Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 63

Θέμα: Ποτενσιόμετρο για dimming ταινίας led

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μινως
    Εγγραφή
    Mar 2019
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Ποτενσιόμετρο για dimming ταινίας led

    Καλησπέρα,
    θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό που θα αποτελείται από δύο λευκές ταινίες led, ξεχωριστά.
    Ενώ έχω βρει τροφοδοτικό, διακοπτάκια κλπ, έχω θέμα γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ως dimmer για τις ταινίες ένα ποτενσιόμετρο τύπου fader κονσόλας (για αισθητικούς λόγους, βλ.λινκ ).
    Ωστόσο δεν έχω ιδέα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο για λεντοταινίες, και αν ναί πόσα ohm, ampere κλπ πρέπει να είναι.
    Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν συνδέσω κάποιο σαν αυτό του λινκ, το dimming θα είναι φυσιολογικό, θα κάψω τίποτα?.. https://www.artsound.gr/catalog/bour...k-p-36841.html
    Για την συνδεσμολογία κ τα χαρακτηριστικά δείτε την εικόνα. συνδεσμολογια.jpg

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ένα κυκλωματακι PWM θες με το 555 ή όποιο άλλο και το ποντεσιομετρο το βάζεις στην αντίστοιχη θέση. Δεν είναι πολύ δύσκολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μινως
    Εγγραφή
    Mar 2019
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κυκλωματακι PWM θες με το 555 ή όποιο άλλο και το ποντεσιομετρο το βάζεις στην αντίστοιχη θέση. Δεν είναι πολύ δύσκολο.
    Επειδή δεν είμαι πολύ μέσα σ'αυτά, μου εξηγείς λίγο τι είναι τα PWM & 555?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minosan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν είμαι πολύ μέσα σ'αυτά, μου εξηγείς λίγο τι είναι τα PWM & 555?
    PWM (Pulse width modulation) είναι παλμοί σταθερού πλάτους (π.χ 12V) με μεταβλητή διάρκεια (duty cycle). Με αυτό τον τρόπο η συσκευή τροφοδοτείται με την σωστή τάση αλλά για λιγότερη διάρκεια. Για 100% δiάρκεια παλμού ανάβουν τα LED πλήρως για 50% στο μισό φωτισμό κ.ο.κ.
    Το 555 είναι ένα old time classic οκοκληρωμένο που μπορεί να συνδεσμολογηθεί σαν PWM generator.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    minosan (24-03-19)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minosan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν είμαι πολύ μέσα σ'αυτά, μου εξηγείς λίγο τι είναι τα PWM & 555?
    Τα λεντ δεν ρυθμίζονται σωστά έτσι απλά όπως το δείχνεις. Κάτι κάνουν αλλά όχι το πρέπον. Το Pulse Width Modulation , διαμόρφωση πλάτους παλμού τα τροφοδοτεί με 12 βολτ αλλά με διακοπτόμενο παλμό που ορίζει τη φωτεινότητα τους. Όσο μεγαλύτερη διάρκεια έχει ο παλμός σε σχέση με την διακοπή τόσο περισσότερο ανάβουν. Το ωραίο είναι ότι γίνεται μεγάλη οικονομία ρεύματος ή αν θες δουλεύει πιο ξεκούραστα η τροφοδοσία. Το απλούστερο ολοκληρωμένο είναι το ΝΕ555 που κάνει με μερικά εξαρτήματα ακόμα όλη τη δουλειά, εγώ το κάνω με το LM324. Στο τέλος, έξοδο του κυκλώματος ένα MOSFET λειτουργεί ως διακόπτης που ανοιγοκλείνει το κύκλωμα στην συχνότητα και το εύρος που έχεις φτιάξει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    minosan (24-03-19)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Απλό κύκλωμα:



    Δες πως υπολογίζεται η συχνότητα του PWM σήματος και μην βάλεις μεγάλη, το μάτι μας είναι πολύ αργό έτσι κι αλλιώς, λίγα KHz είναι αρκετά για να βλέπουμε ομαλή κίνηση/φως.

    ΜαστροΤζεπέτο βλέπω κάτι σχεδιάκια στο Google με LM324 (Quad-OpAmps), γιατί προτιμάς κύκλωμα με αυτό το IC?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλό κύκλωμα:



    Δες πως υπολογίζεται η συχνότητα του PWM σήματος και μην βάλεις μεγάλη, το μάτι μας είναι πολύ αργό έτσι κι αλλιώς, λίγα KHz είναι αρκετά για να βλέπουμε ομαλή κίνηση/φως.

    ΜαστροΤζεπέτο βλέπω κάτι σχεδιάκια στο Google με LM324 (Quad-OpAmps), γιατί προτιμάς κύκλωμα με αυτό το IC?
    Τελικά ίσως να είμαι πολύ παράξενος άνθρωπος !!! Κάνω πάντα κάτι διαφορετικό ή τέλος πάντων νομίζω έτσι ...
    Είχα βρεί αυτό και για να μάθω λίγο τα PWM και λίγο τα Mosfet πέτυχα αυτό: http://www.stephenhobley.com/blog/20...pwm-generator/ και το έφτιαξα. Επειδή είναι μικρούλι και το προσάρμοσα με κάποια δεδομένα ποντεσιόμετρα χωρίς νεκρές περιοχές (δεν μου αρέσουν καθόλου) έχω δυό τρεις τέτοιες πλακετίτσες και παίζω ....
    LM324 PWM.jpg
    Είδα υπάρχουν και πολυπλοκότερα !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το είπα γιατί το 324 είναι πιο μεγάλο IC από το 555 (διπλάσιο σε μήκος) σε DIP package, γιατί το 555 μπορεί να δώσει πολύ παραπάνω ρεύμα στην έξοδο σε σχέση με τους τελεστικούς του 324 (200mA vs 20-40mA*), και έλεγα μήπως με τους τελεστικούς έχεις πολύ πιο καθαρό τετράγωνο ή τίποτα τέτοιο που αγνοούσα.
    Πάντως και τα δύο κυκλώματα είναι αρκετά μικρά, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι 4 ποδαράκια παραπάνω έχουν διαφορά στο μέγεθος της πλακέτας και αν θες να οδηγήσεις MOSFET με μεγάλη Χωρητικότητα Πύλης από τελεστικό (ή Arduino και οτιδήποτε άλλο με "αδύναμη" έξοδο) μπορείς να βάλεις δύο τρανζιστοράκια σε totem-pole και καθάρισες.

    Βασικά ρώτησα μήπως και υπήρχαν υπέρ/κατά ανάμεσα στα δύο κυκλώματα!

    *Αυτά είναι absolute max νούμερα έτσι, όχι ότι μπορείς να τραβάς συνεχόμενα 200mA από ένα PDIP, θα λαμπαδιάσει!


    edit:
    Βλέπω τώρα και ένα αρχαίο κύκλωμα 555 που είχα φτιάξει πριν χρόοοοοονια και είναι με μόνο έναν πυκνωτή και χωρίς διοδάκια, και έχεις και μεταβλητή συχνότητα εκτός από duty cycle...
    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...l=1#post605349


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 25-03-19 στις 03:33

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    edit:
    Βλέπω τώρα και ένα αρχαίο κύκλωμα 555 που είχα φτιάξει πριν χρόοοοοονια και είναι με μόνο έναν πυκνωτή και χωρίς διοδάκια, και έχεις και μεταβλητή συχνότητα εκτός από duty cycle...
    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...l=1#post605349

    Ναι κάτι τέτοιο έχω κάνει κι εγώ μετέβαλα τη συχνότητα για να δω αν υπάρχει κάποια διαφορά στον φωτισμό κλπ ... τελικά το έχω αφήσει κάπου στα 585Hz που έκατσε κάπως και τέλος , παίζω μονο με το ευρος του παλμού

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Κι εγώ σε ένα πλακετάκι για PWM σε LED την έχω πολύ χαμηλά την συχνότητα, κάτω από 10KHz αν θυμάμαι καλά, όπως είπα και πριν το μάτι είναι πολύ αργό.

    My under-the-desk PWM LED driver.jpg

    Καλό είναι πάντως να μπαίνει και κανένα φίλτρο (RC/LC) στην τροφοδοσία του κυκλώματος γιατί μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να μην σε νοιάζει τι συμβαίνει στο τροφοδοτικό με ένα τέτοιο παλμικό φορτίο, πχ αν αυτό είναι ένα κλασσικό με μετ/στη 50Hz και δίνει μόνο στην κατασκευή αυτή, αλλά αν το τροφοδοτικό αυτό είναι για κάποιον λόγο "αλλεργικό" στις απότομες (και μόνιμες αν μιλάμε για PWM) αλλαγές φορτίου ή αν από το ίδιο τροφοδοτικό παίρνει και κάποια άλλη κατασκευή που δεν θα της αρέσουν σκαμπανεβάσματα στην τάση (υψίσυχνη κυμάτωση), πχ κάτι με μΕ, τότε θέλουμε να έχουμε όσο λιγότερο θόρυβο να γυρνάει πίσω στην τροφοδοσία από το PWM κύκλωμα.

    Αν πχ έχεις ένα SMPS 12V/5A με IC που δουλεύει στα 60KHz, και συνδέσεις πάνω του ένα κύκλωμα PWM στα 200ΚΗz και LED που τραβάνε 4.5Α, μπορεί και να δεις καπνούς...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:40
  2. Ερώτηση για analog dimming led driver ic
    By spacejes in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 19:40
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 19:24
  4. Καλυτερη στερέωση ταινίας led
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 15:54
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 14:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας