Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ρελέ-Αασφάλειες ηλεκτρολογικού πίνακα σπιτιού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Ρελέ-Αασφάλειες ηλεκτρολογικού πίνακα σπιτιού

    Καλησπέρα σας,
    Έχω τον παρακάτω πίνακα:
    https://ibb.co/YZGmnTB

    Στις 3 10άρες είναι όλοι οι χώροι του σπιτιού και η πυλωτή.
    Στις 4 16άρες είναι κλιματιστικό 24αρι, καυστήρας, πλυντήριο πιάτων, πλυντήριο ρούχων.
    Στις 2 20άρες είναι η κουζίνα και το θερμοσίφωνο.

    Το πρόβλημα μου είναι στις 10αρες. Επειδή στην μια 10αρα είναι τα 3 δωμάτια και το μπάνιο, υπάρχει μεγάλος φόρτος και πέφτει συχνά η ασφάλεια. Επίσης αν βάλουμε κάνα εργαλείο σε πρίζα του σπιτιού, κάνα τρυπάνι πχ συχνά πυκνά πάλι ρίχνει ασφάλεια. Σκεφτόμουν να τις αλλάξω σε 16αρες απλά το σπίτι είναι 30 χρονών και δεν ξέρω αν αντέξει η καλωδίωση. Έχω και ένα 9αρι κλιματιστικό σε ενα απο τα δωμάτια και αν λειτουργεί και χρειαστεί να μπει ένας θερμοπομπός σε κάποιο άλλο δεν τον αντέχει.
    Επειδή θα βάλω και ένα 12αρι κλιματιστικό σε ακόμα ένα δωμάτιο αυτό που σκέφτηκα είναι να απομονώσω το δωμάτιο με το 9αρι μόνο του σε 16αρα, να αλλάξω τις υπόλοιπες 10αρες σε 16αρες και να τραβήξω γραμμή-διακλάδωση από την υπάρχουσα 16αρα του πλυντηρίου το οποίο βρίσκεται δίπλα στο δωμάτιο που θέλω να βάλω το 12αρι κλιματιστικό.
    Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν καταρχήν αντέξει μια 16αρα κλιματιστικό 12αρι και πλυντήριο ρούχων μαζί
    και αν οι γραμμές μου γενικότερα αντέξουν την αναβάθμιση σε 16αρες από 10αρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Μονο ηλεκτρολογος με ελεγχο μπορει να απαντησει με ασφαλεια.Διαφορετικα αερολογιες θα λεει ο καθενας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiamondKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Έχω τον παρακάτω πίνακα:
    https://ibb.co/YZGmnTB

    Στις 3 10άρες είναι όλοι οι χώροι του σπιτιού και η πυλωτή.
    Στις 4 16άρες είναι κλιματιστικό 24αρι, καυστήρας, πλυντήριο πιάτων, πλυντήριο ρούχων.
    Στις 2 20άρες είναι η κουζίνα και το θερμοσίφωνο.

    Το πρόβλημα μου είναι στις 10αρες. Επειδή στην μια 10αρα είναι τα 3 δωμάτια και το μπάνιο, υπάρχει μεγάλος φόρτος και πέφτει συχνά η ασφάλεια. Επίσης αν βάλουμε κάνα εργαλείο σε πρίζα του σπιτιού, κάνα τρυπάνι πχ συχνά πυκνά πάλι ρίχνει ασφάλεια. Σκεφτόμουν να τις αλλάξω σε 16αρες απλά το σπίτι είναι 30 χρονών και δεν ξέρω αν αντέξει η καλωδίωση. Έχω και ένα 9αρι κλιματιστικό σε ενα απο τα δωμάτια και αν λειτουργεί και χρειαστεί να μπει ένας θερμοπομπός σε κάποιο άλλο δεν τον αντέχει.
    Επειδή θα βάλω και ένα 12αρι κλιματιστικό σε ακόμα ένα δωμάτιο αυτό που σκέφτηκα είναι να απομονώσω το δωμάτιο με το 9αρι μόνο του σε 16αρα, να αλλάξω τις υπόλοιπες 10αρες σε 16αρες και να τραβήξω γραμμή-διακλάδωση από την υπάρχουσα 16αρα του πλυντηρίου το οποίο βρίσκεται δίπλα στο δωμάτιο που θέλω να βάλω το 12αρι κλιματιστικό.
    Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν καταρχήν αντέξει μια 16αρα κλιματιστικό 12αρι και πλυντήριο ρούχων μαζί
    και αν οι γραμμές μου γενικότερα αντέξουν την αναβάθμιση σε 16αρες από 10αρες.
    Μπορείς να αλλάξεις τις 10Α σε 16Α εφόσον πρώτα αλλάξεις τα καλώδια από 1.5mm^2 σε 2.5mm^2. Πράγμα δύσκολο και απίθανο οι υπάρχουσες γραμμές των 10Α να είναι 2.5αρες οπότε αν θέλεις η εγκατάστασή σου να είναι ασφαλής θα πρέπει να αλλάξεις και τα καλώδια.
    Το κλιματιστικό θα πρέπει να έχει δικιά του γραμμή. Αν βάλεις το 12αρι κλιματιστικό και το πλυντήριο σε μια σχετικά υψηλή θερμοκρασία μαζί να δουλεύουν θα σου ρίχνει την ασφάλεια.
    Έχεις 3φασικο, αρκετή ισχύς αλλά δεν υπάρχουν κυκλώματα αρκετά στον πίνακα. Θες άνθρωπο να βάλεις/χωρίσεις τα κυκλώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αλλάξεις τις 10Α σε 16Α εφόσον πρώτα αλλάξεις τα καλώδια από 1.5mm^2 σε 2.5mm^2. Πράγμα δύσκολο και απίθανο οι υπάρχουσες γραμμές των 10Α να είναι 2.5αρες οπότε αν θέλεις η εγκατάστασή σου να είναι ασφαλής θα πρέπει να αλλάξεις και τα καλώδια.
    Το κλιματιστικό θα πρέπει να έχει δικιά του γραμμή. Αν βάλεις το 12αρι κλιματιστικό και το πλυντήριο σε μια σχετικά υψηλή θερμοκρασία μαζί να δουλεύουν θα σου ρίχνει την ασφάλεια.
    Έχεις 3φασικο, αρκετή ισχύς αλλά δεν υπάρχουν κυκλώματα αρκετά στον πίνακα. Θες άνθρωπο να βάλεις/χωρίσεις τα κυκλώματα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ήρθε ηλεκτρολόγος και μου ειπε πως θα αντέξουν οι γραμμές, έως 17-20Α αντέχουν. Μάλλον είναι οι μικρές όπως λες και εσύ και έχουν κάποια ανοχή και θα τις φτάσει στο οριο όπως κατάλαβα με αυτόν τον τρόπο. Γι' αυτό που λες στο τέλος να χωρίσω τα κυκλώματα, εννοείς μέσα στον πίνακα να μπουν extra ασφάλειες για κάθε δωμάτιο; Δεν ξέρω αν έρχονται ξεχωριστά όλα τα δωμάτια στον πίνακα νομίζω κάπου ενώνονται και καταλήγουν στην 10αρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiamondKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ήρθε ηλεκτρολόγος και μου ειπε πως θα αντέξουν οι γραμμές, έως 17-20Α αντέχουν. Μάλλον είναι οι μικρές όπως λες και εσύ και έχουν κάποια ανοχή και θα τις φτάσει στο οριο όπως κατάλαβα με αυτόν τον τρόπο. Γι' αυτό που λες στο τέλος να χωρίσω τα κυκλώματα, εννοείς μέσα στον πίνακα να μπουν extra ασφάλειες για κάθε δωμάτιο; Δεν ξέρω αν έρχονται ξεχωριστά όλα τα δωμάτια στον πίνακα νομίζω κάπου ενώνονται και καταλήγουν στην 10αρα.
    Τι εννοείς θα αντέξουν; Να αλλάξει την ασφάλεια με 16Α ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς θα αντέξουν; Να αλλάξει την ασφάλεια με 16Α ;
    Ναι. Αν την αλλάξει σε 16αρα το καλώδιο θα αντέξει μου είπε. Έχουν ανοχή έως 17+ αμπέρ έτσι μου είπε. Βέβαια δεν έκανε ενδελεχή έλεγχο, γιαυτό και ρωτάω μπας και πάρω καμιά άλλη γνώμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Πάρε κι ένα πυροσβεστήρα να σου βρίσκεται!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (03-09-19), vasilllis (03-09-19)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiamondKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Αν την αλλάξει σε 16αρα το καλώδιο θα αντέξει μου είπε. Έχουν ανοχή έως 17+ αμπέρ έτσι μου είπε. Βέβαια δεν έκανε ενδελεχή έλεγχο, γιαυτό και ρωτάω μπας και πάρω καμιά άλλη γνώμη.
    αν ζεις σε απομονωμενη μονοκατοικια στο κεντρο της ερημου κανενα προβλημα!
    Αν ομως το σπιτι σου συνορευει με αλλα σπιτια η δασικη περιοχη καταλαβαινεις οτι αυτες οι πατεντες του στυλ "αντεχει" εκτος απο ηλιθιες ειναι εν δυναμει κι εγκληματικες.
    Για καποιο λογο ξερειςε υπαρχουν οι κανονισμοι, οι οποιοι λενε πως για 16ρα ασφαλεια βαζεις 2.5ρα γραμμη.
    Φωναξε ενα σωστο ηλεκτρολογο να σου κανει μια σωστη κατανομη και αλλαχτε και μια δυο γραμμες, δεν ειναι ΤΟΟΟΟΟΣΟΟ τραγικο (οκ θα δημιουργηθουν 3-4 μερεμετια εκει που θα ανοιξει τα κουτια των 5-10 ποντων... αν εχεις ιδιο χρωμα μια πινελια ειναι ολη κι ολη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    επειδη ειμαι ηλεκτρολογος να πεις μπραβο στον συναδελφο για την συμβουλιτου ετσι παιρνουν φωτια τα σπιτια μπορει το καλώδιο να αντεξει τα αμπερ που σου ειπε με προϋποθέσεις οπως να μην ειναι εντοιχισμενο αλα εξωτερικου χωρου για καλυτερο αερισμο +τις αποστάσεις απο τον κεντρικο πινακας + θερμοκρασίας περιβάλλοντο και άλλα πολλά που δεν μπορούμε να αναλύσουμε εδω καλώδιο 1. 5mm ασφαλεια 10Α καλώδιο 2. 5mm ασφαλεια 16Α καλώδιο 4mm ασφαλεια 20Α και παει λεγοντας

    3 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον antonisc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-09-19), vasilllis (03-09-19)

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Έχετε δίκιο, γι' αυτό ρωτάω πριν κάνω το οτιδήποτε αν ψιλιάζομαι ότι κάτι μου βρωμάει με τον οποιοδήποτε επαγγελματία βάζω στο σπίτι μου για δουλειές.

    https://ibb.co/d0sszZ4
    Άνοιξα ένα κουτί που είναι ακριβώς στην είσοδο ενός από τα δωμάτια και το έβγαλα μια φωτογραφία.
    Από τα δεξιά έρχονται τα καλώδια από το σαλόνι που βρίσκεται και ο πίνακας. Αριστερά πάνε στις πρίζες του δωματίου και στο φως και στην κάτω τρύπα είναι ο διακόπτης για το φως του δωματίου. Από ότι καταλαβαίνω οπτικά από το πάχος των καλωδίων έχουμε να κάνουμε με 1,5 mm ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-19, 19:01
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-18, 10:50
  3. Σύνδεση γεννήτριας σε πίνακα σπιτιού
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 08:38
  4. Τρύπημα ηλεκτρολογικού πίνακα
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 20:00
  5. Αλλαγή Ηλεκτρολογικού Πίνακα
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας