Σελίδα 60 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 10 50 58 59 60 61 62 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 591 έως 600 από 612

Θέμα: Θέμα εξαέρωσης !!!. Συζητήστε άφοβα ... τα πάντα (Νο3)

  1. #591
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο που δεν υπαρχει πινακας να λεει τι θελει CE και τι οχι.... ειχα την ελπιδα οτι θα υπηρχε καποιος πινακας που αναλογα με το tirac θα ελεγε αν θελει CE η οχι. ομως δεν υπαρχει. (υπαρχει στη ΑΑΔΕ εφαρμογη που λεει τι πιστοποιητικα απαιτουνται αναλογα με το tirac αλλα δεν αναφερεται στο CE)
    το να γνωριζει καποιος αν θελει CE ειναι ενα θεμα το αλλο θεμα ειναι αν η αλλη πλευρα ζηταει κατι που δεν θα πρεπει να ζηταει...
    ουτε σκοπευω να εισαγω πραγματα τα οποια θα μπορουσαν να ειναι επικινδυνα....
    αλλα και βλεπω την αγορα γεμετη με πραγματα που κανονικα πιστευω θα θελαν CE αλλα δεν βλεπω να εχουν...
    επισης πολλα πραγματα δεν εχουν CE αλλα εχουν το πιστοποιητικο ελεγχου απο εργαστηριο ελεγχου, δηλαδη το το εγραφο το οποιο θα επρεπε να χρησιμοποιησει ο εισαγωγεας για να πιστοποιησει ο ιδιος....

    οταν εισαγεις μια επωνυμη τηλεοραση που εχει CE απο τον κατασκευαστη δε νομιζω οτι ο εδω εισαγωγεας κανει καμια πιστοποιηση..... φυσικα σε καθε περιπτωση ειναι υπευθυνος γι αυτη την τηλεοραση αλλα δε νομιζω οτι θα του πει καποιο δικαστηριο γιατι δεν την ξαναπιστοποιησε... χωρις βεβαια να τον απολαξει απο τις αστικες του ευθυνες...
    Αν θες να εισάγεις κάτι για το οποίο δεν γνωρίζεις αν απαιτείται CE ψάξε αντίστοιχα ανταγωνιστικά προϊόντα αν έχουν CE ή όχι. Αν έχει υποχρέωση αλλά δεν ξέρεις ποιες directives πρέπει να ακολουθεί δες και πάλι τον ανταγωνισμό. ΟΚ πιο δύσκολο αλλά συνήθως αναφέρονται στη δήλωση συμμόρφωσης. Αν γενικά δεν μπορείς να βρεις τι παίζει μπορείς να απευθυνθείς σε ένα τεχνικό γραφείο που ασχολείται με πιστοποιήσεις. Αυτοί έχουν την γνώση και την νομοθεσία να σε καθοδηγήσουν.

    Σαν εισαγωγέας δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά πιστοποίηση. Ότι ελέγχους κάνεις (αν κάνεις) τους κάνεις με δική σου πρωτοβουλία για να ελέγξεις το προϊόν, δεν είναι απαίτηση. Αυτό που απαιτείται είναι να αναλάβεις την ευθύνη συμπληρώνοντας την δική σου δήλωση συμμόρφωσης. Το αν θα το ελέγξεις πολύ λίγο ή καθόλου είναι δική σου απόφαση. Αν εισάγεις από σοβαρό γνωστό κατασκευαστή απλά τον εμπιστεύεσαι ότι αυτά που λέει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα χωρίς να το ψάξεις και συνήθως αυτοί έχουν ετοιμάσει όλα τα σχετικά ώστε το προϊόν να συμμορφώνεται με τις οδηγίες ΕΕ. Ένα απλό παράδειγμα είναι η υποχρέωση εγχειριδίου οδηγιών στην Ελληνική γλώσσα. Οι μεγάλοι κατασκευαστές το έχουν ήδη έτοιμο. Αν εισάγεις από ένα μικρό, συνήθως του στέλνεις το μεταφρασμένο εγχειρίδιο για να το βάζει στις συσκευές. ( 5000 ευρώ πρόστιμο για μη ύπαρξη Ελληνικού μάνουαλ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #592
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Την προηγούμενη βδομάδα στο αεροδρόμιο της Δανίας μου έβγαλαν για έλεγχο την χειραποσκευή λόγω ανίχνευσης υγρού.
    Αν και ήμουν σίγουρος ότι δεν είχα τελικά μου έδειξε την οδοντόκρεμα.
    Την ανίχνευση την έκανε μάλλον το xray αλλά το περίεργο ήταν ότι αφού άνοιξα την βαλίτσα η ελεγκτής είχε ένα λεπτό μικρό λευκό σαν χαρτονάκι όπως οι ετικέτες των κλειδιών και το κουνούσε αριστερά δεξιά για να βρει το αντικείμενο. Δεν άκουσα κάποιον ήχο, αλλά την βρήκε αμέσως.
    Δεν πρόλαβα να ρωτήσω τι είναι και σε ποια αρχή στηρίζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #593
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ειναι ενα χαρτάκι που μπορεί να κρατήσει πανω του ίχνη πυριτιδας κλπ και μετά το βάζει σε ειδικό ανιχνευτή για να απαντήσει αν ειχε παρομοια ουσία.
    Κρίμα το ψευδώνυμο.....

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (02-07-21)

  5. #594
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Με το tag βρήκε την οδοντόκρεμα, δεν το έβαλε σε συσκευή. Αφού την βρήκε με άφησε αμέσως να φύγω.

    Το μότο μου είναι:
    - Γνωρίζω πάρα πολλά, δεν τα γνωρίζω όλα. Πάντα έχω άποψη μόνο για αυτά που γνωρίζω, για τα υπόλοιπα ρωτάω-ακούω και επιπλέον μαθαίνω πολύ γρήγορα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #595
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εμενα μου φερανε απο US ενα dpss laser pump diode μικρο 25w σε ενα βαλιτσακι μεσα που ειχε και κατι ψιλοεργαλεια για την συναρμολογηση
    και σταματησανε αυτον που το ειχε στη χειραποσκευη καπου 1 ωρα μεχρι να εξακριβοσουνε τι ακριβως ειτανε και οτι δεν ειτανε επικινδυνο.
    Ειχε και μια οπτικη ινα στη βαλιτσα 30m/15kg αλλα αυτη δεν τη σταματησανε περασασε κανονικα.
    Στην αμερικη αυτο ελλαδα δεν τον σταματησανε καθολου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #596
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Το μότο μου είναι:
    - Γνωρίζω πάρα πολλά, δεν τα γνωρίζω όλα. Πάντα έχω άποψη μόνο για αυτά που γνωρίζω, για τα υπόλοιπα ρωτάω-ακούω και επιπλέον μαθαίνω πολύ γρήγορα!
    Είναι ένα είδος πανάκι swiffer για ξεσκόνισμα και συγκρατεί πάνω του πολλές σκόνες. Ακόμα κι αν έχεις πατήσει σε χώρους με εκρηκτικές ύλες συγκεντρώνονται τέτοια ίχνη στα παπούτσια και τις τραβά πάνω του αυτό το πανάκι. Μετά πάει στην ανιχνευτική συσκευή για περαιτέρω ανάλυση. Εκτός κι αν με το μάτι επιβεβαιώσει ο φύλακας ότι όλα είναι οκ .....
    Κάποτε σχεδόν με είχε ξεβρακώσει ένας στο Χήθροου, είχα αδειάσει τσέπες παντελονιού, είχα βγάλει ζώνη, παπούτσια μποτάκια κλπ και οι ανιχνευτές σφύραγαν συνέχεια. Τελικά απηυδυσμένος μου λέει έχετε τίποτα άλλο στις τσέπες σας κύριε ;;; Όχι του λέω με σιγουριά και βάζω το χέρι μου και στην τσέπη του πουκαμίσου μου ...... κι όμως υπήρχε ένας συνδετήρας μεγαλούτσικος ξεχασμένος. Ευτυχώς που οι Βρετανοί είναι ευγενικοί και κάπως αυστηρά μου είπε απλά να προχωρήσω !!!!
    Εκεί είχα δει όλες τις τεχνικές ανίχνευσης !!!!
    Χαίρομαι που δεν πάει στον βρόντο η πληροφορία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 02-07-21 στις 16:22

  8. #597
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ενα χαρτάκι που μπορεί να κρατήσει πανω του ίχνη πυριτιδας κλπ και μετά το βάζει σε ειδικό ανιχνευτή για να απαντήσει αν ειχε παρομοια ουσία.
    Κρίμα το ψευδώνυμο.....
    Πόσες φορές έχω αναρωτηθεί τι ακριβώς κάνουν αυτά τα πανακια, αλλά δεν έτυχε να τους ρωτησω. Είχα την εντυπωση πως είναι για ναρκωτικά, αλλά παλι είναι παραλογο να τα ψάχνουν στη χειραποσκευή... Τελικά αυτό που λες για πυριτιδα δείχνει πιο λογικό, για αποφυγή αεροπειρατιας

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #598
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Τα πάντα ψάχνουν τα χαρτάκια. Παίρνουν δείγμα για να περάσει μετά από αναλυτή χημικών ουσιών. Μπορούν να ψάχνουν εκρηκτικά, ναρκωτικά κλπ

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #599
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ρώτησα συγγενικό πρόσωπο που δούλεψε σε αυτό το πόστο και μου είπε ότι στην οθόνη η οδοντόκρεμα μοιάζει με κάποια εκρηκτικά.
    Στην περίπτωσή μου, γνώριζε από την οθόνη την θέση του "υγρού", απλά έκανε και τον τυπικό έλεγχο στην γύρω περιοχή με το "χαρτάκι", που έμοιαζε ότι την καθοδήγησε στην οδοντόκρεμα.
    Στο τέλος τόνισε: This is liquid !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #600
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Προ ετων ειχα σε χειραποσκευη ενα μικρο βαζακι μερεντα που μολις ειχα ανοιξει εκεινο το πρωι της αναχωρησης οποτε λυπηθηκα νατο πεταξω.
    Στον ελεγχο το βρηκανε κ μου κανει με φυσικοτητα η κοπελα "αχ αυτο δε περναει θα το φατε εδω η θα το πεταξουμε"
    Οτι θα τρωγα ενα βαζακι μερεντα επιτοπου σκετο..?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 60 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 10 50 58 59 60 61 62 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πάντα ασπρόμαυρο
    By mitsos00 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-17, 15:37
  2. Διακόσμηση Νο3
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-16, 18:38
  3. Σύστημα Εξαέρωσης Αναθυμιάσεων
    By ioannistsi in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-15, 13:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας