Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Διακόπτης Διαφυγής Εντασης

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτο που έγραψε ο Βασίλης. Οι ασφάλειες που τοποθετούμε στον πίνακα είναι για να προστατεύουν κυρίως τη γραμμή και τα επακόλουθα υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος (πυρκαγιά).

    Για την προστασία της ίδιας της συσκευής συνήθως ο κατασκευαστής παίρνει τα μέτρα του. Επίσης ισχύει ότι όσο πιο κοντινή ασφάλεια με το ρεύμα λειτουργίας της συσκευής βρούμε τόσο πιο "γρήγορα" θα προλάβουμε τα άσχημα επακόλουθα ενός βραχυκυκλώματος ή μιας υπερφόρτωσης. Το τελευταίο δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα σώσουμε τη συσκευή από καταστροφή.

    4 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (18-03-19)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις τύχει ποτέ μοτέρ που να είναι καμένο πλήρως το πηνίο (σε ανεμιστήρα ) και πάραυτα να βρεις τα καλώδια τροφοδοσίας τους ανέπαφα?
    σχεδον παντα καιγεται το τυλιγμα χωρις να πειραχτουν τα καλωδια τροφοδοσιας.
    Το ΔΔΡ το μονο που κανει ειναι να επιτηρει διαρροη ρευματος μεταξυ φασεων και ουδετερου με την γειωση.
    Η ασφαλεια επισης σε εγκαταστασεις τοποθετειται ωστε να προστατευει τον αγωγο που την τροφοδοτει απο υπερενταση ,βραχυχυκλωμα κλπ.
    Θα υπαρξουν περιπτωσεις που υπο προυπποθεσεις θα προστατεψουν μια συσκευη.
    Οποιος ομως τα τοποθετει για αυτο,ειναι λαθος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (18-03-19)

  5. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όπως είπαν και οι παραπάνω, οι ασφάλειες στον πίνακα ασφαλίζουν τα καλώδια στους τοίχους, μετά την πρίζα είναι θέμα συσκευής.
    Εξαίρεση ο ΔΔΕ που θα προστατέψει από διαρροές προς την γη.

    Ωραία πατέντα είναι τα φις των Άγγλων που έχουν ασφάλεια πάνω, ακόμα καλύτερα θα μπορούσαμε να έχουμε ενσωματωμένες ασφάλειες για μικρές εντάσεις στις πρίζες (πέρα από τις του πίνακα που είπαμε είναι για τα καλώδια).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    παδιιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . τώρα επειδή τρώγοντας ερχεται η όρεξη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... περιπτωσεις που υπο προυπποθεσεις θα προστατεψουν μια συσκευη....
    αυτο όπως προειπα το έχω πάνω στον εκτυπωτή μου οπου χρησιμοποιιώ τραπέζι στα 230v ac. η αντισταση λοιπόν που ειναι συνδεδεμένη σε ένα ssr κάθεται κάτω απο μια πλάκα αλουμινιου οπου πάνω σε αυτην κάθονται οι εκτυπώσεις .

    Εγώ συνέδεα και την πλάκα με την γειωση οπου επισης συνέδεα και ότι αλλο μεταλικό υπήρχε γύρω απο το αντισταση.. Η αντίσταση χρησιμοποιόντας την γνωστή εξισωση με βγάζει ρευμα 2.8Α . Προκειμένου να φτάσω κοντα στα 6Α που προστατευει η ασφάλεια να συνδέσω πάνω του και το τροφοδοτικό του εκτυπωτή ( 600w) ? Δεν εχω έτσι παραπάνω πιθανότητες ώστε να λειτουργήσει αυτο στην περιπτωση κάποιου λάθους ( εκτος της διαφυγής ρευματος προς την γη) και ετσι να εχω και προστασία στην πλακέτα μου ?

    και πάλι ευχαριστώ πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Μήπως εν σειρά να έβαζες μία ασφάλεια 3Α?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    ναι θα μπορούσα και αυτο . απλα ελεγα μήπως με το ένα εξάρτημα τα πιάσω και τα δύο....

    θέλω να βάλω και μια θερμική σε σειρά αργοτερα φυσικά αυτο καταλαβαινω ότι δεν αλλάζει κάτι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παυλο δεν μπορει να προστατευτει η αντισταση.Προφανως αν τραβηξει παραπανω θα εχει βραχυκυκλωσει ,αρα θα ειναι αχρηστη.Εννοειται βεβαια αν μπορεις να τοποθετησεις μια ασφαλεια 3Α θα εισαι ασφαλεστερος .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    οκ παιδιά . αυτο που ηθελα να προστατέψω ειναι η πλακέτα και όχι η αντισταση....! η αντισταση ειναι μικρο ( κανα 100) το κακο αν χαλάσει. η πλακέτα με τους βηματικους και καποια αλλα κυκλωματα θα με ετσουζε πολύ αν παθαιναν κατι ....!

    φυσικά ο καθηγητής μου στο σχολειο ( τώρα στα γεραματα μαθε γερο γράμματα) μου ειπε ότι δεν παιζει το σεναριο ( να καει η πλακέτα απο αστοχια της αντιστασης) αλλα οπως ξέρετε επιμένω όχι επειδή ξέρω αλλα για να σιγουρευτώ ότι έχω καταλάβει .

    και πάλι ευχαριστώ πολύ παιδιά .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Οπότε η πλακέτα σου μπορεί να προστατευθεί στο τμήμα της 'εξοδου' της με την κατάλληλη ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (20-03-19)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. -Σύνδεση ρελέ διαφυγής.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 10:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 19:04
  3. Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;
    By vlf13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 15:33
  4. Πρόβλημα με Relai διαφυγής
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 23:08
  5. προβλημα εντασης...
    By dimitris_matsikas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-11, 19:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας