Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Ρυθμιση στροφών σε ανεμιστήρα εξαερισμού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, αυτό εννοείται. Ούτως ή άλλως το ανέφερα πως τους προτεινα ενα απλό on/off με θερμοστάτη χώρου, αλλά δεν το δέχτηκαν. Προφανώς η διαφθορά θα είναι απειροελαχιστη και δεν αξιζει καν τον κοπο και τα χρήματα. Οταν εχεις να κανεις όμως με τον εργοδότη που το θέλει οπως το έχει αυτός στο μυαλό του, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....
    Πρέπει να απολυθεί από εργοδότης γιατί αποδεικνύεται άσχετος , ή τουλάχιστον να του πεις αναλυτικά γιατί η θεωρία του δεν στέκει .

    Αν ασχοληθείς για να ικανοποιήσεις μόνο και μόνο την στραβομουτσουνιά του εργοδότη ως προς την "εμφάνιση" της λειτουργίας κάντο .

    Να ενεργοποιείται σταδιακά ο εξαερηστήρας από ένα σημείο θερμοκρασιακό και πάνω, προκειμένου να διατηρήσει τη θερμοκρασία του χώρου στους 18 - 21 βαθμούς (τώρα αν έξω έχει 30 βαθμούς, είναι άλλο θέμα και δε μας αφορά, απλά θα δουλεύει μόνιμα στο τέρμα).
    Για να δούμε πως θα δουλεύει ένα σύστημα όπως το περιγράφεις παραπάνω .
    Ωραία ..... θέλεις 18 - 21 βαθμούς το καλοκαίρι .
    Το καλοκαίρι ακόμη και κατά την διάρκεια της νύχτας η θερμοκρασία θα είναι πολύ πάνω από 18 - 21 βαθμούς .... οπότε με την έννοια "inverter " ή ελεγχόμενο από θερμοκρασία και τις στροφές ή όπως θέλεις πάρε το .
    Η Κατασκευή θα δουλεύει πάντα στο max .
    Όποιος διανοηθεί ότι ένας ανεμιστήρας μπορεί να έχει την ίδια απόδοση με ενός κλιματιστικού ..... απλά σκέφτεται ως "εργοδότης"

    Μάλλον καλείσαι από τον εργοδότη να φτιάξεις ένα διπλό εικονικό κατασκεύασμα π.χ. ?
    Να πειράξεις τον ανεμιστήρα τεχνητά (και μη εξαρτώμενο από θερμοκρασία ) να ψευτοκοντρολάρει τις ταχύτητες άσχετα αν ήταν απαραίτητο αυτό να συμβαίνει βάση θερμοκρασίας (μόνο για τα μάτια του εργοδότη ).

    Και κατά δεύτερον για να μην το καταλάβει ο εργοδότης , θα πρέπει να πειράξεις και εικονικά τα θερμόμετρα να δείχνουν την εικονικά "σωστή" θερμοκρασία .... και άσε τον εργοδότη να παίζει με την τρόμπα του.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 12-03-19 στις 23:01

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    maylo (12-03-19)

  3. #12
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοτέρ που έχει, είναι εκκίνησης με χρήση πυκνωτή μόνιμης λειτουργίας (Permanent Split Capacitor, PSC).
    Από αυτά που διάβασα (γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός) είναι ο μόνος τύπος AC κινητήρα (μαζί με τους βραχυκυκλωμένου δρομέα) οι οποίοι μπορούν να ελεγχθούν μέσω τέτοιου κυκλώματος.
    Το αρνητικό είναι η πτώση στην ροπή, γι' αυτό και προτείνονται μόνο για εφαρμογές σε ανεμιστήρες και αντλίες χαμηλού φορτίου που δεν συναντούν μεγάλη αντίσταση στην εκκίνηση.
    Αν υπάρχει κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με, μην εκτεθώ και στη δουλειά
    O βραχυκυκλωμενου δρομέα ντιμαρεται με ντιμερ
    και τα ac motor με πυκνωτή ντιμαρονται με ινβερτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Επαναλαμβάνω πως ειναι πυκνωτη εκκίνησης - λειτουργίας κι όχι απλα εκκίνησης. Με ενα απλο google search βρισκεις πολλα παραδειγματα psc motors σε reddit και stackexchange που μιλανε για ρυθμιση στροφων με ενα απλο dimmer.
    Είσαι 100% βεβαιος γι αυτό που γράφεις?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι 100% βεβαιος γι αυτό που γράφεις?
    Οχι, δεν είμαι 100% βέβαιος, εσυ εχεις το μοτέρ στα χερια σου, εμεις μια ταμπέλα ειδαμε,

    οι πυκνωτές πάντως ειναι ητε συνεχους λειτουργίας ητε εκκινήσεως με βοηθητικό τυλιγμα εκκινήσεως,,

    αν εσενα δεν εχει βοηθητικό τύλιγμα με πυκνωτή εκκινήσεως που να αποσυνδέεται φυγοκεντρικά μετα απο κάποιες στροφές
    τοτε ειναι μόνιμης λειτουργίας πυκνωτής σε ασυχρονο μοτερ που
    με ινβερτερ ντιμαρονται οι στροφές και οχι με ντιμερ διοτι πολυ απλα τα ασύγχρονα μοτερ ακολουθούν την συχνότητα στις στροφες τους και οχι την τάση ώστε οταν την μειώσεις να μειωθούν και οι στροφές.


    όπως και να εχει, δοκίμασε το και πες μας τα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εξαεριστήρας που υπάρχει εγκατεστημένος είναι ένας Aliberti M-400 http://aliberti.gr/pop_technical.htm με 245watt μονοφασικό κινητήρα με πυκνωτή.
    που διαθέτουν έξοδο αυτόματου ελέγχου στροφών μοτέρ. Δυστυχώς όμως, όλοι όσοι κυκλοφορούν στην αγορά είναι για 200watt max κινητήρα και απ όσο διάβασα δεν κάνουν για όλα τα μοτέρ.
    Εδώ όμως το αναφέρει για 80W (και λογικά τόσο πρέπει να είναι σύμφωνα με τις διαστάσεις )
    http://www.meidanis.gr/diafora/eksae...-aliberti.html
    Κάνε μια αμπερομέτρηση σε λειτουργία για επιβεβαίωση , μην πάνε τζάμπα τα ινβερτερ για ένα μοτεράκι του φραπέ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-03-19 στις 13:55

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    κυριακιδη εγω λεω οτι εφ οσων φοραει πυκνωτη λειτουργειας ο κηνητηρας με ινβερτερ θα ειναι δυσκολο να πεσουν οι στροφες κατω απο το 30 % νομιζω που θα δουλευει καλα απο τα 30 και ανω.καλα ειναι να το δωκιμασει πρωτα με ενα απλο ντιμερ κηνητηρων και βλεπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.466

    Προεπιλογή

    Γιώργο δεν ξέρω τις κουλτούρες σκέψεις κάποιων π.χ. άλλος γουστάρει να βάλει inverter σε μιξεράκι φραπέ ή σε μηχανή ξυρίσματος κοκ .
    Οι δικές μου κουλτούρες ανιχνεύουν άλλα πράγματα π.χ. δεν δέχομαι τον ρόλο ανεμιστήρα σε ρόλο κλιματιστικού (εν μέρη έχει και τέτοιο ρόλο ο ανεμιστήρας εξαερισμού ) , αλλά όταν έχουμε απαιτήσεις για καλοκαίρι με αναφορές για 18-21 βαθμούς είναι τραγικά αστείο (το καλοκαίρι και στην πιο δροσερή νύχτα έχεις πάνω από 27C) . Θα το δεχόμουν μόνο ως το κατά δύναμη μείωσης θερμοκρασίας βάση δυνατότητας ανεμιστήρα , και όχι να την επιβάλλουμε εμείς .

    Ούτε και χειμώνα / άνοιξη που θα έχεις εξωτερικές / εσωτερικές κοντινές θερμοκρασίες 18-21 βαθμών θα είναι χρήσιμη η μείωση στροφών γιατί θα μειωθεί η κύρια αποτελεσματικότητα του πραγματικού ρόλου του εξαερισμού π.χ. τυχόν αναθυμιάσεις / φρεσκάρισμα του αέρα / ή τυχόν απώλειες από υπάρχουσα εσωτερική θέρμανση του κτιρίου .
    Που πραγματικά είναι το όφελος σε χρήση μείωσης στροφών?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-03-19 στις 23:24

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (14-03-19), mikemtb (13-03-19)

  10. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    UPDATE: Μίλησα σήμερα με την τεχνικό της Aliberti.
    Μου είπε πως το μοτερ dimmαρεται κανονικά, απλά θα πρέπει να παρω dimmer που είναι σχεδιασμένο για ηλεκτροκινητήρες. Της λέω "με TRIAC?", μου απαντάει "δε γνωρίζω, απλά να είναι για ηλεκτροκινητήρες".
    Σε ερώτησή μου, για το αν χρειαζεται inverter, μου απάντησε πως δεν της έχει τύχει να χρειαστεί κάτι τέτοιο ή καποια σχετική αναφορά.
    Το μόνο πρόβλημα, που ίσως προκύψει μου είπε, είναι να μην εκκινεί από χαμηλές στροφές. Θα πρέπει να το εκκινώ στις ονομαστικές και να το μειώνω μετά.
    Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα στην εφαμογη μου, αφού θεωρητικά μια φορά θα εκκινήσει και στη συνεχεια θα αυξομειώνεται διαρκώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ερώτησή μου, για το αν χρειαζεται inverter, μου απάντησε πως δεν της έχει τύχει να χρειαστεί κάτι τέτοιο ή καποια σχετική αναφορά..
    Εέεεετσιιιι μπράβο ....και ξέρει ο εργοδότης ? (τράβα βάλε ότι σου είπα στο #3 και δεν το έβαλα για πλάκα , απλός πρέπει να προβλέψεις έξτρα τροφοδοσία για την νύχτα ). Αυτό είναι inverter ..... με ενεργειακή κλάση Α++++++++++++++ X 100.0000

    Το Dimmer δεν αυτορυθμίζει στροφές παρά μόνο χειροκίνητα και όσο το ορίζεις (βλέπε ψησταριές στα κάρβουνα πως κοντρολάρουν τον εξαερισμό καμινάδας σε όσους έχουν βάλει με dimmer ) .

    To dimmer θέλει αρχικά μια προρύθμιση με ένα έξτρα κουμπί που έχει το Dimmer και ρυθμίζεις το ανεκτό κατώτατο όριο στροφών που επιδέχεται ο κινητήρας χωρίς να ζορίζεται ή να μουγκρίζει και αυτή η ρύθμιση γίνεται μόνο μια φορά , από εκεί και ύστερα κοντρολάρεις με το περιστροφικό κουμπί.

    Σχετικά με τις λεπτομέρειες του inverter προτιμώ να σου απαντήσουν αυτοί που θέλουν να σου φάνε λεφτά και να μην τους ξαναδείς αργότερα όπως και με την σειρά σου δεν θα θέλει να σε ξαναδεί ο εργοδότης σου .
    Βλέπε βιομηχανικές εφαρμογές σε ανεμιστήρες / εξαερισμό με inverter κτλ και εκεί θα σαλτάρεις με το τι παραμέτρους τα ορίζουν .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-03-19 στις 18:05

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. έλεγχος στροφών ac ανεμιστήρα
    By ioanniskar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 00:09
  2. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 16:18
  3. Ρυθμιστής στροφών ανεμιστήρα
    By apilot in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 22:36
  4. Κύκλωμα ελέγχου στροφών ανεμιστήρα
    By KOKAR in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 22:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας