Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 99

Θέμα: Περί πίεσης και ρευστών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή Περί πίεσης και ρευστών

    Άσχετη ερώτηση με τα ηλεκτρονικά αλλά είμαι σίγουρος οτι κάποιος θα ξέρει.

    Έστω οτι έχουμε δυο σωλήνες γεμάτες υγρό, ίδιας διαμέτρου, συνδεδεμένες παράλληλα και ασκείται μια πίεση Α απο ένα έμβολο Χ, μεταδίδοντας την όποια δύναμη σε άλλα έμβολα στο άκρο της κάθε σωλήνας (ψ & Ζ).

    Με την ίδια ασκούμενη πίεση Α από το έμβολο Χ, αν αφαιρεθεί η μία σωλήνα, η πίεση που ασκείται στο εναπομείναντα έμβολο (π.χ. Ψ) αλλάζει ή παραμένει ίδια;


    Νομίζω το 2ο αλλά δεν είμαι σίγουρος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    η πίεση ειναι η ιδια,,εφόσον το ενεργητικό έμβολο εχει παντα την ιδια διάμετρο και
    την ιδια δύναμη που το κινει εμπρος, οταν τα παθητικά έμβολα εχουν τερματίσει,,

    οταν κινούνται η πίεση διαιρείται
    αναλογα τον
    αριθμό και την αντίσταση των παθητικών εμβόλων,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ tsimpidas.

    Άρα αν κατάλαβα σωστά, αφαιρώντας το ένα απο τα δυο παθητικά έχεις διπλασιασμό της δύναμης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    ναι,, αν πχ εχουμε 100bar στο ενεργητικο και εχουμε 4 παθητικα τοτε εχουμε απο 25bar σε καθε παθητικο που κινηται,,
    οταν ενα απο αυτα τερματισει
    τοτε την δυναμη του και τον ογκο υγρου του την περνουν τα υπολυπα,,

    ετσι αν εχουμε δυο παθητικα και το ενα ''κοκαλωσει'' το αλλο κινηται με την διπλασια δυναμη + ταχυτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Ωραία, ευχαριστώ.

    Η απορία ξεκίνησε από συζήτηση για το Honda SH300 scooter που στα πρόσφατα μοντέλα αφαίρεσαν τα συνδεμένα φρένα, δηλαδή πατώντας το πίσω (ένα έμβολο), από ένα σημείο και μετά ενεργοποιούσαν και ένα τρίτο μικρότερο της μπροστινής δαγκάνας, με αποτέλεσμα το πίσω τώρα να είναι πιο δυνατό και να κλειδώνει εύκολα ο πίσω τροχός.

    Μου κάνει εντύπωση να μην προσάρμοσαν ανάλογα το έμβολο της μανέτας και της δαγκάνας, να έχουν κάνει τέτοια πατάτα... Ίσως καταλάβω τι παίζει από τα part numbers αν και δεν δίνουν τα specs τους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    μπορει να ειχαν πρόβλημα στην εξαερωση του κυκλωματος.

    πάντως τα δικυκλα σταματάνε με 75% στο μπροστινό φρένο και μονο 25% στο πισω,,

    τα δισκόφρενα στο πισω τροχο για μενα δεν προσφέρουν κατι καλύτερο απο τα ταμπουρά που ειχαν παλια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Καλό μεσημέρι παίδες!
    Προσωπικά ζαλίστηκα από τη σπαζοκεφαλιά, κι αποτέλεσμα δεν έβγαζα. ...Διότι, μεταξύ άλλων, καλέ μου φίλε tsimpidas, όπως τα περιγράφει, εκτός από το πρώτο έμβολο το οποίο ασκεί την πίεση Α, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζουμε αν κινούνται, ή όχι!
    Όπως και νά'χει, πάει πολύς καιρός, που έχω κόψει λεπτομερείς διπλωματικές σχέσεις με την Υδρομηχανική. οπότε.... Λυπάμαι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να ειχαν πρόβλημα στην εξαερωση του κυκλωματος.

    πάντως τα δικυκλα σταματάνε με 75% στο μπροστινό φρένο και μονο 25% στο πισω,,

    τα δισκόφρενα στο πισω τροχο για μενα δεν προσφέρουν κατι καλύτερο απο τα ταμπουρά που ειχαν παλια.
    Ναι καθώς μεταφέρεται το βάρος μπροστά... Το πίσω μέρος έχει την τάση να σηκωθεί και ελαφρώνει, οπότε δεν πατάει καλά. Οι πιο τολμηροί κάνουν endo!

    Και αυτό παίζει ανάλογα πόσο ισορροπημένη είναι η μηχανή, πόσο μπροστά ή πόσο πίσω βρίσκεται το κέντρο βάρους της.

    Στο Piaggio MP3 που έχει αρκετό βάρος μπροστά, μου ξεκόλλαγε εύκολα το πίσω εκτός και αν πήγαινα δικάβαλο, ακόμη και σε στροφές. Στο Honda NC700 κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό μεσημέρι παίδες!
    Προσωπικά ζαλίστηκα από τη σπαζοκεφαλιά, κι αποτέλεσμα δεν έβγαζα. ...Διότι, μεταξύ άλλων, καλέ μου φίλε tsimpidas, όπως τα περιγράφει, εκτός από το πρώτο έμβολο το οποίο ασκεί την πίεση Α, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζουμε αν κινούνται, ή όχι!
    Όπως και νά'χει, πάει πολύς καιρός, που έχω κόψει λεπτομερείς διπλωματικές σχέσεις με την Υδρομηχανική. οπότε.... Λυπάμαι!
    Sorry, ένα σχεδιάκι θα βοηθούσε αλλά δεν βρήκα κάτι που να ταίριαζε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό μεσημέρι παίδες!
    Προσωπικά ζαλίστηκα από τη σπαζοκεφαλιά, κι αποτέλεσμα δεν έβγαζα. ...Διότι, μεταξύ άλλων, καλέ μου φίλε tsimpidas, όπως τα περιγράφει, εκτός από το πρώτο έμβολο το οποίο ασκεί την πίεση Α, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζουμε αν κινούνται, ή όχι!
    Όπως και νά'χει, πάει πολύς καιρός, που έχω κόψει λεπτομερείς διπλωματικές σχέσεις με την Υδρομηχανική. οπότε.... Λυπάμαι!
    λοιπων, ειναι απλο,, παει πιεση ανα τετραγωνικό εκατοστό[ή χιλιοστο] επιφανείας του παθητικού εμβολου

    αν ειχαμε συνδεσει εν σειρα το πισω φρενο και το εμπρος και η επιφανια του εμβολου της δαγκάνας εμπρος
    ειχε 75 τετραγωνικα χιλιοστα εμβαδο επιφανιας εμβολου και της πισω δαγκανας ειχε 25 τετραγωνικά χιλιοστά εμβαδο
    τοτε
    τα 100 bar της αντλιας θα μοιράζονταν κατα 75 bar εμπρός και 25 bar πισω και ετσι θα είχαμε τέλειο φρενάρισμα με μια μονο αντλια οπως στα αυτοκινητα.

    αυτοι [η honda] θα ειχε λογικα καποια προβλήματα εξαέρωσης του κυκλώματος ή οι χρηστες να μην
    μπορουσαν
    να κανουν αρκετα σπορ οδήγηση [βλεπε παντιες-και edo ] και ετσι έβαλε ξεχωριστά το καθε φρενο
    για πιο σπορ οδήγηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino μετρητής πίεσης
    By hackertom in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 20:04
  2. Περί μοτέρ γκαραζόπορτας και ασφάλειας
    By Panoss in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 01:10
  3. Περί πυκνωτών και…. μερικά άλλα.
    By Ηλιας Α in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-11, 10:17
  4. Αισθητήρας πίεσης
    By ds electronics in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 21:10
  5. Περί Η.Ε.Δ. και Α.Η.Ε.Δ..
    By G-COM in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 20:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας