Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ανακύκλωση PLA

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή Ανακύκλωση PLA

    Χαιρε φορουμ

    Επιτελους εφτασε η εποχη που μπορει καποιος με αρκετα λιγα λεφτα να αγορασει ενα 3d printer (η εστω να φτιαξει) και να κανει παπαδες με το minimum κοπου και με αποτελεσμα πο ειναι τουμπανο. Ετσι κ εγω φετος ( περυσι δε θυμαμαι ) αγορασα εναν παμφθηνο 3d printah και οι κατασκευες εχουν αλλαξει οψη μιλαμε. Εχω γλυτωσει απειρες ωρες με τρυπες λιμες στραβοκομενες τετραγωνες τρυπες για display κλτ..

    Ομως οπως καθε διεργασια , ετσι κ στο 3d printing εχεις καποια καταλοιπα...Ευτυχως δεν εχω πολλες αποτυχιμενες εκτυπωσεις αλλα εχω η εξαρτηματα που δεν χρειαζονται η κοματακια filament η τριματα η rafts κτλ .. ΑΥτα τα εχω συσωρευεσει σε ενα μικρο πλαστικο κουτι ΙΚΕΑ (οποτε εχω χρονο για να μαζεψω κ αλλα κοματακια ωστε να με νοιαζει αμεσα η ανακυκλωση του ακομα) αλλα απορω.. Τα κοματακια αυτα μπορουν να ανακυκλωθουν?

    Ανακυκλωση προφανως να τα παω εγω να ξερω οτι εγιναν ανακυκλωση (οχι οπως στους μπλε καδους που τα καινε στον ασπροπυργο) . Ξερει κανενας κατι?

    THANX!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε κάτι τέτοιο https://www.youtube.com/watch?v=TxIxcABYvZI

    Πάντως αν εξελιχθούν τέτοιου είδους συσκευές θα είναι μια καλή λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    χμ καλη φαση ,θα ηταν φανταστικο να εφτιαχνα ενα τετοιο και αποτι δειχνει οκ δεν ειναι σουυπερ σουπερ δυσκολο! thanx

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    χρειάζεται όμως και ο κατάλληλος σπαστήρας για να γίνουν μικρά κομμάτια τα εκτυπωμένα αντικείμενα ώστε να μπουν στον extruder και να γίνουν filament.

    θα κοιτάξω... κάπου έχω κρατήσει τη διεύθυνση από ένα site που έχει σχέδια για μηχανήματα ώστε να ανακυκλώνουμε πλαστικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Εάν είχες καμιά φάρμα 200-300 εκτυπωτών να το συζητούσαμε.
    Τώρα εσύ με κάτι γραμμάρια που θα μαζεύεις από τις αποτυχημένες εκτυπώσεις και τα rafts, για να φτάσεις το κιλό (20E) θα κάνεις κάτι χρόνια.
    Το κόστος της κατασκευής συν το ρεύμα που θα καις δεν θα αποσβεστεί, άσε που για πολλούς λόγους ποτέ δεν θα έχεις σωστό νήμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    δεν ειναι τόσο θέμα το κόστος ( τουλάχιστον όχι όσο αφορά εμενα που το πελετ μου κοστίζει φθηνά) το θέμα ειναι περιβαντολογικό, καθότι ακομα και abs που εκτυπώνω εγώ δεν φέρει ειδική σήμανση που υποχρεόνται όλα τα πλαστικά να φέρουν, οποτε όταν έρθει η ώρα αυτα τα πράγματα θα καταλήξουν στα σκουπίδια...!

    εγώ ποτε δεν εχω πετάξει πλαστικό χαλασμένο και εχω πάνω απο 10 κιλα. τα μαζευω σε σακούλες ( υποψιν οτι ουτε η εταιρίες ανακύκλωσης που φτιάχνουν abs ανακυκλωμένο δεν το παιρνει γιατι δεν ξερει την καθαρότητα του.) και όταν ερθει η ώρα θα μπουν στο σρεντερ..! φανταστειτε τι γινεται με το Pla το οποιο δεν χρησιμοποιειται πουθένα και το οποιο δεν ξέρω κάν αν εχει κατηγορηποιηθει για ανακύκλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι τόσο θέμα το κόστος ( τουλάχιστον όχι όσο αφορά εμενα που το πελετ μου κοστίζει φθηνά) το θέμα ειναι περιβαντολογικό, καθότι ακομα και abs που εκτυπώνω εγώ δεν φέρει ειδική σήμανση που υποχρεόνται όλα τα πλαστικά να φέρουν, οποτε όταν έρθει η ώρα αυτα τα πράγματα θα καταλήξουν στα σκουπίδια...!

    εγώ ποτε δεν εχω πετάξει πλαστικό χαλασμένο και εχω πάνω απο 10 κιλα. τα μαζευω σε σακούλες ( υποψιν οτι ουτε η εταιρίες ανακύκλωσης που φτιάχνουν abs ανακυκλωμένο δεν το παιρνει γιατι δεν ξερει την καθαρότητα του.) και όταν ερθει η ώρα θα μπουν στο σρεντερ..! φανταστειτε τι γινεται με το Pla το οποιο δεν χρησιμοποιειται πουθένα και το οποιο δεν ξέρω κάν αν εχει κατηγορηποιηθει για ανακύκλωση.

    Έχεις 10 κιλά ABS υπολείμματα από εκτυπώσεις η έτσι γενικά διάφορα πλαστικά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    για abs δεν μιλάμε βρε ? τα διαφορα πλαστικά πάντα μα πάντα έχουν σημανση και οι σωλήνες που δεν έχουν, έχουν μαθει να τις αναγνωρίζουν καθότι ειναι λιγες οι εφαρμογές ( προς το παρον τουλάχιστον Pvc kai pp) . πλαστικά πλεον δεν κρατάω αντε να εχω λιγο pp για να κανω καμια κόληση αμα σπάσει τπτ.

    γενικά οι χρήστε των εκτυπώτων θα βρεθούμε πολύ συντομα απεναντι στις περιβαντολογικές συνειδήσεις του κόσμου καθότι επιτελουμε ελαφρο εγκλημα....! πρεπει να προσέξουμε και πρεπει οι εκτυπώτες να αρχισουν να χρησιμοποιούν πλαστικά της βιομήχανιας. γιατι προς το παρον η κατασταση εχει ξεφύγει. ακομα και τα νάυλον που χρησιμοποιούνται δεν εχουν κάμια σχέση με τα βιομηχάνικά παραγωγα του νάυλον. το pc το οποιο μπορούσε να εκτυπωθει αποσυρετε σιγα σιγα μονο το abs εχει μεινει που και αυτο για να μην κάνει warp πρεπει να το αλλαζουν πολύ οποτε και πάλι δύσκολη η γενική ανακυκλωση του . θα μου πεις χεστηκε η φοράδα θερμοπλαστικό το ένα θερμοπλαστικό το αλλο ( και τα δύο abs ) αμα τα ανακυκλώσεις abs θα ξαναβγει. εμ δεν ειναι ετσι .

    εγώ στο lg που χρησιμοποιιώ δίνει η μαμα εταιρία 4 φορες παραγωγή απο αρχικο ζέσταμα . φυσικά αυτοι δεν το βάζουν μονο του αλλα με καινουργιο. εγώ το εχω φτάσει μεχρι 6 ζεσταμα ( κορδονι-εκτυπωτης χ 3 φορες) και δεν ειδα καμια διαφορα στις κακες μου εκτυπώσεις......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 08-03-19 στις 23:08

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    για abs δεν μιλάμε βρε ?
    Ναι βρε! αλλά απάντηση στην ερώτηση μου '' Έχεις 10 κιλά ABS υπολείμματα από εκτυπώσεις'' δεν πήρα.
    Γιατί όντως εάν έχεις τόσα η είσαι σκράπας (που δεν το πιστεύω) η έχεις τεράστια παραγωγή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ''γενικά οι χρήστε των εκτυπώτων θα βρεθούμε πολύ συντομα απεναντι στις περιβαντολογικές συνειδήσεις του κόσμου καθότι επιτελουμε ελαφρο εγκλημα....!''


    Τώρα αυτό μάλλον σαν αστείο θα το πάρω αν σκεφτεί κανείς ότιη ετήσια παγκόσμια παραγωγή μόνον του ABS ξεπερνά τους 10 εκατομμύρια τόνους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακύκλωση λυχνιών RF
    By GiwrgosTH in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 20:14
  2. Ανακύκλωση μολύβδου
    By mtzag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-14, 03:11
  3. Ανακύκλωση TouchPad......
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-11, 00:02
  4. Ανακύκλωση κινητών
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-05, 16:45
  5. Ανακύκλωση... στην τεχνολογία!!
    By gRooV in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 00:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας