Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: 48 Volt 10 A

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή 48 Volt 10 A

    καλησπερα σε ολους
    υπαρχει καμια προταση για τροφοδοτικο 48 Volt 10A για το παρακατω μηχανημα https://www.ebay.com/itm/2018-76-108...97.m4902.l9144

    ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995


    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Το εχω δει απλα φοβαμαι οτι ειναι switching power supply , και μηπως εχει θεμα με την RF

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω δει απλα φοβαμαι οτι ειναι switching power supply , και μηπως εχει θεμα με την RF
    για high end audio ok, τα switching ειναι κακη ιδεα (οχι πως πρακτικα υπαρχει οποιοδηποτε υπαρκτο προβλημα αλλα αλλο αυτο) αλλα για RF δε μπορω να σκεφτω οποιοδηποτε προβλημα, και ποσο μαλλον για ισχυ 200W και μαλιστα σε τοσο υψηλες συχνοτητες...Σε ολους τους κιλοβατικους ασυρματους και μαλιστα που λειτουργουν ακομα και σε αρκετα χαμηλες συχνοτητες (οκ πλεον το min ειναι 2MHz αλλα παλια ηταν τα 500KHz και μαλιστα σε πληρη ισχυ CW) μια ζωη παλμοτροφοδοτικα βαζαμε και δε θυμαμαι ποτε να προεκυψε κανενα προβλημα (για vhf συχνοτητες -που τετοιες ειναι και τα FM- ειναι ανεκδοτο να το συζηταμε καν).
    Επι πλεον τα meanwell που σου προτεινε ειναι για την τιμη τους οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει σε τροφοδοτικο και τα χρησιμοποιουμε κατα κορον σε περιβαλλοντα με πραγματικο θορυβο σε ολο το φασμα (και ζεστη, υγρασια κτλ κτλ) οποτε ειναι αδυνατο ενα τετοιο τροφοδοτικο να προβληματιστει απο το συγκεκριμενο ενισχυτακι

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 01-07-19 στις 01:14

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    hijack

    Το συγκεκριμενο ειναι ενα RF power supply 600w στα 100Mhz το οποιο με τις ραδιοσυχνοτητες κανει pump ενα laser.
    Γινετε με ενα τετοιο ενισχυτη FM στα 600w να κανω οτι περιπου κανει το παραπανω rf power supply ?
    ( https://www.ebay.com/itm/FM-Broadcas...o/133033911063 )
    O λογος που θελω να το κανω ειναι οτι δεν εχω το rf power supply της φωτο εχω μονο την πηγη laser.
    Καποιος μου ειχε πει οτι γινετε να πατενταρεις πομπο FM γι αυτο ρωταω..
    και αμα δεν κατσει θα κανω το πειρατη στα fm...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 01-07-19 στις 05:19

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    hijack

    Το συγκεκριμενο ειναι ενα RF power supply 600w στα 100Mhz το οποιο με τις ραδιοσυχνοτητες κανει pump ενα laser.
    Γινετε με ενα τετοιο ενισχυτη FM στα 600w να κανω οτι περιπου κανει το παραπανω rf power supply ?
    ( https://www.ebay.com/itm/FM-Broadcas...o/133033911063 )
    O λογος που θελω να το κανω ειναι οτι δεν εχω το rf power supply της φωτο εχω μονο την πηγη laser.
    Καποιος μου ειχε πει οτι γινετε να πατενταρεις πομπο FM γι αυτο ρωταω..
    και αμα δεν κατσει θα κανω το πειρατη στα fm...

    λογικα ναι, αλλα δε θελει παλμικη διαμορφωση?
    Αν θελει παλμικη και του ριξεις καθαρο ημιτονο απλα θα καψεις την κεφαλη (αν πχ καπου λεει -τυχαιο νουμερο- 600w καταναλωση και 100KW εκπεμπομενη ισχυ τοτε ειναι 100% παλμικο, οπως ειναι τα ρανταρ και τα ιατρικα μηχανηματα. -ναι δεν εκανα ορθογραφικο λαθος, η εκπεμπομενη ισχυς στις παλμικες διαμορφωσεις αφορα τις κορυφες τους και ειναι πολυ υψηλοτερη απο την πραγματικη ισχυ του μηχανηματος και απ αυτη που καταναλωνεται- επισεις laser δεν αποκλειεται να λειτουργει pwm, ειδικα αν προοριζεται για χαραξη κι οχι για κοπη )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ναι εννοειτε αυτο οτι θελει παλμικη διαμορφωση...
    Το rf τροφοδοτικο καταναλωνει max 1300 watt
    αλλα το laser αποδιδει οπτικη ισχυ max 70 watt λογο απωλειων που εχει σε θερμοτητα κτλπ

    Το γνησιο rf power supply περνει εισοδο σημα pwm 5khz 0-95% duty cycle και αναλογα αυτη την εισοδο
    κανονιζει την οπτικη ισχυ του laser απο 1 εως περιπου 70watt
    Η τροφοδοσια του ειναι DC 30V 45A(εχω τετοιο τροφοδοτικο).


    Το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανεις κατι τετοιο ειδικα αμα δεν ξερεις...
    αλλα εχω ενα παρομοιο rf τροφοδοτικο και ισως να μπορω να δω τι εξοδο βγαζει ας πουμε.

    Για να παρω το γνησιο δεν παιζει ειναι πολυ ακριβο.. απο 5k και πανω για μεταχειρισμενο.

    Κατι τετοιο θελω σε ποιο πολλα watt
    https://pdfs.semanticscholar.org/376...173f35705f.pdf
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 01-07-19 στις 10:04

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εννοειτε αυτο οτι θελει παλμικη διαμορφωση...
    Το rf τροφοδοτικο καταναλωνει max 1300 watt
    αλλα το laser αποδιδει οπτικη ισχυ max 70 watt λογο απωλειων που εχει σε θερμοτητα κτλπ

    Το γνησιο rf power supply περνει εισοδο σημα pwm 5khz 0-95% duty cycle και αναλογα αυτη την εισοδο
    κανονιζει την οπτικη ισχυ του laser απο 1 εως περιπου 70watt
    Η τροφοδοσια του ειναι DC 30V 45A(εχω τετοιο τροφοδοτικο).


    Το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανεις κατι τετοιο ειδικα αμα δεν ξερεις...
    αλλα εχω ενα παρομοιο rf τροφοδοτικο και ισως να μπορω να δω τι εξοδο βγαζει ας πουμε.

    Για να παρω το γνησιο δεν παιζει ειναι πολυ ακριβο.. απο 5k και πανω για μεταχειρισμενο.

    Κατι τετοιο θελω σε ποιο πολλα watt
    https://pdfs.semanticscholar.org/376...173f35705f.pdf
    ε αφου ξερεις τα specs δεν εχεις παρα να φτιαξεις τον ιδιο (η τεσπα κατι κοντινο) pwm.

    το οτι καταναλωνει 1300 κι αποδιδει 70 μου φαινεται λιγο παραξενο, μηπως καταναλωνει 70 κι αποδιδει 1300? (οχι δε μιλαω για αεικινητα, στα παλμικα συστηματα η κορυφες των παλμων ειναι πολυ υψηλες σε σχεση με τη πραγματικη ισχυ καταναλωσης αλλα κρατανε ρλαχιστο χρονο. Ετσι ενα ρανταρ των 25KW εχει συνηθως κατω απο 10Α στα 24V τροφοδοσια η κατω απο 3Α στα 220 (βασικα τις ασφαλειες του σου ειπα, οι τροφοδοσιες ειναι σαφως αρκετα χαμηλοτερες) κι ενα των 120ΚW δε ξεπερνα τα 16Α στα 440, το ιδιο ισχιει για ιατρικα μηχανηματα, (αν κι εκει αντι για ισχυ λενε συνηθως τα kV του παλμου) ραδιοτηλεσκοπια, φουρνοι μικροκυμματων κτλ κτλ


    edit αν τα διαβαζει αυτα ο ΠΖ τον βλεπω να πα να αγοραζει κανενα ρανταρ για να του βαλει αλουμινοταινιες για να γινει αεικινητο



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Τα 70w ειναι οπτικη ισχυς.
    Οι αποδοσεις ειναι χαμηλες σε αυτους τους τυπους laser εξου και η βαρβατη αεροψυξη(μονο με καλες ωτοασπιδες μπορεις να σταθεις καποια ωρα στο χωρο με τους ανεμιστηρες)
    απο 100W και πανω αποκλειστικα υδροψυξη.
    Καταναλωνει γυρω στα 1000w ηλεκτρικη ενεργεια και βγαζει 70w στα περιπου 10.6μm

    Τα specs δεν τα ξερω ακριβως τα ξερω στο περιπου(τη συχνοτητα την ξερω τη δινει ο κατασκευαστης οπως και το pwm input signal που μπορει να ειναι απο 5 μεχρι 20khz 1-95% duty cycle)
    αλλα επειδη εχω ενα παρομοιο πως μπορω να παρω μετρησεις ?
    Το γνησιο rf psu εχει trimer που κανεις fine tune τη συχνοτητα για βελτιστη αποδοση.

    Το θεμα ειναι οτι με αυτους τους ενισχυτες για fm που παιζουνε στο ebay υπαρχει ελπιδα να κανω κατι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 70w ειναι οπτικη ισχυς.
    Οι αποδοσεις ειναι χαμηλες σε αυτους τους τυπους laser εξου και η βαρβατη αεροψυξη(μονο με καλες ωτοασπιδες μπορεις να σταθεις καποια ωρα στο χωρο με τους ανεμιστηρες)
    απο 100W και πανω αποκλειστικα υδροψυξη.
    Καταναλωνει γυρω στα 1000w ηλεκτρικη ενεργεια και βγαζει 70w στα περιπου 10.6μm

    Τα specs δεν τα ξερω ακριβως τα ξερω στο περιπου(τη συχνοτητα την ξερω τη δινει ο κατασκευαστης)
    αλλα επειδη εχω ενα παρομοιο πως μπορω να παρω μετρησεις ?

    Το θεμα ειναι οτι με αυτους τους ενισχυτες για fm που παιζουνε στο ebay υπαρχει ελπιδα να κανω κατι ?
    Μανο η μονη εμπειρια μου με εργαλειομηχανες ηταν καποιες που ειχα μονταρει χωρις να εχω ιδιεταιρο χρονο να ασχοληθω περεταιρω για να μαθω σωστα τη λειτουργεια τους. Αν θυμαμαι καλα καποιες ηταν CO2 και καποιες ηταν υδροψυκτες -η οι CO2 ηταν οι υδροψυκτες? εχουν περασει πολλα χρονια και ειχα ασχοληθει ελαχιστα για να θυμαμαι- (βασικα οι CO2 ειχαν μια μπουκαλα σα μεγαλη λαμπα... δε ξερω αν υπαρχουν ακομα τετοιες)
    Κι το μονο θεμα που ασχοληθηκα λιγακι ηταν τα drivers για τα μοτερακια αφου τα υπολοιπα ηταν plug and play, επειδη ομως ξερω απο ρανταρ, αυτο που θα εκανα θα ηταν να παρω μετρησεις με παλμογραφο στην εξοδο του ετοιμου τροφοδοτικου να δω τι ακριβως παιζει κι απο κει και περα αν ειναι οντως διακοπτομενο παλμικο οπως στις μικροκυμματικες εφαρμογες (γαμωτο λεω μικροκυμματικες εφαρμογες και βαζω τα γελια και το χω παθει και εξω αναθεμα το ζαβο ) πρεπει μα καποιο τροπο με θυριστορ να διαμορφωσεις παλμικα την ιδια την ταση τροφοδοσιας του ενισχυτη, ενω το carrier στην εισοδο θα ειναι μονιμο, και επισεις ΑΝ δουλευει οπως το ρανταρ καλο ειναι να χαμηλωσεις οσο γινεται την ταξη (ας το πουμε... βαθια C ...καπως ετσι τεσπα) και να υπεροδηγησεις ελαφρα ωστε να παρεις maximum αποδοση (τωρα αυτα μονο με πειραματισμο μπορει καποιος να τα βρει, εκτος κι αν υπαρχουν στοιχεια για αυτα τα τρανζιστορ πως πρεπει να λειτουργουν σε διακοπτικη διαμορφωση που δε νομιζω).
    Ενα θεματακι που θα αντιμετωπισεις και δε ξερω ποσο ευκολα θα λυσεις ειναι η προσαρμογη. ΑΝ η κεφαλη ειναι 50Ωμ, ειναι σχετικα ευκολο, απλα γυρνας σκετο carrier, συντονιζεις σε dummy load και μετα γυρνας διαμορφωμενο στην κεφαλη και λογικα αν εισαι οκ δε πρεπει να εχεις στασιμα (υποθετω εχεις καποια γεφυρα στασιμων η τη δυνατοτητα να δανιστεις μια). Τωρα αν εχει καμια περιεργη συνθετη αντισταση (αν και δε νομιζω, συνηθως σε τετοιες συχνοτητες 50 η 75 Ωμ παιζουν) θα υπαρξει ενας επιπλεον σχετικα μεγαλος βαθμος δυσκολιας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VCO FM 3 WATT TLO 72 2N2219 SD339 13,8 Volt 1,2 Watt 24 Volt 3 Watt FINAL
    By aris52 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-19, 23:39
  2. Πως να πάρω 12 volt από συστοιχία μπαταριών 24 volt
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 22:10
  3. 5 Volt USB σε 12 Volt
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 16:44
  4. μπαταρια 12 volt σε 3.5 και 6 volt .
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-11, 19:59
  5. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ 6 volt ac σε 12 volt dc 5-10 amper
    By vasilis52 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 16:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας