Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Πώς νιώσατε και αντιδράσατε στο σεισμό;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Κυριοι αυτα ειναι ασκησει ετημοτητος εγω καθομουνα στον υπολογιστη ,οπου κοιταγα ενα σχεδιο για ενα πιστολετο , και η συζυγος ειχε ξαπλωσει εγω σε μια φαση κοιταγα το σπιτι θα ανοιξει , θα αρχισουν να πευτουν σωφαδες τι να κανω να την ξυπνησω μεχρι που πηρε χαμπαρι το σεισμο και με ειδε αταραχο και αρχισε να τρεχει απο δο και απο κειι και της ειπα να ηρεμισει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Με τον σεισμό μου αρέσει που ταυτόχρονα ανακαλύπτονται καινούριοι μέθοδοι ασφαλείας των πολιτών
    https://www.eleftherostypos.gr/ellad...la-sto-kefali/
    πιθανόν να έχει και αποτελέσματα αντικεραυνικής προστασίας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Γενικα επειδη ετσι λειτουργει ο πλανητης μας και καθε ζωντανος γεωλογικα πλανητης στο συμπαν ειναι καλυτερα να γινονται πολλοι και μικροι σεισμοι παρα αραια να βαραει κανα 7ρι


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγγελε αυτό με την ευρυζωνική τηλεφωνία που μας φόρτωσε ο ΟΤΕ είναι απλά τραγικό. Σου λέει ας έχει ο καθένας το <<κέντρο>> στο σπίτι του και όταν κρεμάει κάτι στο διαδίκτυο τότε θα μιλάνε με σήματα καπνού.
    Νταξει... το σταθερο πλεον το χουμε απλα επειδη ερχεται δωρο μαζι με το internet.
    ΑΝ σου το χρεωναν ακομη κι ενα ευρω με δικαιωμα να μην το χεις ποσοι θα το βαζαν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα επειδη ετσι λειτουργει ο πλανητης μας και καθε ζωντανος γεωλογικα πλανητης στο συμπαν ειναι καλυτερα να γινονται πολλοι και μικροι σεισμοι παρα αραια να βαραει κανα 7ρι




    Νταξει... το σταθερο πλεον το χουμε απλα επειδη ερχεται δωρο μαζι με το internet.
    ΑΝ σου το χρεωναν ακομη κι ενα ευρω με δικαιωμα να μην το χεις ποσοι θα το βαζαν?
    Νίκο υποτίθεται ότι το σταθερό ήταν πιο <<ανθεκτικό>> σε τέτοιες περιπτώσεις. Απο τη στιγμή όμως που εξαρτάται κι αυτό από το διαδίκτυο έγινε το ίδιο ευαίσθητο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο υποτίθεται ότι το σταθερό ήταν πιο σε τέτοιες περιπτώσεις. Απο τη στιγμή όμως που εξαρτάται κι αυτό από το διαδίκτυο έγινε το ίδιο ευαίσθητο.
    δε διαφωνω αλλα αφου πλεον τα δικτυα κινητης ειναι εξισου ανθεκτικα, αν οχι ανθεκτικοτερα, και με το 5G θα γινουν ακομα ανθεκτικοτερα λογο πλυθωρας κεραιων, και πλεον οσο ακριβη κι αν ειναι η επικοινωνια στη χωρα μας σε σχεση με αλλες χωρες δεν υπαρχει πρακτικα διαφορα κοστους αν καλεσεις απο σταθερο η κινητο, και επιπλεον οι περισσοτεροι εχουν δυο διαφορετικους παροχους, θεωρω πως λιγο πολυ η σταθερη τηλεφωνια εξακολουθει να υπαρχει απλα απο συνηθεια κι οχι απο πραγματικη αναγγη.
    Δε ξερω, αλλα οσον αφορα την ανθεκτικοτητα των δικτυων απεναντι σε μια φυσικη καταστροφη βλεπω πολυ πιο ευαλωτα τα καλωδια απο το να χαλασουν ολες οι κεραιες της περιοχης.


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-07-19 στις 12:27

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα δεν ήταν το last mile ή οτι πέσαν γραμμές. To routing sto core κατέρρευσε. Και εξηγώ τι πάθαμε εμείς (ΣΠΑΤΑ).

    Όλες οι γραμμές ήταν οκ συγχρονισμένες. Ιντερνετ full, τρέχανε αδιαλείπτως remote support, teleconference klp. Τηλεφωνία σε ISDN έπαιζε μόνο τοπικά (δηλ απο 21066... καλούσε 21066...) όχι όμως άλλα προθέματα πχ 215.... ή 21052...... (που έπρεπε να δρομολογηθούν από το core). Κινητά τώρα: παίζανε ενδοεταιρικα, παίζανε τα cosmote προς το τοπικό κέντρο. Τα υπόλοιπα εκτώς.... Όμως παίζανε οι κυπριακές κάρτες με roaming!! Αυτές καλούσαν χωρίς πρόβλημα σχεδόν όλα τα σταθερα που δοκιμάσαμε.
    Δηλαδή (προσωπικό συμπέρασμα) λύσαμε τα προβλήματα του 99 (εκεί είχαμε κατάρρευση όλου σχεδόν του δικτύου της αττικής λόγο υπερφόρτωσης, σήκωνες και βούηζε ) δλδ δεν υπήρχαν trunks ελεύθερα, ενώ τώρα είχαμε γραμμές, φτάναμε μέχρι τα τοπικά κέντρα, αλλά φαίνεται οτι το κεντρικό switching (virtual έιναι λόγω voip) δεν είχε τους πόρους να ανταπεξέλθει... σαν να είχες ένα αστερισκ με τρελό load.....
    Άραγε οι 4-5 υπέυθυνοι θα κλιθουν για κάποια εξήγηση, να πουν τι καλά που είναι τα voip συστήματα???

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (21-07-19), mikemtb (21-07-19)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε διαφωνω αλλα αφου πλεον τα δικτυα κινητης ειναι εξισου ανθεκτικα, αν οχι ανθεκτικοτερα, και με το 5G θα γινουν ακομα ανθεκτικοτερα λογο πλυθωρας κεραιων, και πλεον οσο ακριβη κι αν ειναι η επικοινωνια στη χωρα μας σε σχεση με αλλες χωρες δεν υπαρχει πρακτικα διαφορα κοστους αν καλεσεις απο σταθερο η κινητο, και επιπλεον οι περισσοτεροι εχουν δυο διαφορετικους παροχους, θεωρω πως λιγο πολυ η σταθερη τηλεφωνια εξακολουθει να υπαρχει απλα απο συνηθεια κι οχι απο πραγματικη αναγγη.
    Δε ξερω, αλλα οσον αφορα την ανθεκτικοτητα των δικτυων απεναντι σε μια φυσικη καταστροφη βλεπω πολυ πιο ευαλωτα τα καλωδια απο το να χαλασουν ολες οι κεραιες της περιοχης.


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν ξέρω αν εντός Αττικής λόγο πληθυσμού οι κεραίες της κινητής είναι περισσότερες υπάρχει παντού καλό σήμα 5g κλπ, ωστόσο για όλους εμάς εκτός Αττικής, το γρήγορο δίκτυο κινητής μέσα στα σπίτια είναι από ασθενικό ως ανύπαρκτο. Προσωπικά στο κινητό μου έχω μόνιμη επιλογή το δίκτυο 2g που κι αυτό κάποιες φορές δεν συμπεριφέρεται σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν εντός Αττικής λόγο πληθυσμού οι κεραίες της κινητής είναι περισσότερες υπάρχει παντού καλό σήμα 5g κλπ, ωστόσο για όλους εμάς εκτός Αττικής, το γρήγορο δίκτυο κινητής μέσα στα σπίτια είναι από ασθενικό ως ανύπαρκτο. Προσωπικά στο κινητό μου έχω μόνιμη επιλογή το δίκτυο 2g που κι αυτό κάποιες φορές δεν συμπεριφέρεται σωστά.
    5G δεν υπαρχει ακομα (σε 2 χρονια αρχιζει το project) αλλα 4G εχουμε επαρκεστατο.
    Ασχετα μ αυτο, μαλλον εχεις δικιο γιατι οταν το γραφα δεν ειχε περασει απ το μυαλο μου οτι υπαρχουν ακομη στην επαρχια "ριγμενες" περιοχες, αν και να πω την αληθεια για τη Χαλκιδα λιγο με ξενιζει αυτο που λες, αφου δε μιλαμε για κανενα απομακρυσμενο χωριο σε τιποτα κατσαβραχα... Οσες φορες εχω ερθει δεν ειχα προβλημα αλλα μιλαω αποκλειστικα για την περιοχη στο λιμανι και στις καφετεριες και τις ταβερνες γυρω απ τη γεφυρα, παρα περα δε γνωριζω τι παιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παντως κεντρο το κινητο με cosmote δεν επιανε.Ειτε θαχε σημα κ δε θαβγαζε κληση,η θα το εχανε τελειως.
    Απο κατι τετοια φαινεται βασικα το downsizing των υποδομων που βασιζονται στο "ελα μωρε ποσοι θα πρεπει να εξυπηρετηθουν ταυτοχρονα" οπως στις dsl γραμμες παλιοτερα κ τις τελικες ταχυτητες σπιτι.

    Αραγε το 112 θα μπορουσε να εξυπηρετηθει με αυτο το καθεστως?

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5G δεν υπαρχει ακομα (σε 2 χρονια αρχιζει το project) αλλα 4G εχουμε επαρκεστατο.
    Ασχετα μ αυτο, μαλλον εχεις δικιο γιατι οταν το γραφα δεν ειχε περασει απ το μυαλο μου οτι υπαρχουν ακομη στην επαρχια "ριγμενες" περιοχες, αν και να πω την αληθεια για τη Χαλκιδα λιγο με ξενιζει αυτο που λες, αφου δε μιλαμε για κανενα απομακρυσμενο χωριο σε τιποτα κατσαβραχα... Οσες φορες εχω ερθει δεν ειχα προβλημα αλλα μιλαω αποκλειστικα για την περιοχη στο λιμανι και στις καφετεριες και τις ταβερνες γυρω απ τη γεφυρα, παρα περα δε γνωριζω τι παιζει.
    Στις περιοχές που αναφέρεις στη Χαλκίδα όντως δεν υπάρχει θέμα, στα πέριξ της πόλης όμως τα πράγματα δεν είναι τα ίδια. Κατ εμέ γι αυτό έθεσα το θέμα της σταθερής τηλεφωνίας όπως την ξέραμε. Όταν διαδίκτυο και κινητή <<μπουκωναν>> από καταιγισμό κλήσεων και κίνησης δεδομένων λόγω ενός έκτακτου γεγονότος, η σταθερή τηλεφωνία τα πήγαινε σαφώς καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-19, 11:40
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 10:03
  3. ATtiny4 - 20 Πώς ? και Τι ? Για να ξεκινήσω
    By DIOGENIS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 21:24
  4. Γέφυρα Whitstone-Τι είναι και πώς δουλεύει;
    By Papas00zas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 19:32
  5. Πώς μπορώ να βλέπω NOVA στο PC μου;
    By paouyra13123x in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας