . θα τα βελτιώσω στο μέλλον αν βρω κατι σε αυτο το μέγεθος καλύτερο η αν γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει .γράφω τις παρατηρήσεις μου όσο ποιο αντικειμενικα μπορώ για την κατασκευή .
    χμμμ... βρε ανθρωπε μας εχεις μπερδεψει...
    Αν οπουδηποτε ακουστηκε τελεια τοτε ο ηχοις του ειναι τελειος, γιατι θαβεις την ιδια σου την κατασκευη χωρις λογο παρουσιαζοντας τη ως "μετριο ηχο"? Τα ηχεια ειναι ηχεια, κατι που αλλαζει δηλαδη.
    Απο μετρησεις εχεις τιποτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαββα ωραιο το φτιαξες αλλα οπως ειπωθηκε και πιο πανω, αν ο ηχος δεν ειναι κατι ιδιεταιρο και μαλιστα τον βλεπεις υποδεεστερο των εργοστασιακων για ποιο λογο εφτιαξες λαμπα?
    Η λαμπα κατα τη γνωμη μου ειναι "ολα η τιποτα", δηλαδη η θα χωσεις χρημα και κοπο να φτιαξεις κατι σουπερ αξιολογο, η απλα δε βγαζει νοημα μια κατασκευη αν ειναι να στοιχισει ακριβα και τελικα να παραγει ηχο κατωτερο απο ενα εργοστασιακο. (τωρα βεβαια το κατωτερο και το ανωτερο ειναι πολυ σχετικο θεματα αν μιλαμε για κατι τοσο υποκειμενικο οπως ο ηχος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).
    Αν ειναι να μην παιρνεις αυτο που θεωρεις κορυφαιο (η τεσπα κατι να το πλησιαζει) τοτε δε βλεπω καμια λογικη να μην πας σε ενα class-D που και αντικειμενικα εχει αριστες μετρησεις, και εχει παμφθηνη υλοποιηση με τεραστιες αποδοσεις και αυθονη ισχυ.
    btw θα δεχομουν τον φετιχισμο της λαμπας (τον εχω κι εγω αρκετα ) αλλα αυτο προυποθετει μια κατασκευη οπου οι λαμπιτσες ειναι εμφανεις.
    Οπως και να χει, συγχαρητηρια για την κατασκευη και ευχομαι η κορη σου να την εκτιμησει (περισσοτερο απο σενα που την εφτιαξες )
    όταν πρώτο είδα αυτά στα μαγαζιά εντυπωσιαστηκα μιας και ειμαι λατρης του vintage.το περίμενα μέσα να έχει λαμπάκια .όποτε μόλις μου το ζήτησαν αναψε το λαμπάκι στο δικό μου κεφάλι.το χαίρετε φίλε μου και εγώ χαίρομε διπλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμμ... βρε ανθρωπε μας εχεις μπερδεψει...
    Αν οπουδηποτε ακουστηκε τελεια τοτε ο ηχοις του ειναι τελειος, γιατι θαβεις την ιδια σου την κατασκευη χωρις λογο παρουσιαζοντας τη ως "μετριο ηχο"? Τα ηχεια ειναι ηχεια, κατι που αλλαζει δηλαδη.
    Απο μετρησεις εχεις τιποτα?
    τι να πω φίλε μου οτι ξετρελάθηκα απο τον ήχο γιατι είναι δικιά μου κατασκευή. όχι με τα δικά του ηχειακια .στα ηχεια των δοκιμών η 6π1π που για πρώτη φορά την δοκίμασα ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη στα αυτιά μου. θα ανεβάσω βιντεακι με τον δικό του ηχο.για κάποιους μπορεί να είναι πολύ καλός. και εδω ο ηχος https://www.youtube.com/watch?v=1clGAvihwb4

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollonios : 10-02-19 στις 00:52

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    .για κάποιους μπορεί να είναι πολύ καλός.
    Προσωπικα εχω καταληξει πως αν δεν υπαρχουν τριξιματα και κακες παραμορφωσεις (ψαλιδισμου πχ) η θορυβος, ο καθε ηχος με τις παραμορφωσεις και τους χρωματισμους του ειναι καλος, απλα εχει τη δικη του προσωπικοτητα.
    Το να εχουμε παντου class d μηδενικης παραμορφωσης με μονιτορ ηχεια μπορει να δειχνει τελειο στα νουμερα αλλα στη μουσικη δεν ειναι γιατι το "φαινομενικα ιδανικο" ειναι απλα ενα μηχανακι χωρις καμια προσωπικοτητα, κι αυτο δεν ειναι για ολους το οτι καλυτερο.

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19), mikemtb (09-02-19), moutoulos (10-02-19)

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Δεν έχουμε βόμβο 50ηζ απο το τροφοδοτικό αλλά απο άλλους παράγοντες επηρεασμού του προενισχυτή από την τάση δικτύου (γειώσεις τις περισσότερες φόρες η από τα νηματα ) το τροφοδοτικό από κακή εξομάλυνση θα δώσει βόμβο 100ηζ λόγω της διπλής ανόρθωσης

    Edit
    Διόρθωση λόγω λάθους εκτίμησης του κυκλώματος εξομαλυνσης τροφοδοσίας


    Αρχικό μήνυμα από p.gabr.

    Είναι σωστή η παρατήρηση, αλλά στο μήνυμά μου τα 100 Hz τα θεωρούσα (θεωρώ) αμελητέα, ενώ τον μικρό «βόμβο» τον απέδωσα, νομίζω σωστά, στα 50 Hz που «μπάζουν» από τα νήματα των λυχνιών.
    Ενδέχεται να κάνω λάθος, αλλά αυτό θα μας το διευκρινίσει ο κ. Σάββας (apollonios).
    Κύριε Σάββα, επανέρχομαι στο θέμα και εστιάζομαι στην εξομάλυνση της τάσης του δικτύου, μετά τη διπλή ανόρθωση.
    Συνήθως, η εξομάλυνση της ανορθωμένης τάσης γίνεται με ένα φίλτρο τύπου: πυκνωτής-αυτεπαγωγή-πυκνωτής. Στο σχηματικό του ενισχυτή σας, το φίλτρο είναι τύπου: πυκνωτής-δυναμική αντίσταση τρανζίστορ-πυκνωτής, που είναι πιο αποτελεσματικό. Στο παρελθόν, είχα εφαρμόσει αυτήν την ιδέα, αλλά με λάμπες. Δεν έτυχε να την εφαρμόσω με τρανζίστορ. Για πολύ κόσμο εδώ, που θα ήθελε να εφαρμόσει αυτήν τη μέθοδο, είναι χρήσιμο να γνωρίζει την αποτελεσματικότητά της.
    Για να κρίνει κανείς την αποτελεσματικότητα αυτού του φίλτρου, θέλει 2 τιμές τάσεις: το «ύψος» του «δοντιού» της «πριονωτής» τάσης στην είσοδο του φίλτρου, όπως και το πλάτος των 100 Hz, στην έξοδο. Από τις τιμές που βλέπω στο σχηματικό, το «δόντι» της «πριονωτής» το εκτιμώ στα 4 βολτ. Μένει να μας πείτε τη δεύτερη τάση, δηλαδή το πλάτος των 100 Hz στην έξοδο του φίλτρου, το οποίο μπορείτε να το μετρήσετε (αν δε σας κάνει κόπο) όταν ο ενισχυτής είναι σε ηρεμία. Ενδέχεται, τα 50 Hz που «μπάζουν» από τα νήματα των λυχνιών να δυσκολέψουν αυτήν τη μέτρηση.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ευάγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή.
    Μια ερώτηση. Το ότι ο πυκνωτής C3 στην κάθοδο της εξόδου, δεν είναι συνδεδεμένος στο πλην της τροφοδοσίας αλλά στο συν της, αυτό προσφέρει κάτι και που?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουμε βόμβο 50ηζ απο το τροφοδοτικό αλλά απο άλλους παράγοντες επηρεασμού του προενισχυτή από την τάση δικτύου (γειώσεις τις περισσότερες φόρες η από τα νηματα ) το τροφοδοτικό από κακή εξομάλυνση θα δώσει βόμβο 100ηζ λόγω της διπλής ανόρθωσης

    Edit
    Διόρθωση λόγω λάθους εκτίμησης του κυκλώματος εξομαλυνσης τροφοδοσίας


    Αρχικό μήνυμα από p.gabr.

    Είναι σωστή η παρατήρηση, αλλά στο μήνυμά μου τα 100 Hz τα θεωρούσα (θεωρώ) αμελητέα, ενώ τον μικρό «βόμβο» τον απέδωσα, νομίζω σωστά, στα 50 Hz που «μπάζουν» από τα νήματα των λυχνιών.
    Ενδέχεται να κάνω λάθος, αλλά αυτό θα μας το διευκρινίσει ο κ. Σάββας (apollonios).
    Κύριε Σάββα, επανέρχομαι στο θέμα και εστιάζομαι στην εξομάλυνση της τάσης του δικτύου, μετά τη διπλή ανόρθωση.
    Συνήθως, η εξομάλυνση της ανορθωμένης τάσης γίνεται με ένα φίλτρο τύπου: πυκνωτής-αυτεπαγωγή-πυκνωτής. Στο σχηματικό του ενισχυτή σας, το φίλτρο είναι τύπου: πυκνωτής-δυναμική αντίσταση τρανζίστορ-πυκνωτής, που είναι πιο αποτελεσματικό. Στο παρελθόν, είχα εφαρμόσει αυτήν την ιδέα, αλλά με λάμπες. Δεν έτυχε να την εφαρμόσω με τρανζίστορ. Για πολύ κόσμο εδώ, που θα ήθελε να εφαρμόσει αυτήν τη μέθοδο, είναι χρήσιμο να γνωρίζει την αποτελεσματικότητά της.
    Για να κρίνει κανείς την αποτελεσματικότητα αυτού του φίλτρου, θέλει 2 τιμές τάσεις: το «ύψος» του «δοντιού» της «πριονωτής» τάσης στην είσοδο του φίλτρου, όπως και το πλάτος των 100 Hz, στην έξοδο. Από τις τιμές που βλέπω στο σχηματικό, το «δόντι» της «πριονωτής» το εκτιμώ στα 4 βολτ. Μένει να μας πείτε τη δεύτερη τάση, δηλαδή το πλάτος των 100 Hz στην έξοδο του φίλτρου, το οποίο μπορείτε να το μετρήσετε (αν δε σας κάνει κόπο) όταν ο ενισχυτής είναι σε ηρεμία. Ενδέχεται, τα 50 Hz που «μπάζουν» από τα νήματα των λυχνιών να δυσκολέψουν αυτήν τη μέτρηση.
    Βασίλειος.
    ακολούθησα τον απλό και ποιο συνηθισμένο δρόμο του πυκνωτή αντίσταση 10ΟΩμ πυκνωτή και τα νήματα τα γειώνω με μια αντίσταση 100Ωμ στο καθένα. Η διάφορα με τις αντίστασής στα νήματα και χωρίς αυτές ήταν σημαντική.στο σχηματικό δεν υπάρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  tube-power-amplifier-5w-with-el84_orig.gif Εμφανίσεις:  52 Μέγεθος:  15,4 KB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από awmn931 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την κατασκευή.
    Μια ερώτηση. Το ότι ο πυκνωτής C3 στην κάθοδο της εξόδου, δεν είναι συνδεδεμένος στο πλην της τροφοδοσίας αλλά στο συν της, αυτό προσφέρει κάτι και που?
    τον c3 εχω οπως λες προς το -.το σχέδιο με αυτό που έκανα έχει μικρές διαφορές αλλά δεν μπορώ να το βάλω ακριβώς..ίσως κάποιος άλλος με περισσότερες γνώσεις μας πει γιατί έχει έτσι τον πυκνωτή c3 στην κάθοδο και τι εξυπηρετεί .ισως όπως έχω δει(δες το ποιο πάνω σχέδιο )και τις αντιστάσεις που βάζουμε στα νήματα προς γη να μπαίνουν στην κάθοδο είναι σχεδόν το ίδιο αλλά με δυναμικό συν δέκα βολτ κατα τα λεγομενα του p.gabr

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollonios : 09-02-19 στις 19:19

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής ενχορδων λαμπατος 40 watt
    By aris285 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 13:38
  2. Κατασκευή μικρού φορητού στερεο ενισχυτή με bluetooth
    By Alxnks in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 14:55
  3. Arduino Bluetooth Remote Control toy car - Τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο με Bluetooth
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:04
  4. Ενισχυτής για bluetooth handsfree?
    By PCBmaster in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 12:51
  5. λαμπατος ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 11:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας