Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Κατασκευή DIY ενισχυτή ακουστικών

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλοριζικα, και συγχαρητηρια για την επιλογη (στην Ελλαδα δυστυχως ο ορος "καλα ακουστικα" εχει ταυτιστει με Sencheiser, AKG και Bose), αν και κατα τη γνωμη μου εχοντας ακουσει και τα 770 και τα 880 και τα 990 εχω κατασταλλαξει στα 880 ως "καλυτερα" για τα δικα μου γουστα
    Έχω τα AKG k141 πες μου αν μπορείς δυο λόγια για τα 770, παρότι είμαι ευχαριστημένος με τα AKG πάντα υπάρχει η σκέψη της αγοράς άλλης μάρκας, αν έχεις ακούσει τα Κ141 και μπορείς να θυμηθείς κάπως τις διαφορές (τι ζητάω και εγώ τώρα....)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τα AKG k141 πες μου αν μπορείς δυο λόγια για τα 770, παρότι είμαι ευχαριστημένος με τα AKG πάντα υπάρχει η σκέψη της αγοράς άλλης μάρκας, αν έχεις ακούσει τα Κ141 και μπορείς να θυμηθείς κάπως τις διαφορές (τι ζητάω και εγώ τώρα....)
    Κατ αρχας και τα 3 μοντελα χρησιμοποιουν ιδιες μοναδες με διαφορετικη τεχνολογια καμπινας.
    Υπαρχουν 3 βασικα μοντελα, αναλογα την εμπεδιση 32, 250 και 600ωμ.
    Τα 770 ειναι εντελως κλειστου τυπου, εχουν απολυτη ηχομονωση και πολυ καλο ηχο με λιγο περισσοτερο τονισμενο μπασο.
    Τα 880 ειναι semi open και εχουν λιγοτερο τονισμο στο μπασο οποτε κερδιζουν ελαφρα σε αναλυση χωρις να υστερουν ιδιετερα σε μπασο, ενω η ηχομονωση τους ειναι χαμηλοτερη αλλα υπαρκτη, και τελος τα 990 ειναι ανοιχτου τυπου εντελως flat με περισσοτερη αναλυση στις μεσαιες και τις υψηλες και φυσικα χαμηλοτερη ηχομονωση
    Τα 770 ειναι εξαιρετικη επιλογη που τονιζουν λιγο μπασο χωρις να το παραμορφωνουν.
    Οταν αποφασισεις να αγορασεις καποιο απ αυτα καλο θα ηταν να τα ακουσεις κι ολας.
    Απο κει και περα οσον αφορα τις διαφορες εκδοσεις που θα δεις ως limited edition, pro κτλ δε διαφερουν στον ηχο αλλα στην εμφανιση.
    Τελος οι τιμες στα αντιστοιχα μοντελα ειναι ιδιες (απλη εκδοση, pro και edition)
    btw αν σου αρεσει ο ηχος των k141 τοτε κατα τη γνωμη μου αυτα που θες ειναι τα 880 κι οχι τα 770, εκτος αν θες να πας σε κατι διαφορετικο, λιγοτερο στουντιακο και περισσοτερο DJ

    στο ρεζουμε, οσον αφορα τα συγκεκριμενα ακουστικα μην τα κρινει καποιος απο την τιμη τους ως "μεσοχαμηλη κατηγορια" (τη βασικη εκδοση τη βρισκεις ακομα και 120-130 ευρω και η edition δε ξεπερνα τα 200) γιατι, τουλαχιστο στα δικα μου αφτια (αλλα δεν ειμαι κι ο μονος, εχουν αρκετους οπαδους) πατανε κατω ανετα αρκετα ακουστικα υπερπολλαπλασιας αξιας τα οποια μετα την αγορα των beyerdynamic "σκουριαζουν" στο συρταρι.
    τελος θα προσθεσω κατι που αφορα μαλλον ελαχιστους, και ειναι οι μοντες που μπορουν να γινουν: τα 990 μπορουν να μετατραπουν σε 880 η 770, και τα 880 σε 770 με δοαφορες προσθηκες (οι συνηθισμενες μοντες οπως και στα senheiser γινονται με ξυλο για να υπαρχει και μια σχετικη εμφανιση και ειναι αναστρεψιμες αν γινουν σωστα), ενω το αντιθετο χωρις να αλλαχτουν οι καμπινες (η να καταστραφουν με τρυπημα) δε γινεται

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-03-19 στις 09:04

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχας και τα 3 μοντελα χρησιμοποιουν ιδιες μοναδες με διαφορετικη τεχνολογια καμπινας..........

    .............

    .........αν σου αρεσει ο ηχος των k141 τοτε κατα τη γνωμη μου αυτα που θες ειναι τα 880 κι οχι τα 770, εκτος αν θες να πας σε κατι διαφορετικο, λιγοτερο στουντιακο και περισσοτερο DJ....



    σε ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ακουστικών σε ενισχυτή
    By pitsirikos86 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-18, 01:30
  2. Ένταση σε λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών.
    By Pmccx in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 18:48
  3. Κατασκευή ενισχυτή ακουστικών με λυχνία
    By Λαμπάτος in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 20:14
  4. Ψάχνω σχέδιο ενισχυτή ακουστικών
    By ta03 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-12, 20:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας