Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: DIY Arduino

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή DIY Arduino

    Η τελευταία μου κατασκευή είναι ένας κλώνος του κλώνου του arduino. Είναι κατασκευασμένος σε πλακέτα μονής όψης με υλικά TH, εκτός από το CH340G που χρησιμοποίησα για την επικοινωνία με το PC. Οι διαστάσεις της πλακέτας και οι θέσεις των ακίδων και των βυσμάτων ακολουθούν την original κατασκευή. Αν και δεν πρόκειται για κάποια σημαντική κατασκευή, με ενθουσίασε πολύ και είπα να την μοιραστώ μαζί σας και ίσως να θέλει να την κάνει και κάποιος άλλος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  arduinosch.jpg Εμφανίσεις:  377 Μέγεθος:  94,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Untitled-1.jpg Εμφανίσεις:  418 Μέγεθος:  90,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4235.jpg Εμφανίσεις:  416 Μέγεθος:  128,8 KB
    To arduino εδώ είναι μια πιο λιτή έκδοση του κανονικού. Έχει τροφοδοσία με σταθεροποιητή για να μπορείτε να το τροφοδοτήσετε με 8-12V, δύο LED για ενδείξεις (Power και D13), όλες τις αναλογικές και ψηφιακές εισόδους - εξόδους στις ίδιες ακριβώς θέσεις με το arduino, και επίσης επικοινωνία USB με τον υπολογιστή για εγγραφή των προγραμμάτων μας.

    Οι ελλείψεις είναι: Το σταθεροποιητικό 3,3V για αντίστοιχη τάση, η ενδεικτική λυχνία LED για ένδειξη προγραμματισμού, τα pin εισόδου προγραμματισμού από προγραμματιστή και τα pin ΑREF και IOREF.

    Από πλευράς κόστους με υλικά αγορασμένα από την Κίνα (Αtmega328 και CH340G) τα υπόλοιπα υπήρχαν στα υλικά μου, το κόστος δεν ξεπέρασε αυτό ενός αντίστοιχου κλώνου από Κίνα. Φυσικά αν συνυπολογίσουμε τις ελλείψεις του σε σχέση με τον έτοιμο κλώνο από Κίνα και την εργασία που χρειάστηκε για να γίνει μπορούμε να πούμε ότι είναι ασύμφορο σαν κατασκευή. Αξίζει για την χαρά της δημιουργίας και μόνο.

    Το πυκνωτάκι που φαίνεται στην κάτω όψη το συμπεριέλαβα στο σχέδιο και την πλακέτα που ανέβασα στα αρχεία της κατασκευής.

    Τα αρχεία της κατασκευής για όποιον τα θέλει μπορεί να τα βρει εδώ.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4224.JPG Εμφανίσεις:  655 Μέγεθος:  73,8 KB  

    37 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 15-03-19 στις 20:19
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. 19 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (02-06-20), Ακρίτας (17-02-19), airgeorge (18-02-19), aktis (17-02-19), cdesp (03-06-20), Gaou (17-02-19), georgeb1957 (17-02-19), Hulk (17-02-19), KOKAR (18-02-19), Lord Vek (17-02-19), manolena (18-02-19), mikemtb (17-02-19), nestoras (16-02-19), nikman (19-02-19), SeAfasia (17-02-19), selectronic (17-02-19), SV1EDG (17-02-19), ThanosR (23-02-19), vasilllis (17-02-19)

  3. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια!

    Το έβγαλες σε ένα layer! Μπράβο!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Ωραίο.Μου θυμίζει το δικό μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Ωραία δουλειά Μάρκο! Φυσικά όπως είπες σε κάποιες κατασκευές δεν συμφέρουν στο
    θέμα κόστους. Άλλα στο τέλος δεν θα φτιάχνουμε τίποτα με την λογική ότι υπάρχουν
    έτοιμα στα ίδια χρήματα.
    Η πλακέτα βγήκε πολύ καλή, με φώτο ευαίσθητη έγινε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή υλοποιηση Μαρκο! Μπορεί να μειωθεί και αλλο το κόστος (ο Μαρκος θεωρώ μαλλον τον προγραμματισε μονος του!) o αν παρουμε μη προγραμματισμένο με bootloader ATMega328 απο το aliexpress ή ebay καθως αυτοι που εχουν ηδη τον bootloader πανε στα 2.5 ευρω το κομματι ενω οι μη προγραμματισμενοι ισως και 1.5 ευρω απο κινα. Το 328 τον προγραμματιζουμε εμεις μετά σε ένα breadboard με τη βοηθεια ενος αλλου λειτουργικου αρντουινο που θα χρησιμοποιησουμε ως προγραμματιστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Η πλακέτα έγινε με φωτοευαίσθητη. Τον επεξεργαστή τον προγραμμάτισα (bootloader) με άλλο arduino και αγοράστηκε από κινα κάτω απο 1,5 ευρώ νομίζω τους είχα πετύχει στα 1,2 αλλα δεν ειμαι και σίγουρος γιατι έχει καιρό που τους πήρα τους προγραμμάτισα όλους μαζί και τους πάρκαρα. Το ch430g πρέπει να το πήρα 30 λεπτά. Τα υπολοιπα υλικά τα είχα οποτε δεν ξέρω πόσο ακριβώς μου κόστισε. Σιγουρα κάτω απο 5 ευρώ που έχει ο κλωνος με το dip28 απο Κινα. Αλλα η δουλειά που χρειάστηκε σίγουρα υπερβαίνει πολύ το κόστος. Αλλά χαλάλι του άξιζε ο κόπος.....

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio;864167 ....
    Αλλα η δουλειά που χρειάστηκε σίγουρα υπερβαίνει πολύ το κόστος. Αλλά χαλάλι του άξιζε ο κόπος.....
    Για τους ανθρώπους που έχουν μεράκι, όπως και σύ, το κόστος έρχεται δεύτερο σε σχέση με τις εμπειρίες που παίρνουν στο "ταξίδι" μέχρι να ολοκληρώσουν την επιθυμία τους.
    Πολλές φορές έχω πληρώση μόνο για εργαλεία, για να κάνω μία κατασκευή μόνος μου, πολλή περισσότερα χρήματα απ' ότι να το έφτιαχνε κάποιος επαγγελματίας. Ανθρωποι σαν εσένα μπορούν να καταλάβουν...

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Μερακλής

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Μάρκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    μπράβο Μάρκο..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY Home Computer με DIY CPU σε VHDL (Cyclove IV FPGA). Lion system
    By llion in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-19, 14:27
  2. DIY Arduino Security System
    By alexanasgr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 10:18
  3. DIY κατασκευη
    By mancam in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 14:38
  4. DIY DRL
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-11, 18:56
  5. DIY
    By p.gabr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-11, 17:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας