Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Επιτηρητής φόρτισης συντήρησης μπαταρίας μολύβδου VRLA

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή Επιτηρητής φόρτισης συντήρησης μπαταρίας μολύβδου VRLA


    Εδώ έχουμε ένα σπάνιο συνδυασμό από 2 x 8βολτες μπαταρίες μολύβδου (VRLA) μικρής σχετικά χωρητικότητας (3,2 Ah). Αποδίδουν τάση από 15,2 έως 18,3 Volts max. Χρειάζονται τάση φόρτισης 20V max έως 18,3 min που αποτελεί και τάση συντήρησης.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Almost ready.jpg Εμφανίσεις:  241 Μέγεθος:  130,8 KB
    Ο επιτηρητής φόρτισης συντήρησης παρέχει τα 20 V και παρακολουθεί την τάση της μπαταρίας. Όταν αυτή φθάσει στα 19,2 V (που είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη κατά τη φάση φόρτισης) μεταπίπτει στα 18,3 που είναι η επιτρεπόμενη τάση συντήρησης. Στην φάση συντήρησης φθάνουν (μετά από πολλές ώρες ) να τραβούν μόνο 30mA που είναι και η φυσιολογική απώλεια που έχουν τέτοιες μπαταρίες. Ο χρόνος πλήρους φόρτισης τέτοιων στοιχείων (VRLA) φθάνει τις 14-16 ώρες. Στην συγκεκριμένη κατασκευή κυκλώματος μπορούν να παραμείνουν για πολύ περισσότερο χρόνο έτοιμες να αποδώσουν την συσσωρευμένη ισχύ τους. Στο κύκλωμα υπάρχει κι ένας περιοριστής έντασης ρεύματος που δεν επιτρέπει να περάσουν πολλά mA ή και A ρεύματος για να προστατεύσει το συνολικό κύκλωμα και τα επιμέρους εξαρτήματα Μ/Τ, σταθεροποιητή, πλακέτα, μπαταρία και καλωδίωση από υπερβολικές τιμές ρεύματος και θερμοκρασιών.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Open1.jpg Εμφανίσεις:  318 Μέγεθος:  119,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Open2.jpg Εμφανίσεις:  270 Μέγεθος:  128,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Open3.jpg Εμφανίσεις:  271 Μέγεθος:  124,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Fuse.jpg Εμφανίσεις:  261 Μέγεθος:  119,1 KB
    Μετά από πολλές ώρες φόρτισης διαρρέουν προς την μπαταρία μόνο τα ελάχιστα mA που αφορούν την φυσιολογική απώλεια της μπαταρίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Floating.jpg Εμφανίσεις:  261 Μέγεθος:  139,4 KB

    κι εδώ η φάση μετάπτωσης από φόρτιση σε συντήρηση : https://www.youtube.com/watch?v=15hS...ature=youtu.be

    15 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 03-03-19 στις 01:01

  2. 8 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (03-03-19), Dimi (04-03-19), dinos.liaskos (04-03-19), elektronio (04-03-19), KOKAR (05-03-19), nestoras (04-03-19), selectronic (03-03-19), thanasis 1 (04-03-19)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    και το θεωρητικό του, πλήρες :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  VRLA Charger.jpg Εμφανίσεις:  376 Μέγεθος:  120,0 KB

    6 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (04-03-19)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Μπραβο παρα πολυ καλο. Εγω περιμενα να δω μικροελενκτη στο σχεδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο παρα πολυ καλο. Εγω περιμενα να δω μικροελενκτη στο σχεδιο.
    Ευχαριστώ Άρη μου. Στα απλά είναι τα ωραία .... !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    σκέφτομαι και εγω την κατασκευή συντηρητή για 12ν μολύβδου μιας και ειμαι κατοχος μοτοσυκλετας και τον χειμώνα με την ακινησία εχω θέματα με την μπαταρία. Αλλα εγω το εχω σκευτει με μικροελενκτη μιας που το κατεχω λιγο. Παλιοτερα θυμαμαι ειχα κατασκευασει εναν συντηρητη με τρανζιστορ και lm317 για την μπαταρια του σκαφους ενως φιλου αλλα ουτε που θυμαμαι τι ειχα κανει με το σχεδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Στον στρατό είχα φτιάξει κάτι πολύ απλό. Ένα μεγαλούτσικο σταθεροποιημένο στα 14.4V (οι δίοδοι μου τρώγαν 0.7) τροφοδοτικό και ~10 ζεύγη από κροκοδείλους με 10 διόδους. Κρατούσαμε τα 10 οχήματα / μπαταρίες πάντα ζωντανές

    Στην βάρκα (αλλά και στο αμάξι που την σερνει!) το χειμώνα έχω ενα 5W βολταικό και ένα ρυθμιστή!

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκέφτομαι και εγω την κατασκευή συντηρητή για 12ν μολύβδου μιας και ειμαι κατοχος μοτοσυκλετας και τον χειμώνα με την ακινησία εχω θέματα με την μπαταρία. Αλλα εγω το εχω σκευτει με μικροελενκτη μιας που το κατεχω λιγο. Παλιοτερα θυμαμαι ειχα κατασκευασει εναν συντηρητη με τρανζιστορ και lm317 για την μπαταρια του σκαφους ενως φιλου αλλα ουτε που θυμαμαι τι ειχα κανει με το σχεδιο.
    Λογικά αυτό είναι αλλά το έχω προστατέψει λίγο παραπάνω με πυκνωτάκια και αντιστασούλες και περιορισμό ρεύματος και επιτηρεί την κατάσταση της μπαταρίας. ....
    Με τον μικροελεγκτή δεν ξέρω αν ειναι απλούστερο, αν θέλει υποβιβασμό τάσεων πχ στα 5V κλπ τότε κάνεις ένα τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο ειχα κανει αλλα χωρις τον τελεστικο δηλαδη εβγαζε ταση συντηρησης με περιορισμο ρευματος.
    Με τον μικροελενκτη απλα δεν χρειαζεται να υπολογιζεις αντιστασεις και να κανεις πολες δοκιμες στο κυκλωμα, διαβαζεις ταση και ρευμα και ολλα τα αλλα τα κνει το προγραμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον στρατό είχα φτιάξει κάτι πολύ απλό. Ένα μεγαλούτσικο σταθεροποιημένο στα 14.4V (οι δίοδοι μου τρώγαν 0.7) τροφοδοτικό και ~10 ζεύγη από κροκοδείλους με 10 διόδους. Κρατούσαμε τα 10 οχήματα / μπαταρίες πάντα ζωντανές

    Στην βάρκα (αλλά και στο αμάξι που την σερνει!) το χειμώνα έχω ενα 5W βολταικό και ένα ρυθμιστή!
    εγώ απλά βγάζω τον πολο[αποσπομενοι πολοι με πεταλούδα] απο την μπαταριά,

    Στα ποσα βολτ έχεις ρυθμίσει τον ρυθμιστή ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    μάλιστα....! πολύ χρήσιμη κατασκευή! ίσως σώσω μ αυτό μερικές
    μπαταρίες! και πρώτη πρώτη από το αυτοκίνητο που κάθεται πάνω
    από 6 μήνες...και δυστυχώς ξέχασα να βγάλω τον πόλο της μπαταρίας!
    για 12v έξοδο τι αλλαγές χρειάζεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σημείο αποφόρτισης μπαταρίας Μολύβδου
    By stakarag in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 19:04
  2. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:05
  3. Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 11:37
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-10, 15:10
  5. Φόρτιση μπαταρίας μολύβδου
    By Knight Rider in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας