Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Οδηγός για πωλήσεις σε ebay

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που μπορω να σου πω μετα απο πολλες πολλες πωλησεις ειναι οτι οσο περναει ο καιρος, τα πραγματα αγριευουν για τους πωλητες. προσφατα, εκανα μια πωληση αξιας 350 λιρων, τα χρηματα μου παρακρατηθηκαν και αναγκαστηκα να πληρωσω τα μεταφορικα απο την δικη μου τσεπη. παρ ολο που εδωσα tracking number, παρ ολο που ο αγοραστης παρελαβε το προιον και εβαλε και θετικη αξιολογηση, ακομα δεν ειχα προσβαση στα χρηματα μου, που ναι μεν τα εβλεπα, αλλα δεν μπορουσα να τα αγγιξω. Αναγκαστηκα να τους γραψω αλλα δεν βγηκε ακρη. Οταν λοιπον μου ζητηθηκε να αξιολογησω την επικοινωνια μου μαζι τους, εγραψα οτι ολα ηταν χαλια. 2 μερες μετα με πηρε ενας κυριος απο την Ιρλανδια να δει τι συμβαινει, και φυσικα τον ξεχεσα κι αυτον....Ειναι, λεει συνηθης τακτικη τους "μερικες φορες" να παρακρατουν πληρωμες για 15 μερες...
    Τωρα, αν ο λογαριασμος σου στο paypal ειναι σε δολλαρια και απευθυνεσαι στο ebay.com, μολις πουληθει κατι, χρεωνεσαι απο 9 η 11% αναλογα αν ειναι σε δημοπρασια η σε τιμη φιξ το προιον σου. Απο εκει και περα χανεις αλλα 4% για την μεταφορα χρηματων απο τον λογαριασμο του αγοραστη προς τον δικο σου. Αν θες να κατατεθουν τα χρηματα του paypal σε τραπεζικο σου λογαριασμο, ενω ειναι δωρεαν απο πλευτας paypal, οι ελληνικες τραπεζες θα σε χρεωσουν αλλα 2 ευρω το λιγοτερο. Τελος, η ταση του ebay ειναι να προσελκυσει ακομα περισσοτερο κοσμο, δινοντας καλυτερες εγγυησεις (με ξενα χρηματα) εις βαρος ομως των πωλητων.
    Σωστός!
    Για αυτό όσοι ξέρουν το ΗΜΠΕΗ από προ 15 ετών... έχουν αντιληφθεί ήδη πόσοι πραγματικοί πωλητές έχουν αποχωρήσει εδώ και λίγο καιρό, τα τελευταία ~3 έτη δηλαδή!

    Προσωπικά διέκοψα κάθε σχέση με αυτό προ 2 ετών!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (28-03-16)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, σκέφτομαι να βάλω κάποια πράγματα προς πώληση στο ebay (13 χρόνια χρήστης ebay, μόνο αγοράζω ). Δυστυχώς, δεν βρίσκω κάποια οικονομική υπηρεσία αποστολής δεμάτων εντός EU. Φυσικά, παίζει ρόλο η χώρα προορισμού, αλλά θέλω ένα γενικό πλαίσιο για να μπορέσω να προσδιορίσω κάποια μέση τιμή. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Εχω κανει παρα πολλες πωλησεις μεσω ebay, αλλα τον τελευταιο καιρο τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
    Υπολογισε οτι αν πουλησεις κατι σαν buy it now, εχεις 11% κρατησεις.
    Αν το βαλεις στο bid, θα σου κρατησει μονο 9%.
    Αφου εισαι καινουριος πωλητης, και δεν δικαιουσαι δωρεαν αγγελιες, θα υπολογισεις το κοστος της καθε αγγελιας σου.
    Επι πλεον, μολις πουλησεις κατι, το paypal θα σου φαει αλλο ενα 4%.
    Αν ο λογαριασμος σου ειναι σε δολλαρια, θα πρεπει πρωτα τα τα μετατρεψεις σε ευρω, με την ισοτιμια - φυσικα - του paypal, οποτε κατι χανεις κι απο εκει.
    Τελος, οταν ερθει η ωρα να εκταμιευσεις απο τον λογαριασμο σου, υπολογισε 2-3 εργασιμες και 2 επιπλεον ευρω που χρεωνουν οι ελληνικες τραπεζες.
    Στα ελτα, υπαρχει καταλογος με βαση το βαρος και αν ειναι Α η Β προτεραιοτητας, και το δηλωνεις σαν standard shipping.
    Το tracking number το δεχεται μια χαρα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ultra για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-02-17), Spirtos (28-02-17), vasilllis (28-02-17)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δηλαδή .αν πουλησεις κατι 100€ θα εχεις -11% κρατησεις (να φανταστω σε ολο το ποσο ακομα και στα μεταφορικα) και 4% απο το paypal + το συναλαγμα οπου απαιτείται.
    Στο θεμα εγγυησης πως καλυπτεσαι οτι:
    1.θα παραλαβει(tracking number)?
    2.θα πει οτι ειναι λειτουργικο(τα λεφτα τα παιρνεις ουτως η αλλως
    3.οτι παρελαβε εμπορευμα και οχι ενα αδειο κουτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή .αν πουλησεις κατι 100€ θα εχεις -11% κρατησεις (να φανταστω σε ολο το ποσο ακομα και στα μεταφορικα) και 4% απο το paypal + το συναλαγμα οπου απαιτείται.
    Στο θεμα εγγυησης πως καλυπτεσαι οτι:
    1.θα παραλαβει(tracking number)?
    2.θα πει οτι ειναι λειτουργικο(τα λεφτα τα παιρνεις ουτως η αλλως
    3.οτι παρελαβε εμπορευμα και οχι ενα αδειο κουτι.
    Φυσικα, καποτε χρεωναν το fee μονο στην αξια του αντικειμενου, και ξαφνικα ολο το ebay ειχε προιοντα με 1 δολλαριο και μεταφορικα μερικες εκατονταδες δολλαρια...
    Μονο στο 1 καλυπτεσαι με την υπογραφη παραλαβης.
    Για τα υπολποιπα δεν καλυπτεσαι ακομα κι αν βγαλεις φωτογραφια αυτο που στελνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή Οδηγός για πωλήσεις σε ebay

    Καλημερα
    Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη για να κανω μια πωληση στο ebay.Eχω φαει κολλημα σχετικα με το κοστος μεταφορας.Πηγα μια βολτα απο ACS αλλα θελανε ακριβη προορισμο για να μου δωσουν προσφορα(εγω πιστευα οτι παει Ευρωπη Α,Β κλπ).ΜΕ ενδιαφερει για διεθνη αποστολη.Την αγγελια την βαζω στο ebay.uk?
    Πως γινεται να επιλεξω κοστος αποστολης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Μπορείς να τους ζητήσεις κόστος για την πιο ακριβή αποστολή διεθνώς. Βάζοντας αυτό το κόστος θα έισαι καλυμμένος από μεταφορικά και αν τελικά είναι φτηνότερα θα αυξηθεί το κέρδος σου. Παντως οι Ελληνικές κούριερ ζητάνε πάρα πολλά για εξωτερικό. Ρώτα και στα ΕΛΤΑ για συστημένο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Οποτε βαζω:
    flat:same cost to all buyers?
    και βαζω το πιο ακριβο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία σε πωλήσεις στο e-bay αν και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, οπότε αν μας μεταφέρεις και την δική σου εμπειρία τελικά θα ήταν πολύ καλό.

    Αυτό που σου έγραψα ήταν μια ιδέα για το πως μπορείς να διασφαλίσεις ότι δεν θα χάσεις χρήματα από μεταφορικά. Πιστεύω ότι έχει σημασία το μέγεθος η αξία και το βάρος του δέματος σου. Αν δηλαδή για παράδειγμα είναι κάτι ακριβό με μικρές διαστάσεις και βάρος τότε οι διαφορές των μεταφορικών σε συνάρτηση με την αξία θα είναι αμελητέες. Ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσεις για την ακριβότερη αποστολή και δυο τρεις άλλους πιο συνηθισμένους προορισμούς π.χ. Ευρώπη Αμερική και να κρίνεις τι θα κάνεις με τα μεταφορικά (αν θα βάλεις διαφορετικές χρεώσεις για διαφοτερικούς προορισμούς).

    Επίσης βλέπω ότι πλεόν είναι σχεδόν κανόνας να ενσωματώνουν τα μεταφορικά στην τιμή και να βάζουν free shipping.

    Ελπίζω να διαβάσουμε και γνώμες από άλλα μέλη με προσωπική εμπειρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Για να μην μπερδεύεσαι πολύ υπολόγιζε 18% τελικής τιμής + μεταφορικών θα πάνε σε χρεώσεις. (Άρα και στα μεταφορικά θα βάλεις ένα επιπλέον 18% για να μην βγεις χαμένος)

    Μην την ψάχνεις με κούριερ. ΕΛΤΑ για μέχρι 2 κιλά είναι οκ. Δες στο site τους και θα βγάλεις τις χρεώσεις.
    Γενικά είμαστε δράμα εδώ από κόστος μεταφορικών με αποτέλεσμα να έχουν μεγάλο μειονέκτημα οι αποστολές από Ελλάδα σε σχέση πχ από Γερμανία.

    Αντικείμενα λίγων ευρώ γενικά δεν συμφέρει να στέλνεις εκτός και αν θες να τα ξεφορτωθείς.

    Επιπλέον χάσιμο στις τραγικές μετατροπές από άλλα νομίσματα σε ευρώ αν δεν τα αφήσεις μέσα στο paypal για δικές σου αγορές αργότερα.

    Ετοιμάσου για γερό στομάχι με τυχόν στραβούς αγοραστές....

    Καλή τύχη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ
    By moutoulos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3086
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-24, 16:15
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 10:27
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 13:56
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-11, 16:17
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 02:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας