Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 84

Θέμα: Ψηφιακό ρελέ διαφυγής.

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ κύριε lepouras και συγχρόνως σεβαστέ κύριε Συντονιστά. Ο τρόπος με τον οποίο αγγίξατε το ευαίσθητο θέμα μου είναι τουλάχιστον υποδειγματικός και δείχνει μεγαλείο χαρακτήρος. Η σεβαστή άποψή σας οτι όποιος δεν γνωρίζει απο ηλεκτρολογικά είναι ηλίθιος είναι αποδεκτή ανά την υφήλιο. Είναι γνωστό οτι εαν δεν γνωρίζεις θέματα ηλεκτρολογικής φύσεως είσαι τουλάχιστον καθυστερημένος. Επίσης είναι κοινώς αποδεκτό οτι εάν ρωτάς για να μάθεις αυξάνει την διανοητική σου καθυστέρηση σε μέγιστο βαθμό. Τέλος, η προτροπή σου να προχωρήσω για να με σκοτώσει το ρεύμα αποτελεί τη μέγιστη απόδειξη του μεγαλείου του χαρακτήρος σου και της ανθρωποκεντρικής φιλοσοφίας που σε διακατέχει. Φυσικά και δεν με ενόχλησαν οι παρατηρήσεις σου διότι οι άνθρωποι με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης (αυτοί δηλαδή που δεν γνωρίζουν απο ηλεκτρολογικά) όπως και εγώ άλλωστε, έχουν την τύχη να μήν καταλαβαίνουν την προσβολή σε έντονο βαθμό. Ευχαριστώ για τη συνδρομή σας στη λύση του προβλήματός μου και δηλώνω οτι με σκλαβώσατε με την ευγένειά σας.
    Ο λόγος που στα λέμε όλοι αυτά είναι επειδή θέλεις να βάλεις ένα αμφιβόλου ποιότητας με 0 πιστοποιήσεις να σε προστατεύσει. Σαν να παίρνεις μια μηχανή 1000 κυβικών ενώ πριν οδηγούσες ποδήλατο και το κράνος που πήρες είναι από αυτά τα πλαστικά στα πανηγύρια με 2 ευρώ. Αν ακούγεται λίγο εξωπραγματικό η ηλίθιο είναι επειδή ΕΙΝΑΙ.
    Βάλε και ένα V-timer, ίδιες πιστοποιήσεις έχει

    6 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχόμενος στο θέμα και επειδή με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα, .
    δηλαδη οσοι σου ειπαν ποσο ηλιθιος* πρεπει να εισαι για να παιζεις το Μπομπ το μαστορα με τα ηλεκτρολογικα χωρις να νοιωθεις τι κανεις ειναι ασοβαροι και καριοληδες ενω οσοι σου χαιδεψαν τα αυτια ειναι οι σοβαροι.
    Αν το οτι ο ΔΔΕ ειναι αυτο που ΜΙΑ ΦΟΡΑ θα σου σωσει τη ζωη σου φαινεται δευτερευον ζητημα τοτε μη βαλεις καν. Ξερεις ποσοι Ασιατες δεν εχουν καν ΔΔΕ? επισεις ποσοι Αφρικανοι δεν εχουν καν ρευμα?

    *και πριν παρεξηγηθεις για το "ηλιθιος" (οχι πως με νοιαζει δηλαδη, εχουμε και βιολογικο ξυδι), ΟΛΟΙ ειμαστε σε διαφορα πραγματα ηλιθιοι, αλλοτε απο αγνοια αλλοτε εν γνωση μας, αλλα τουλαχιστο οι ασοβαροι (κατ εσε) φροντιζουμε να μην ειμαστε ηλιθιοι σε θεματα τα οποια μπορει να αποβουν μοιραια ειτε για μας ειτε ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ

    Επι πλεον, ΜΟΝΟ ΕΝΑ internet troll μπαινει σε μια κοινοτητα και αρχιζει με το καλημερα τα "ο ταδε ειναι καλος ανθρωπος κι ο ταδε σκατας"

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 11-06-19 στις 21:20

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια για την εκφραση...αναλώσιμοι για τους Ασιάτες!! Με αυτο τον τροπο να αντιμετωπιζετε εσυ και οι συντονιστες εκεινους που προσπαθουν να βγαλουν κατι μεσα απ το φορουμ , αλλα να ξερετε σας προσπερνουν σημαντικα ....σε αλλα επιπεδα που ειναι δυσκολο να κατανοησετε στη θεση που ειστε .. Κριμα και μονο κριμα δεν εχω να σχολιασω τπτ αλλο!

    αααα καλααα, θα με πεις και ρατσιστή χρυσαυγιτη ..... δηλαδή από όσα είπα εκεί κόλλησες??? δεν μπορείς να δεις σε τι τόνο είναι γραμμένο όλο το ποστ μου??? τεσπα όπως αγαπάς... η γάτα μου έχει άλλους λόγους να κλαίει.. δεν θα την βάλω να κλαίει και για εσένα... τελικά έχεις κάτι να πεις για τα υπόλοιπα που γράφω ??

    υγ. επειδή το επίπεδο χιούμορ σου είναι υπό του μηδενός θα στο μασήσω λίγο... επειδή η ασιατες είναι τόσοι πολλοί είπα το αστείο που σε πρόσβαλε σαν άνθρωπο ότι είναι αναλώσιμοι... και γενικά αυτό το λέμε στα κινέζικα προϊόντα που έχουν χαμηλότερα στάνταρ κατασκευής για δεν τους νοιάζει αν σκάει στα μούτρα του άλλου επειδή οι άνθρωποι δεν είναι τόσο σημαντικοί.... ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ keyboard warriors ....

    δεν πρόκειται να χαλάσω άλλο το τοπικ απαντώντας σου ξανά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Αυτοσχεδιασε και ανεβασε βιντεακι με τα πυροτεχνηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχόμενος στο θέμα και επειδή με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα, προσθέτω ότι σήμερα τηλεφώνησα σε δύο ηλεκτρολόγους που μου συστήσανε ως καλους. Ο πρώτος , μόλις του περιέγραψαν την κατάσταση , έκανε ότι έχασε το σήμα από το κινητό. Ο δεύτερος μου εξήγησε ευγενεστατα ότι και να έρθει δεν μπορεί να κάνει τίποτα επειδή η πτώση δεν είναι μόνιμη. Όταν μπορέσει ίσως περάσει για να βάλει ακόμα ένα ρελέ για να κόψει το σπίτι στη μέση όπως μου είπε. Όπως καταλαβαίνετε μαλλον δεν υπάρχει άνθρωπος να μου λύσει το πρόβλημα. Η μόνη λύση που μου μένει είναι ο αυτοσχεδιασμός.


    Να βρείς και έναν τρίτο που να μπορεί να μετρήσει τη διαρροή έχει προς την γη κάθε κλάδος των γραμμών που αναχωρούν από τον πίνακα. Υποπτέυομαι οτι θα βρεις μια-δυο γραμμές με οριακή διαροή ~15 mA που μόλις λειτουργήσουν ταυτόχρονα σου το ρίχνουν

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Να επιλέξεις αυτόν που θα σου χωρίσει το σπίτι σε 2 ρ.διαρροης.

    Το ρελε που θες να παραγγείλεις αν θες να σε προστατεύσει απο ηλεκτροπληξία θα συμπεριφέρεται όπως αυτο που εχεις.

    Για το αν πρεπει να του συνδέσεις γείωση η οχι, απο τη στιγμη που εχει θέση για γείωση τοτε πρεπει να συνδεθεί

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    ΑΡΧΙΚΑ Βγάλε όλες τις συσκευές που είναι στην πρίζα και δεν χρησιμοποιούνται και βρίσκονται σε κατάσταση αναμονής.
    Ο μόνος αυτοσχεδιασμός που μπορείς να κάνεις
    είναι να αφαιρείς -εισάγεις φορτία και να βλέπεις πότε πέφτει το ρελέ. Συνήθεις ύποπτοι:
    α)Μεγάλες αντιστάσεις σε επαφή με νερό θερμοσίφωνας -πλυντήρια μάτια κουζίνας
    β)κινέζικες και όχι μόνο λάμπες λεντ - φωτισμού εξωτερικού-εσωτερικού χώρου
    γ)υγρασία γύρω από καλώδια-κυτία συσκευές
    Οι αντιστάσεις όταν έχουν λίγη φθορά ρίχνουν περιστασιακά το δδε και μετά από λίγη ώρα αφού ανάψουν,μόλις χειροτερέψει το πράγμα ρίχνουν αμέσως και συνέχεια
    Εντοπίζεις τη συσκευή με ασφάλεια και την δείχνεις στον ηλεκτρολόγο
    Επίσης να θυμάσαι για επιλογή ΔΔΕ διαλέγουμε της καλύτερης εταιρίας και κατά την προσωπική μου γνώμη δδε με πηνία όχι ηλεκτρονικό, μάρκες οι κλασικές και πρωτοπόρες στο χώρο με παρουσία 50 χρόνων τουλάχιστο.
    Η ηλ κουζίνα να συνήθως έχει δική της ασφάλεια αν έχει κλείστην
    Επίσης ρίξιμο δδε γίνεται και από επαφή με ουδέτερο ,που τυχαίνει να έχει ρεύμα, σε τριφασικό συνήθως

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 12-06-19 στις 06:35

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα ΔΔΕ που λειτουργούν στα 300ma από τι μας προστατεύουν; Απο ηλεκτροπληξία ή από πυρκαγιά; Ρωτάω γιατί ανάμεσα στα πολλά κουφά που διάβασα , κάποιος είπε οτι τα ΔΔΕ δεν προστατεύουν από φωτια;
    Ναι εγώ το είπα. Απο που και ως που θα σε προστατέψει το ΔΔΕ απο πυρκαγιά? Μπορείς να μου εξηγήσεις που διαφωνείς?
    Να το πω ποιο απλά? ξηλώνω τον ασφαλειοδιακόπτη των 10Α απο μια γραμμή φωτισμού και βραχυκυκλώνω φάση με ουδέτερο. Θα με προστατέψει το ΔΔΕ απο την φωτιά που θα πάρει το καλώδιο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εγώ το είπα. Απο που και ως που θα σε προστατέψει το ΔΔΕ απο πυρκαγιά? Μπορείς να μου εξηγήσεις που διαφωνείς?
    Να το πω ποιο απλά? ξηλώνω τον ασφαλειοδιακόπτη των 10Α απο μια γραμμή φωτισμού και βραχυκυκλώνω φάση με ουδέτερο. Θα με προστατέψει το ΔΔΕ απο την φωτιά που θα πάρει το καλώδιο?
    Οι ΔΔΕ των 300mA χρησιμοποιούνται κυρίως σε βιομηχανικό περιβάλλον κι όχι για την άμεση προστασία των άνθρωπων αλλά για την προστασία των μηχανών. Σκέψου για παραδειγμα έναν κινητήρα ο οποίος ξεκινά να παρουσιάζει διαρροή από τα τυλίγματά του προς το σώμα. Μια κοινή ασφάλεια (ή το θερμικό) δεν θα αντιληφθούν ποτέ τέτοιες μικρές διαρροές οπότε ο ΔΔΕ θα προειδοποιήσει εγκαίρως ότι κάτι δεν πάει καλά πριν η μικροδιαρροή εξελιχτεί σε σκληρό βραχυκύκλωμα. Σε μια τέτοια περίπτωση ο ΔΔΕ μπορεί να προλάβει τον κινητήρα πριν καταστραφουν τα τυλίγματα του.Δεν ανέφερε κανείς οτι είναι σωστό να αφαιρούμε τις ασφάλειες.

    6 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχόμενος στο θέμα και επειδή με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα, προσθέτω ότι σήμερα τηλεφώνησα σε δύο ηλεκτρολόγους που μου συστήσανε ως καλους. Ο πρώτος , μόλις του περιέγραψαν την κατάσταση , έκανε ότι έχασε το σήμα από το κινητό. Ο δεύτερος μου εξήγησε ευγενεστατα ότι και να έρθει δεν μπορεί να κάνει τίποτα επειδή η πτώση δεν είναι μόνιμη. Όταν μπορέσει ίσως περάσει για να βάλει ακόμα ένα ρελέ για να κόψει το σπίτι στη μέση όπως μου είπε. Όπως καταλαβαίνετε μαλλον δεν υπάρχει άνθρωπος να μου λύσει το πρόβλημα. Η μόνη λύση που μου μένει είναι ο αυτοσχεδιασμός.
    Στις περιπτώσεις του ηλεκτρισμού, δεν υπάρχει και δεν πρέπει να υφίσταται αυτοσχεδιασμός, ειδικά από κάποιον που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο. Θα πρέπει οπωσδήποτε να βρεις άνθρωπο που να είναι γνώστης για να σου δώσει λύση και όχι εσύ αυ' εαυτού σου.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Είναι απαραίτητο το ρελέ διαφυγής;
    By 17Ste in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-19, 19:49
  2. -Σύνδεση ρελέ διαφυγής.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 10:11
  3. Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;
    By vlf13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 15:33
  4. Αντικατάσταση παλιού ρελέ διαφυγής..
    By apavlidis1997 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 16:37
  5. Ενα ή περισσότερα ρελέ διαφυγής?
    By rama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας