Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Μανομετρικό και ρύθμιση κυκλοφορητή Inverter

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    φίλε μου η εγκατάσταση είναι του 92-93 και έχει γίνει απο μηχανολόγο, απλά δεν τη βρίσκω τη μελέτη, σίγουρα υπάρχει στη πολεοδομία.
    Ο κυκλοφορητής αντικαταστάθηκε σύμφωνα το παλαιότερο μοντέλο και τους πίνακες αντικατάστασης ήταν ο 30 70 R WILO αν θυμάμαι καλά και τώρα πήρα τον 30/1-6 που φτάνει μέχρι 6m μανομετρικό.

    Η εγκάσταση έχει 2 χοντρές κεντρικές σωλήνες σιδερένιες μεγάλης διατομής (δεν θυμάμαι απέξω) και σε κάθε όροφο με χαλκό μονοκόματες φ16 πάνε στο κάθε σώμα.
    Επίσης φέτος μου έσπασε μια γραμμή χαλκοσωλήνα (ναι έγινε και αυτό, μονοκόμματες γραμμές και έγινε τέτοια ζημιά), και επειδή δεν γίνεται να ξυλοθούν μάρμαρα θα συνδέσω ένα σώμα σε κοντινό.
    Δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει αυτό το μανομετρικό , αλλά σκέφτομαι να τα συνδέσω πάλι παράλληλα και όχι σε σειρά τα 2 σώματα,
    απλά μέχρι ενα σημείο θα είναι φ16 και μετά θα πρέπει να τροφοδοτήσει 2 σώματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    *Θα το επηρεάσει ελαχιστα.

    * Aν συνδέσεις "σε σειρα" τα σώματα, αυξάνεις μανομετρικό. (Κανονικά δε γινεται με εναν κυκλοφορητη να τροφοδοτείς και δισωλήνιο τμημα και μονοσωλήνιο).

    *Η Φ15 cu τροφοδοτει μέχρι 4Μcal/h περιπου.

    Ειδικότερα , ποιο είναι ακριβώς το προβλημά σου, δεν εχω καταλαβει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αρχικά θα άλλαξω κυκλοφορητή γιατί κόλλαγε, ο καινούριος ειναι inverer και έχει ρύθμιση μανομετρικού , οπότε ψάχνω το μανομετρικό ωστε να ρυθμίσω το κυκλοφορητή.
    Η ρύθμιση που εχει λογικά ειναι μέγιστη και απο εκεί και πέρα χαμηλώνει στροφές.
    Μπορώ να του πχ 3m σαν μέγιστο και να δω πως συμπεριφέρεται ώστε να δω αν πρέπει να το αυξήσω ?

    Αυτό με τη ζημιά ειναι άσχετο θέμα , απλά μιας και βρήκα παπά είπα να θάψω
    Εννοείται δεν εμπιστεύομαι τον υδραυλικό , ακόμα δεν έχω ρωτήσει το καυστηρατζή μου , αλλά ότι πληροφορίες μαθαίνω καλό είναι.
    Στις επόμενες μέρες θα πάω σε μηχανολόγο για μελέτη εγκατάστασης σε ένα άλλο σπίτι που ανακαινίζω και θα ρωτήσω αλλά μιας και σε βλέπω ότι το έχεις , όποια πληροφορία καλοδεχούμενη
    Οπότε μου προτείνεις παράλληλη σύνδεση τα 2 σώματα, ακόμα και με φ16 είναι μια χαρά, ευχαριστώ.

    * Aν συνδέσεις "σε σειρα" τα σώματα, αυξάνεις μανομετρικό. (Κανονικά δε γινεται με εναν κυκλοφορητη να τροφοδοτείς και δισωλήνιο τμημα και μονοσωλήνιο).

    Ξέρεις ότι όλοι οι υδραυλικοί σχεδόν συνδέουν τα σώματα ανά 2 σώματα σε σειρά και μετά το πάνε στο συλλέκτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    * "Ξέρεις ότι όλοι οι υδραυλικοί σχεδόν συνδέουν τα σώματα ανά 2 σώματα σε σειρά και μετά το πάνε στο συλλέκτη"
    Δεν είναι κακο αυτο, καλα κανουν. Μονοσωλήνιο λέγεται και σε αυτη την περιπτωση το μανομετρικό ειναι λιγο μεγαλυτερο οπότε υπολογίζεται και ο αντιστοιχος κυκλοφορητης. Και περισσότερα σωματα μπορουν να μπουν σε σειρα αν είναι σωστα υπολογισμένες οι διατομές και ο κυκλοφορητης.
    Δε χρειάζεται ουτε να βρεις μελετη , ουτε να ζαλιζεσαι για να βρεις το μανομετρικό της εγκατάστασής σου εφόσον ο νέος κυκλοφορητής που αντικατέστησε τον παλιο , έχει παραπάνω δυνατότητες. Βάλε να δουλεψει και πειραματικά θα βρεις που πρέπει να το ρυθμισεις. Συνηθως το βάζουμε τερμα και χαμηλωνουμε λιγο λιγο τόσο ωστε να μην ακουγεται η ροη μεσα στα σωματα και να ζεσταινεται σε λογικό χρόνο και το πιο απομακρυσμένο σωμα.
    Εξάλλου, ποτε ο υπολογισμός απο την μελέτη δεν θα συμπιπτει με την πραγματικότητα. Ολες οι μελετες έχουν μια προσαύξηση στην επιλογη των εξαρτημάτων.

    * "Οπότε μου προτείνεις παράλληλη σύνδεση τα 2 σώματα, ακόμα και με φ16 είναι μια χαρά"

    Αν το αθροισμα των 2 σωματων κανουν πάνω απο 4 άντε 5 kw , δεν θα μπορεί να τα "ταϊσει" μια Φ15cu. Οποτε εσυ ξέρεις τι σε βολευει και ποια θα είναι η βελτιστη λυση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ωχ τώρα μου λες kw , σε θερμίδες πόσο είναι για να βρω τις θερμίδες των σωμάτων. Είναι τύπου πάνελ
    4kw = 3500kcal,
    όταν λέμε στη καθομιλούμενη ότι ενα σώμα έχει 3000 θερμίδες πχ εννοούμε Cal ή kCal ? από ότι είδα kcal

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    αυτό που εγραψες στέκει αριθμητικά αλλά στις θερμίδες λείπει ο χρόνος 4kw = 3500kcal
    3.500kcal/h

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (04-03-19)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    λοιπόν μέτρησα τα 2 σώματα και απο πίνακες υπολογισμούς έβγαλα τα παρακάτω,

    σώματα τύπου πάνελ
    ύψος:90 πλάτος:60cm 3 φέτες , περίπου 2700 θερμίδες ?
    ύψος:60 πλάτος:90cm 2 φέτες περίπου 2000 θερμίδες ?

    γενικά βλέπω οτι δεν ειναι στάνταρ οι θερμίδες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Δεν είδα κάπου να γράφει θερμίδες , ούτε τι μάρκα είναι δεν ξέρω .

    Παναγιώτη χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια , πάλι καλά που έχει και κανένα μηχανολόγο το φόρουμ , έχουμε γεμίσει ηλεκτρονικόυς και ηλεκτρολόγους

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Λοιπόν για την ιστορία , έβαλα τον καινούριο κυκλοφορητή και το μανομετρικο πχ 4m ,
    η κατανάλωση ήταν 40watt , άρχισα να κατεβάζω μέχρι να δω ότι πέφτει η κατανάλωση .
    Από τα 2m και κάτω περίπου αρχίσει να πέφτει.

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Inverter 650 series Eurotherm ρύθμιση Jog
    By ThanosGr in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-18, 19:55
  2. UPS σε κυκλοφορητή.
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 10:12
  3. Σύνδεση UPS σε κυκλοφορητή λέβητα ξύλου
    By clock in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 20:19
  4. Θερμοστάτης κυκλοφορητή
    By mitsos1147 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 10:56
  5. Έλεγχος και ρύθμιση φωτισμού
    By segka in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας