Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 67

Θέμα: ΝΕΜΑ 17 για CNC

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Γιάννη καλησπέρα .Ως κάτοχος cnc να σε ρωτήσω .Τι διαστάσεις είναι το μηχάνημα που θες να κατασκευάσεις και τι μέγεθος αντικειμένου θα κόβεις?
    Π.Χ. το δικό μου έχει ωφέλιμο εργασίας 300mm X 400mm και φοράει Nema 23 στα 190 oz . Κόβω αλουμίνιο με ταχύτητα 7-10 mm/sec με 0,5mm βάθος και είμαι μια χαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη καλησπέρα .Ως κάτοχος cnc να σε ρωτήσω .Τι διαστάσεις είναι το μηχάνημα που θες να κατασκευάσεις και τι μέγεθος αντικειμένου θα κόβεις?
    Π.Χ. το δικό μου έχει ωφέλιμο εργασίας 300mm X 400mm και φοράει Nema 23 στα 190 oz . Κόβω αλουμίνιο με ταχύτητα 7-10 mm/sec με 0,5mm βάθος και είμαι μια χαρά.
    Καλησπέρα, μικρά αντικείμενα θα είναι, η σκέψη μου αρχικά είναι να μπορώ να κόψω κόντρα πλακέ θαλάσσης ώστε να να φτιάξω το cnc καλύτερα. Τώρα το έχω κάνει με διάφορα κομμάτια. Η Ντιζες είναι 40mm άρα υπολογίζω 3020. Έχω βρει κάτι nema 17 104oz . Γενικά δεν ξέρω από της προδιαγραφές των stepper. Έχω βρει ίδια oz με μικρότερα amper. Και είναι πιο μεγάλη η Αντίσταση. Και αναφέρουν μια τάση 2,3v 3v, που πάλι δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεται αφού θέλω να τα δουλέψω με 12v η 24

    € 11,41 | Nema17 stepper motor 0.6A 0.75Nm motor 60mm length 107Oz-in High torque Nema 17 stepper motor 7.5kg.cm For 3D printer
    https://s.click.aliexpress.com/e/7aEpxr6

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhsitia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μικρά αντικείμενα θα είναι, η σκέψη μου αρχικά είναι να μπορώ να κόψω κόντρα πλακέ θαλάσσης ώστε να να φτιάξω το cnc καλύτερα. Τώρα το έχω κάνει με διάφορα κομμάτια. Η Ντιζες είναι 40mm άρα υπολογίζω 3020. Έχω βρει κάτι nema 17 104oz . Γενικά δεν ξέρω από της προδιαγραφές των stepper. Έχω βρει ίδια oz με μικρότερα amper. Και είναι πιο μεγάλη η Αντίσταση. Και αναφέρουν μια τάση 2,3v 3v, που πάλι δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεται αφού θέλω να τα δουλέψω με 12v η 24

    € 11,41 | Nema17 stepper motor 0.6A 0.75Nm motor 60mm length 107Oz-in High torque Nema 17 stepper motor 7.5kg.cm For 3D printer
    https://s.click.aliexpress.com/e/7aEpxr6
    Γιάννη και γω θα σου προτείνω nema 23 για 3020 .Για να είναι άνετο το μηχάνημα και τα μοτέρ. Αλλά άντε και πας σε nema 23 π.χ. στα 270oz , νομίζω ότι δεν θα καταφέρεις να κόψεις με ακρίβεια αλουμίνιο όταν ο σκελετός του μηχανήματος είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης . Οι ντίζες υποθέτω ότι τραπεζοειδή ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη και γω θα σου προτείνω nema 23 για 3020 .Για να είναι άνετο το μηχάνημα και τα μοτέρ. Αλλά άντε και πας σε nema 23 π.χ. στα 270oz , νομίζω ότι δεν θα καταφέρεις να κόψεις με ακρίβεια αλουμίνιο όταν ο σκελετός του μηχανήματος είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης . Οι ντίζες υποθέτω ότι τραπεζοειδή ?
    Ναι τραπεζοειδής, 8mm. Ουσιαστικά στα steppers κοιτάω την ροπή, η το ρεύμα; Δηλαδή ένα stepper 100oz 1.8a είναι πιο καλό από ένα 100oz 2.1a έτσι; Δουλεύουν και με 12v & 24v αφού ρυθμίζουμε το ρεύμα λειτουργίας;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Πάντως απο βίντεο που χαλβαδιάζω στο youtube οι 17άρηδες παίζουν αρκετά καλά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ Γιάννη με τον Βαγγέλη .
    Βάλε nema 23 στα 270oz γιατί αργότερα θα το μετανιώσεις όπως την έπαθα εγώ.
    Οταν το έφτιαξα για οικονομία έβαλα
    23 στα 185oz .
    Δεν έχω παράπονο αλλά αν είχα τα 220oz θα δούλευα πιο άνετα και με μεγαλύτερες ταχύτητες.
    Τα 17αρια δεν νομίζω οτι θα σε καλύψουν για σκληρά υλικά.
    Καλή επιτυχία πάντως σε ότι αποφασίσεις.


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Νικος Ρουσσος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-02-19)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Εντάξει θα κοιτάξω για nema 23, εσείς έχετε πιο μεγάλη πείρα. Στα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα 8mm τραπεζοειδή και 8 χιλιοστά liner γιατί όλα αυτά τα έχω πάρει. Τον ανταπτορα που μπαίνει από την ντιζα στο μοτέρ θα αλλάξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παιδιά αυτό πως θα το βλέπετε;; Να πάρω 2???

    [26,41€]HANPOSE 23HS7628

    https://banggood.app.link/GgjouZsQFU

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    ξεκίνησα χθές να γράφω αλλα δεν τελειωσα. γενικά στα μηχανήμαα αυτα ειναι trial & error . υπάρχουν πολλά κπθ αλλα πολύ μαλάκά αλλα πολύ σκληρα αλλα χοντρά αλλα λεπτά. το 17 θα τα πήγαινε μια χαρα αμα ήταν δυνατο αρκεί να το τροφοδότουσες καλά. Θα ηθελα πολύ καποιος εδω μέσα να μας εξηγήσει πως δουλευουν οι βηματικοι. οδηγοι και ποστ υπάρχουν εξω αλλα ειναι στα αγγλικά και καθότι μου λειπουν λιγα απο εκει και απειρα απο τον τομεα της ηλεκτροτεχνιας - ηλεκτρονικής δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται..

    Εν συντομια μεσα σε κάποια πλαίσια οι βηματικοι μπορούν να δουλευψουν με διαφορες τασεις και ρεύμα. το θέμα ειναι να βρεις την χρηση τομη αναμεσα στην ταχύτητα - ροπη - θερμοκρασία.

    Το δικό μου εχει 17 στον Z που σηκώνει ένα θεοβαρο σπιντλε. ειχα τρομερό προβλημα όταν εκλειναν οι παροχες στα μοτερ αλλα εχανα και βήματα . παρολα αυτα όταν πήγαινα προσεκτικά ολα πηγαιναν καλά .

    αμα ηταν θέμα ανταπτορα δεν χρειαζοταν να μπεις στον προβληματισμο . 23αρια και τελειώσες. τελος τα μη σιδηρούχα και τα σιδηρούχα ειναι πιο ευκολα στα cnc απο ότι τα ξύλα. στο μεταλλο μπορεις να πας αργά, όσο αργα και επισης να βάλεις ψυκτικά, όσα ψυκτικά . στο ξύλο αν πάς αργα δεν κινδυνευει μονο το ξύλο αλλα και εσύ απο το λαμπάδιασμα που θα κάνει.


    γενικά ειμαι της αποψης ότι κινεισαι με ότι έχεις και στην πορεια το βελτιώνεις. ιδιαιτερα ένα μηχανημα diy θα δεχτει άπειρες βελτιώσεις οποτε και στο προήγουμενο ποστ αλλα και σε αυτο η προτροπή μου ειναι ώστε να μην κολλάμε σε μια νοοτροπια του αμα δεν το κάνω ετσι δεν το κάνω καθόλου...! οχι αυτο ειναι απραγεια. καντο οπως μπορεις απο το να μην το κάνεις καθόλου. ουτως ή αλλως αποκτάς εμπειρία που ειναι κάτι σημαντικό .

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...με 0,5mm βάθος....
    μπήχτης ... σόρυ δεν αντεξα.

    χωρίς πλάκα τώρα απο που αγοράζεις κοπτικά ? κοβεις και ξύλα με τα ίδια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mετατροπη DIY CNC σε CNC 3040
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 07:11
  2. Ενα ''ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ'' απο μενα
    By radiotimes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 12:30
  3. c++ πρόγραμμα για cnc
    By xmaze in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 20:44
  4. αγνωστο αντικειμενο για μενα .....βοηθεια
    By anthony_chr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 14:24
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 12:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας