Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Cnc για πλακέτες

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Saς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα καλα λόγια. Όντως αν έιναι να πληρώνω κάθε φορά 20 ευρό για 5 πλακέτες που εγω τελικά χρειάζομαι 1 άααντε 2 δε λεει καθολου.Αυτό ακριβώς θελω να γλυτωσω διοτι απο αυτό ακριβώς έχω χαλασει 150 ευρό !!!στα τόσα χρόνια και εχω στην άκρη καμια 30 πλακετες απο διαφορες κατασκευες που έχουν περισεψει .
    Ο θορυβος δε με ενοχλεί , είμαι γύρω στα 3 μέτρα μακριά και αλλάζω και δωματιο οποτε είναι ελάχιστος. Σκονη απο υαλόνημα δεν υπάρχει διοτι το milling το κάνω με λίγο λάδι πανω στη πλακετα, Το κοψιμο περιμετρικά της πλακετας με κορδέλα και ηλεκτρική σκούπα. Ο χρόνος συνολικα είναι μια ωρα και για το τρύπημα οποτε δεν έιναι και πολύ.
    Για το solder mask που λειπει δε θεωρω δύσκολο να καταφέρω να κολησω 10 εξαρτήματα , π.χ αυτή εδω που δεν έχει και πολύ χαλκός στα pads τη κολησα ευκολα.
    Τα μηχανήματα με belt & pulleys δε κάνουν για πλακετες , έχουν τεραστιο τζόγο ,backslash και με το καιρο αυξανεται πολύ.
    Έχω και εγω μεγάλη αμφιβολία για τα κινεζικα 3040 cnc που έχω βάλει στο πρώτο νήμα για την ακρίβεια σε πλακέτες. Έχουν κόστος 450 ευρό και είπα να γράψω εδω να μου πουν και άλλοι τη γνήμη τους. Μαλλον τελικά δε θα το πάρω και ίσως ξαναγυρίσω στη φωτοευαίσθητη ,μπορεί να έχει λίγο παραπανω κόστος η καθε πλακετα ,αλλα δυστηχώς ποτε δε καταφερα να φτιαξω διπλής όψης κεντρρισμένη , με το cnc όμως αυτό είναι ευκολο. Μονής όψης με φωτοευαίσθητο γίνεται τέλεια ακομα και στα 0,2mm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το solder mask που λειπει δε θεωρω δύσκολο να καταφέρω να κολησω 10 εξαρτήματα , π.χ αυτή εδω που δεν έχει και πολύ χαλκός στα pads τη κολησα ευκολα.
    Αυτή που δείχνεις είναι μια πλακέτα με υλικά που έχουν pitch 2.54mm. Ένα μέσo pitch πχ για μικροελεγκτή μπορεί να είναι 0.65mm ή 0.5mm (περίπου 4 ή 5 φορές πιο μικρό).
    Το καλό με τα SMD υλικά είναι ότι δε χρειάζονται τρύπες τα pads παρόλα αυτά μπορεί να απαιτούνται μικρά vias για τα οποία δεν υπάρχει δυνατότητα επιμετάλλωσης με αυτού του είδους τα μηχανήματα.
    Στην παραπάνω πλακέτα λόγο λάθους σχεδιασμού του pcb έγιναν μικρά τα pads ενώ υπήρχε άφθονος χώρος.

    Επίσης, καλό είναι να αφήνεις το plane και να το συνδέεις στο ground γιατί πέρα από το χρόνο που τρως για να ξύσεις όλο το χαλκό, χαλάς και το milling router χωρίς να υπάρχει λόγος.
    Αν για κάποιο λόγο θέλεις να "φας" πολύ χαλκό (πχ σε κανένα ρελέ που ελέγχει 230V) είναι καλύτερα να τον χαράσσεις μόνο γύρω γύρω και μετά να τον βγάζεις με το χέρι με ένα μαχαιράκι (ξεφλουδίζει σαν φύλλο με λίγη προσοχή).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    δεν έγινε λαθος σχεδιασμος , απλα τα pads με τις γραμμες έχουν 0,5mm αποσταση, τα pads έχουν διαμετρο 1mm , εγω τρύπησα με 0,8mm ,οποτε έμεινε 0,2mm γύρω απο το ποδαρακι του καθε εξαρτήματος για τη κόληση, πρακτικά ελάχιστο. Αυτά είναι στο autoroute,αν την έφτιαχνα manual θα γινοταν έτσι όπως λες αφου υπάρχει αρκετός χώρος, αλλά χρειάζεται και αρκετός χρόνος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    κοιτα παντως και το openbuilds minimill . ειναι τρομερο μηχάνημα και με λιγη προσοχή στο στήσιμο αυτα θα τα έχει βουτυρο.φυσικα λιγο πιο ακριβό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Τα belt-pulleys δεν κανουνε για milling για pick n place και τρυπημα με gt2 15mm σε μικρη διασταση κανει δεν εχει backlash. Για milling δες το συστημα servobelt no-backlash δυναμη ιδια με ballscrew τρελλη ταχυτητα ελαχιστο κοστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Ναι Παυλο αυτο το έχω προσέξει και το εχω ψάξει αρκετά. Έχω φτιάξει το d-bot το οποίο χρησιμοποιεί και αυτό mini V-wheel όπως το minimill και μετα απο κανα χρόνο που το εχω και δε μπορώ να πω οτι το έχω λιώσει κιολας , εχει αρκετά μποσικά. Πάντως το θεωρώ απο τις καλύτερες επιλογές για τη τιμή του και δε το έχω αποκλείσει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    εγω το μονο που δεν γουσταρα στο μινιμιλλ ηταν τα μινι vwheel. κατα τα αλλα εγω εχω κοψει αρκετά για ενα χρονο και πραγματικά το μηχάνημα ειναι πολύ καλό για τα λεφτα του. τον τζογο πυο ειχες τον ειχα στο μεγάλο το ox αλλα εκει ήταν δικη μου υπαιτιοτητα και πάλι διορθωθηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Καλο και servobelt Μάνο αλλά δε το βρήκα κάπου να πωλείται ,μάλλον έιναι καινούργια τεχνολογία η μαλλον για βιομηχανική χρήση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    To servobelt πουλιετε αλλα δεν σε ενδιαφερει το ετοιμο γιατι ειναι ακριβο..
    το φτιαχνεις πολυ ευκολα με ιμαντες χρονισμου Τ2/Τ3/Τ5 και απλο γραναζακι χρονισμου με 2 ρουλεμαν
    αυτο ειναι αμα θες μεγαλο μηκος μεγαλες ταχυτητες μεγαλη δυναμη χωρις backlash.
    Το ballscrew τα εχει ολα αυτα εκτος τις μεγαλες ταχυτητες και το μεγαλο μηκος.

    Το κινεζικο δεν εχει πρισματικους γραμικους οδηγους εχει αξονα οποτε μειωμενη στιβαροτητα και ακριβεια
    αλλα για τις πλακετες ειναι σαφως καλυτερο απο αυτο που εχεις φτιαξει ομως ειναι μικρες οι διαστασεις του.
    Κοιτα το 6040 εχεις ποιο ανεση με αυτο.
    Σχετικα καλοι και φτηνοι γραμικοι οδηγοι ειναι αυτοι
    https://www.ebay.com/itm/15-1500mm-L...n/252873581838
    ενταξει δεν ειναι hiwin αλλα σε σχεση με τους αξονες που εχει το cnc που εδειξες ειναι κλασεις καλυτεροι.
    Αυτοι οι γραμικοι οδηγοι και servobelt η ballscrew αν ειναι μικρες οι διαστασεις ειναι οτι πρεπει για ιδιοκατασκευη.
    Σκελετο απο βαρεως τυπου προφιλ αλουμινιου..
    Εγω εχω σχετικα καλο cnc αλλα ποτε δεν κανω σε αυτο πλακετες γιατι αμα βρωμισει ο τοπος σκονη υαλονηματων
    δεν ξεβρωμιζει ποτε.. ασε τους κινεζους να τρωνε τη βρωμα να παθουνε καρκινο στο πνευμονα και χαπ για ψιχουλα..

    Αυτο που λες οτι χαλασες 150 ευρω σε πλακετες ειναι αστειο.. τα εχω λογαριασει και βγαινει ποιο ακριβα η ιδιοκατασκευη
    αν βαλεις μεσα και το χρονο που τρως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω σχετικα καλο cnc ...
    τι μηχάνημα έχεις ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα ποτε δεν κανω σε αυτο πλακετες γιατι αμα βρωμισει ο τοπος σκονη υαλονηματων δεν ξεβρωμιζει ποτε..
    δεν εχεις αναρροφηση ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ασε τους κινεζους να τρωνε τη βρωμα να παθουνε καρκινο στο πνευμονα και χαπ για ψιχουλα..
    οι κινέζοι δεν νομιζω να χρησιμοποιουνε μηχανικά συστήματα (ρουτερ) για να φτιάχνουνε πλακέτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Mετατροπη DIY CNC σε CNC 3040
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 07:11
  2. κοφτης για πλακέτες.
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 01:28
  3. τρυπανακι για πλακέτες
    By tzitzikas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 17:18
  4. Παραγγελία για πλακέτες
    By savnik in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 15:59
  5. Σπρέι για πλακέτες
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 17:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας