Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Διαφορικός θερμοστάτης ηλιακού: αναγκαία αντοχή σε ρεύμα

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και αυτό που παραθέτεις επειδή είναι μια επαφή δεν θα το τοποθετούσα,αλλά θα επέλεγα 2επαφων .επίσης τα 20Α είναι οριακά για να κάνει.θα μπει 25Α.ελπιζω το πρόβλημα ισχύος να λύθηκε.
    η ερώτηση μάλλον ανήκει στην ενότητα ερωτήσεις για αρχαρίους, αλλά ποιος είναι ο λόγος που χρησιμοποιούνται διακόπτες δυο επαφών;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τώρα θες και αυτόματη έναυση είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά υλοποιησιμο
    μπορεις να επεκταθεις συνοπτικα στο πως θα το εκανες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, ουσιαστικά το μόνο που θες είναι να μπορείς να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία του θερμοστάτη ανά εποχή, κι όχι να είναι σταθερή όλο το χρόνο.
    Νομίζω πιο απλό είναι να ανεβαίνεις στο θερμοσίφωνα 2 φορές το χρόνο και να τον ρυθμίζεις με το χέρι. Τα ηλεκτρονικά θα σου φέρουν πιο πολλούς μπελάδες από τη φασαρία να ρυθμίσεις το θερμοστάτη.
    Την ένδειξη θερμοκρασίας δεν τη θέλεις για λειτουργικούς λόγους. Αρα μπορείς να το υλοποιήσεις με απλούστερο τρόπο.
    Θελω να ρυθμιζω το θερμοστάτη ανα περισταση, ανα εποχη, ανα οτιδηποτε. π.χ. μπορεί να θέσω μια min και μια max θερμοκρασία, ο θερμοστάτης να είναι συνέχεια ανοιχτός και να ξέρω ότι ανα πάσα στιγμή η θερμοκρασία του νερού είναι μέσα σε αυτή την περιοχή (υποθετικό παράδειγμα). Μου φαινεται αδιανοητο να μην ειναι κατι πραγματοποιησιμο.

    Θα μπορούσες να επεκταθείς στο τι είδους προβλήματα μπορεί να μου φέρουν τα ηλεκτρονικά; Υποθέτουμε οτι εχω αγορασει ενα ψηφιακο θερμομετρο/θερμοστατη με αισθητηριο στο μποιλερ και ενα ρελε (μονη επαφη) των 25Α. Συν οτι άλλο χρειαστει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    βαλε αυτα που υποθετικα εχουμε.ασε τον υπαρχων θερμοστατη για ασφαλεια ομως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε αυτα που υποθετικα εχουμε.ασε τον υπαρχων θερμοστατη για ασφαλεια ομως.
    Λέω να τον αφήσω εκεί ακριβώς που είναι και να παίζω με θερμοκρασίες κάτω από την εργοστασιακή ρύθμιση. Πέρα από το μονό ρελέ 25Α του θερμοστάτη, τι άλλο θα πρέπει να προστεθεί για ασφάλεια;

    Με λίγα λόγια φίλοι, πως θα το κάνατε; Αν σας το ζητούσαν σε μια δουλειά. Άσχετα αν είναι λογικό η μη, χρήσιμο η μη, κλπ. Είναι ένα πολύ απλό πράγμα, ένας αισθητήρας, ένα μονό ρελέ 25Α (δεν υπαρχει η δυνατότητα διπολικού), και ενα μηχάνημα που προσπαθεί να ταιριάξει την τιμή που διαβάζει από το αισθητήριο με την επιθυμητή τιμή ανοιγοκλείνοντας το ρελέ. Ένα απλό διαφορικό σύστημα, πιο απλό δε γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    διαφορικο συστημα με αυτο τον τροπο δεν μπορει να δουλεψει.Εσυ θες απλα εναν θερμοστατη το οποιο χειροκινητα θα τον ανοιγεις και αν δεν υπαρχει σωστη θερμοκρασια θα σου αναβει την αντισταση.Δεν υπαρχει κατι αλλο να προσθεσεις.
    Καποια χειροκινητη λειτουργια,αναδιαταξη μεσα στον πινακα,σιγουρα διπολικος δεν μπορει να υπαρχει.

    ΥΓ δεν υπαρχει δυνατοτητα διπολικου,υπαρχει δυνατοτητα πυροσβεστηρα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να ρυθμιζω το θερμοστάτη ανα περισταση, ανα εποχη, ανα οτιδηποτε. π.χ. μπορεί να θέσω μια min και μια max θερμοκρασία, ο θερμοστάτης να είναι συνέχεια ανοιχτός και να ξέρω ότι ανα πάσα στιγμή η θερμοκρασία του νερού είναι μέσα σε αυτή την περιοχή (υποθετικό παράδειγμα). Μου φαινεται αδιανοητο να μην ειναι κατι πραγματοποιησιμο.
    Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για μπόιλερ από ηλιακό. Εφόσον η ρύθμιση του θερμοστάτη (min) είναι πάνω από το όριο που μπορεί να ανεβάσει ο ήλιος τότε ακυρώνεις τελείως το ηλιακό κομμάτι και θα λειτουργεί μόνιμα με το ηλεκτρικό. Αν αυτό δεν σε ενδιαφέρει τότε προχώρα. Αν δεν υπολογίζεις το κόστος τα πάντα είναι υλοποιήσιμα. Άλλο είναι να βλέπεις την θερμοκρασία από μακριά και άλλο να ρυθμίζεις την θερμοκρασία του νερού. Αν αυτό που μπορείς να πετύχεις με μια απλή ρύθμιση του θερμικού το κάνεις με κάπου 200 ευρώ κόστος τότε δεν φαίνεται να ενδιαφέρεσαι για το κόστος.

    Στο κομμάτι του πίνακα εγώ θα άφηνα τον διπλό ασφαλειοδιακόπτη μόνιμα ανοικτό για την ασφάλεια της γραμμής, σε σειρά θα έβαζα ένα διπλό σκέτο διακόπτη για χειροκίνητη λειτουργία και παράλληλα με τις επαφές τοιυ διακόπτη θα έβαζα ένα κατάλληλο σε αμπέρ ρελέ για την αυτόματη λειτουργία. Με αυτή την διάταξη μπορείς να δουλέψεις χειροκίνητα την αντίσταση αν συμβεί το οτιδήποτε στο ρελέ ή στο κύκλωμα που το ελέγχει, έχεις την γραμμή ασφαλισμένη από την ασφάλεια του ασφαλειοδιακόπτη και όποτε υπάρξει ανάγκη μπορείς να διακόψεις την παροχή από τον ασφαλειοδιακόπτη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να επεκταθείς στο τι είδους προβλήματα μπορεί να μου φέρουν τα ηλεκτρονικά; Υποθέτουμε οτι εχω αγορασει ενα ψηφιακο θερμομετρο/θερμοστατη με αισθητηριο στο μποιλερ και ενα ρελε (μονη επαφη) των 25Α. Συν οτι άλλο χρειαστει.
    Και μόνο που θα μετράς την θερμοκρασία από 20 μέτρα μακρυά είναι μια μεγάλη πηγή προβλημάτων.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κομμάτι του πίνακα εγώ θα άφηνα τον διπλό ασφαλειοδιακόπτη μόνιμα ανοικτό για την ασφάλεια της γραμμής, σε σειρά θα έβαζα ένα διπλό σκέτο διακόπτη για χειροκίνητη λειτουργία και παράλληλα με τις επαφές τοιυ διακόπτη θα έβαζα ένα κατάλληλο σε αμπέρ ρελέ για την αυτόματη λειτουργία. Με αυτή την διάταξη μπορείς να δουλέψεις χειροκίνητα την αντίσταση αν συμβεί το οτιδήποτε στο ρελέ ή στο κύκλωμα που το ελέγχει, έχεις την γραμμή ασφαλισμένη από την ασφάλεια του ασφαλειοδιακόπτη και όποτε υπάρξει ανάγκη μπορείς να διακόψεις την παροχή από τον ασφαλειοδιακόπτη.
    Φανταστικό, ευχαριστώ. Είναι η πρώτη φορά που καταλαβαίνω κάτι εδώ (νομίζω). Επειδή οι εξυπνοι θερμοστάτες συχνά είναι έξυπνα παιχνιδάκια με μονό ρελέ των 5Α θα μου πρότεινες να οδηγήσω με τη συσκευή ένα πιο βαρβάτο ρελέ; Τα solid state relays (40Α πχ) είναι κατάλληλα γι αυτή τη χρήση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο που θα μετράς την θερμοκρασία από 20 μέτρα μακρυά είναι μια μεγάλη πηγή προβλημάτων.
    Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Η Charmeg π.χ. απ ότι γνωρίζω δίνει μέγιστο μήκος 30 μέτρα για τα αισθητήριά της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να ρυθμιζω το θερμοστάτη ανα περισταση, ανα εποχη, ανα οτιδηποτε. π.χ. μπορεί να θέσω μια min και μια max θερμοκρασία, ο θερμοστάτης να είναι συνέχεια ανοιχτός και να ξέρω ότι ανα πάσα στιγμή η θερμοκρασία του νερού είναι μέσα σε αυτή την περιοχή (υποθετικό παράδειγμα). Μου φαινεται αδιανοητο να μην ειναι κατι πραγματοποιησιμο.

    Θα μπορούσες να επεκταθείς στο τι είδους προβλήματα μπορεί να μου φέρουν τα ηλεκτρονικά; Υποθέτουμε οτι εχω αγορασει ενα ψηφιακο θερμομετρο/θερμοστατη με αισθητηριο στο μποιλερ και ενα ρελε (μονη επαφη) των 25Α. Συν οτι άλλο χρειαστει.
    Υπόψιν ότι υπάρχουν 2πολικά ρελέ ράγας των 25Α ενός στοιχείου. Πόσο χώρο έχεις στον πίνακα ελεύθερο?

    Όπως είπε και ο Μάρκος μπορείς να βάλεις μικροαυτόματο 20Α σε σειρά με έναν 2πολικο διακόπτη 25Α (ενός στοιχείου και αυτός, μάλιστα μπορεί να έχει και ενδεικτική λυχνία ενσωματωμένη) και παράλληλα με τον διακόπτη συνδεδεμένο το ρελέ ισχύος 25Α και αυτό ενός στοιχείου το οποίο θα οδηγείτε απ το εκάστοτε ρελεδάκι (το οποίο μπορεί να είναι της τάξης των 2, 5, 10Α) του ηλεκτρονικού θερμοστάτη .

    Μετά από εκεί και πέρα μπορείς είτε να θέσεις μια θερμοκρασία στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη η χειροκίνητα απ τον διακόπτη. Τον θερμοστάτη του ηλιακού/μποιλερ δεν τον πειράζεις τον αφήνεις ως έχει για ασφάλεια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαφορικο συστημα με αυτο τον τροπο δεν μπορει να δουλεψει.Εσυ θες απλα εναν θερμοστατη το οποιο χειροκινητα θα τον ανοιγεις και αν δεν υπαρχει σωστη θερμοκρασια θα σου αναβει την αντισταση.Δεν υπαρχει κατι αλλο να προσθεσεις.
    Καποια χειροκινητη λειτουργια,αναδιαταξη μεσα στον πινακα,σιγουρα διπολικος δεν μπορει να υπαρχει.

    ΥΓ δεν υπαρχει δυνατοτητα διπολικου,υπαρχει δυνατοτητα πυροσβεστηρα?
    Βασίλη δυσκολεύομαι να καταλάβω τις αναρτήσεις σου κάποιες φορές. Ο περιορισμός μονού ρελέ είναι από τη συσκευή, όχι από εμένα. Και κοιτάμε πως θα ξεπεράσουμε το πρόβλημα, αν ξεπερνιέται. Μπορείς να μου πεις αν σου έχω ένα ξεχωριστό μονό ρελέ 40Α που δημιουργείται το πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψιν ότι υπάρχουν 2πολικά ρελέ ράγας των 25Α ενός στοιχείου. Πόσο χώρο έχεις στον πίνακα ελεύθερο?

    Όπως είπε και ο Μάρκος μπορείς να βάλεις μικροαυτόματο 20Α σε σειρά με έναν 2πολικο διακόπτη 25Α (ενός στοιχείου και αυτός, μάλιστα μπορεί να έχει και ενδεικτική λυχνία ενσωματωμένη) και παράλληλα με τον διακόπτη συνδεδεμένο το ρελέ ισχύος 25Α και αυτό ενός στοιχείου το οποίο θα οδηγείτε απ το εκάστοτε ρελεδάκι (το οποίο μπορεί να είναι της τάξης των 2, 5, 10Α) του ηλεκτρονικού θερμοστάτη .

    Μετά από εκεί και πέρα μπορείς είτε να θέσεις μια θερμοκρασία στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη η χειροκίνητα απ τον διακόπτη. Τον θερμοστάτη του ηλιακού/μποιλερ δεν τον πειράζεις τον αφήνεις ως έχει για ασφάλεια.
    Μιχάλη είσαι πολύ κατατοπιστικός, σε ευχαριστώ. Το κεντρικό κόνσεπτ είναι ότι οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες έχουνε ρελεδάκια πάνω και όχι ρελέδες.

    Μπορείς μήπως να προτείνεις ένα κατάλληλο ρελέ ισχύος ενδεικτικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-18, 23:33
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 09:56
  3. Διαφορικός θερμοστάτης
    By colt3003 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 08:39
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας