Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 86

Θέμα: Εχμμ... ειναι αυτο διασκεδαση?

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μαεστροι εχουνε προβλημα στην ακοη.. αμα δεις ακοογραματα τους θα γελας...
    Υπάρχει κανένα τέτοιο ακοόγραμμα εν ενεργεία μαέστρου να γελάσουμε και εμείς λίγο;

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Ρε Μανο ενταξει, το πες, το ξαναπες, το ξανα-ξαναπες... τωρα εβγαλες και τους μαεστρους ...κουφους!!!! κατανταει γραφικο να ωρυεσαι σαν βιγκαν Ελληνιδα μανα σε ενα θεμα ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΩΦΩΣΗ η τα μειονεκτηματα που μας φερνει ο τεχνολογικος πολιτισμος!
    Επισεις αυτο το εργο τεχνης που ανεβασες τι ακριβως δειχνει? Οτι 50db ειναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ 70db EINAI ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ? !!!!!!!!! Αναφερεται στο ανθρωπινο ειδος η σε καποιο αλλο που γεννηθηκε σε πλανητη χωρις ατμοσφαιρα?

    btw ενταξει, θα κοψουμε τα subwoofer τη γλουτενη και το καπνισμα (ελπιζω η γλουτενη και το καπνισμα να μην ειναι σπιθα για νεες εκρηξεις κυρηγματων)

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    σαφώς και όλοι οι μαέστροι είναι κουφοί.... όπως και οι πιλότοι είναι στραβοί.. μέχρι πριν εκατό χρονιά δεν είχαμε αεροπλάνα άρα τώρα με τα πολλά g τα τριχοειδής αγγεία μέσα στο μάτι των πιλότων σκάνε και έτσι τα βλέπουν όλα κόκκινα... άσε το άλλο... έχω φιλαράκια που είχαν 4-5kw ήχο στο αυτοκίνητο και τώρα παίρνουν επίδομα αναπηρίας... (όχι κάγκουρες... πήγαιναν σε διαγωνισμούς και σπαγαν τα μπαμπριζ τους (γούστα είναι αυτά) , κάγκουρας είναι αυτός που βάζει ένα 15ρι sub στο leon και περνάει από την πλατεία με την πινακίδα του να τρίζει)... όσο για εμένα... από 15 χρονών είχα στην τσίτα τα z5500 στο δωμάτιο μου... μετά μεγάλωσα και είχα ένα 12" στο αμάξι με 1kw και κάνα 600w σε μεσαίες υψηλές μέχρι που τα βαρέθηκα πριν κάνα δυο χρόνια... πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω κάτι εξετάσεις και μέσα ήταν και ακουόγραμμα και βγήκε ως εκ θαύματος κάλο... μέχρι τα 16khz είμαι οκ... παιδί θαύμα είμαι μου είπαν... με θέλουν στην νασα για να αναλύσουν το dna μου για να σώσουν την ανθρωπότητα να μην κουφαθεί σε 1000 χρόνια....
    φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πω πως ότι γράφω είναι για αστείο αλλά με τόσους παρεξηγησιάριδες εδώ μέσα πρέπει να το γράψω..

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 100 χρονια ουτε subwoofer ουτε woofer ουτε tweeter υπηρχανε..
    αν υπήρχαν όμως θα τα δούλευαν... δεν θα λέγαν πριν εκατό χρόνια δεν υπήρχαν οπότε είναι άχρηστα όπως λες εσύ τώρα...
    είναι σαν να κλαιγόμαστε για τα κινητά.... όλοι λένε ότι ήταν καλύτερα πριν τα κινητά αλλά δεν σκέφτονται πόσες ζωές σώθηκαν από τα κινητά μόνο και μόνο επειδή κάλεσαν ένα ασθενοφόρο δευτερόλεπτα μετά από ένα ατύχημα

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι σαν να κλαιγόμαστε για τα κινητά.... όλοι λένε ότι ήταν καλύτερα πριν τα κινητά αλλά δεν σκέφτονται πόσες ζωές σώθηκαν από τα κινητά μόνο και μόνο επειδή κάλεσαν ένα ασθενοφόρο δευτερόλεπτα μετά από ένα ατύχημα
    πλακα πλακα ξερω ανθρωπο που γκρινιαζει για τα smartphones και αναπολει την "παλια καλη εποχη" με τα nokia και τα sony ericcson και τα ηλιθια μονογραμικα sms αλλα οταν του λες να αφησει το τηλεφωνο του και να γυρισει σε damphone δε του αρεσει η ιδεα (αλλα ...θεωρητικα θελει ΟΛΟΙ να γυρισουμε σε εκεινες τις εποχες lol)

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι σαν να κλαιγόμαστε για τα κινητά.... όλοι λένε ότι ήταν καλύτερα πριν τα κινητά αλλά δεν σκέφτονται πόσες ζωές σώθηκαν από τα κινητά μόνο και μόνο επειδή κάλεσαν ένα ασθενοφόρο δευτερόλεπτα μετά από ένα ατύχημα
    Αυτοί που σώθηκαν ήταν θύματα πεζοί και μη ,τραυματίστηκαν από οδηγούς που οδηγούσαν με το ένα χέρι εξαιτίας χρήσης κινητού στο άλλο χέρι. Άλλοι πάλι επειδή βλέπανε το Gps με απόλυτη εμπιστοσύνη .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 11-02-19 στις 15:07

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που σώθηκαν ήταν θύματα πεζοί και μη ,τραυματίστηκαν από οδηγούς που οδηγούσαν με το ένα χέρι εξαιτίας χρήσης κινητού στο άλλο χέρι.
    άρα φταίνε τα αυτοκίνητα... πριν 100 χρόνια δεν είχαμε και κανένας δεν πέθαινε ... χαχα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Ο καθένας μπορεί να υποθέτει ότι θέλει αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κάποιοι μουσικοί έχουν κυριολεκτικά μέσα στο αυτί τους +104db (Γαλλικό κόρνο, πίκολο και βιολί).
    Νομίζετε ότι υπάρχει πολλοί μουσικοί πνευστών άνω των 60 που δεν είναι κουφοί?

    Και επειδή υπάρχει κάποια σχέση με το αντικείμενο, θα σας πω ότι όλοι οι κλαρινίστες που ξέρω , σε έναν χώρο 20τμ με έναν ενισχυτή 300αρι στο φουλ, σε κάποιες δοκιμές, πάντα μου έλεγαν ''άνοιξε το λίγο ακόμη, δεν το ακούω καλά''.
    Εγώ εννοείται έξω από τον χώρο και με ωτασπίδες!
    Και όλοι αυτοί είχαν χάσει την ακοή τους όχι από ενισχυτές αλλά από τον ήχο του κλαρίνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Η ακοή χάνεται όταν εκτίθεσαι σε ήχους κάποιας έντασης για ορισμένο χρονικό διάστημα (άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο, ανάλογα και την ηλικία). Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Μελέτες, ιατρικά δεδομένα υπάρχουν που τα στηρίζουν, και οργανισμοί που ασχολούνται με την υγεία και την ασφάλεια όπως οι OSHA & NIOSH στις Η.Π.Α. έχουν ορίσει ποια πρέπει να είναι η δόση έκθεσης σε θόρυβο στο εργασιακό περιβάλλον.

    Π.χ. Κατά OSHA η έκθεση σε θόρυβο 90 dBA δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 8 ώρες, ενώ κατά NIOSH τα 85 dBA στο ίδιο διάστημα.
    Στα 105 dBA δεν πρέπει να ξεπερνάει τη μία ώρα ενώ κατά NIOSH τα 94...

    Την ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν την έχω ξεκοκαλίσει ακόμη αλλά φαίνεται να είναι λίγο πιο αυστηρή από τον NIOSH.

    Πρόβλημα ακοής έχει 15% του πληθυσμού στις Η.Π.Α., στην Ευρώπη λίγο μεγαλύτερο ποσοστό με εξαίρεση τη Γαλλία (7%). Σε έρευνα που έγινε σε νεοσύλλεκτους των ενόπλων δυνάμεων στην Ελλάδα έδειξε οτι το 29,9% είχε πρόβλημα ακοής, δεν άκουγε όπως έπρεπε για την ηλικία του...

    https://www.cdc.gov/niosh/topics/noi...sguidance.html

    http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/en/hearing-loss-personal-music-player-mp3/l-3/3-hearing-protection-limits.htm


    http://www.mednet.gr/archives/2014-1/pdf/108.pdf

    Αυτά μετά απο ψάξιμο που έκανα καθώς μετά απο 8ωρα - 10ωρα στη μοτοσικλέτα ένιωθα πονοκεφάλους & εμβοές, που όπως διαπίστωσα είχαν και άλλοι, όπως και θέματα ακοής, αφού ο θόρυβος παίζει στα 90 με 110 dBA ανάλογα το κράνος. Πρόβλημα που λύθηκε με τις κατάλληλες ωτοασπίδες...

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC539364/

    Sorry για το εκτός θέματος...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω κάτι εξετάσεις και μέσα ήταν και ακουόγραμμα και βγήκε ως εκ θαύματος κάλο...
    !!! .... Ιδού τα ολέθρια αποτελέσματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τι ειναι αυτο
    By Stratos56 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 16:43
  2. Τι ειναι αυτο?
    By panayiotis1 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-11, 18:26
  3. τι ειναι αυτο?
    By billtech in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 14:55
  4. τι ειναι αυτο...???
    By dsk in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 11:56
  5. τι ειναι αυτο?
    By billos1989 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 22:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας