Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Θέλω τη βοήθειά σας σε ένα project. Δεν θέλω να ασχοληθώ με κολλήσεις ή custom πλακέτες κ.τ.λ.
Δεν έχω εμπειρία με ηλεκτρονικά αλλά μπορώ να συνδέσω μερικά καλώδια μεταξύ τους οπότε η λύση είναι το Arduino με περιφερειακά modules όπου τα πάντα συνδέονται μεταξύ τους με jumper cables. Από θέμα software έχω εμπειρία οπότε δεν θα με δυσκολέψει.


Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που θα ελέγχει έναν ηλεκτρομαγνήτη (όπως αυτός). Ο ηλεκτρομαγνήτης θα έλκει ένα ελαφρύ αντικείμενο που κρέμεται από μία κλωστή σε απόσταση 5cm. Ανάμεσα στον ηλεκτρομαγνήτη και το αντικείμενο θα υπάρχει ένα χαρτόνι οπότε το αντικείμενο δεν θα έρθει ποτέ σε επαφή με τον ηλεκτρομαγνήτη. Το ζητούμενο είναι να δημιουργεί ο ηλεκτρομαγνήτης μία ταλάντωση στο αντικείμενο.
Έχω βρει αυτήν την πλακέτα που μπορώ με PWM μέσω του Arduino να ελέγχω ένα μοτέρ. Υποθέτω πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να ελέγχω τον ηλεκτρομαγνήτη.


1)
Το ερώτημά μου είναι αν με αυτόν τον τρόπο μπορώ απλά να ανοιγοκλείνω τον ηλεκτρομαγνήτη ή αν μπορώ και να ρυθμίσω (με PWM) την ένταση του μαγνητικού πεδίου που δημιουργεί. Αν μπορώ μόνο να τον ανοιγοκλείνω, πόσο γρήγορα μου επιτρέπεται να το κάνω; Σε κυκλώματα με ηλεκτρομαγνήτες βλέπω πως υπάρχει μία δίοδος παράλληλα με αυτόν για προστασία. Στην παραπάνω πλακέτα φαίνεται να υπάρχει δίοδος. Θα προστατεύει αν π.χ. ανοιγοκλείνω τον ηλεκτρομαγνήτη 2-3 φορές το δευτερόλεπτο;


2)
Επίσης θέλω ένα άλλο κύκλωμα με Arduino πολύ πιο απλό που θα ελέγχει την φωτεινότητα από ένα led strip 1-2m με PWM. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ίδια πλακέτα με παραπάνω; Θα πρέπει να αφαιρεθεί η παράλληλη δίοδος που είναι συνδεδεμένη αντίστροφα στην έξοδο;


Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια άλλα καλύτερα modules με MOSFET και για τις δύο παραπάνω περιπτώσεις; Τα θέλω άμεσα από κάποιο Αγγλικό site ή Αγγλικό amazon/ebay.