Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: ΑΜΠΕΡ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πιστεύω να τον κλέψανε συνειδητά (τι να κλέψεις σε 30VA μετ/στη, 2γρ χαλκό?), κάτι άλλο παίζει,
    Χμμμ... αυτο μου συνεβει σε ενα μετασχηματιστη που παρειγγειλα σε ενα "καταγωγιο" στο Ιραν... Οταν εδωσα στοιχεια ο τυπος γυρισε και με ρωτησε "που θα χρησιμοποιηθει, ποσες ωρες θα δουλευει κτλ" Η απαντηση μου ηταν βεβαια "σε πυρηνικο αντιδραστηρα, 24/7 και θα τον στειλω στον Πλουτωνα"! τι να απαντουσα δηλαδη? (ασχετα αν τελικα εφτιαξα το μετασχηματιστη στο ιδιο μαγαζι γιατι δεν υπηρχε κανενα καλυτερο).
    Εδω Ελλαδα συνηθως τα εργαστηρια που φτιαχνουν μετασχηματιστες, τουλαχιστο οσα εχω συνεργαστει δεν κανουν τετοιες ηλιθιοτητες (ακομα και η Amarad που ειναι φθηνη/εμπορικη λυση εχει μια Α αξιοπρεπεια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι πηραν ενα σωστο (μαλλον) πυρηνα και κλεψαν σε χαλκο.
    Αν συμβαινει αυτο, ο πυρηνας δεν θα εμποδισει να τραβηξεις 2Α απο ενα τυλιγμα η 1Α κι απ τα δυο (απλα θα υπερθερμανθει ο χαλκος και πιθανο να μη ζησει αρκετα).
    Δεν έκλεψαν σε χαλκό !!! Έχω πάρει τέτοιους αρκετές φορές και έτσι γράφουν. Άρες μάρες κουκουνάρες !!! Ευτυχώς που απέκτησα λίγη εμπειρία αλλά και με το μάτι πια καταλαβαίνω τι παίζει !!! Εν τω μεταξύ, μια ονομαστική τιμή ισχύος θέλει περίπου την ίδια ποσότητα χαλκού και έτσι έχουν τυποποιήσει τους πυρήνες. Δηλαδή ένας πυρήνας 24W έχει στα παράθυρά του τον χώρο που χρειάζεται για να χωρέσουν τα τυλίγματα αντίστοιχων βαττ. Είτε κάνεις 24V * 1A, είτε 12V *2A, είτε 6V *4A σε αυτόν τον χώρο θα μπουν με διαφορετικές διατομές σύρματος και αριθμό σπειρών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ... αυτο μου συνεβει σε ενα μετασχηματιστη που παρειγγειλα σε ενα "καταγωγιο" στο Ιραν... Οταν εδωσα στοιχεια ο τυπος γυρισε και με ρωτησε "που θα χρησιμοποιηθει, ποσες ωρες θα δουλευει κτλ" Η απαντηση μου ηταν βεβαια "σε πυρηνικο αντιδραστηρα, 24/7 και θα τον στειλω στον Πλουτωνα"! τι να απαντουσα δηλαδη? (ασχετα αν τελικα εφτιαξα το μετασχηματιστη στο ιδιο μαγαζι γιατι δεν υπηρχε κανενα καλυτερο).
    Εδω Ελλαδα συνηθως τα εργαστηρια που φτιαχνουν μετασχηματιστες, τουλαχιστο οσα εχω συνεργαστει δεν κανουν τετοιες ηλιθιοτητες (ακομα και η Amarad που ειναι φθηνη/εμπορικη λυση εχει μια Α αξιοπρεπεια)
    Ναι, υπάρχει αυτό το "παραθυράκι" να το πω?
    Σου λέει ο άλλος "ναι ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι 300VA ο μετ/στης, αλλά για λειτουργία 20% on / 80% off"!
    Έχω έναν τέτοιο μετ/στη, νομίζω γράφει "ED 50%" ή κάτι τέτοιο πάνω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκλεψαν σε χαλκό !!! Έχω πάρει τέτοιους αρκετές φορές και έτσι γράφουν. Άρες μάρες κουκουνάρες !!! Ευτυχώς που απέκτησα λίγη εμπειρία αλλά και με το μάτι πια καταλαβαίνω τι παίζει !!! Εν τω μεταξύ, μια ονομαστική τιμή ισχύος θέλει περίπου την ίδια ποσότητα χαλκού και έτσι έχουν τυποποιήσει τους πυρήνες. Δηλαδή ένας πυρήνας 24W έχει στα παράθυρά του τον χώρο που χρειάζεται για να χωρέσουν τα τυλίγματα αντίστοιχων βαττ. Είτε κάνεις 24V * 1A, είτε 12V *2A, είτε 6V *4A σε αυτόν τον χώρο θα μπουν με διαφορετικές διατομές σύρματος και αριθμό σπειρών.
    Στο δεύτερο που λες είσαι σωστός, 24VA μπορείς να τα πάρεις σε όποιο συνδυασμό V/A θες, αρκεί στον πολλαπλασιασμό να δίνουν "24".
    Αλλά όταν γράφει ο μετ/στης "1Α", σημαίνει ότι στα άκρα του δευτερεύοντος μπορείς να τραβήξεις 1Α (μέγιστο έτσι, όχι 24/7).

    Οι κλασσικοί μετ/στες τροφοδοσίας (τοροειδείς ή κλασσικοί ΕΙ) τιμολογούνται με τα VA, αν δεν ζητάς κάτι extreme πχ υψηλές τάσεις ή 45 διαφορετικές λήψεις (taps) στα τυλίγματα. Ένας 400VA 12V/33A έχει ίδια τιμή με έναν 2x40V 5A.
    Ο τρόπος που υπολογίζουν τις σπείρες και το σύρμα στο δευτερεύον είναι ανάλογα με την τάση στα άκρα του, δηλαδή ο 2x40V 5Α είναι στην ουσία ένας 80V/5A με μία μεσαία λήψη στην μέση του τυλίγματος.
    Αν γράφεις όμως "5A" στον μετ/στη, σημαίνει ότι το σύρμα είναι για 5Α, αν δεν έχει γίνει κάποια άλλη συμφωνία.

    Τώρα γιατί στον φίλο είναι το μισό, δεν ξέρω, βρε μήπως τελικά το δευτερεύον αποτελείτε από δύο σύρματα στριμμένα μεταξύ τους? Γιατί αυτό είναι κοινή πρακτική και αν μιλάμε για 2x0.46mm τότε είναι ΟΚ για 1Α!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 17-03-19 στις 20:32

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει αυτό το "παραθυράκι" να το πω?

    Αν γράφεις όμως "5A" στον μετ/στη, σημαίνει ότι το σύρμα είναι για 5Α, αν δεν έχει γίνει κάποια άλλη συμφωνία.

    Τώρα γιατί στον φίλο είναι το μισό, δεν ξέρω, βρε μήπως τελικά το δευτερεύον αποτελείτε από δύο σύρματα στριμμένα μεταξύ τους? Γιατί αυτό είναι κοινή πρακτική και αν μιλάμε για 2x0.46mm τότε είναι ΟΚ για 1Α!
    Εμπορικές εξυπνάδες λέγονται αυτές !!! Για να στο δώσουν πιο φθηνά κλπ αλλά σιγά μην κάνεις τη δουλειά σου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παιδια αυτα γινοταν οταν φτιαχναν "μετασχηματιστες" (παραδοσιακους με συνταγη της γιαγιας ) στο Μοναστηρακι για τους τοτε "πομπους", οχι σε συγχρονα σοβαρα εργαστηρια που ειναι η δουλεια τους να κατασκευαζουν μετασχηματιστες, οι οποιοι προκειται να μπουν σε συσκευες, σε πινακες, σε εργαλεια, στη βιομηχανια, στη ναυτιλια κτλ κτλ κτλ...
    Τουλαχιστο εγω με τα μαγαζια που συνεργαζομαι δεν τιθεται καν θεμα το ποσο θα δουλευει η οχι ενας μετασχηματιστης. (τουλαχιστο στον Πειραια το 24/7 θεωρειται αυτονοητο, οπως και καποιες προδιαγραφες, οπως πχ ελαχιστη μονωση 1000V). Τωρα αν σε ΜΕΓΑΛΟΥΣ μετασχηματιστες η πηνια (μερικων δεκαδων η εκατονταδων KVA ) μπορουν να ριξουν λιγο τις τιμες και οι ανθρωποι στο λενε και το ξεκαθαριζεις εξ αρχης, αυτο αφορα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα μονωτικα (λιγακι παραδοξως, τα λεπτα μονωτικα ειναι πανακριβα, ενω χοντρα βγαινουν φθηνοτερα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια αυτα γινοταν οταν φτιαχναν "μετασχηματιστες" (παραδοσιακους με συνταγη της γιαγιας ) στο Μοναστηρακι για τους τοτε "πομπους", οχι σε συγχρονα σοβαρα εργαστηρια που ειναι η δουλεια τους να κατασκευαζουν μετασχηματιστες, οι οποιοι προκειται να μπουν σε συσκευες, σε πινακες, σε εργαλεια, στη βιομηχανια, στη ναυτιλια κτλ κτλ κτλ...
    E αφού λέει ο άνθρωπος ότι τον είχε από παλιά !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλαχιστο εγω με τα μαγαζια που συνεργαζομαι δεν τιθεται καν θεμα το ποσο θα δουλευει η οχι ενας μετασχηματιστης. (τουλαχιστο στον Πειραια το 24/7 θεωρειται αυτονοητο, οπως και καποιες προδιαγραφες, οπως πχ ελαχιστη μονωση 1000V). Τωρα αν σε ΜΕΓΑΛΟΥΣ μετασχηματιστες η πηνια (μερικων δεκαδων η εκατονταδων KVA ) μπορουν να ριξουν λιγο τις τιμες και οι ανθρωποι στο λενε και το ξεκαθαριζεις εξ αρχης, αυτο αφορα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα μονωτικα (λιγακι παραδοξως, τα λεπτα μονωτικα ειναι πανακριβα, ενω χοντρα βγαινουν φθηνοτερα)
    Ακόμα πάντως κυκλοφορούν "μάπα" πράγματα, ειδικά στα συνήθη εμπορικά μεγέθη, σπανιότερα .... αλλά τα συναντάς !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη Δημήτρη αλλά κάποιο λάθος έχεις κάνει εδώ ως προς τον πυρήνα.
    Τα 6,0cm διά του 3 μας δίνουν 2,0cm, άρα αυτά τα 2,0 επί το πάχος του (2,7cm) μας δίνει 5,4cm διατομής. Από τον τύπο W=(S/1,2)2 προκύπτει ακριβώς 20,25W. Άντε με όποιες απώλειες υπολογίζουν οι επαγγελματίες να είναι 18W ή 22W. Αλλά επειδή οι μετασχηματιστάδες αποτελούν "κλειστό επάγγελμα" δεν πρόκειται εύκολα να πάρουμε καθαρή απάντηση, θα προκύψει και θέμα επαγωγής κλπ των υλικών και πάει λέγοντας.
    Γιατί του έδωσες 188mA στο πρωτεύον ;;; Μήπως στα options έχει υπολογίσει αυτό το calculator κάποια διαστημικά Gauss ;;;
    Τον πίνακα για την αγωγιμότητα του σύρματος που μου είχεις δείξει κάποια φορά τον έχω μπούσουλα, του έκοψα τα αγγλοσαξωνικά μεγέθη και νάτος
    Συνημμένο Αρχείο 77431 Ευχαριστώ πολύ !!!
    Ελαβα υπόψιν μόνο το πάχος μετασχηματιστη που μας εδωσε ο spyart που ειναι και ασφαλες ότι αντιστοιχει στο πραγματικο παχος πυρήνα και ειδα ότι συμπίπτει με το πάχος πυρήνα που μας εδωσε το calculator με τις συγκεκριμενες ιδιοτητες τασεις-ισχεις-τυλιγματα δευτερευοντος. Δεν ελαβα υποψιν μηκος και υψος δηλαδη το 60 και 50 χιλιοστα καθολου.
    Τα mA ρευματος στο πρωτεύων στα δινει αυτοματα το πρόγραμμα και νομιζω ειναι τα λογικα αν κανουμε υπολογισμους με νομο ohm και ενεργές τασεις-ρευμα για 36w ισχυος. Εχω καιρο βέβαια τωρα να εφαρμόσω τις ισχνές γνώσεις μου στο θεωρητικό κομματι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  2. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  3. υπολογισμος αμπερ σε μετασ/στη
    By motifnick in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 04:53
  4. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30
  5. Πως μπορώ να βρω τα αμπερ ενός μετασχηματιστή;
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 20:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας