Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Σύνδεση SAMSUNG GT-I8260 Smartphone με PC TURBO-Χ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Σύνδεση SAMSUNG GT-I8260 Smartphone με PC TURBO-Χ

    Παίδες πολλή Καλημέρα σας και καλό ΣαββατοΚύριακό σας!
    Με έχει τρελλάνει εδώ και 2~3 μήνες το γεγονός ότι το σχετικά καινούργιο μου PC, TURBO-X δωράκι από τον μεγάλο γιό κοντά στα Χριστούγεννα, με 'φορεμένα windows 10 επάνω του δεν μπορεί να δει το Smartphone GT-I8260. της SAMSUNG, που σας αναφέρω στον τίτλο.
    Υπ'όψιν: Το ίδιο Smartphone το 'έβλεπε' ένα άλλο PC, στη δουλειά, σαν εξωτερικό δίσκο, κι αυτό με την ίδια σύνδεση USB, όπως και τώρα, αλλά με Windows 7!!!
    Κι εδώ είναι που γεννιέται η μεγάλη απορία: Το έβλεπαν τα 7 και δεν το βλέπουν τα 10;
    Αν κάποιος φίλος γνωρίζει. αν και ποιά ρύθμιση πρέπει να κάνω, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες πολλή Καλημέρα σας και καλό ΣαββατοΚύριακό σας!
    Με έχει τρελλάνει εδώ και 2~3 μήνες το γεγονός ότι το σχετικά καινούργιο μου PC, TURBO-X δωράκι από τον μεγάλο γιό κοντά στα Χριστούγεννα, με 'φορεμένα windows 10 επάνω του δεν μπορεί να δει το Smartphone GT-I8260. της SAMSUNG, που σας αναφέρω στον τίτλο.
    Υπ'όψιν: Το ίδιο Smartphone το 'έβλεπε' ένα άλλο PC, στη δουλειά, σαν εξωτερικό δίσκο, κι αυτό με την ίδια σύνδεση USB, όπως και τώρα, αλλά με Windows 7!!!
    Κι εδώ είναι που γεννιέται η μεγάλη απορία: Το έβλεπαν τα 7 και δεν το βλέπουν τα 10;
    Αν κάποιος φίλος γνωρίζει. αν και ποιά ρύθμιση πρέπει να κάνω, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Δεν έχει καμία σημασία το λειτουργικό σου, για να μην σε μπερδέψω με τεχνικά θέματα, χρησιμοποιείς το καλώδιο το γνήσιο του τηλεφώνου σου??

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα Πολλή Καλημέρα και καλό ΣαββατοΚύριακο... Δεύτερο, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ τόσο για τον πολύτιμο χρόνο σου, που μου αφιέρωσες, όσο και για την ανταπόκρισή σου.
    Τελικά, το Λειτουργικό είναι, που παρουσιάζει το θέμα... Η SAMSUNG έδινε δωρεάν, το Software "Kies" όπο υπήρχε ο driver για όλα τα Windows μέχρι τα 10! Από εκεί και μετά τέρμα "ο τσάμπας"!
    Αν θέλεις αυθεντικό driver για τα Windows 10 σημαίνει ~25E, που αυτή τη στιγμή δεν διαθέτω ρευστό.
    Αυτά έμαθα από την ίδια τη SAMSUNG ρωτώντας την απλώς για τα KIES στα Windows 10!

    Ευχαριστώ πάρα πολύ, και όσους αφιέρωσαν από τον προσωπικό τους χρίνο για να διαβάσουν το πρόβλημά μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DGeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (06-04-19)

  5. #4
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, βλέπω πως πρόκειται για πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή. Η Samsung δίνει κάποιο driver:
    https://www.samsungusbdrivers.net/20...sb-driver.html
    Αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης του θέματος περίμενε να απαντήσουν οι ειδικοί και μετά κάνεις ότι υποδείξουν, εγώ απλά το έψαξα από αντίδραση που σου ζήτησαν χρήματα. Καλή δύναμη.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1GRN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (06-04-19)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο το Kies , που μετα ονομάστηκε , smart switch είναι λογισμικό για μεταφορά στοιχείων από ένα παλιό samsung τηλέφωνο στο pc και μετά σε καινούριο SAMSUNG τηλέφωνο tablet κλπ ( λειτουργία συγχρονισμού )

    Μήπως σου είπανε οτι η συγκεκριμένη εφαρμογη δεν υπάρχει για win10 , πιθανόν γιατί τώρα την μεταφορά την κάνουν τα προγράμματα που μπαίνουν μεσα στο κινητο ( app ) μόνα τους ή έστω μέσω cloud ;



    edit
    πηρα τηλέφωνο στην samsung hellas ( call center )
    και μια ευγενέστατη κυρία μου είπε οτι το smart-switch ( για κινητα με android 4.3 και μετά ) είναι διαθέσιμο και για win 10

    Για το δικό σου κινητό , αν δεν έχεις κάνει ήδη αναβάθμιση firmware , θα πρέπει λογικά να πάς απο android 4.1 σε τουλάχιστον 4.3 , και να χρησιμοποιήσεις το smart switch


    https://www.samsung.com/gr/apps/smart-switch/

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Καλά κρασά!!
    Στη SAMSUNG ακόμα ξεπατώνονται στα γέλια, από την ερώτηση αυτή.. Η απάντησή τους είναι λακωνικότατη: Πέτα το!
    Προσέξτε να δείτε πώς 'δένουν' την όλη κατάσταση:
    1) Για να περάσουν τα δεδομένα, πρέπει να έχεις Android 4.1.3 και πέρα...
    2) Εγώ έχω Android 4.1.2 στο GT-I8260 τηλεφωνάκι μου. Και βεβαίως
    3) Το τηλεφωνάκι μου, δεν συμπεριλαμβάνεται στον κατάλογο όσων μπορούν να αναβαθμιστούν
    4) Οπότε, τελικά παλικάρι, τράβα πάρε ένα καινούργιο, να βγάλουμε κι εμείς κανένα ευρουλάκι, γιατί με το πολύ τσάμπα κοντέψαμε να πάρουμε τα βουνά!


    Δεν μου τα είπαν επί λέξει, αλλά σίγουρα, έτσι όπως έγινε, αυτό εννοούσαν!
    Αυτά, και ευχαριστώ πάλι όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κρασά!!
    Στη SAMSUNG ακόμα ξεπατώνονται στα γέλια, από την ερώτηση αυτή.. Η απάντησή τους είναι λακωνικότατη: Πέτα το!
    Προσέξτε να δείτε πώς 'δένουν' την όλη κατάσταση:
    1) Για να περάσουν τα δεδομένα, πρέπει να έχεις Android 4.1.3 και πέρα...
    2) Εγώ έχω Android 4.1.2 στο GT-I8260 τηλεφωνάκι μου. Και βεβαίως
    3) Το τηλεφωνάκι μου, δεν συμπεριλαμβάνεται στον κατάλογο όσων μπορούν να αναβαθμιστούν
    4) Οπότε, τελικά παλικάρι, τράβα πάρε ένα καινούργιο, να βγάλουμε κι εμείς κανένα ευρουλάκι, γιατί με το πολύ τσάμπα κοντέψαμε να πάρουμε τα βουνά!


    Δεν μου τα είπαν επί λέξει, αλλά σίγουρα, έτσι όπως έγινε, αυτό εννοούσαν!
    Αυτά, και ευχαριστώ πάλι όλους!
    Το ακούσαμε κι αυτό...........τι να πω τώρα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    τελικά, θέλεις να μεταφέρεις data ή να το "δει" σαν δίσκο;

    αν θέλεις να μεταφέρεις data, και θέλεις το kies, θα μπορούσες να στήσεις virtual machine με win 7, να στήσεις το kies (που το βρίσκεις στη σελίδα τους https://www.samsung.com/gr/support/kies/ ) και να κάνεις τη δουλειά σου

    αν θέλεις να μεταφέρεις data, και δεν θέλεις το kies, μπορείς να κατεβάσεις το smart switch (που το βρίσκεις στη σελίδα τους https://www.samsung.com/us/support/o...p/smart-switch ) και να κάνεις τη δουλειά σου

    αν θέλεις να το δει σαν δίσκο, ο driver τους μάλλον είναι αρκετός ( https://developer.samsung.com/galaxy...er-for-windows )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Θανάση το β που λές θελει android 4.3 και μονο σε custom rom υπάρχει γι αυτό το τηλ
    αρα πάμε στην γ λύση ή στην α όπως έκανε μεχρι τώρα με το παλιό win7 pc


    πολλή φασαρία για το τίποτα όμως

    Γιώργο
    Οι φωτογραφίες σου είναι σωσμένες στην sd card . Ακόμα και να μη μπορεί να τις δει το win10 pc μέσω καλωδίου όπως λες
    ... βάζεις την μνημούλα μέσα σε ένα card reader με 2 ευρώ και τις βλέπεις μια χαρά ...

    Οι επαφές συγχρονίζονται στο λογαριασμό σου google , αν ζητήσεις sync . φανταζομαι θα το κάνει αυτό ακόμα και το 4.1 ...

    Μπορείς να τις βρεις εκεί και να κάνεις και export , print κλπ ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. πωλείται το Turbo-X Smartphone Turbo-X O
    By KOKAR in forum [Πωλούνται] Είδη Τηλεφωνίας & Gadgets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-18, 00:01
  2. Ευρεση Digitizer για Smartphone Turbo-X Y
    By MitsoulasFm in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-18, 04:28
  3. samsung galaxy note 2 -σύνδεση σε tv
    By Χρήστος2011 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 16:16
  4. Samsung Galaxy Core GT-I8260
    By DGeorge in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας