Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Υλικά Ηλεκτρολογικού πινακα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικο μου σπιτι θα εβαζα σε ολα κι ας πληρωνα 100€ παραπανω!
    Θα εβαζα και βολτομετρα αμπερομετρα αντικεραυνικα φως ασφαλειας μεσα στον πινακα, οπως και ακριβως απεναντι του
    φίλε μου έτσι το πάω και εγώ και έχω ριξει πολύ καλώδιο για τοσο μικρό σπιτι και εχω μοιράσει τα πάντα, το θεμα ειναι να βγάλω ενα κόστος με τις συμβουλές που θα μου δώσετε γιατι δεν ειμαι ηλεκτρολόγος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Για σπίτι ιδανική καμπύλη είναι η Β.
    Θεματακια βγάζει καμιά φορά με τον φούρνο μικροκυμάτων και τη ρίχνει.
    Κουζίνα θερμοσίφωνα είτε ξεχωριστά υλικά(διπολικά) είτε σε ένα το ίδιο είναι.
    Κουζίνα μελέτησε τι θα αγοράσεις γιατί πλέον θέλουν ξεχωριστες παροχές μάτια από φούρνο.
    Διπολικό είναι το ιδανικό,μικρή διαφορά για σπίτι αλλά πλεονέκτημα .
    Το 10mm η ΔΕΗ το δέχεται σε 8KVA ρολόι με 40Α.
    Το ρεύμα βραχυκυκλωσης θέλει μέτρηση για να μπορέσει να βρεις το μέγεθος του.3ΚΑ δεν είναι όμως λίγο.
    Επιτηρητή ο hager έχει και delay,αρκετά εξυπηρετικό.περιοχη ανάφερε μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    φουρνο εχω ξεχωριστή γραμμή 2.5αρα , μάτια ξεχωριστά επισης, φούρνο μικροκυμάτων και αυτό ξεχωριστά , ψυγείο και αυτο ξεχωριστά
    περιοχή πορτο ράφτη , κάποια άρθρα που διαβάζω λένε πάντως οτι τα 3kA είναι λίγα και οχι τοσο καλής ποιότητας ασφάλειες , διαβασα οτι παιζει ρολο η απόσταση απο τον μετασχηματιστή

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Βαλε C στα 6kA με ουδετερο και θα εισαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Στα κλιματιστικά όχι καμπύλη B, επειδή τραβάνε μεγάλο ρεύμα εκκίνησης. Αν όμως είναι inverter, ξεκινούν πιο ομαλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τελικά έκλεισε θα βάλω ασφάλειες L και N ,
    τώρα σκεφτηκα το έξεις, για να μην εχω πολλά καλώδια δεν μπορώ να βάλω μπάρα γεφύρωσης για τους ουδέτερος και τις φάσεις ?
    Επίσης ειδα οτι υπάρχουν και ασφάλειες με ενδεικτικά? αξίζει λέτε ? εκεί πως να κουνηθώ? να βάλω ξεχωριστό λαμπάκι με ασφάλεια γυάλινη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ασχετο..
    Φωναξα ενα ηλεκτρολογο να μου κανει κατι και ηρθε με κατι βοηθους νεαρους γυρω στα 18-24 χρονων τους εκοψα.
    Οταν λοιπον ξεγυμνωνε τα πολυκλωνα με το κοφτακι το 1/3 απο τις τριχες του χαλκου μενανε στο κοφτακι και το αφεντικο δεν ελεγε τιποτα.
    Ακροχιτωνια στις κλεμες οπου καρφωνανε βιδες στο πολυκλωνο καλωδιο ουτε λογος στο σφιξιμο της βιδας φευγανε πανω απο τις μισες τριχες χαλκου απο τη βιδα φυσικα εκτος απο ακροχιτωνιο ουτε γανωμα.
    Η ματηση γινοτανε με στριφτα καλωδια και λιγη μονωτικη ταινια ουτε λογος για κολληση με θερμοσυστελομενο ουτε λογος για κλεμα.
    Οταν τους τα ειπα αυτα με κοιταζανε σαν εξωγηινο και μου λεγανε δεν εχει προβλημα ειναι οκ.
    Ειναι αυτες οι πρακτικες κοινες στους ηλεκτρολογους η ειτανε μονο στους συγκεκριμενους ?

    Τι πρεπει να κανει ενα ηλεκτρολογος ωστε οι συσνδεσεις που κανει να ειναι αθανατες(αντοχη > 60 χρονια) απο θεμα οξειδωσης ?
    Αν μετα το σφιξιμο στην κλεμα ψεκασεις με σπρευ πλαστικου σαν αυτο που βαζουνε επικαληψη στις πλακετες να κρατησει τον χαλκο χωρις οξειδωση ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λοιπον ξεγυμνωνε τα πολυκλωνα με το κοφτακι το 1/3 απο τις τριχες του χαλκου μενανε στο κοφτακι και το αφεντικο δεν ελεγε τιποτα.
    Δεν κατέβασες καμιά χριστοπαναγία, γι αυτό σε κοιτούσαν σαν εξωγήινο..
    Απλά έλεος αν το έκαναν αυτό.

    Τι θα πει δεν τρέχει τίποτα? Ιδέα δεν έχουν για την συμπεριφορά μίας ένωσις-σύνδεσης δύο ίδιον ή και διαφορετικών υλικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο..
    Φωναξα ενα ηλεκτρολογο να μου κανει κατι και ηρθε με κατι βοηθους νεαρους γυρω στα 18-24 χρονων τους εκοψα.
    Οταν λοιπον ξεγυμνωνε τα πολυκλωνα με το κοφτακι το 1/3 απο τις τριχες του χαλκου μενανε στο κοφτακι και το αφεντικο δεν ελεγε τιποτα.
    Ακροχιτωνια στις κλεμες οπου καρφωνανε βιδες στο πολυκλωνο καλωδιο ουτε λογος στο σφιξιμο της βιδας φευγανε πανω απο τις μισες τριχες χαλκου απο τη βιδα φυσικα εκτος απο ακροχιτωνιο ουτε γανωμα.
    Η ματηση γινοτανε με στριφτα καλωδια και λιγη μονωτικη ταινια ουτε λογος για κολληση με θερμοσυστελομενο ουτε λογος για κλεμα.
    Οταν τους τα ειπα αυτα με κοιταζανε σαν εξωγηινο και μου λεγανε δεν εχει προβλημα ειναι οκ.
    Ειναι αυτες οι πρακτικες κοινες στους ηλεκτρολογους η ειτανε μονο στους συγκεκριμενους ?

    Τι πρεπει να κανει ενα ηλεκτρολογος ωστε οι συσνδεσεις που κανει να ειναι αθανατες(αντοχη > 60 χρονια) απο θεμα οξειδωσης ?
    Αν μετα το σφιξιμο στην κλεμα ψεκασεις με σπρευ πλαστικου σαν αυτο που βαζουνε επικαληψη στις πλακετες να κρατησει τον χαλκο χωρις οξειδωση ?
    Δυστυχώς είναι πρακτικές που γίνονται (και όχι μόνο στην Ελλάδα). Αν οι συνδέσεις είναι αθάνατες κλέφτης θα γίνει ο άνθρωπος?
    Ειρωνικά πάντα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα στη παρέα ,
    εχω περάσει καλώδια σε ενα σπιτι που φτιάχνω , και ήρθε η ώρα του πίνακα και θελω μια βοήθεια σχετικά με τα υλικά.
    Η παροχή ειναι 10mm και δεν μπορεί να αλλαχτεί δυστυχώς , αλλά έριξα ενα καλώδιο 5χ10 που βγαίνει στο πατάρι για μελλοντική χρήση, απλα θελει σκάψημο η αυλή .
    Οσο για τα φορτία τα έχω μοιράσει σε υπερβολικό βαθμό θα έλεγα για ενα μικρό σπιτι, ξεχωριστά φωτα/ πριζες ανα δωμάτιο, πλυντήριο , στεγνωτήριο , ψυγείο , φούρνος ,
    ολα ξεχωριστά

    1) αρχικά λεω τους μικρο αυτόματους να τους βάλω με ουδέτερο, τι καμπύλη προτιμάμε ?

    Εάν τους βάλεις L+N σε περίπτωση διαρροής θα είναι πιο εύκολο να εντοπίσεις το σφάλμα αλλά και να το απομονώσεις χωρίς να βυθιστεί το σπίτι στο σκοτάδι. Μία άλλη λύση είναι να χωρίσεις το σπίτι σε κυκλώματα και να βάλεις παραπάνω από ένα ρελέ διαρροής. Αν το αντέχει η τσέπη σου δεν είναι άσχημη ιδέα εάν έχεις 3φασικό να βάλεις 1 ρελέ διαρροής για κάθε φάση.
    Καμπύλη συνήθως βάζουν C
    παντού. Μπορείς να βάλεις καμπύλη Β στα ωμικά φορτία (Θερμοσίφωνας, κουζίνα...)

    2) στο θερσμοσίφωνα εχω περάσει καλώδιο 4mm , εκει πάω για ασφαλειοδιακόπτη 20α ?
    η ασφάλεια + διακόπτη ?

    Ναι. 20Α ασφάλεια και διακόπτης. Ο ''ασφαλειοδιακόπτης'' κανονικά δεν ενδείκνυται να ανοιγοκλείνει συνέχεια υπό φορτίο αλλά είθισται να μπαίνει για οικονομία χώρου στον πίνακα.

    3) μάτια κουζίνας εχω περάσει 6αρι καλώδιο ασφαλειοδιακόπτη 25Α?

    Ναι. 25Α. Τώρα την κουζίνα δεν την ανοιγοκλείνεις συνέχεια οπότε κατά την γνώμη μου μπορεί να μπει ασφαλειοδιακόπτης. Αλλά κανονικά ισχύει ότι και για τον θερμοσίφωνα.

    4) ΔΔΕ τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ? επειδή βλέπω διάφορους τύπους

    https://static.kafkas.gr/uploads/Pdf...332_01_Z03.PDF

    ΔΔΕ μπορείς να βάλεις τύπου AC αλλά επειδή τώρα πολλές συσκευές έχουν inverter (βλέπε πλυντήρια, κλιματιστικά, ψυγεία κλπ)και διάφορα ηλεκτρονικά καλύτερα θα ήταν να βάλεις τύπου Α. Πάντα όμως ευαισθησία στα 30mA η 0,03Α.

    5) επιτηρητής φάσης ? + ρελέ υπάρχει κάποια πρόταση?

    Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία

    6) στο 10αρι καλώδιο τι γενική ασφάλεια/διακοπτης μπαίνει με 10αρα παροχή ? κατι εχω ακούσει οτι μπορείς να το τσιτώσεις λίγο

    40A γενικός διακόπτης και 32Α η 40Α γενική ασφάλεια. Εάν βάλεις 32Α θα εχεις μια καλή επιλεκτικότητα με την γενική ασφάλεια στο ρολόι της ΔΕΗ. Να το τσιτώσεις δεν μπορείς γιατί η ΔΕΗ θα σου έχει 40Α στο ρολόι.

    7) επισης έχω εναν πίνακα χαμηλής τάσης με καμερες συναγερμούς κτλ εκεί λέω να βάλω RCBO , ώστε να το προστατεύω ξεχωριστά

    θα ήθελα και αντικευρανικό αλλα προβλέπω να ξεπεραστεί το μπατζετ
    Εάν γράφω κατι λάθος οι συνάδελφοι με περισσότερη εμπειρία ας με διορθώσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού
    By dog80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-15, 15:21
  2. Τρύπημα ηλεκτρολογικού πίνακα
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 20:00
  3. Αλλαγή Ηλεκτρολογικού Πίνακα
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 18:00
  4. Βιβλίο ηλεκτρολογικού σχεδίου
    By Tolio32 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-10, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας