Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Δημιουργία PCB από σκάννερ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή Δημιουργία PCB από σκάννερ.

    Καλησπέρα.
    Έχω στα χέρια μου μια πλακετούλα που θα ήθελα να αντιγράψω(περίπου). Την έχω σκανναρει και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αναπαράγω το layout της, ακριβώς, από το σκαναρισμένο αρχείο. Όχι αυτοματοποιημένα, χειροκίνητα προφανώς. Αλλά να υπάρχει η εικόνα στο background ώστε να σχεδιάσω τα solder points με το ίδιο layout στις ίδιες θέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Ίσως με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (πχ GIMP ) και δημιουργώντας καινούρια διάφανα layer πάνω από την εικόνα σχεδιάζοντας πάνω σε αυτά.
    Δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω οτι γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosp. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Έχω στα χέρια μου μια πλακετούλα που θα ήθελα να αντιγράψω(περίπου). Την έχω σκανναρει και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αναπαράγω το layout της, ακριβώς, από το σκαναρισμένο αρχείο. Όχι αυτοματοποιημένα, χειροκίνητα προφανώς. Αλλά να υπάρχει η εικόνα στο background ώστε να σχεδιάσω τα solder points με το ίδιο layout στις ίδιες θέσεις.
    Γίνε λίγο πιο σαφής και δείξε μας σε φωτο τι εχεις βγάλει τώρα αν μπορεις ....
    Παλιά εκανα επεξεργασία ή και παραγωγή από κακες εκτυπωσεις παλιων περιοδικών μεσω του 'Ζωγραφική" ( Paint), Microsoft Picture Manager, και του Powerpoint. Στο 1ο άλλαζα απο png σε jpeg, και ζωγράφιζα νεες γραμμές ή έσβηνα, αντιστροφή χρωμάτων (αρνητικό) κλπ. Στο 2ο έκανα περικοπή, και άλλαζα μεγεθος ή ένταση των τόνων, στο 3ο μετρούσα αποστάσεις και πάλευα με την τελική διάσταση και κάποια άλλα κλπ.
    Εσυ τι αποτέλεσμα παιρνεις αρχικά και σε ποιά διαδικασία θες να φθάσεις ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Εγώ σκανάρω την ίδια την πλακέτα, όχι φωτό της. Έχω ξεπατικώσει τη μία της πλευρά στο photoshop όπου σε layer καινούριο έχω σχεδιάσει τους διαδρόμους και τα σημεία που με ενδιαφέρουν.
    Το σχήμα της και το γενικότερο layout καλό θα ήταν να το κρατήσω αλλά όχι απαιραίτητο. Θα μπορούσα δηλαδή να κάνω υλοποίηση διαφορετική. Αυτό όμως που με νοιάζει κυρίως είναι τo layout των solder points στα αριστερά παραμείνει σωστό. θέσεις αποστάσεις μέγεθος κλπ.

    Απότερος σκοπός είναι να βγάλω gerber για σωστή εκτύπωση.

    DC_IDE.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosp. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σκανάρω την ίδια την πλακέτα, όχι φωτό της. Έχω ξεπατικώσει τη μία της πλευρά στο photoshop όπου σε layer καινούριο έχω σχεδιάσει τους διαδρόμους και τα σημεία που με ενδιαφέρουν.
    Το σχήμα της και το γενικότερο layout καλό θα ήταν να το κρατήσω αλλά όχι απαιραίτητο. Θα μπορούσα δηλαδή να κάνω υλοποίηση διαφορετική. Αυτό όμως που με νοιάζει κυρίως είναι τo layout των solder points στα αριστερά παραμείνει σωστό. θέσεις αποστάσεις μέγεθος κλπ.

    Απότερος σκοπός είναι να βγάλω gerber για σωστή εκτύπωση.

    DC_IDE.jpg
    Στα γρήγορα έκανα αυτό , αν θες καλύτερη δουλειά σκάναρε το σε καλύτερη ανάλυση ......
    DC_IDE1.jpg DC_IDE2.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Εγώ σε περιπτώσεις παλιών περιοδικών που δίνουν μόνο τη μακέττα των υλικών χωρίς το τυπωμένο, σκαννάρω τη μακέττα σαν αρχείο .bmp (αποκλειστικά) και μετά το εισάγω στο Sprint Layout.'Εχοντάς το στην οθόνη σαν υπόβαθρο βάζω τις χαλκολωρίδες και τα pads ακριβώς στα σημεία που πρέπει και εκτυπώνοντας έχω στις σωστές διαστάσεις καθαρό το τυπωμένο κύκλωμα. Στις ρυθμίσεις εμφανίζει και τη δυνατότητα εξαγωγής σαν αρχείο gerber αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Sprint Layout
    Sprint-Layout60.jpg

    Features
    Scanned copies

    You can load a bitmap in the background of your layout. This bitmap can be a scanned-copy from an existing layout. You can use this bitmap as an original to trace the layout. The bitmap must be available as a bitmap file (BMP or JPG). The resolution should be between 300-600 dpi. A pure B/W color depth is recommended, but not absolutely necessary.

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΟΛΥΜΠΟΣ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Εγώ σε περιπτώσεις παλιών περιοδικών που δίνουν μόνο τη μακέττα των υλικών χωρίς το τυπωμένο, σκαννάρω τη μακέττα σαν αρχείο .bmp (αποκλειστικά) και μετά το εισάγω στο Sprint Layout.'Εχοντάς το στην οθόνη σαν υπόβαθρο βάζω τις χαλκολωρίδες και τα pads ακριβώς στα σημεία που πρέπει και εκτυπώνοντας έχω στις σωστές διαστάσεις καθαρό το τυπωμένο κύκλωμα. Στις ρυθμίσεις εμφανίζει και τη δυνατότητα εξαγωγής σαν αρχείο gerber αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
    Sprint Layout


    Features
    Scanned copies

    You can load a bitmap in the background of your layout. This bitmap can be a scanned-copy from an existing layout. You can use this bitmap as an original to trace the layout. The bitmap must be available as a bitmap file (BMP or JPG). The resolution should be between 300-600 dpi. A pure B/W color depth is recommended, but not absolutely necessary.


    Κάτι τέτοιο έψαχνα ναι. Θα παίξω λιγάκι και θα δω τι αποτελέσματα μου βγάζει. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Με το sprint layout το έχω κάνει και είναι ΟΚ. Παίρνει φωτογραφία την πλακετα
    που θες και παιζεις με την μεγέθυνση σύμφωνα με κάποια εξαρτήματα της
    βιβλιοθήκης μέχρι να πετύχεις το φυσικό μέγεθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το sprint layout το έχω κάνει και είναι ΟΚ. Παίρνει φωτογραφία την πλακετα
    που θες και παιζεις με την μεγέθυνση σύμφωνα με κάποια εξαρτήματα της
    βιβλιοθήκης μέχρι να πετύχεις το φυσικό μέγεθος.
    Το sprint layout θέλει όντως 50ευρω ;;; Θα το δοκίμαζα στο PowerPoint. Στο τέλος θα αφαιρουσα την αρχική φωτό και τέλος ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργία αρχείου gerber από εικόνα
    By satland in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-19, 12:45
  2. Η νέα δημιουργία από το Digitech animation studio
    By eebabs2000 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 20:54
  3. Δημιουργία πλακέτας (PCB) χωρίς UV!
    By Sotos112233 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 02:07
  4. Πρόβλημα σε δημιουργία PCB- τι έκανα λάθος;
    By makatas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 00:48
  5. δημιουργία πρίζας από διακόπτη
    By cpapakon in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 19:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας