Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάτη.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή Έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάτη.

    Καλησπέρα σε όλους

    Έχω μία πλάκα αλουμινίου, διαστάσεων 50χ40χ12mm, εντός της οποίας θέλω να τοποθετήσω έναν προθερμαντήρα κινητήρα πετρελαίου που λειτουργεί με 12V από μπαταρία αυτοκινήτου.
    Το θέμα μου είναι ότι θέλω να θερμάνω την πλάκα του αλουμινίου στους 170 βαθμούς κελσίου με τον προθερμαντήρα και όταν φτάσει σε αυτή τη θερμοκρασία να σβήνει ο προθερμαντήρας.
    Σκέφτηκα για αρχή να χρησιμοποιήσω έναν θερμοστάτη που λέγεται στα αγγλικά snap action disc όπως αυτός στη φωτογραφία, όμως λειτουργεί με εναλλασόμενο 110 ή 220 και όχι συνεχές ρεύμα 12V.
    Μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση σε θερμοστάτη και όσο το δυνατό μικρότερη σε μέγεθος?

    snap disc.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Δεν εχει προβλημα να το χρησιμοποιησεις.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το οδηγησεις με καποιο ρελε διοτι αυτοι οι προθερμαντηρες τραβανε πανω απο 20Α

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (14-03-19)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.451

    Προεπιλογή

    όσο το δυνατό μικρότερη σε μέγεθος?
    http://www.chinameasure.com/pz6e7cc4...amp-20vdc.html
    Να συμφωνούν στα αμπέρ και στην τάση , τα βάζουν και σε μοτέρ για προστασία περιέλιξης

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    Αυτό με τα 20Αh που τραβάνε με προβλημάτισες Βασίλη γιατί θέλω να το δουλέψω με μπαταρία σε εξωτερικό χώρο και αυτός που είδα έγραφε ότι λειτουργεί με 5Αh.
    Οι θερμαντικές ράβδοι που χρησιμοποιούνται σε 3D εκτυπωτές (12V 40W), μήπως είναι ποιο οικονομική λύση από άποψη αντοχής της μπαταρίας κατά τη λειτουργία ?
    Πέτρο ευχαριστώ, θα ψάξω αυτό που μου έστειλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.451

    Προεπιλογή

    Αυτό με τα 20Αh
    και αυτός που είδα έγραφε ότι λειτουργεί με 5Αh.
    Όταν αναφέρεις αμπέρ το γράφεις Α
    Όταν αναφέρεις χωρητικότητα αναφέρεις Ah (αμπερώρια χωρητικότητας μπαταρίας / δεν έχουν σχέση με τα Α = Αμπέρ ) .
    Πέτρο ευχαριστώ, θα ψάξω αυτό που μου έστειλες.
    Δεν είμαι βέβαιος σε αυτό που πρότεινα έστω και αν το βρεις για 20Α γενικά δεν μου πολυαρέσουν τα μικροσκοπικά για ελέγχους μεγάλων εντάσεων.
    Ο κατασκευαστής του συγκεκριμένου κινητήρα τι έβαζε? και γιατί κάνεις μετατροπή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο λάθος μου, δεν εννοούσα χωρητικότητα.

    Δεν κάνω μετατροπή σε κινητήρα, ένα τρόπο να θερμάνω μια μικρή πλάκα αλουμινίου (50χ40χ12 mm) ψάχνω στη συγκεκριμένη θερμοκρασία που προανέφερα, χρησιμοποιώντας μπαταρία αυτοκινήτου για μια κατασκευή μου.
    Τώρα θα μου πεις γιατί με προθερμαντήρα?
    Το είδα σε πατέντα στο εξωτερικό και έφαγα κόλλημα να το φτιάξω, εξελίσσοντάς το όμως με έλεγχο θερμοκρασίας για καλύτερη λειτουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.451

    Προεπιλογή

    Δηλαδή λες ότι τον προθερμαντήρα θα τον χώσεις ανάμεσα (τρύπα εσωτερική) στο πάχος 12mm του πάχους αλουμινίου? Ε δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλέψει και όσο για τα βατ φορτίου θεωρητικά δεν είναι βάρος για την μπαταρία αναφέρεσαι σε 40 - 60 βατ όσο δηλαδή ο ένας προβολέας λάμπα αυτοκινήτου . Τι ακριβώς χρήση θέλεις να κάνεις με αυτό , μήπως έχουμε και καλύτερη πρόταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Εργαλείο για τα μελισσάκια μου (δεύτερο χόμπι) είναι

    Χρησιμοποιείται για εξάχνωση χημικού, το οποίο θέλει θερμοκρασία από 157 έως 180 max βαθμούς κελσίου για να εξαχνωθεί σωστά.
    Το χημικό (μερικά γραμμάρια) θα τοποθετηθεί στην πλάκα αλουμινίου, η οποία θα φαγωθεί στο κέντρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.451

    Προεπιλογή

    http://bio-meli.blogspot.com/2014/01/vs.html
    https://www.bee-smart.gr/exoplismos-...mpatarias.html
    Μάλιστα .... να μαθαίνουμε και εμείς κάτι για την μελισσοκομία . Τότε κάνει το κλίξον του 1ου ποστ , αλλά στο έτοιμο εργαλείο παραπάνω δεν διακρίνεται να υπάρχει κάτι θερμοστατικό , μάλλον είναι υπολογισμένη η αντίσταση έτσι κι αλλιώς να φτάσει σταθερά στους 170 C και ποτέ περισσότερο ή λιγότερο . Οπότε θα αρκούσε και απλός χρονοδιακόπτης εφόσον είναι στάνταρ η οριακή θερμοκρασία των 170C? (χρήση χρονοδιακόπτη με την λογική ότι γνωρίζεις σε πόσο χρόνο εξαχνώνεται όλο το υλικό , για το καλό της μπαταρίας )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 15-03-19 στις 00:46

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrew321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα για αρχή να χρησιμοποιήσω έναν θερμοστάτη που λέγεται στα αγγλικά snap action disc όπως αυτός στη φωτογραφία, όμως λειτουργεί με εναλλασόμενο 110 ή 220 και όχι συνεχές ρεύμα 12V.

    snap disc.jpg
    Αυτοί οι θερμοστάτες μπαίνουν συνήθως σε μάτια του καφέ ή τοστιέρες κλπ. Μπορούν να αντέξουν τα Αμπερ και τα βολτ που γράφουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν και σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Ανοίγουν ή κλείνουν στην θερμοκρασία που αναφέρουν. Βρίσκονται εύκολα σε ηλεκτρολογικά μαγαζιά και μπορείς να δοκιμάσεις με ένα απλό Ωμόμετρο αν λειτουργούν όπως θες. Κάπου έχω δυο τρία τέτοια αλλά δεν θυμάμαι τωρα για να κάνω τη δοκιμή. Τα ίδια πάντως δεν καταναλώνουν τίποτα, απλά ανοίγουν ή κλείνουν σε κάποια θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος θερμοκρασίας θερμοσίφωνα
    By eftihis09 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-20, 10:42
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 03:53
  3. Έλεγχος θερμοκρασίας σε κολλητήρι
    By Georggg in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 23:25
  4. Έλεγχος θερμοκρασίας ψήκτρας
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 14:56
  5. Έλεγχος θερμοκρασίας (laser controler)
    By Christos E in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 01:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας