Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 143

Θέμα: Κατασκευή Θερμομονωτικού Θαλάμου Ζύμωσης με Peltier

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Κατασκευή Θερμομονωτικού Θαλάμου Ζύμωσης με Peltier

    Καλησπέρα σας, είμαι ερασιτέχνης ζυθοποιός, σε πολύ αρχικά στάδια γνώσης όμως. Κάθε παρτίδα που μαγειρέυω, όλο και κάτι νέο μαθαίνω και όλο κάποιο λάθος διορθώνω. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο διαρκούς μάθησης σε αυτό το χόμπι, δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα πλήρως ελεγχόμενο, θερμοκρασιακά χώρο, θάλαμο ή ένα κουτί ας πούμε όπου θα μπορώ να πετύχω απόλυτα σταθερές θερμοκρασίες. Το γλέυκος, το μείγμα δηλαδή βύνης, λυκίσκου, μαγιάς και νερού θα πρέπει να μείνει σε μια σταθερή θερμοκρασία για ένα συγκερκιμένο χρονικό διάστημα ώστε γίνει η διαδικασία της ζύμωσης.
    Το μείγμα αυτό, γύρω στα 40 με 42 λίτρα το βάζω σε έναν ανοξείδωτο κάδο χωρητικότητας 50 λίτρων. Η κατηγορία μπύρας που φτιάχνω θέλει σταθερή θερμοκρασία ζύμωσης 16 βαθμούς κελσίου για τις πρώτες 5 ημέρες και 18 βαθμούς κελσίου για άλλες 25 ημέρες, συνολικά η ζύμωση διαρκεί ένα μήνα. Αυτό είναι το ιδανικό και φυσικά δε το έχω πετύχει μεχρι τώρα λόγω το ότι είμαι ''όμηρος'' της θερμοκρασίας δωματιού με αποτέλσμα η ζύμωση να γίνεται σε υψηλότερες θερμοκρασίες και η γεύση να μην είναι η σωστη με πολύ απλά λόγια.
    Στο εμπόριο υπάρχει η λύση, λέγεται ψυκτικός θάλαμος ζύμωσης αλλά το κόστος δεν είναι απλά απαγορευτικό, ξεπερνάει το μπατζετ που διέθεσα για την αγορά όλου του εξοπλισμού μου.
    Υπάρχουν διάφορες λύσεις τύπου diy στο ίντερνετ όπως αυτή στις εικόνες που έχω ανεβάσει και αυτή είναι και η ιδέα που θα ακολουθήσω. Η διαφορά είναι ότι στη συγκεκριμένη κατασκευή, η μεταβολή της θερμοκρασίας γίνεται με μπουκάλια πάγου και κάπως στο φλού ένας θερμοστάτης βάζει σε λειτουργία ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή. Θέλω να φτιάξω ακριβώς το ίδιο με στοιχεία Peltier, όπου ο αισθητήρας θερμοκρασίας(probe) θα βρίσκεται μέσα στο ανοξείδωτο δοχείο, βυθισμένος στο μείγμα και από αυτή τη θερμοκρασία θα σετάρω τον θερμοστάτη. Για το κουτί θα είναι κατι ανάλογο με τις φωτογραφίες μόνο που η μονωση δε θα αποτελεί το δομικό υλικό αλλά θα βρίσκεται σε ξύλινο κέλυφος.
    Δυστηχώς όμως οι γνωσεις μου σε ηλεκτρονικά δεν είναι τόσο δυνατές. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας για τη κατασκευή, τις ιδέες σας ακόμα και την διαφωνία σας. Επίσης τι μονάδες peltier να αγοράσω, τι ψύκτρες, πόσες και τι τροφοδοτικό χρειάζομαι.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    ferm chamber.jpg20180927_182549.jpgFerm_Chamber2.jpg20180927_182542.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brewer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το ιδανικό και φυσικά δε το έχω πετύχει μεχρι τώρα λόγω το ότι είμαι ''όμηρος'' της θερμοκρασίας δωματιού με αποτέλσμα η ζύμωση να γίνεται σε υψηλότερες θερμοκρασίες και η γεύση να μην είναι η σωστη με πολύ απλά λόγια.
    Δυστυχώς πρέπει να είσαι σε υπόγειο, έχουν τις σταθερότερες θερμοκρασίες και τις χαμηλότερες,και να θυμάσαι ότι η ζύμωση παράγει και η ίδια θερμότητα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Το γνωρίζω για την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω της δραστηριότητας και γνωρίζω και πόσο ακριβώς. Δε καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να είμαι σε υπόγειο, όπως και να έχει όμως η ερώτηση μου αφορά το ηλεκτρονικό κομμάτι, εξού και η ανάρτηση έγινε σε αυτό το φόρουμ. Ευχαριστώ πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Αυτός χρησιμοποιεί ένα μίνι ψυγείο:


    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Την έχω δεί και αυτή τη λύση, πέρα από το ότι δεν έχω κάποιο μικρό ψυγείο που να μη το χρησιμοποιώ, δεν χωράει και τον ανοξείδωτο κάδο ζύμωσης. Ευχαροστώ πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brewer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω για την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω της δραστηριότητας και γνωρίζω και πόσο ακριβώς. Δε καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να είμαι σε υπόγειο, όπως και να έχει όμως η ερώτηση μου αφορά το ηλεκτρονικό κομμάτι, εξού και η ανάρτηση έγινε σε αυτό το φόρουμ. Ευχαριστώ πάντως.
    Πρέπει να μας περιγράψεις όμως πόση άνοδο θερμοκρασίας έχουμε σε έναν πλήρως μονωμένο θάλαμο π.χ. από θερμός με πολυστυρένιο για να καταλάβουμε αν μπορεί να ανταποκριθεί το πελτιερ.Η διαδικασία της ζύμωσης γίνεται σε ανοξείδωτο δοχείο που έχει καλύτερη και γρηγορότερη ανταλλαγή θερμότητας με το περιβάλλον.Αν κάνεις μετρήσεις θερμοκρασίας σε ένα υπόγειο(με ελαχιστοβάθμιο-μεγιστοβάθμιο θερμόμετρο)θα δεις ότι οι διακυμάνσεις θερμοκρασίας είναι πολύ μικρότερες από ότι σε όροφο που τον βλέπει ο ήλιος.Έτσι στο υπόγειο θα πετυχαίνεις ψύξη με απλή απαγωγή θερμότητας από το μέταλλο και ελάχιστη μόνωση με πλαστικό με φυσαλίδες π.χ. Δηλαδή θα ντύσεις περιμετρικά το μεταλλικό δοχείο μέχρι τη μέση ασ' πούμε με πλαστικό με φυσαλίδες αν είναι υψηλότερη η θερμοκρασία σου αποκαλύπτεις αν είναι χαμηλότερη το καλύπτεις περισσότερο.Διατήρηση θερμοκρασίας σταθερής σε εύρος ένα βαθμό θέλει ρύθμιση με βιομηχανικά ηλεκτρονικά δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν μας πεις πόση θερμότητα παράγεται. Δηλ τι άνοδο θερμοκρασίας έχεις σε ποια μάζα σε πόσο χρόνο υποθέτοντας θερμοχωρητικότητα νερού μάλλον,Θα ζητήσεις χαλασμένους καταψύκτες από μαγαζί και θα τον αξιοποιήσεις τοποθετώντας τον σε ένα υπόγειο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 10-05-19 στις 20:17

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (10-05-19)

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brewer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, είμαι ερασιτέχνης ζυθοποιός, σε πολύ αρχικά στάδια γνώσης όμως. Κάθε παρτίδα που μαγειρέυω, όλο και κάτι νέο μαθαίνω και όλο κάποιο λάθος διορθώνω. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο διαρκούς μάθησης σε αυτό το χόμπι, δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα πλήρως ελεγχόμενο, θερμοκρασιακά χώρο, θάλαμο ή ένα κουτί ας πούμε όπου θα μπορώ να πετύχω απόλυτα σταθερές θερμοκρασίες.
    Στις φώτο βλέπω μικρά μεγέθη,,αρα μιλαμε για πολυ μικρές ποσότητες..

    γιατί δεν παίρνεις απλά ενα ψυγείο και να ρυθμίσεις την θερμοκρασία ?

    γιατι δεν διαμορφώνεις ενα δωματιάκι ετσι ουτοσωστε με ενα κλιματιστικό να εχεις την επιθυμητή θερμοκρασία ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Η μέτρηση μεταβολής της θερμοκρασίας σε ένα υπόγειο π.χ. γίνεται φτηνά
    https://www.medicoshop.gr/products/o...ometer-celsius
    (υπάρχουν και φτηνότερα, να δείξω το είδος θέλω μόνο)
    δεν προτείνω ηλεκτρονικό γιατί θα χαλάσει από υδρατμούς
    Επίσης πολύ μεγάλη σταθερότητα θερμοκρασίας έχεις αν βυθίσεις τον κάδο σου μέσα σε δεξαμενή νερού σε υπόγειο και ανυψώνεις ανάλογα όταν θες να αυξηθεί η θερμοκρασία.Όλες οι λύσεις που προτείνω είναι χωρίς υψηλό κόστος, αν έχεις υπόγειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Πες μας λιγο τι θερμοκρασιες επικρατουν στον χωρο που θα ειναι αυτο.
    Επισης το υλικο που θα βαζεις τι θερμοκρασια θα εχει?Για 50λτ νομιζω θα χρειαστει αρκετη ισχυς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Για να αποφεύγεις όλο τον προηγούμενο συρφετό κατασκευών μπορείς αγοράζοντας ένα ένα ηλεκτρικό φορητό ψυγείο να κάνεις την δουλειά σου φτηνα και καλά. Αυτά έχουν σύστημα ρύθμισης της θερμοκρασίας με peltier element και πάνε νομίζω απο χαμηλά έως 16 με 17 βαθμούς Κελσίου. Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα πιστεύω να σου κάνει. Σε τελευταία ανάλυση το παίρνεις αφαιρείς το καπάκι που έχει το σύστημα και κάνεις την δουλειά σου ....

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή θαλάμου θέρμανσης (φούρνου)
    By capthookb in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 22:32
  2. Ψύξη / Θέρμανση θαλάμου ανάπτυξης φυτών
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 14:34
  3. peltier
    By ntasejay in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 17:08
  4. peltier
    By stratos 79 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 10:13
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 23:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας