Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με θερμοστάτη SIEMENS REV 13

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Andreas
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή Πρόβλημα με θερμοστάτη SIEMENS REV 13

    Παιδιά καλημέρα, χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι που δεν ξέρω τι να κάνω. Στο σπίτι έχω 2 θερμοστάτες SIEMENS REV 13 (αυτοί οι ψηφιακοί με την οθόνη) έχω έναν στο κάτω όροφο και ένα στον πάνω όροφο και καταλήγουν στον πίνακα στην ταράτσα. Για ένα περίεργο λόγο προχθές ο θερμοστάτης ο κάτω σταμάτησε να δείχνει η οθόνη, δεν δείχνει απόλυτος τίποτα. Έβαλα και καινούργιες μπαταρίες αλλά τίποτα. Τελείως κενή η οθόνη. Εκείνη την ώρα ο πάνω έδειχνε κανονικά. Έβγαλα λοιπόν τον κάτω (είναι με αποσπώμενη βάση στον τοίχο) και πήγα να το βάλω στην θέση του πάνω μπας και δείξει, αλλά και πάλι τίποτα. Μετα όμως όση ώρα ήταν αποσυνδεμένος ο πάνω μετα από λίγο σταμάτησε να λειτουργεί. Τώρα δεν δείχνει κανένας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mastersaluki για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mixalisg (10-02-19)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ψυχρη επαφη ανοιγοκλεινει, παραδοξο ακουγεται να περνάει καποια ταση μέσα στο κυκλωμα του..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Andreas
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    panayiotis1 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Αλλά τι ακριβώς εννοείς; Που είναι το πρόβλημα; Πως μπορώ να το φτιάξω;

    Να αναφέρω ότι δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Γιατι να δειξει στην αλλη βαση ? Με μπαταριες λειτουργει και στα καλωδια της βασης δινει μονο εντολη





    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 08-02-19 στις 20:04

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Andreas
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Δηλαδή μόνο με μπαταρίες έπρεπε να παίζει κανονικά;; το θέμα είναι ότι κ ο πάνω θερμοστάτης που ήταν μια χαρά υποτίθεται μόλις το έβγαλα από την βάση μετά από 15 λεπτά σταμάτησε κ αυτός.. Καμία ιδέα παιδιά;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    σιγουρεψου οτι εχει καλες μπαταριες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastersaluki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλημέρα, χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι που δεν ξέρω τι να κάνω. Στο σπίτι έχω 2 θερμοστάτες SIEMENS REV 13 (αυτοί οι ψηφιακοί με την οθόνη) έχω έναν στο κάτω όροφο και ένα στον πάνω όροφο και καταλήγουν στον πίνακα στην ταράτσα. Για ένα περίεργο λόγο προχθές ο θερμοστάτης ο κάτω σταμάτησε να δείχνει η οθόνη, δεν δείχνει απόλυτος τίποτα. Έβαλα και καινούργιες μπαταρίες αλλά τίποτα. Τελείως κενή η οθόνη. Εκείνη την ώρα ο πάνω έδειχνε κανονικά. Έβγαλα λοιπόν τον κάτω (είναι με αποσπώμενη βάση στον τοίχο) και πήγα να το βάλω στην θέση του πάνω μπας και δείξει, αλλά και πάλι τίποτα. Μετα όμως όση ώρα ήταν αποσυνδεμένος ο πάνω μετα από λίγο σταμάτησε να λειτουργεί. Τώρα δεν δείχνει κανένας.


    Αδερφέ έχω το ίδιο . Το βράδυ μου το έκανε 2η φορα ξύπνησα ειχε κολλήσει στο ανοιχτό κ όταν το είδα είχε κολλήσει κ δεν ανταποκρινόταν σε τπτ κ μετά έκλεισε τελείως η οθόνη. . Επειδη έτσι κ αλλίως δεν είναι εγγύηση όπως κ την προηγούμενη το άνοιξα! την πρώτη φορά μάλλον το έφτιαξα κατα τύχη. αυτη τη φορά μάλλον κατάλαβα τι παίζει. 1ον κοιτάζεις μην τα έχουν παίξει οι μπαταρίες. 2ο. (οπως είπα το άνοιξα) αποσύνδεσε τις μικρές μπαταρίες (κουμπιά) που έχει στο εσωτερικό βάζοντας ένα χαρτάκι ανάμεσα στο έλασμα για 5-10 λεπτα και πιστέυω ότι με αυτό θα στρώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η λύση είναι να στράβωσε τε τις επαφές με ένα μυτοτσιμπιδο απαλά και όλα θα είναι εντάξει. Βέβαια αδιανόητο για μια εταιρεία όπως η Siemens, αλλά γεγονός!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση θερμοστάτη siemens RDD010.1
    By zaxosg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-24, 16:39
  2. Θερμοστάτης Siemens REV 13
    By alexandros02 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 11:07
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 11:26
  4. Siemens REV 200 Συνδεσμολογία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:24
  5. θερμοστατης siemens rev-100 δεν δουλευει
    By nikop in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 09:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας