Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Διαφορικός θερμοστάτης ηλιακού: αναγκαία αντοχή σε ρεύμα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Διαφορικός θερμοστάτης ηλιακού: αναγκαία αντοχή σε ρεύμα

    Χαίρετε,

    σκέφτομαστε να προχωρήσουμε στην εγκατάσταση ενός διαφορικού θερμομέτρου/θερμοστάτη για τον ηλιακό μας, κυρίως για να έχουμε μια ένδειξη θερμοκρασίας (είμαστε στον 1ο όροφο και ο ηλιακός στον 5ο) αλλά και για να μπορεί να ρυθμίζεται να σταματάει κάπου πιο χαμηλά απ ότι ο ενσωματωμένος θερμοστάτης του.

    Ψάχνω στην αγορά διάφορα προϊόντα και μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα. Τα μέγιστα ampere στα ρελέ τους είναι 5Α η 10Α ενώ προορίζονται γι αυτή τη χρήση. Για αντίσταση 4000VA και 230V τάση έχουμε ρεύμα κοντά στα 18Α. Δεν θα πρέπει τα ρελέ να αντέχουν ένα τέτοιο ρεύμα; Το πιο πιθανό είναι να μου ξεφεύγει κάτι πολύ προφανές αλλά πραγματικά είμαι περίεργος.

    Παρακάτω παραθέτω μια εικόνα με 2 σημεία απο το εγχειρίδιο ενός προϊόντος το οποίο είναι ντόπιο και μάλιστα φαίνεται πολύ καλό:


    mp-dt.jpg

    1-2, 3-4 συνδέονται οι αισθητήρες ηλιακού συλλέκτη και θερμοδοχείου.
    7-8 τροφοδοσία
    5-6 ρελέ για την αντίσταση του ηλιακού που τραβάει 18Α. Πως γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ανατινάξεις μου μυρίζονται.
    Το ηλεκτρικό σύστημα του ηλιακού διαθέτει δικό του θερμοστάτη και μπορείς να ρυθμίσεις από εκεί την επιθυμητή θερμοκρασία,αντίθετα με την θέρμανση του ήλιου που δεν έχει θερμοστάτη.
    Εσύ απλά θα διαλέξεις ένα θερμόμετρο να σου δειχνει την θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανατινάξεις μου μυρίζονται.
    Το ηλεκτρικό σύστημα του ηλιακού διαθέτει δικό του θερμοστάτη και μπορείς να ρυθμίσεις από εκεί την επιθυμητή θερμοκρασία,αντίθετα με την θέρμανση του ήλιου που δεν έχει θερμοστάτη.
    Εσύ απλά θα διαλέξεις ένα θερμόμετρο να σου δειχνει την θερμοκρασία.
    Καλημέρα Βασίλη, κι εμένα μου μυρίζονται ανατινάξεις, γι αυτό και το νήμα αυτό. Πως γίνεται όμως να πωλούνται έξυπνοι "λουξ" διαφορικοί θερμοστάτες με 5Α στο ρελέ γι αυτή τη χρήση; Ο κατασκευαστής του ηλιακού μου μάλιστα μου είχε συστήσει αυτή την Ελληνική εταιρεία για να βάλω θερμόμετρο/θερμοστάτη, άσχετα αν εγώ πέρασα μόνο το καλώδιο του αισθητήρα κατά την εγκατάσταση και ανέβαλα την εγκατάσταση διαφορικού θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannikab : 01-09-19 στις 11:02

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Γιάννη καλημέρα, το να βλέπεις την θερμοκρασία απομακρυσμένα μπορεί να γίνεται με τον θερμοστάτη που δείχνεις αλλά αυτό που λες για έλεγχο του θερμοσίφωνα με παράκαμψη του θερμοστάτη του δεν είναι σωστό, δεν έχει κανένα νόημα, και δεν γίνεται με αυτόν τον θερμοστάτη.
    Δεν έχει νόημα γιατί δεν προσφέρει τίποτε αν θέλεις να κλείνει η αντίσταση του ηλιακού νωρίτερα απλά ρύθμισε το θερμικό του πιο χαμηλά.
    Αν δεν εμπιστεύεσαι τον θερμοστάτη, υπάρχουν εκατομμύρια θερμοσίφωνα που λειτουργούν μια χαρά με τον θεροστάτη τους και υπάρχουν άλλες ασφαλιστικές δικλείδες για αποφυγή προβλήματος.

    Ο διαφορικός θερμοστάτης δεν είναι αποκλειστικά για χρήση με ηλεκτρικό θερμοσίφωνο και γιαυτό δεν προβλέπει επαφές ρελέ που να αντέχουν το ρεύμα του θερμοσιφώνου. Μπορεί να παράδειγμα να δίνει εντολή σε ένα λέβητα για να λειτουργήσει και να ανεβάσει την θεμοκρασία του νερού όταν δεν τα καταφέρνει το ηλιακό.

    Αν θέλεις να αυτοματοποιήσεις την λειτουργία του ηλιακού σου και όταν δεν τα καταφέρνει ο ήλιος να ανεβάσει την θερμοκρασία να ανοίγει αυτόματα η ηλεκτρική του αντίσταση τότε χρειάζεσαι τον θερμοστάτη. Επειδή ο θερμοστάτης θα χειρίζεται τον θερμοσίφωνα θα πρέπει να το κάνει δια μέσου ενός ρελέ που να αντέχει την ισχύ της αντίστασης.

    Αν απλά θέλεις να βλέπεις την θερμοκρασία αρκεί ένα αισθητήριο με το αντίστοιχο κύκλωμα θερμομέτρου.

    Η συμβουλή μου είναι να μην προχωρήσεις μόνος σου σε οποιαδήποτε αναβάθμιση (αν δεν είναι μια απλή προσθήκη θερμομέτρου που δεν θα πειράξει καθόλου την υπάρχουσα λειτουργία) λόγω της διαφενόμενης έλλειψης εμπειρίας και γνώσεων. Από εδώ μπορεί να πάρεις συμβουλές και γνώσεις για το πως γίνεται αλλά δεν θα είναι κανείς επιτόπου για να ελέγξει αν τα έκανες και σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Γεια σου Μάρκο, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διαφορικός θερμοστάτης δεν είναι αποκλειστικά για χρήση με ηλεκτρικό θερμοσίφωνο και γιαυτό δεν προβλέπει επαφές ρελέ που να αντέχουν το ρεύμα του θερμοσιφώνου. Μπορεί να παράδειγμα να δίνει εντολή σε ένα λέβητα για να λειτουργήσει και να ανεβάσει την θεμοκρασία του νερού όταν δεν τα καταφέρνει το ηλιακό.
    Πράγματι, εφαρμόζοντας λίγο RTFM διαβάζω: "Χρήση σε ηλιακά συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας για τον έλεγχο του κυκλοφορητή των συλλεκτών." Υποθέτω λοιπόν πως οι κυκλοφορητές είναι αρκετά κάτω από τα 5Α γι αυτό και έχει αυτό το ρελέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να αυτοματοποιήσεις την λειτουργία του ηλιακού σου και όταν δεν τα καταφέρνει ο ήλιος να ανεβάσει την θερμοκρασία να ανοίγει αυτόματα η ηλεκτρική του αντίσταση τότε χρειάζεσαι τον θερμοστάτη. Επειδή ο θερμοστάτης θα χειρίζεται τον θερμοσίφωνα θα πρέπει να το κάνει δια μέσου ενός ρελέ που να αντέχει την ισχύ της αντίστασης.
    Ναι ακριβώς αυτό με ενδιαφέρει. Ο θερμοστάτης του ηλιακού ρυθμισμένος σχετικά ψηλά και να μπορώ να πετυχαίνω μια θερμοκρασία που θέλω εγώ ανάλογα με την περίπτωση/εποχή. Δεδομένου πως βρίσκω ένα ποιοτικό θερμόμετρο/θερμοστάτη με ρελέ 20Α, αυτό υποθέτω θα αντικαθιστά τον απλό διπολικό διακόπτη (χωρίς ασφάλεια). Φαντάζομαι θα χρειαστώ μια ξεχωριστή ασφάλεια και ίσως και ένα ενδεικτικό οτι περνάει ρεύμα από τον αγωγό. Είναι όπως τα περιγράφω; Επίσης υπάρχει κάποια αρνητική συνέπεια αντικατάστασης διπολικού διακόπτη με μονό ρελέ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συμβουλή μου είναι να μην προχωρήσεις μόνος σου σε οποιαδήποτε αναβάθμιση (αν δεν είναι μια απλή προσθήκη θερμομέτρου που δεν θα πειράξει καθόλου την υπάρχουσα λειτουργία) λόγω της διαφενόμενης έλλειψης εμπειρίας και γνώσεων. Από εδώ μπορεί να πάρεις συμβουλές και γνώσεις για το πως γίνεται αλλά δεν θα είναι κανείς επιτόπου για να ελέγξει αν τα έκανες και σωστά.
    Πολύ σωστά κατάλαβες για την έλλειψη γνώσεων και εμπειρίας. Με ενδιαφέρει να μάθω όμως τα βασικά για μια ηλεκτρική εγκατάσταση σπιτιού οπότε πήρα ένα βιβλίο και ξεκινάω σιγά-σιγά. Η εγκατάσταση θα γίνει από ηλεκτρολόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, εφαρμόζοντας λίγο RTFM διαβάζω: "Χρήση σε ηλιακά συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας για τον έλεγχο του κυκλοφορητή των συλλεκτών." Υποθέτω λοιπόν πως οι κυκλοφορητές είναι αρκετά κάτω από τα 5Α γι αυτό και έχει αυτό το ρελέ.
    Πρέπει να ξεκινήσεις από την κατανόηση των βασικών λειτουργιών.
    Όταν το μπόιλερ βρίσκεται πιο ψηλά από τους συλλέκτες τότε η θέρμανση του νερού γίνεται με την φυσική ροή του νερού που βασίζεται στην αρχή ότι το ζεστό νερό έιναι ελαφρύτερο από το κρύο οπότε ανεβαίνει πάνω (στο μπόιλερ) και κατεβαίνει πιο κρύο από το μποίλερ για περαιτέρω θέρμανση μέχρις το σημείο που δεν μπορεί να ανέβει περισσότερο η θερμοκρασία στους συλλέκτες και έχει εξισωθεί η θερμοκρασία συλλεκτών και μπόιλερ οπότε και σταματά η φυσική ροή.

    Όταν το δοχείο βρίσκεται πιο χαμηλά από τους συλλέκτες είτε σε σοφίτα είτε χαμηλότερα μέσα στο σπίτι τότε δεν υπάρχει φυσική ροή αφού το ζεστό νερό μένει επάνω στους συλλέκτες, για να ζεσταθεί το νερό στο μπόιλερ πρέπει να κινηθεί το νερό εξαναγκασμένα με κυκλοφορητή που θα στείλει το ζεστό στο μπόιλερ και το κρύο επάνω. Ενώ με την φυσική ροή τα ρυθμίζει όλα η φύση, αντίθετα με την εξαναγκασμένη ροή υπάρχει το εξής πρόβλημα: όταν πάψει να θερμαίνεται το νερό από τον ήλιο π.χ. την νύχτα, η εξαναγκασμένη ροή λειτουργεί αντίθετα και κρυώνει το νερό του μπόιλερ. Η λύση δίνεται με τον διαφορικό θερμοστάτη ο οποίος μετράει τις δύο θερμοκρασίες συλλεκτών και μπόιλερ και αν η θερμοκρασία των συλλεκτών είναι υψηλότερη του μπόιλερ τότε κυκλοφορεί το νερό με εντολή στον κυκλοφορητή αλλιώς σταματά να κυκλοφορεί το νερό για να μην κρυώσει το μπόιλερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβώς αυτό με ενδιαφέρει. Ο θερμοστάτης του ηλιακού ρυθμισμένος σχετικά ψηλά και να μπορώ να πετυχαίνω μια θερμοκρασία που θέλω εγώ ανάλογα με την περίπτωση/εποχή.
    Τώρα που το ξανασκέφτηκα βλέπω ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτόματα με αυτό τον θερμοστάτη. Δηλαδή Αν βάλεις την ηλεκτρική αντίσταση να ανοίγει μετά από την εξίσωση θερμοκρασιών του μπόιλερ και των συλλεκτών ώστε να μην το ζεστάνεις ηλεκτρικά μέχρι όσο μπορεί ο ήλιος, αυτό θα λειτουργήσει την πρώτη φορά και μετά ηλεκτρικά δεν θα ξαναπέσει η θερμοκρασία στο μπόιλερ οπότε θα δουλεύει μόνιμα με το ρεύμα.
    Αν ανάβεις περιστασιακά με το χέρι τον θερμοσίφωνα όταν δεν επαρκεί η θέρμανση από τον ήλιο τότε ούτως ή άλλως ξεκινά να θερμαίνει από την θερμοκρασία που το έφτασε ο ήλιος οπότε δεν χρειάζεται κάποιο κύκλωμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannikab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου πως βρίσκω ένα ποιοτικό θερμόμετρο/θερμοστάτη με ρελέ 20Α, αυτό υποθέτω θα αντικαθιστά τον απλό διπολικό διακόπτη (χωρίς ασφάλεια). Φαντάζομαι θα χρειαστώ μια ξεχωριστή ασφάλεια και ίσως και ένα ενδεικτικό οτι περνάει ρεύμα από τον αγωγό. Είναι όπως τα περιγράφω; Επίσης υπάρχει κάποια αρνητική συνέπεια αντικατάστασης διπολικού διακόπτη με μονό ρελέ;
    Όχι δεν τα περιγράφεις σωστά αλλά αυτή την στιγμή δεν έχει σημασία. Πρώτα ξεκαθάρισε τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με την ανβάθμιση του συστήματος και από εκεί θα φανεί τι χρειάζεσαι και πως θα τοποθετηθεί για να πετύχει αυτό που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    yannikab (01-09-19)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Πες μας τι έχεις και τι θέλεις να κάνεις να μπορέσουμε να καταλάβουμε και να προτείνουμε τον κατάλληλο αυτοματισμό..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας τι έχεις και τι θέλεις να κάνεις να μπορέσουμε να καταλάβουμε και να προτείνουμε τον κατάλληλο αυτοματισμό..
    Έχω έναν 120ρη θερμοσίφωνα με 4KW αντίσταση. Ο ενσωματωμένος του θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος κάπου, έστω ότι είναι ρυθμισμένος αρκετά ψηλά και όταν ανοίξω το θερμοσίφωνο αρκετή ώρα το νερό φτάνει σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία.

    Οταν παρήγγειλα το θερμοσίφωνα μίλησα με τον κατασκευαστή και μου άφησαν μια τρύπα στην πολυουρεθάνη για να μπορέσω να εγκαταστήσω αισθητηριο που θα ακουμπά το μποιλερ.

    Θέλω να εγκαταστήσω θερμόμετρο/θερμοστάτη που να ελέγχει την αντίσταση.

    Το θερμόμετρο προφανώς μου επιτρέπει να δω αμεσα τη θερμοκρασία του μποιλερ χωρις να τραβηξω τεσσερις οροφους νερο για να δω τελικα οτι ειναι χλιαρο και απλα ηθελε πεντε λεπτα ανοιγμα (και στο μεταξυ εχω γεμισει κρυο νερο το μποιλερ).

    Ο θερμοστάτης μου επιτρέπει να ρυθμίζω μια θερμοκρασία που θέλω, να ανοίγω το θερμοσίφωνα και να ξέρω ότι η θερμοκρασία του μποιλερ θα συγκλίνει εκεί που θέλω (πιο χαμηλά) και όχι εκεί που θέλει ο ενσωματωμενος θερμοστάτης του θερμοσίφωνα. Το ρελέ θα κόψει το ρευμα οταν φτασουμε στην επιθυμητη θερμοκρασια και ισως το ξανα-ανοιξει αν για καποιο λογο το αφησω και αρχισει να πεφτει παλι κατω απο καποιο οριο. Αν ρυθμίσω πάνω από τον ενσωματωμένο θερμοστάτη, προφανώς κάνει κουμάντο ο ενσωματωμένος θερμοστάτης.

    Η τρεχουσα εγκατασταση οπως ειπα ειναι 120ρης, 4KW, θερμοστατης στο μποιλερ, δυνατοτητα να μπει αισθητηριο στο μποιλερ, και κατω στον πινακα μονο ενας διπολικος ασφαλειοδιακοπτης 20Α για το ανοιξε-κλεισε.

    Ενα παραδειγμα προιοντος που σκεφτομαι για να παιξει το ρολο του διακοπτη/θερμοστατη ειναι το εξης. Το ρελε του αντεχει 20A συμφωνα με τον κατασκευαστη. Έχω βρει και μοντέλα με 25Α ρελέ.


    85~265V 20A Electric Weekly Programmable Temperature Controller Warm Floor Room Heating Thermsotat

    Specification

    Working voltage: AC100V/230V 50/60Hz
    Power Consumption: about 2.5W
    Setting Temperature: 10 ~ 50
    Output Capability: 20A (Resistive load)
    Size: 120CM x 120CM x 50CM
    Use Conditions: temperature 0~40 degree centigrade, humidity below 85%
    Installation Method: vertivcal wall installation

    Package includes:
    1 X Room thermostat
    1 X external sensor
    2 X screws
    1 X English manual

    Το συγκεκριμένο χρησιμοποιείται για θέρμανση πατωμάτων, γι αυτό και τα πολλά αμπέρ στο ρελέ. Στο πακέτο συμπεριλαμβάνουν και το αισθητήριο.


    a.jpgb.jpgc.jpgd.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannikab : 01-09-19 στις 19:08

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Έχεις κολλήσει στο ρελέ.οτιδηποτε έξοδο και να έχει θα οδηγήσει ένα ρελέ και το πρόβλημα της ισχύος θα τελειώσει.ακομα και αυτό που παραθέτεις επειδή είναι μια επαφή δεν θα το τοποθετούσα,αλλά θα επέλεγα 2επαφων .επίσης τα 20Α είναι οριακά για να κάνει.θα μπει 25Α.ελπιζω το πρόβλημα ισχύος να λύθηκε.
    Πάμε τώρα στο θέμα σου.ο θερμοστάτης που έχεις μπορείς πολύ εύκολα να χαμηλώσεις (στο περίπου) την θερμοκρασία του και να μην σπαταλάει ηλεκ.ενεργεια.οποτε με ένα απλό θερμόμετρο λύνεται το θέμα ενδειξης.
    Αν τώρα θες και αυτόματη έναυση είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά υλοποιησιμο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    yannikab (01-09-19)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Γιάννη, ουσιαστικά το μόνο που θες είναι να μπορείς να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία του θερμοστάτη ανά εποχή, κι όχι να είναι σταθερή όλο το χρόνο.
    Νομίζω πιο απλό είναι να ανεβαίνεις στο θερμοσίφωνα 2 φορές το χρόνο και να τον ρυθμίζεις με το χέρι. Τα ηλεκτρονικά θα σου φέρουν πιο πολλούς μπελάδες από τη φασαρία να ρυθμίσεις το θερμοστάτη.
    Την ένδειξη θερμοκρασίας δεν τη θέλεις για λειτουργικούς λόγους. Αρα μπορείς να το υλοποιήσεις με απλούστερο τρόπο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    yannikab (01-09-19)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-18, 23:33
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 09:56
  3. Διαφορικός θερμοστάτης
    By colt3003 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 08:39
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας