Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Επιδιόρθωση διαβρωμένων χάλκινων επαφών σε Amazfit Pace (Smartwatch)!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πήρα από Ισραήλ ένα casio protrek και για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα με κάλυψε πλήρως και με 0 κόστος και μου παρείχε και το Ελληνικό εγχειρίδιο.
    και εγω πηγα σε αυτους ρολοι αγορασμένο απο eshop για αλλαγή δύσκολης μπαταρίας και με γειώσαν κανονικά....σιχτιρ . οποτε μαλλον ειναι πώς ξυπνήσουν ολοι ....!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 07-09-19 στις 21:33

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος πουλάει στην Ε.Ε. είναι υποχρεωμένος από τη νομοθεσία να δίνει διετή (νομική) εγγύηση και αν θέλει παραπάνω (εμπορική).

    https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_el.htm
    Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.

    Και πάρτο αυγό και κουρευτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος πουλάει στην Ε.Ε. είναι υποχρεωμένος από τη νομοθεσία να δίνει διετή (νομική) εγγύηση και αν θέλει παραπάνω (εμπορική).

    https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_el.htm
    κανονικα ναι, αλλα σε προιοντα τεχνολογιας εχουν βρει παραθυρακια και τελικα γινεται οτι θελουν οι αντιπροσωπιες.
    Ειχα θεμα με ενα mouse (μιλαμε για 150 ευρω gaming mouse) και το καταστημα που το πηρα ελεγε οτι η rocat δινει ενα χρονο εγγυηση (σσ ειναι Γερμανικη αρα Ευρωπαικη).
    Απευθυνθηκα φυσικα στο ΚΕΠ και τελικα υπαρχει ενα ηλιθιο παραθυρακι αν ενα τεχνολογικο προιον ενσωματωνει μη αποσπωμενη μπαταρια μπορει η εγγυηση να ειναι λιγοτερη (το συγκεκριμενο φυσικα εχει αφου ενσωματωνει μικρουπολογιστη, αλλα το προβλημα δεν ηταν η μπαταρια, αφου και reset το κανα και firmware update, αλλα μαλλον ο laser sensor).
    αποτελεσμα: το mouse πηγε στα σκουπιδια! (αφου το να το στειλεις για επισκευη συνηθως ειναι 80 - 100 +τα μεταφορικα στα οποια οταν στο επιστρεφουν χρεωνουν οτι θελουν)



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Κάποια πηγή για τις εξαιρέσεις; Προσοχή, η νομική εγγύηση αφορά τον πωλητή, όχι τον κατασκευαστή. Αν ο κατασκευαστής δίνει π.χ. εγγύηση 1 χρόνο, για τον 2ο, θα πρέπει να τα βρει ο πωλητής με τον κατασκευαστή...

    Αυτό με την μπαταρία δεν ακούγεται σωστό. Μπορεί οι μπαταρίες να μην καλύπτονται από εγγύηση καθώς θεωρούνται αναλώσιμα αλλά αυτό δεν μπορεί να αφορά όλη την συσκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όταν χάλκινα τμήματα έρχονται σε επαφή με το δέρμα μας και τον ιδρώτα δεν μπορείς να αποφύγεις την οξείδωση. Σαν μεγαλύτερος θυμάμαι τα ρολόγια που φορούσαμε τις δεκαετίες 60 & 70 ήταν επιχρυσωμένα εφόσον δεν ήταν ανοξείδωτα. Οι σύγχρονοι κατασκευαστές ίσως αυτό να το έχουν "ξεχάσει" και να μην τις επιχρυσώνουν πλέον.
    Για τα τεχνικά θα στα πουν οι συμφορουμίτες.
    Δυστυχώς, κάπως 'ετσι φαίνεται το πράγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου φαίνεται πολύ εύκολο να αλλαχτεί το πίσω κέλυφος του ρολογιού μαζί με τις επαφές.
    Αφού το έχεις λιγότερο από χρόνο λογικά θα ισχύει εγγύηση (2 χρόνια για καταναλωτικά προϊόντα από οδηγία ΕΕ).
    Άρα αφού δεν λειτουργεί (η επικοινωνία και σε λίγο και η φόρτιση) θα πρότεινα να απαιτήσεις να αλλαχτεί το πίσω μέρος σε εγγύηση εφόσον πάντα το έχεις πάρει από Ελληνικό κατάστημα.
    Είναι αγορασμένο από Κίνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου

    το ιδιο ρολοι και το ιδιο προβλημα εχω και γω δεν εισαι ο μονος. Μαλιστα αρχισε να το παθαινει στο πρωτο εξαμηνο και σαν πρωτη λυση παραγγειλα ενα ημητασιον φορτιστη απο ebay που εχει παρει ενας φιλος και ειχα δει οτι εχει πιο σκληρα ¨"πινακια"
    Πλεον μου εφυγε και το τζαμακι πριν μια εβδομαδα απο το σενσορα και εχω αρχισει να ψηνω την ιδεα να αλλαξω ολο το πισω.
    Δυστυχως ειτε σε κινεζικη αγορα ειτε οχι η εγγυηση που εχει ειναι 1 χρονο. Εγω το πηρα απο το eshop και οταν τους το πηγα δεν το δεχονταν στην εγγυηση(λογο χρονου και οχι λογο φθορας γιατι στην κυριολεξια ειναι σαν καινουριο).
    Βρηκα και αυτο το site https://www.impextrom.com/en/black-b...12-p1000029718 που εχει το back plate αλλα δεν το εχω ψαξει παραπερα μιας και ακομα δεν ξερω αν θα κανω καταγγελια η αν θα κατσω να το επισκευασω.
    Θα με ενδιέφερε πολύ αν έβρισκα ανταλλακτικό να το αλλάξω αλλά βλέπω είναι Out of stock!
    Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ανταλλακτικό κάπου αλλού. Αν βρει κάποιος, ας ενημερώσει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος πουλάει στην Ε.Ε. είναι υποχρεωμένος από τη νομοθεσία να δίνει διετή (νομική) εγγύηση και αν θέλει παραπάνω (εμπορική).
    https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_el.htm
    Όπως γράφει στην παραπάνω σελίδα:
    Ισχύει για δύο χρόνια και καλύπτει προϊόντα που έχουν αγοραστεί οπουδήποτε
    στην ΕΕ
    .
    Δηλαδή ισχύει μόνο για αγορές από ΕΕ. Όχι και για αγορές που καταλήγουν σε αυτήν.

    Εν το μεταξύ, στην παρακάτω φώτο, (κάντε κλικ πάνω της για πλήρη προβολή), φαίνονται καλύτερα οι επαφές του πίσω καλύμματος.
    Ίσως να είναι pogo pins, τοποθετημένα ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    σε αυτο που αναρτησες αναγραφει:
    Το τηλέφωνο που αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο σταμάτησε να λειτουργεί. Ο έμπορος όμως αρνείται να το επισκευάσει δωρεάν. Έχω διετή νομική εγγύηση;

    Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.
    Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:

    • κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
    • Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.


    βγαλε ακρη δηλαδη.Επισης η φθορα που περιγραφει ο φιλος ειναι φυσιολογικη δεν ειναι ελλατωματικο το προιον.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό με την μπαταρία δεν ακούγεται σωστό. Μπορεί οι μπαταρίες να μην καλύπτονται από εγγύηση καθώς θεωρούνται αναλώσιμα αλλά αυτό δεν μπορεί να αφορά όλη την συσκευή.
    μια μπαταρια κολλημενη στην πλακετα ειναι αναλωσιμο?
    απλα μας δουλευουν ψιλο γαζι, και οπως σου ειπα στο ΚΕΠ θεωρησαν οτι ετσι ειναι.
    Δηλαδη που να πηγαινα? στον Αρειο Παγο?



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια μπαταρια κολλημενη στην πλακετα ειναι αναλωσιμο?
    απλα μας δουλευουν ψιλο γαζι, και οπως σου ειπα στο ΚΕΠ θεωρησαν οτι ετσι ειναι.
    Δηλαδη που να πηγαινα? στον Αρειο Παγο?

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σε παρόμοια περίπτωση με ελλατωματικό προιόν που δεν αναλάμβανε το e-shop, πήγα στον συνήγορο του καταναλωτή και εντός μιας ώρας, το τοπικό eshop αλλαξε γνώμη και το ανέλαβε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosp. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρόμοια περίπτωση με ελλατωματικό προιόν που δεν αναλάμβανε το e-shop, πήγα στον συνήγορο του καταναλωτή και εντός μιας ώρας, το τοπικό eshop αλλαξε γνώμη και το ανέλαβε.

    Να σου πω ρε φιλε εκει δεν ειχα σκεφτει να απευθυνθω αλλα ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ τα ΚΕΠ κανουν και αυτη τη δουλεια...
    Δε ξερω αν ξερεις πως ειναι στον Πειραια, αλλα ειναι δυο ΚΕΠ το ενα διπλα στο αλλο (νομιζω πλεον ενα ειναι αλλα παλια ηταν δυο ενα της νομαρχιας κι ενα της δημαρχιας) και στα δυο μου ειπαν την ιδια μαλακια (ρωτησαν αν εχει ενσωματωμενη μπαταρια και ειπα πως αφου ειναι μικρουπολογιστης φυσικα και εχει μια μπαταρια πλακετας, και μου ειπαν πως αφου εχει τετοιο πραμα ειναι οτι πει ο κατασκευαστης)
    Τεσπα, εχουν περασει χρονια... αν συνεβαινε σημερα ισως το ψαχνα περισσοτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Ο Συνήγορος του καταναλωτή έχει βοηθήσει κι εμένα.
    Όπως κι η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, τηλ 1520.

    Αν δεν σε βοηθήσει η μία υπηρεσία θα σε βοηθήσει η άλλη.
    Κι οι δύο (περιέργως) πολύ καλές και αποτελεσματικές (ξαναλέω, περιέργως ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξαρτηματα για σταθμο PACE SX-80 & PS-80
    By abrous in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-19, 12:56
  2. Κόλλα για επιδιόρθωση μεγαφώνων
    By babisko in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 16:41
  3. επιδιόρθωση κοντρόλ ερκοντίσιον
    By Panagiotis1988 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 02:57
  4. Επιδιόρθωση Dell Adapter
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 13:00
  5. επιδιόρθωση χαλκού
    By ioanniskar in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-12, 20:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας