Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: βοήθεια με καλωδίωση tv

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή βοήθεια με καλωδίωση tv

    Καλημέρα στο φόρουμ. Το διαμέρισμά μας είναι υπο κατασκευή, έχουν γίνει μεν τα ηλεκτρολογικά αλλά οι τοίχοι δεν έχουν βαφτεί ακόμα. Κάποια πράγματα δεν μπορέσαμε να τα προβλέψουμε από την αρχή καθώς δεν ξέραμε την τελική διαμόρφωση, οπότε τώρα έχουν προκύψει μερεμέτια που πρέπει να γίνουν. παραθέτω το σχέδιο του σαλονιού για να καταλάβετε τι θέλω να πετύχω και μια φωτο που έχω τραβήξει από την παρούσα θέση των πριζών στον τοίχο.

    IMG_20190209_000045.jpgIMG_20190220_120248.jpg

    στην παρούσα θέση οι πρίζες πέφτουν ακριβώς κάτω από την τηλεόραση. η κατασκευή θα γίνει όπως την βλέπετε στο σχέδιο. δεν θα βάλω άλλο έπιπλο η διακοσμητικό. μίλησα με τον ηλεκτρολόγο και μου είπε πως δεν συστήνει να μου μετακινήσει πολύ αριστερά τις πρίζες γιατί θα εξασθενήσει το σήμα της κεραίας(δεν υπάρχει αρκετό καλώδιο και πρέπει να βάλει κλέμα). εγώ σκέφτομαι να μετακινήσω την πρίζα του ρεύματος και του ethernet στο "κουτί" που φαίνεται κάτω αριστερά στο σχέδιο(αυτό που είναι η γλάστρα πάνω) και να κάνω ένα κανάλι εσωτερικά του τοίχου που θα ξεκινάει μέσα από το κουτί και θα καταλήγει πίσω από την τηλεόραση(για να μπορώ να περάσω και hdmi ή ότι άλλο χρειαστεί). τη πρίζα της κεραίας σκέφτομαι να μου την ανεβάσει λίγο πιο πάνω απ ότι είναι τώρα ώστε να κρυφτεί πίσω απ την τηλεόραση και να αφήσω στην ουσία πίσω απ την τηλεόραση μόνο το καλώδιο χωρίς το πλαστικό που έχουν γυρω γύρω οι πριζες για να γλιτώσω πάχος.
    3.10 μέτρα είναι το σύνολο του τοίχου. στο 1 μέτρο περίπου θα βγει το τζάκι οπότε χοντρικά μας μένουν 2 μέτρα για την tv. 1.20 είναι μια 55αρα μείον τα 2 μέτρα μένουν 80 εκατοστά που τα διαιρώ διά δύο για τα κενά αριστερά και δεξιά της τηλεόρασης. οπότε σκέφτομαι να μετακινήσω της πριζα στα αριστερά να ξεκινάει στους 50 πόντους και 25 από το έδαφος και ακριβώς δίπλα της να σκάψω το κανάλι. ξέρω ότι είναι κουραστικό το κείμενο αλλά με έχει προβληματίσει πολύ γιατί ούτε τι τηλεόραση θα βάλω ακόμα ξέρω ούτε ιδιαίτερες λεπτομέρειες για το πως θα γίνει η τελική κατασκευή του τζακιού. ο εργολάβος πιέζει να τελειώνουμε με τα κουτσοδούλεια και μ έχει αγχώσει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση ποία είναι ;

    Αν θα πέσει η στάθμη της λήψης της TV με την "προέκταση" της πρίζας ; Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 21-02-19 στις 10:18

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    η ερώτηση είναι αν το σκεπτικό μου είναι σωστό για να βγει ένα καθαρό τελικό αποτέλεσμα χωρίς καλώδια και να είναι πρακτικό. να μπορώ να κουμπώσω την τηλεόραση στο τοίχο με βάση λεπτή χωρίς προβλήματα και τέλος αν είναι εφικτή η μετακίνηση που λέω στις πρίζες από τον ηλεκτρολόγο ή απλά είναι μια μπακαλίστικη σκέψη δική μου που δεν γνωρίζω από αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Όπως εσύ θέλεις η τηλεόραση να είναι λεπτή και ο τοίχος όμορφος αισθητικά έτσι και το καλώδιο χάνει με τις επεκτάσεις. Πόσο ; Αυτό θέλει μετρήσεις στην πράξη , Μπορεί συνήθως να μην έχεις πρόβλημα , μπορεί όμως και να χάσεις ένα δύσκολο σταθμό της περιοχής σου .

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    1.αν ο ηλεκτρολόγος δεν θέλει προεκτάσεις(αυτός θα αποφασίσει καθώς αυτός έχει την ευθύνη) να ανοίξει δύο κουτιά να αλλάξει καλώδιο.
    2.υπαρχουν εντοιχιζόμενα μεγάλα κουτία επισκέψιμα.ωστε να κάνεις εκεί όλες τις συνδέσεις και με κανάλι να βγεις πίσω από την τηλεόραση.
    3.πρεπει να έχει προβλεφθεί ότι θα μπει τζάκι διότι τα καλώδια θέλουν επένδυση σε εκείνο το σημείο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    @vasilimertzani όσων αφορά το 2. να βάλω δηλαδή ένα τέτοιο κουτί και να το κρύψω με το έπιπλο; η δικιά μου μπακαλίστικη σκέψη να ανεβάσω το καλώδιο της κεραίας από το υπάρχων σημείο λίγο πιο ψηλά ώστε να κρυφτεί από την τηλεόραση και να μην έχω απώλειες και το ρεύμα, ethernet, hdmi να τα βάλω σε άλλο σημείο που θα το κρύψω και θα κάνω κανάλι από εκεί στην τηλεόραση, έχει νόημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν μπει επιπλο στον τοιχο τοτε μου φανταζει ιδανικη λυση εντιχοισμενο κουτι.Ουτως η αλλως καλωδιο απο την πριζα της κεραιας στην tv θα τραβηξεις,κανε την συνδεση εντοιχισμενη.
    Hdmi εχεις πριζα?
    και το ethernet εντοιχισμενο.
    κουτια διακλαδωσης εχει και 10*20 οποτε χωρανε πολλα μεσα.Αν δεν ειναι μονοτουβλο μπορεις να βαλεις και σωληνα υδροροης (νομιζω 5*10) με μια καμπυλη να βγαινει πισω απο την tv.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλωδίωση τηλεφώνου
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 06:59
  2. Φωτοβολταικό πάνελ καλωδίωση
    By The_Control_Theory in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-14, 22:19
  3. καλωδίωση φωτοβολταΙκού συστήματος
    By triton21 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 19:04
  4. Βοήθεια στην καλωδίωση παλιού μοτέρ.
    By fkdpbpar in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 11:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας