Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Προβλήματα ηλεκτρολογικών και κεραίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Anastea
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Makedonia
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Προβλήματα ηλεκτρολογικών και κεραίας

    Δεν ήξερα πού ακριβώς να γράψω τους προβληματισμούς μου για όλα τα μυστήρια. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε θέμα με τη κεραία από την αρχή δεν έδειχνε ψηφιακά ανέβηκε ηλεκτρολόγος επάνω την άλλαξε έδειχνε, φυσικά στις βροχές πάλι έχανε τα hd δε το συζητω κ για μέρες μετά τη βροχή μια έπιανε μια όχι τώρα πάλι οπότε το θυμάται. Τα απλά (όχι hd ) τα πιάνει Στις βροχές επίσης θα πέσει το ρεύμα αρκετες φορές (όχι αμέσως αλλά μετά από ώρα) έχει ρελέ για ασφάλεια όταν παραπονέθηκα αρχικά μου και είπαν ότι θα έπρεπε να χαίρομαι γιατί δουλεύει..... Δλδ έπαιζε κ να μη δούλευε καινούριος? Ελεεεεοοοοοοοςςςς κάποια κ αν όχι πολλές μπινιες έχουνε γίνει αλλά ποιος να με πιστέψει... Είχε χαλάσει η εστία (επαγωγικη) εντός εγγύησης ακόμη κ μου είχε πει ο ειδικός αυτό π έρχεται κ φεύγει το ρεύμα δεν είναι καθόλου καλό γενικά για τις συσκευές... (Σκέφτηκα έναν σταθεροποιητή τάσης αλλά άντε να βρω ηλεκτρολόγο άλλον πιστεύω θα γελάνε οι άλλοι αν τους το πω...) . Έχω λάμπες led και στο σαλόνι (είναι αλερετουρ του σαλονιού) ενώ είναι ανοιχτός ο διακόπτης (κλειστό το φως κ καλά) βλέπεις να αχνοφωτιζουν οι τρεις από τις πέντε) επίσης έχω ένα ταλέντο (!) Πχ όταν είναι ένας φορτιστής στη πρίζα χωρίς να φορτίζει συσκευή (είτε είναι μόνο ο φορτιστής είτε έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση) ακούω έναν ήχο. Άκουγα λοιπόν έναν παρόμοιο κ δυνατότερο θα έλεγα θόρυβο κυριως το βράδυ (ίσως λόγο ησυχίας?) Για παααααρα πολύ καιρό. Το είχα εντοπισει στο διάδρομο όπου είναι και ο πίνακας αλλά όχι ακριβώς εκεί που βρίσκεται ο πίνακας. Τέλος πάντων με τα πολλά στο διάδρομο έχω μια λάμπα led σε ένα φωτιστικό π ενώ δ εν ανάβει αχνοφωτιζει η τρεμουλιαζει όχι όμως όπως του σαλονιού που το κάνει όταν κλείνεις το φως αλλά κανονικά (θα λέγαμε ότι δεν έχει βιδωθει ίσως καλά) κάτι π δεν ισχύει εκτός αν έρχεται το φάντασμα κ τη ξεβιδωνει) αυτο το φωτιστικό ανάβει από δύο διακόπτες(αν θυμάμαι καλά ) που έχω στο διάδρομο σε διαφορετικά σημεία. Αχνοφωτιζει λοιπόν κ ακούω αυτό το θόρυβο κ παταω το διακόπτη π είναι κοντά στη πόρτα (μάλλον δε το είχα ξαναδοκιμάσει) οπότε και σταμάτησε ο θόρυβος. Όταν πατούσα τον άλλον διακόπτη ενώ ναι μεν σταματαγεο ψιλός αυτός φωτισμός δεν σταματούσε ο ήχος .
    Αυτά τα μυστήρια... Έχω δίκιο π νομίζω πρέπει να ψάξει κάποιος ειδικός την εγκατάσταση κνοτι κάπου χάνει η βραχυκυκλωνει κ αν ισχύει κάτι τέτοιο ποσό επικίνδυνο είναι; Μήπως είμαι υπερβολική;;; Και τι σχέση να εχει ολο αυτό με τη κεραία... Τώρα και η λεντοταινια της κουζίνας άρχισε τα φωτορυθμικα πατάω διακόπτη αναβοσβηνει πατάω ξανά κ πριν κλείσει αναβοσβηνει για λίγο ακόμη.... Καλά πάντα είχα μια ιδιαίτερη σχέση με τον ηλεκτρισμό.... Κ έκαιγα παντού τις λάμπες... Μπορεί να φταίω εγω τελικά. Ευχαριστώ για την ανάγνωση ελπίζω να ήμουν μια ευχάριστη παραφωνία .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anastea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήξερα πού ακριβώς να γράψω τους προβληματισμούς μου για όλα τα μυστήρια..........Καλά πάντα είχα μια ιδιαίτερη σχέση με τον ηλεκτρισμό.... Κ έκαιγα παντού τις λάμπες... Μπορεί να φταίω εγω τελικά. Ευχαριστώ για την ανάγνωση ελπίζω να ήμουν μια ευχάριστη παραφωνία .
    Για κάλεσε έναν σωστό ηλεκτρολόγο εκεί. Είναι δικό σου το σπίτι και ειναι παλιά η εγκατάσταση ;;; μάλλον έναν καλό έλεγχο θέλει ο πίνακας και όλη ίσως η εγκατάσταση γιατι αυτά με παραπέμπουν σε τσιτσιρίσματα χαλαρών συνδέσεων και ίσως υγρασίας και διαρροής γενικότερα .... Όταν ξημερώσει θα σου πει κάποιος πιο έμπειρος ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Και επιπλέον έλεγχο της γείωσης, που κάτι μου λέει ότι είναι ανύπαρκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Η γειωση δεν έχει καμία σχέση με την σωστή λειτουργία των συσκευών αλλά με την ασφαλή λειτουργία τους.. Όπως ειπώθηκε μάλλον θέμα ουδέτερου είναι και γενικά κακών επαφών..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν έχεις δει οτι οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές με τα παλμοτροφοδοτικά και τους μικροεπεξεργαστες χωρίς καλή γείωση αρχίζουν τα τρελά τους....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Γενικά θέλεις ένα τσεκάρισμα στον πίνακα, έλεγχο πριζοδιακόπτες (ειδικά αν είναι παλιοί παίζει να έχουν χαλαρώσει οι επαφές τους), καλής ποιότητας λάμπες led, πιθανότατα ενισχυτή στην κεραία (για να χάνεις το σήμα μόνο στην κακοκαιρία, λογικά παίζει ασθενές σήμα), έλεγχο το τροφοδοτικό και τη λεντοταινία στην κουζίνα (ένα από τα 2 το είπε το ποιήμα).
    Επίσης, για να πέφτει το διαροής όταν βρέχει, σημαίνει πως είτε κάποιο σημείο με ρεύμα στο μπαλκόνι παίρνει νερά, η αν έχεις κήπο κάτι δεν έχει καλή στεγανότητα και μπάζει. Εκεί θέλει καλό έλεγχο οτιδήποτε υπάρχει έξω από το σπίτι (συνήθως εκεί γίνεται η ζημιά).
    Αυτά τα λίγα και θα είσαι κομπλε!

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχεις δει οτι οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές με τα παλμοτροφοδοτικά και τους μικροεπεξεργαστες χωρίς καλή γείωση αρχίζουν τα τρελά τους....
    Καμμια αντίρρηση αλλα εδω μιλαει για λαμπες led που τρεμοσβηνουν και για ηχους απο σπινθιρισμο οποτε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Στήσιμο εξοπλισμού βραχέων και προβλήματα
    By basilhs26 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-19, 21:28
  2. Εκμάθηση Ηλεκτρολογικών
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-16, 12:48
  3. Γλωσσάρι όρων ηλεκτρονικών και ηλεκτρολογικών
    By olspookishmagus in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-16, 18:12
  4. Αποχάλκωση και προβλήματα
    By Nickolaos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 17:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας