Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ασφαλειοδιακόπτης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Ασφαλειοδιακόπτης

    Χαίρετε,

    ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη λειτουργία του εν λόγω εξαρτήματος (ασφαλειοδιακόπτης). Έχουμε έναν τέτοιο στον πίνακά μας αυτή τη στιγμή και χρησιμοποιείται για το θερμοσίφωνα. Η μια του λειτουργία είναι καθημερινά προφανής, άνοιγμα/κλείσιμο θερμοσίφωνα. Η δεύτερη όμως ποια ακριβώς είναι και το κυριότερο πως υλοποιείται; Εγω γνωρίζω τις ασφάλειες ως νήματα φτιαγμένα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά έτσι ώστε από κάποια ένταση ρεύματος και πάνω να κόβονται. Ο συγκεκριμένος τι κάνει;

    Ευχαριστώ!

    P.S.
    Ο ασφαλειοδιακόπτης είναι διπλός και αναγράφει:
    Geyer
    EZ 120 BN
    230
    B20

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Οι αυτόματες ασφάλειες εχουν ενα θερμικο στοιχείο (φαντασου το ως διμεταλλικο ελασμα) κι ενα μαγνητικό στοιχείο (φαντάσου το ως ηλεκτρομαγνήτη).

    Το θερμικο στοιχείο θα "κοψει" τις μακροχρόνιες υπερφορτίσεις (οταν ζεσταθει αρκετα οσο περνα η ωρα) ενώ το ηλεκτρομαγνητικο θα ενεργοποιηθει (κοψει) σε ενα μεγαλο και αποτομο ρευμα.

    Χοντρικα ετσι λειτουργουν τα "αυτοματακια" του πινακα.
    Η χειροκινητη λειτουργια τα κανει να συμπεριφερονται κι ως διακοπτες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση, στο μεταξύ το έψαξα λίγο σε ένα βιβλίο που βρήκα online και είδα ότι έχουν στοιχεία που αντικαθίστανται μέσα, και δεν πάει όλος ο διακόπτης για πέταμα μόλις υπερφορτώσει η βραχυκυκλώσει κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, στο μεταξύ το έψαξα λίγο σε ένα βιβλίο που βρήκα online και είδα ότι έχουν στοιχεία που αντικαθίστανται μέσα, και δεν πάει όλος ο διακόπτης για πέταμα μόλις υπερφορτώσει η βραχυκυκλώσει κάτι.
    Οι ασφαλειοδιακόπτες (κοινώς αυτοματάκια) δεν έχουν κάτι που χαλάει όταν λειτουργήσουν σε υπερφόρτωση, απλά πέφτει ο διακόπτης τους και κόβει την παροχή. Όταν το επαναφέρεις με το χέρι λειτουργεί πάλι κανονικά εκτός αν παραμένει κάποιο βραχυκύκλώμα στην γραμμή οπότε πέφτει πάλι αμέσως μόλις το σηκώσεις. Αν κάτι χαλάσει μέσα στο διακοπτάκι πετάς όλο το διακόπτη.
    Αυτό που είδες στο βιβλίο μάλλον θα είναι κάτι άλλο. Αντικεραυνικά ίσως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, στο μεταξύ το έψαξα λίγο σε ένα βιβλίο που βρήκα online και είδα ότι έχουν στοιχεία που αντικαθίστανται μέσα, και δεν πάει όλος ο διακόπτης για πέταμα μόλις υπερφορτώσει η βραχυκυκλώσει κάτι.
    Αν το διακοπτακι σου εμοιαζε καπως ετσι https://www.se.com/gr/el/product/LV8...ρόμενου-τύπου/ ηταν γυρω στα 370 κιλα, συνδεοταν με υπολογιστη και ενα σωρω μηχανηματα γυρω του σε ενα πινακακι 2 μετρα υψος και μηκος καμποσα, και κοστιζε 38000 (ειναι η τιμη του συγκεκριμενου) τοτε ναι, εχει μπολικα πραγματα να αντικαταστησεις μεσα
    αυτα που διαβασες εχουν να κανουν με διακοπτες χιλιαδων αμπερ και πολλων χιλιαδων ευρω (εχουν μπολικο υλικο μεσα τους, μεχρι μοτερακι για να οπλιζουν, αυτοματισμους, ηλεκτρονικες πλακετες, τροφοδοτικα, επαφες κτλ κτλ κτλ )
    Σε ενα χαζοδιακοπτακι πινακα σπιτιου των 10-20 ευρω τι ακριβως υποθετεις οτι θα ηταν λογικο να μπορουσες να αντικαταστησεις? Αν ποτε χαλασει απλα τον πετας.


    Ενταξει καταλαβαινω πως δεν εισαι τεχνικος αλλα περα απ την πλακα μου φαινεται λιγο παραξενο το 2019 να εκφραζει καποιος τετοιες αποριες, που σημαινει πως μαλλον πρεπει εκει που μενεις να εχεις πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥ παλια εγκατασταση (ενδεχομενως επικινδυνη). Μηπως μια επισκεψη σε ενα ηλεκτρολογο επρεπε να μπει στο προγραμμα? Απλα συμβουλευτικα το λεω γιατι αν η εγκατασταση σου ειναι 50 χρονων και βαλε πιθανο να μην εχεις ουτε ΔΔΕ και δεν αποκλειεται ουτε γειωση η καμια δηθεν γειωση σε τιποτα σωληνες που εχουν αλλαχθει με πλαστικους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 01-09-19 στις 23:44

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ασφαλειοδιακόπτες (κοινώς αυτοματάκια) δεν έχουν κάτι που χαλάει όταν λειτουργήσουν σε υπερφόρτωση, απλά πέφτει ο διακόπτης τους και κόβει την παροχή. Όταν το επαναφέρεις με το χέρι λειτουργεί πάλι κανονικά εκτός αν παραμένει κάποιο βραχυκύκλώμα στην γραμμή οπότε πέφτει πάλι αμέσως μόλις το σηκώσεις. Αν κάτι χαλάσει μέσα στο διακοπτάκι πετάς όλο το διακόπτη.
    Αυτό που είδες στο βιβλίο μάλλον θα είναι κάτι άλλο. Αντικεραυνικά ίσως.
    Αυτό είδα:

    ασφαλειοδιακόπτης.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει καταλαβαινω πως δεν εισαι τεχνικος αλλα περα απ την πλακα μου φαινεται λιγο παραξενο το 2019 να εκφραζει καποιος τετοιες αποριες, που σημαινει πως μαλλον πρεπει εκει που μενεις να εχεις πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥ παλια εγκατασταση (ενδεχομενως επικινδυνη).
    Απο το οτι δε γνωρίζω τι είναι ασφαλειοδιακόπτης συμπέρανες ότι η ηλεκτρική εγκατάσταση στο σπίτι μου είναι επικίνδυνη; (Δεν ξέρω, μπορεί και να είναι, πάντως μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Και για να προσθέσω κι άλλη μια late 2010s ερώτηση: Γιατί χρησιμοποιούνται διπλοί διακόπτες και ασφαλειοδιακόπτες αντί για μονοί; Ξέρω υπερβολικά αρχάρια ερώτηση αλλά είμαι στο σωστό μέρος του forum νομίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να προσθέσω κι άλλη μια late 2010s ερώτηση: Γιατί χρησιμοποιούνται διπλοί διακόπτες και ασφαλειοδιακόπτες αντί για μονοί; Ξέρω υπερβολικά αρχάρια ερώτηση αλλά είμαι στο σωστό μέρος του forum νομίζω.
    Σύμφωνα με τους κανονισμούς σε μεγάλα φορτία (κουζίνα, θερμοσίφωνες κλπ) πρέπει μαζί με την φάση να διακόπτετε και ο ουδέτερος.

    Το γιατί ούτε εγώ το γνωρίζω/καταλάβει 100%.

    Βέβαια δεν έχω δει ποτέ κλιματιστικά 18αρια, 24αρια τα οποία και είναι μεγάλα φορτία να υπάρχει διακοπτικό στοιχείο για τον ουδέτερο στον πίνακα. Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι βαζουν διπολικούς σε κουζίνα θερμοσιφωνα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι απλές τηκτές ασφάλειες σε διαφορετικό τύπο (διαφορετική βάση πολύ πιο εύχρηστη) από τις κλασικές βιδωτές. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις λέει ασφαλειοδιακόπτες, ίσως επειδή μπορείς εύκολα να τις βγάλεις από την θέση τους διακόπτοντας το κύκλωμα. Είναι σαν να λέμε τις κλασικές ασφάλειες ασφαλειοδιακόπτες αφού αν τις αφαιρέσεις διακόπτεις το κύκλωμα.

    Αυτά που ανέφερα εγώ ως αντικεραυνικά είναι αυτά (με αντικαταστάσιμο κομμάτι) ABB-Ovr-Surge-Protective-De.jpg

    Υ.Γ. Τώρα θυμήθηκα, το επιστημονικό όνομα για τις ασφάλειες που δείχνεις είναι ασφαλειοαποζεύκτες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 02-09-19 στις 10:01
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    yannikab (02-09-19)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφαλειοδιακόπτης οταν πεσει....
    By IXHEM in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 14:04
  2. Ασφαλειοδιακόπτης Αντλίας Θερμότητος
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 18:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας