Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 43 από 43

Θέμα: Cnc για πλακέτες

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καταλαβει οτι το servobelt ειναι νεα πατεντα κατοχυρωμενη και φυσικα δεν υπαρχουνε ετοιμα μηχανημα να το χρησιμοποιουνε γιατι ειναι κατι καινουργιο...
    οι ιμαντες ειναι καινουργια ή τα μοτερ ?
    εσυ εχεις καταλαβει οτι η βιομηχανια δεν κολλαει απο καινουργια και ακριβά...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλαβεις περι τινος προκειτε .....
    εχω καταλάβει περι ποιου προκειται και πραγματικα εισαι για πολύ κράξιμο.

    εσυ εχεις καταλαβει οτι γινεσαι ρομπα....? εμενα αυτο που περιγράφεις ηταν το προηγούμενο στησιμο πριν αλλαξω σε κοχλιες....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δει μηπως cnc αξιας >100keuros για επεξεργασια μεταλου που μεταδιδουνε την κινηση απο το servo(>3kw) για μειωση με ιμαντα και γραναζι χρονισμου ?
    όχι δεν εχω δει γιατι δεν παιζουν.. για δειξε μου σε παρακαλώ αυτο που σου ζητησα στο προηγουμενο ποστ. και μετα δειξε μου και αυτο που περιγραφεις.... αν μιλας για κιβώτιο - μειωτήρα αυτο ειναι αλλο . αλλα στην συγκεκριμένη εγινες ρομπα μονος σου και πήγες και διορθωσες το ποστ σου που ελεγε στον άλλο μεχρι ένα μετρο κοχλία και απο εκει και πάνω ιμάντες. τώρα κατι μου λές για 10 εκ. και μικρες αποστασεις. τι εγινε γυρισε ο αερας και ερχεσαι στα λόγια μου .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το κανουνε μα γιατι φυσικα το μηκος του ιμαντα ειναι μικρο και δεν λαστιχαρει ο ιμαντας ωστε να επηρεαστει η ακριβεια...
    εσυ εχεις καταλάβει ότι μεσα στο ιδιο ποστ σε 3 γραμμες φασκεις και αντιφάσκεις.

    τελικά θέλουμε μικρό μηκος ή μεγάλο ? οσο αφορά στους μειωτήρες εκει ειναι άλλο και μαλλο εχεις μπερδεξει τα μηχανήματα που βλέπεις . που και αυτα δεν πρεπει να ειναι πολλλα.

    ....ρε εισαι χαζο . εχεις δει ποτε μηχανημα σοβαρο να δουλευει εκτος ιντερνετ. ???? τι μαλακιες λες, ποια δεν εχουν ταχύτητα ???

    αγοραζεις πραγματα και εηξυπηρετεις κοσμος και εκει βασιζεται το 1/4 της ημιμάθειας σου. κρατα πισινες γιατι γινεσαι ρομπα και δεν το παιρνεις χαμπαρι....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μια φορα εχω κατεργαστει αλουμινιο παρα πολλες φορες και υγρο κοπης (πριν το ειπα πριν απο ταχυτητα λαδι κοπης αν βεβαια τα υγρα κοπης εχουνε μεσα και λαδι)
    στο αλουμινιο βαζω μπλε οινοπνευμα ή πετρελαιο για τελεια κοπη χωρις να μου πιανουνε το κολο τα επωνυμα υγρα...
    Η διαφορα του 7075 ειναι οτι ειναι πολυ σκληρο ετσι βγαζει "καλο" γρεζι ΔΕΝ κολαει σαν την τσιχλα στα κοπτικα που κολανε αλλα μαλακα κραματα.
    οποτε αν ειχες επεξεργαστει εστω και μιση φορά θα ηξερες επισης ότι το υπολειμα δεν εχει να κάνει ουτε με το μηχάνημα αλλα ουτε με το λαδι. εχει να κάνει με το κονδύλι..... και μην στενωχωριεσαι και στα μηχανουργεια λαδια τα φωνάζουν. τέλος αν πραγματικά ειχες δουλεψει το πετρελαιο και το οινοπνευμα που επισης το διαβασες στο νετ θα σου ειχαν φανει πανακριβες και μη αποδοτικες λύσεις οπως σε όλα τα μηχανουργια. αν δεις οινοπνευμα σε μηχανουργειο ειναι για εντριβες και όχι για κοπες.....!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ξεφευγει αλλα δεν μπορω να αφησω αναπαντητα πραγματα που λες λαθος..
    ευχαριστώ για τους διαφωτισμους. τραβα γκουγκλαρε και ελα να απαντήσεις ....! η μαλακία στο μεγαλειο της....!

    το ολο σου γραψιμο βασιζεται στην πλανη . γκουγκλαρε πλανη να δεις . αλλα και αυτο απαιτει δεξιοτητες που δεν τις εχεις.....!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι ιμαντες ειναι καινουργια ή τα μοτερ ?
    εσυ εχεις καταλαβει οτι η βιομηχανια δεν κολλαει απο καινουργια και ακριβά...
    εχω καταλάβει περι ποιου προκειται και πραγματικα εισαι για πολύ κράξιμο.

    εσυ εχεις καταλαβει οτι γινεσαι ρομπα....? εμενα αυτο που περιγράφεις ηταν το προηγούμενο στησιμο πριν αλλαξω σε κοχλιες....



    όχι δεν εχω δει γιατι δεν παιζουν.. για δειξε μου σε παρακαλώ αυτο που σου ζητησα στο προηγουμενο ποστ. και μετα δειξε μου και αυτο που περιγραφεις.... αν μιλας για κιβώτιο - μειωτήρα αυτο ειναι αλλο . αλλα στην συγκεκριμένη εγινες ρομπα μονος σου και πήγες και διορθωσες το ποστ σου που ελεγε στον άλλο μεχρι ένα μετρο κοχλία και απο εκει και πάνω ιμάντες. τώρα κατι μου λές για 10 εκ. και μικρες αποστασεις. τι εγινε γυρισε ο αερας και ερχεσαι στα λόγια μου .
    εσυ εχεις καταλάβει ότι μεσα στο ιδιο ποστ σε 3 γραμμες φασκεις και αντιφάσκεις.

    τελικά θέλουμε μικρό μηκος ή μεγάλο ? οσο αφορά στους μειωτήρες εκει ειναι άλλο και μαλλο εχεις μπερδεξει τα μηχανήματα που βλέπεις . που και αυτα δεν πρεπει να ειναι πολλλα.

    ....ρε εισαι χαζο . εχεις δει ποτε μηχανημα σοβαρο να δουλευει εκτος ιντερνετ. ???? τι μαλακιες λες, ποια δεν εχουν ταχύτητα ???

    αγοραζεις πραγματα και εηξυπηρετεις κοσμος και εκει βασιζεται το 1/4 της ημιμάθειας σου. κρατα πισινες γιατι γινεσαι ρομπα και δεν το παιρνεις χαμπαρι....

    οποτε αν ειχες επεξεργαστει εστω και μιση φορά θα ηξερες επισης ότι το υπολειμα δεν εχει να κάνει ουτε με το μηχάνημα αλλα ουτε με το λαδι. εχει να κάνει με το κονδύλι..... και μην στενωχωριεσαι και στα μηχανουργεια λαδια τα φωνάζουν. τέλος αν πραγματικά ειχες δουλεψει το πετρελαιο και το οινοπνευμα που επισης το διαβασες στο νετ θα σου ειχαν φανει πανακριβες και μη αποδοτικες λύσεις οπως σε όλα τα μηχανουργια. αν δεις οινοπνευμα σε μηχανουργειο ειναι για εντριβες και όχι για κοπες.....!


    ευχαριστώ για τους διαφωτισμους. τραβα γκουγκλαρε και ελα να απαντήσεις ....! η μαλακία στο μεγαλειο της....!

    το ολο σου γραψιμο βασιζεται στην πλανη . γκουγκλαρε πλανη να δεις . αλλα και αυτο απαιτει δεξιοτητες που δεν τις εχεις.....!
    Λες πραγματικα μπουρδες και εκτιθεσε δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις τι σου εγραψα πριν παμε λοιπον να στα ξεκαθαρισω για 2η φορα...
    Ξερεις τι ειναι αυτο στη φωτο ? servo motor 3kw..
    ξερεις τι εχει στον αξονα για μεταδοση της κινησης γραναζι χρονισμου που κομπλαρει σε ιμαντα χρονισμου...
    Ξερεις απο τι cnc ειναι ? δες το https://www.youtube.com/watch?v=6YiPrytt_Ss (350kg payload στα 3μετρα)
    Το servobelt δεν ειναι το κλασικο στησιμο ιμαντα.. χρησιμοποιει κλασικο ιμαντα χρονισμου αλλα σε αλλο στησιμο
    που μειωνει δραστικα το μηκος ιμαντα που ειναι μη υποστηριζομενος.. εκει οφειλετε η μεγαλη δυναμη που μπορει να μεταδοσει χωρις να "λαστιχαρει" και να χασει σε ακριβεια.
    Κλασικο στησιμο βλεπεις στους 3d εκτυπωτες οπου το unsupported μηκος του ιμαντα ειναι τεραστιο
    πχ https://www.youtube.com/watch?v=HyMOHME9sPM φυσικα αυτο το στησιμο δεν μπορει να μεταφερει σοβαρη δυναμη χωρις να "λαστιχαρει" και να χασει σε ακριβεια γιατι το unsupported μηκος ειναι τεραστιο.
    Το servobelt πχ https://www.youtube.com/watch?v=_K3U0pHYIdM εχει unsupported μηκος ιμαντα χρονισμου γυρω στα 20cm και μπορει να μεταφερει δυναμη σαν το ballscrew (ελαφρως μικροτερη)
    αλλα χωρις να εχει την ροπη αδρανειας του ballscrew (λογω αμελητεας μαζας) και χωρις να εχει το προβλημα της κρισιμης ταχυτητας περιστροφης του ballscrew που κανει ταλαντωση.
    Γι αυτο ειπα οτι πανω απο 1μετρο τα ballscrew δεν ειναι καλα ειναι πολυ αργα και δυσκινητα.
    Τωρα οσο για το φωτιστικο οινοπνευμα δεν ειναι καθολου πανακριβη λυση οταν θες να κανεις ενα κομματι χωρις την βρωμα των υγρων κοπης και του πετρελαιου το βαζεις...
    αν θες να κανεις παραγωγη βαζεις σαπουνελαιο το οποιο ειναι συμπυκνωμενο και το αραιωνεις με νερο.
    Το αποβλητο στην κοπη εχει να κανει με παρα πολλα πραματα ενα απο αυτα ειναι και το κονδυλι..
    μερικα αλλα ειναι οι ταχυτητες προωσης το πασο το υγρο κοπης η στιβαροτητα του μηχανηματος/κοπτικου κτλπ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    τι να δουμε.... εγώ τον εκανα σιγαση πλεον. οφ τοπικ αλλα μου θυμησε δύο περιπτώσεις . την πρωτη δεν θα την πώ αλλα εχω υπονοια ότι τον εχω ξανασυναντηση παλια σε αλλα φορα. το δευτερο ειναι όταν ημουν στα ουαν γουέι ερχοταν ( 97-99 ) ενας τυπάς που ήταν εισοδηματιας ( ξυσαρχιδις λοιπόν) και μας επρηζε τα νευρα κανα δυωρο τι να αγοράσει. μετά πηγαινε στο πλαισιο τον φλομώναν εκει στην αντιρηση ερχοταν και μας το επεζε ξερόλας. του λεγαμε εμεις πήγαινε και το επεζε ξερολας στο πλαισιο. εγω απο την δευτερη του επισκεψη τον επηρα χαμπαρι και ενημέρωσα τους συναδέλφους να μην ασχολουνται και τρωνε τον πολυτιμο τον χρόνο τους. μου την επεσε ο προισταμενος και του ειπα να με αναφέρει που δεν τον εξυπηρετώ. φυσικά δεν αναφερεις τον καλύτερο πωλητη σου οπως και δεν εγινε αλλα η δικαιωση ηρθε μετα απο καμια 10 επισκεψεις ( στην τριτη του του την ειπα στα ισια) όταν με τα κουτια στο ταμειοο και με κανα 500000 σε λογαριασμο σηκώθηκε και εφυγε χωρις να πάρει τπτ.... εγώ γελούσα και ελεγα στον προιστάμενο οτι θα τον αναφέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Mετατροπη DIY CNC σε CNC 3040
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 07:11
  2. κοφτης για πλακέτες.
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 01:28
  3. τρυπανακι για πλακέτες
    By tzitzikas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 17:18
  4. Παραγγελία για πλακέτες
    By savnik in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 15:59
  5. Σπρέι για πλακέτες
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 17:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας