Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Υπερετεροδυνος δέκτης με λυχνίες

  1. #21
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες συνάδελφε GPH μπράβο. Τελικά με τη συμβολή όλων πάντα σας και ιδιαίτερα του συνονόματου μου πάντα κάτι ενδιαφέρον μαθαίνω. Και αυτό είναι από τους κύριους σκοπούς του φόρουμ 73

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1GRN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (29-08-19)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20190829_171352.jpg Εμφανίσεις:  199 Μέγεθος:  130,8 KBΠαναγιώτη οι ηλεκρτολιτικοι είναι στα 450 v οπότε δεν σκάνε από την αρχή ήθελα να βάλω λαμπατη ανόρθωση , αλά όπως σωστά το έγραψες άλω λάμπα και άλω δίοδοι στην ανόρθωση ....ξέφυγα ποληηη προς τα πάνω .δεν εχω κάνει κάτι παραπάνω από αυτά που εχω δείξει λόγω φόρτου εργασίας .θα επανέλθω φυσικά ! είμαι στο ψάξιμο της ez80 , είναι εξαφανισμένη από τα ράφια γιατί την χρησιμοποιούσουν αρκετά σ προενησχητες . περιμένω απαναντηση από δυο μαγαζιά ώσπου επιστρέψουν από τις διακοπές οπότε ...Εδώ και ένα παρόμοιο σχέδιο ,νομίζω ποιο βελτιωμένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον sv9gph για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Τρελός Επιστήμονας (03-01-20), PARKER (17-03-20)

  5. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    καλή χρονιά σε όλους! η λάμπα τελικά βρέθηκε από το ebey ( ez80 ) , έγιναν και οι απαραίτητες αλλαγές για να έρθουν οι τάσεις των λυχνιών στις σωστές τιμές Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20190923_023422.jpg Εμφανίσεις:  166 Μέγεθος:  146,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MW-SW Radio-page-003.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  134,0 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sv9gph για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PARKER (17-03-20)

  7. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20191128_025657.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  149,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200102_235057.jpg Εμφανίσεις:  212 Μέγεθος:  144,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200102_235046.jpg Εμφανίσεις:  200 Μέγεθος:  162,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200102_235143.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  143,8 KBκαι τώρα θα ανασχεδιάσουμε το πηνίο εισόδου με φερρητη μαγνητική κεραία ,μετρημένο με παλμογράφο και γεννήτρια έχει εύρος από 520 khz εως 1670 khz , μια φώτο από το κάτω μέρος της κατασκευής . στο αρχικό σχέδιο δεν φαίνεται ο τοπικός ταλαντωτής , μια σκέψη είναι να φτιάξω αυτό εδώ μου φαίνεται ποιο εύκολο ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #25
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    SV9GPH, το σχέδιο αυτό το είχα κατασκευάσει όταν ήμουν μαθητής Λυκείου το 1980-81 και δούλευε πολύ καλά. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν από το κατάστημα "Ακτίνιον". Το δευτερεύον πρέπει να δίνει 200-220V το πολύ, αλλιώς η τάση ανεβαίνει με φορτίο κοντά στα 300V.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  9. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    όταν το έφτιαξες εσύ εγώ δεν είχα πάει ακόμα σχολείο χε χε !!! στο τελευταίο σχέδιο φαίνονται οι τάσεις που καταλήγουν στις λυχνίες . σίγουρα εκείνη την εποχή ήταν ποιο εύκολη η εύρεση των υλικών και από ότι εχω καταλάβει πουλιόταν σαν κατασκευή οπότε στο σήμερα κάποια πράματα πρέπει να κατασκευαστούν στο χέρι για να προσαρμοστούν στο περίπου ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Ναι, πουλιόταν σε κιτ από το Ακτίνιο και το συναρμολογούσαν οι σπουδαστές των σχολών ραδιοτεχνίας ως πτυχιακή εργασία. Το κιτ περιλάμβανε μια πλακέτα με έτοιμες τις πίστες και τις τρύπες για τα υλικά. Ο μετασχηματιστής του Ακτινίου ήταν πολύ μικρής ισχύος (25 βατ), υπερθερμαινόταν και καιγόταν εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  11. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200105_020746.jpg Εμφανίσεις:  183 Μέγεθος:  148,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200105_020605.jpg Εμφανίσεις:  186 Μέγεθος:  150,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200105_193452.jpg Εμφανίσεις:  191 Μέγεθος:  147,8 KBπηνίο πολυτελείας ! ένα τουμπο και δυο φλάντζες για να μη σκορπίσει το σύρμα . με την βοήθεια συχνομετρου και με το τύλιξε ξετύλιξε το έφερα στα 975 khz , αυτή είναι η συχνότητα του τοπικού ταλαντωτή με τα φύλα του μεταβλητού εντελώς κλειστά Η συχνότητα μεταβάλλεται και μυξαρεται με το σήμα που έρχεται από την κεραία και η διαφορά η οποία προκύπτει είναι 455 khz .προβλήματα που έχουν προκύψει ,Το ραδιόφωνο δούλεψε μια χαρά , ε σχεδόν ..περίμενα η λήψη να ξεκινά από τα 520khz και να σταμάτα 1670 khz .Η λήψη ξεκινά από τα 540khz και σταματά 1820 khz ?? άλω ένα πρόβλημα είναι στη φωτογραφεία με τον παλμογράφο όπου εχω συνδέσει την γεννήτρια στην κεραία με τόνο στο 1 khz και το αποτέλεσμα που εχω είναι ένα ημίτονο που χοροπηδά.. στου σταθμούς που λαμβάνει υπάρχει σφύριγμα στην λήψη και δεν ξέρω γιατί . οι μετασχηματιστές ενδιάμεσης έχουν ρυθμιστεί . μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    άλω ένα πρόβλημα είναι στη φωτογραφεία με τον παλμογράφο όπου εχω συνδέσει την γεννήτρια στην κεραία με τόνο στο 1 khz και το αποτέλεσμα που εχω είναι ένα ημίτονο που χοροπηδά..

    Αρχικό μήνυμα από sv9gph.

    Συνήθως, το «χοροπήδημα» του σήματος οφείλεται στην κακή εξομάλυνση της τάσης τροφοδοσίας, δηλαδή στο Ripple των 100 Hz. Αν μειωθεί το Ripple, θα μειωθεί και το «χοροπήδημα» του σήματος που βλέπετε στον παλμογράφο. Μάλιστα, από το «χοροπήδημα» του σήματος μπορείτε να εκτιμήσετε το Ripple της τροφοδοσίας.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Ο μετασχηματιστής audio έιναι ακριβώς δίπλα στην ανορθώτρια, πίσω του είναι οι πυκνωτές εξομάλυνσης και ακριβώς μπροστά του περνάει το καλώδιο που πάει τα 6,3 volt στην ταλαντώτρια, μήπως μαζεεύει από εκεί ''σαβούρα'' ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης AM (Regen)
    By p.gabr in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 13:26
  2. Δέκτης FM
    By Λαμπάτος in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 16:30
  3. Δέκτης VHF με λυχνίες
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-13, 17:38
  4. Δέκτης υπερύθρων
    By katsigiannis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-10, 19:55
  5. Δέκτης FM
    By PCMan in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 01:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας