Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 55

Θέμα: Ποιοτητα και ακουστικη σε ενισχυτες ακουστικων συχνωτητων

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν Bluetooth και Bluetooth. Στα Marshall ακουστικα on ear η ποιοτητα ειναι hi end. Στο Citroen της μητερας μου παιζει ικανοποιητικα και στο 2DIN απο το γκολφ 4 αισχως. Αρα θελει προσοχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν Bluetooth και Bluetooth. Στα Marshall ακουστικα on ear η ποιοτητα ειναι hi end. Στο Citroen της μητερας μου παιζει ικανοποιητικα και στο 2DIN απο το γκολφ 4 αισχως. Αρα θελει προσοχη
    στα marshall ΑΝ δεν ενεργοποιησεις το μικροφωνο χρησιμοποιει ολο το bw και ειναι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ για mp3, αλλα σε καμια περιπτωση δε λεγεται high end.

    Τα καλωδιακα Marshall ειναι πολυ τιμια ακουστικα -παντα για την κατηγορια τιμης τους μιλαμε- για να τα χεις σε εξωτερικους χωρους, γυμναστηριο, αεροπλανα και γενικα για χωρους που θες απλα να ακους μουσικη και να μην απομονωνεσαι εντελως απο το περιβαλλον, αλλα ουτε αυτα βεβαια λεγονται high end, απλα ειναι πραγματικα απιστευτα VFM ακουστικα, και εχουν πετυχει οντως μια πολυ τιμια ποιοτητα ηχου με παρα πολυ φθηνα υλικα, κατι που ειναι οντως σοφη σχεδιαση, αλλα τα bt ακομα και χωρις μικροφωνο δεν εχουν ιδια ποιοτητα ηχου με τα καλωδιακα αδερφακια τους (αυτο θα το καταλαβεις απ τα πρωτα ακουσματα αν τα βαλεις διπλα διπλα και κανεις ακροαση).
    btw, ΔΕΝ υπαρχουν bluetooth και bluetooth, αλλα το ενα και μοναδικο πρωτοκολο το οποιο ΔΕΝ εχει bandwith και δε φτιαχτηκε για να μπορεσεις να ξεχωρισεις το mp3 απο το flac. Το συγκεκριμενο πρωτοκολο αφου δε φτιαχτηκε για χρηση hifi δε χρειαζοταν ετσι κι αλλιως να εχει τετοια specs αφου το κυριο μελημα της ομαδας που το αναπτυσει -οι ιδιοι το λενε, οχι εγω- ειναι η οσο πιο χαμηλης καταναλωσης δικτυωση με οσο γινεται καλυτερη καλυψη αποστασης (το bt5 νομιζω θεωρητικα με καποια ελαχιστα mW φτανεις εως ενα χιλιομετρο)! Αυτο που υπαρχει ειναι διαφορα cheats οπως πχ το κλεισιμο του mic που ανεφερα οπου απλα το καλυτερο που μπορεις να φτασεις ειναι το πληρες bw του συγκεκριμενου πρωτοκολου, κι απο κει και περα ο καθε σχεδιαστης ακουστικων μπορει να χρησιμοποιησει πολλα τεχνασματα με καμπινα που ενισχυει μπασα και υψηλες (γκουχ γκουχ... bosse πχ που λατρευουν πολλοι κυριλατοι τυποι νομιζοντας οτι επειδη εχουν καλο hype εχουν και καλο ηχο)!
    Τελος μεγαλο ρολο παιζουν κι οι dedicated codecs που εχουν φτιαχτει ειδικα για χρηση bt, αλλα δε βλεπω καν νοημα να υπεραναλυσουμε και τη δικη τους χρησιμοτητα.
    ΑΝ αυριο η ομαδα που αναπτυσει το bluetooth αποφασισει να αλλαξει στοχο και να στραφει προς την αναπαραγωγη ηχου υψηλης πιστοτητας, η αν αναπτυξει καποιο παραλληλο project βεβαιως και να το συζητησουμε και να ασχοληθουμε.
    Επι του παροντος ομως ολες οι υπολοιπες λυσεις ειναι καλυτερες οποτε...

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε το tda που φοράει μέσα και είναι μαϊμού με ένα γνήσιο καλύτερης ποιότητας και θα δεις διαφορά
    Μιας και δεν κατεχω απο χειρουργεια, θα δω διαφορα με ενα 2DIN οχι των 99ευρω αλλα των 289ευρω 2DIN με χαρτες Android 8 + DVD. Ετσι θα αναδειχθουν και τα Focal μου και ολη η ποιοτητα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosdanas : 26-06-19 στις 23:30 Αιτία: προσθηκη dvd

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Φιλε Νικο θα διαφωνουσα μαζι σου. Ξερει κανεις τι ειναι το Hi End. Pick Up με 4 χιλιαρικα αλλα 4 ο ενας μονομπλοκ αλλα 4 προενισχυτη και ενισχυτη στην καλυτερη. Αυτο ειναι το Hi End? Αυτες οι πανακριβες συσκευς αλλιως δεν ειναι?Hi End σημανει καμια απωλια-παραμορφωση αλλιωση απο την κονσολα του ηχοληπτη εως το αυτι σου. Για να ειναι η μουσικη αληθινη ανεξαρτητου κοστους

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Νικο θα διαφωνουσα μαζι σου. Ξερει κανεις τι ειναι το Hi End. Pick Up με 4 χιλιαρικα αλλα 4 ο ενας μονομπλοκ αλλα 4 προενισχυτη και ενισχυτη στην καλυτερη. Αυτο ειναι το Hi End? Αυτες οι πανακριβες συσκευς αλλιως δεν ειναι?Hi End σημανει καμια απωλια-παραμορφωση αλλιωση απο την κονσολα του ηχοληπτη εως το αυτι σου. Για να ειναι η μουσικη αληθινη ανεξαρτητου κοστους
    πριν λιγο καιρο ειχα κι εγω λαθος εντυπωση παρασυρομενος απ τους υπολογιστες (οπου τα specs και τα νουμερα παντα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα) κι εδω μεσα σε μια συζητηση εμαθα.οτι high end σημαινει τελικα το να φτιαξεις κατι οσο πιο ακριβο και σοφιστικε μπορει να γινει (τελικα οντως αυτος ειναι ο ορισμος).
    btw τα marshall δεν ειναι αυτο που περιγραφεις, και μη μπερδευεσαι με τους ενισχυτες της marshall.
    Δε λεω οτι ειναι κακα, εχω δυο σπιτι (κανονικα και bt) αλλα δεν ειναι τα ακουστικα που θα κατσεις να απολαυσεις τη μουσικη σου, αλλα αυτα που θα παρεις στο αεροπλανο η στο γυμναστηριο.
    Τα ακουστικα ειναι ολοκληρη επιστημη απο μονα τους και επειδη ο ηχος τους αλλαζει σε ελαχιστες αποστασεις τα καλα ακουστικα εχουν τρομερες μελλετες απο πισω τους


    btw ασχετο αλλα ΚΑΝΕΝΑ, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ high end μηχανημα δεν εχει την πιστοτητα ενος απλου ψηφιακού ενισχυτακου του κιλου. Αυτο δεν τα καθιστα υποδεεστερα ουτε απαραιτητα η παραμορφωση ειναι κατι κακο, οπως επισεις, ναι σιγουρα επεσε πολυ δουλεια για να βγει μια δουλεια στο στουντιο, ομως αυτο δε σημαινει οτι σε καποιου τα αυτια δεν ακουγεται καλυτερα η ιδια δουλεια διαφορετικα.
    Οι λυχνιες που τοσο πολυ μας αρεσουν εξ αλλου δε μας αρεσουν επειδη εχουν ...απολυτη απαραμορφωτη πιστοτητα (μαλλον το ακριβως αντιθετο) οπως και τα κυκλωματα για προσθηκη αρτιας αρμονικης παραμορφωσης που τοσο κυκλοφορουν δεν φτιαχτηκαν για να βελτιωνουν ...την πιστοτητα αλλα τον ηχο! (που ειναι τελικα και το ζητουμενο)
    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 27-06-19 στις 00:41

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Επειδη μπερδευτηκα παρα ξεμπερδεψα, σταματαω εδω, δυο χρονια απουσιολογος επαγγελματικου λυκειου στα ηλεκτρονικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosdanas : 27-06-19 στις 17:31 Αιτία: ορθογραφεια

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μπερδευτηκα παρα ξεμπερδεψα, σταματαω εδω, δυο χρονια απουσιολογος επαγγελματικου λοικιου στα ηλεκτρονικα
    ειναι απλο, ο ορισμος του high end δεν ειναι το ρολογακι του τηλεφωνου σου που δε χανει ουτε δευτερολεπτο αλλα το ρολεξ που χανει, που προκειμενου να χανει οσο γινεται λιγοτερο εχουν πεσει ολοι οι μηχανικοι της Ελβετιας και εχουν βαλει ολα τα πανακριβα παραξενα υλικα του πλανητη.
    high end δεν ειναι ο παμφθηνος ενισχυτακος class d που εχει πιστοτητα που δε μπορουν να βρουν λαθος ουτε τα οργανα αλλα ο λαμπατος που για να τον σχεδιασεις πρεπει να χωσεις χρημα, υλικα και να καψεις καμποση φαια ουσια... κι εγω εδω εμαθα τον ορισμο, και αν ανατρεξεις στα λεξικα αυτο σου λενε.
    Το να παρεις καλη πιστοτητα στον ηχο πλαον δεν ειναι τοοοοσο δυσκολο και τοσο σοφιστικε (ενα ζευγαρι σωστα monitor ηχειακια με ενα class d οδηγηση απ ευθειας απο ψηφιακο αρχειο losless κι εχεις το οτι πιο κοντα στο ιδανικο) αλλα αυτο ουτε ακριβα υλικα απαιτει ουτε εχει δυσκολιες που να απαιτουν την οσο πιο σοφιστικε μελλετη, αρα ΔΕΝ ονομαζεται high end!
    Απ την αλλη οι σχεδιασεις που εχουν δυσκολια και απαιτουν πιο περιεργα πραγματα ΔΕ μπορουν να αγγιξουν την πιστοτητα αυτου του συστηματος, αλλα οσο πιο κοντα πανε τοσο πιο πολυ αγγιζουν τα ορια του να χαρακτηριζονται high end.
    Αν εισαι επηρρεασμενος απ την τεχνολογια υπολογιστων οπου το τελειο ειναι και το πιο σοφιστικε (πριν μου εξηγησουν εκανα το ιδιο λαθος) αυτο ισχυει τελικα ΜΟΝΟ στους υπολογιστες που τα πραγματα ειναι πιο στανταρ, και δεν υπαρχουν διαφορετικες τεχνολογιες που να μπορεις να επεμβεις ωστε να τους αλλαξεις τα φωτα (ναι μπορεις να κλοκαρεις ενα επεξεργαστη ωστε να βγαλει benchmarks ιδια η καλυτερα με τον αμεσως επομενο, αλλα τιποτα δε σε εμποδιζει να κλοκαρεις και τον επομενο και να τον λυωσει στο πατωμα οποτε εκει τα πραματα ειναι εκ των πραγματων αντικειμενικα).
    Στον ηχο και μαλλον σε ολα τα υπολοιπα η σοφιστικε σχεδιαση και τα ακριβα υλικα δεν προυποθετουν και καλυτερες μετρησεις. (αλλα high end αυτο σημαινει)
    Επι πλεον, επειδη ειμαστε και βλαμμενοι, ΔΕΝ ξερουμε αν θελουμε οντως τις καλυτερες μετρησεις! γιατι εχουμε απ τη μια τον υποκειμενισμο κι απ την αλλη την ψυχοακουστικη, και λεγοντας υποκειμενισμο δεν αναφερομαι στους highendαδες με ειδικες αναγγες που νομιζουν οτι ακουνε τα καλωδια και τις βιδες (των ηχειων η αυτες μες το κεφαλι τους) αλλα για το πως πραγματικα αρεσει σε καποιον να ακουει κατι, γιατι δε πα να ασχοληθηκαν τοσοι στα στουντιο να βγαλουν ενα κομματι να ακουγεται οπως πρεπει? αν εμενα μου αρεσουν οι τονισμενες δευτερες και τεταρτες αρμονικες παραμορφωσεις θα θελω τις λαμπιτσες μου που μου το προσφερουν (fan fact: στον περισσοτερο κοσμο αρεσουν, οπως τα περισσοτερα αυτια εντυπωσιαζονται με ενα cheat που κανουν εταιριες παραγωγης ηχειων και ακουστικων οπου δινουν μια ενισχυση 3db στις χαμηλες και τις υψηλες, ενω υπαρχουν και αρκετοι λατρεις του vintage ηχου που υπερεχουν οι μεσαιες σε βαρος κυριως των υψηλων).
    Οπως επισεις ας μην ξεχναμε πως αν 10 ανθρωποι κανουμε ακοογραμα θα βγαλουμε 9-10 διαφορετικα αποτελεσματα (εγω ασ πουμε αν και σε ευρος ποιανω σχεδον ολο το φασμα στα τεστακια που κυκλοφορουν απ οσο θυμαμαι εχω μια μικρη βυθιση στα 8kHz ως τα 11 και μια αυξηση στο 1kHz σχεδον ως τα 2, και καμποσα ανεβοκατεβασματα κυριως γυρω απο τις μεσο- υψηλες, και στις υψηλες κατακορυφη πτωση απ τα 16kHz αυτα παντα με τα δικα μου ακουστικα, οχι με τα ιατρικα που ειναι καλλιμπραρισμενα για flat αποκριση, αλλα με ολα τα ζευγαρια ακουστικων που εχω το ειδα αρα ισχυει, κι αυτο με το 1kHz ισχυει για παρα πολυ κοσμο γιατι ειναι στα γονιδια μας να εχουμε μεγαλυτερη ευαισθησια στους ηχους τους οποιους επικοινωνουμε.
    Εσυ παλι σογουρα εχεις διαφορετικη καμπυλη, και φυσικα το ιδιο διαφορετικη καμπυλη αποκρισης εχει κι ο ηχοληπτης που εκανε την τελικη επεξεργασια, οποτε ...

    στην τελικη σημασια εχει πως ηταν οταν παραχτηκε κατι η πως μας αρεσει εμας?


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 27-06-19 στις 17:55

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Τι να πω, κατι θα ξερεις παραπανω αν και δεν ειναι μεστος ο λογος σου. Σκεψου το λιγο ετσι οπως το θετεις. Στην μεσαια κατηγορια(οπου και ανηκω)βρισκεις διαμαντια . Την χαμηλη κατηγορια την ξεπερασα. Την υψηλη δεν θα την φτασω ποτε λογο οικονοικης καταστασης. Απλα και πιο πριν αναφερα οτι ο ορος"Hi End'' δημιουργηθηκε ως κατηγορια το 1993 σε ευρωπαικη εκθεση η οποια λεει ΚΑΜΙΑ απωλεια στην αλυσιδα, οτι και αν συνεπαγεται αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panosdanas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (27-06-19)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ορος"Hi End'' δημιουργηθηκε ως κατηγορια το 1993 σε ευρωπαικη εκθεση η οποια λεει ΚΑΜΙΑ απωλεια στην αλυσιδα, οτι και αν συνεπαγεται αυτο.

    ο ορος ειναι ΠΟΛΥ πιο παλιος.
    Αν βρεις.παλια.περιοδικα."ηχος" θα δεις σε τι αναφερονταν και τοτε.
    btw ο ορισμος ειναι αυτος https://www.yourdictionary.com/high-end



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Ακομα κραταω τις επιφυλαξεις μου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 06:53
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 23:16
  3. ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΙ ΗΧΕΙΑ
    By panoskatos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 18:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας