Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Transeiver Baofeng UV-5R.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Απαγορεύεται και η λήψη; Αν δηλαδή εγώ στήσω ένα websdr στα VHF (115-200 MHz), θα επέμβουν οι αρχές;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Απαγορεύεται ναι. Πρακτικά δεν έχουν επέμβει ακόμα, ενδεχομένως γιατί δεν έχει γίνει κάποια καταγγελία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Lightbulb

    Πριν λίγα χρόνια υπήρχαν δυο χομπίστες που έκαναν streaming τις συχνότητες αστυνομίας 2 επαρχιακών ελληνικών πόλεων, μέσω του διάσημου αμερικάνικου site broadcastify.com

    Κάποια στιγμή γράφτηκε στον τύπο (νομίζω στην Ζούγκλα), το έψαξαν οι ελληνικές αρχές, έγινε διεθνές διάβημα στις ΗΠΑ και η υπηρεσία κόπηκε. Δεν ξέρω αν υπήρχαν συνέπειες για τους εμπλεκόμενους, ούτε αν αποκαλύφθηκε η ταυτότητα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 14-08-19 στις 13:31


  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγα χρόνια υπήρχαν δυο χομπίστες που έκαναν streaming τις συχνότητες αστυνομίας 2 επαρχιακών ελληνικών πόλεων, μέσω του διάσημου αμερικάνικου site broadcastify.com

    Κάποια στιγμή γράφτηκε στον τύπο (νομίζω στην Ζούγκλα), το έψαξαν οι ελληνικές αρχές, έγινε διεθνές διάβημα στις ΗΠΑ και η υπηρεσία κόπηκε. Δεν ξέρω αν υπήρχαν συνέπειες για τους εμπλεκόμενους, ούτε αν αποκαλύφθηκε η ταυτότητα τους.
    Κάπως έτσι πρέπει να έγινε, δε νομίζω ότι μπορούν καν να θεωρήσουν αξιόποινο κάτι τέτοιο στην Αμερική, λογικά απλά τους έκοψαν προληπτικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Sdoros
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    ?????
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Πρακτικά λοιπόν κάποιος που θέλει να αρχίσει το hobby των λήψεων με ένα scanner χώρις να έχει άδεια Ρ/Ε, αυτά που μπορεί να ακούει (αν κατάλαβα καλά) είναι :
    Βραχέα
    Air band
    FM
    Marine

    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί μα προσθέτει στην λίστα;
    Από UHF και πάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως μπορεί να ακούει τα πάντα αρκεί να μην είναι στρατός ή αστυνομία (χωρίς να έχω καταλάβει αν είναι παράνομο, αφού τα σκανερ μάλλον επιτρέπονται). Για παράδειγμα την μπάντα των Ρ/Ε την μεταδίδουν ολόκληρη μέσω internet (VHF και UHF).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  7. #27
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Αρκετά χρόνια πριν τα πράγματα ήταν ίσως ευκολότερα, scanner με τη σημερινή μορφή μπορεί να μην υπήρχαν αλλά υπήρχαν δέκτες ευρείας κάλυψης με κάποιοι από αυτούς να έχουν την έγκριση του υπουργείου. Έτσι λοιπόν ο ραδιοακροατής που αγόραζε ένα ποιο ψαγμένο μηχάνημα ήταν ήσυχος. Βέβαια αυτά τα μηχανήματα δεν ήταν φθηνά αλλά τότε υπήρχαν δουλειές.
    Σήμερα το τοπίο από νομικής άποψης είναι χλωμότερο νομίζω, αυτό το επιτείνει η άθλια κατάσταση του δημοσίου που δεν μπορεί να προμηθεύσει ένα ασφαλές ψηφιακό σύστημα την αστυνομία.
    Θα έλεγα όποιος θέλει να ακούει πέρα από το φάσμα των εμπορικών ραδιοφώνων πρώτα να έρθει σε επικοινωνία με τον SV1NK, να τα ρωτήσει όλα αυτά και να πάρει αν θέλει και ένα διακριτικό swl. Η ακρόαση συχνοτήτων όπως της αστυνομίας κλπ. πάντα πρέπει να αποφεύγεται αλλά δεν έχει και ενδιαφέρον ραδιοακρόασης ούτε μπορείς να στείλεις κάρτα και να σου απαντήσουν. Μπορεί όμως κάποιος να στέλνει κάρτες στους ραδιοφωνικούς σταθμούς και στους ρ/ε. Για τους δεύτερους το eqsl.cc είναι μια καλή λύση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Baofeng uv-5ra
    By johntsep in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 23:36
  2. Προγραμματισμός BAOFENG
    By sotiris12 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 19:09
  3. Baofeng
    By johntsep in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-16, 20:58
  4. Προβλημα με baofeng uv-5r
    By franki28gr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 22:08
  5. BAOFENG UV-5R πρόβλημα εκπομπής.
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας