Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Επιδιόρθωση διαβρωμένων χάλκινων επαφών σε Amazfit Pace (Smartwatch)!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή ή το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή είναι πιο κατάλληλα για να απαντήσουν σε τέτοια θέματα. http://www.synigoroskatanaloti.gr/

    Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω το πόσο κατάλληλα είναι τα ΚΕΠ... Είναι κάτι που απαιτεί γνώση και ερμηνεία της Ευρωπαϊκής & Εθνικής νομοθεσίας, έναν νομικό δηλαδή με εμπειρία σε αυτόν τον τομέα.

    Επίσης στο ΚΕΠ μπορεί να σου έδωσαν μια απάντηση που τους βόλευε... Εγώ θα ζήταγα να μου πουν σε ποιον ακριβώς νόμο, άρθρο, περιγράφεται αυτό που ισχυρίζονται.

    Οι μπαταρίες είναι γενικά πονεμένη ιστορία και όντως έχουν μειωμένη εγγύηση αλλά αποσπώμενες ή μη δεν μειώνουν ούτε την εμπορική εγγύηση τουλάχιστον σε εταιρείες όπως η DELL, Samsung, Apple, κλπ.

    Σε κάθε περίπτωση να μην ξεχνάμε να επικοινωνούμε και απευθείας με τον κατασκευαστή. Μπορεί να σταθούμε περισσότερο τυχεροί, π.χ. μια Contour action cam που είχε θέμα με τον ήχο μου την άλλαξαν εκτός εγγύησης...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με την μπαταρία δεν ακούγεται σωστό. Μπορεί οι μπαταρίες να μην καλύπτονται από εγγύηση καθώς θεωρούνται αναλώσιμα αλλά αυτό δεν μπορεί να αφορά όλη την συσκευή.
    αν αναφερόσουν σε εμενα δεν εκανα χρήση της εγγυησης απλα ηθελα να μου αλλαξουν την μπαταρία και να το πληρώσω..! εκει ήταν που καταλαβα τι κουμασια ειμαστε....! η μπαταρία εχει τιμη γύρω στα 20-30 ευρώ btw και αλλου δεν μπορεσα να φανταστώ ότι μπορω να την αλλαξω . οποτε το ρολοι εχει βγεί αχρηστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι σε ότι αφορά το θέμα μου με τις επαφές του Pace.
    Αγόρασα από το ebay μια αγώγιμη κόλλα και γέμισα τις επαφές του Pace με αυτήν.



    Τις ζέστανα με πιστολάκι αλλά επειδή δεν έλεγε να στεγνώσει, (λόγω της ποσότητας), το άφησα κάποιες μέρες...
    Εν τέλη δοκίμασα προχθές να το βάλω να φορτίσει και το άφησα κάποια ώρα στο φορτιστή αλλά δεν υπήρξε καμία ένδειξη ότι φορτίζει.
    Ξανά δοκίμασα και χθες και σήμερα... Τίποτα...
    Επόμενη κίνηση είναι να ανοίξω το ρολόι για να ελέγξω για πιθανή φθορά των επαφών ΚΑΙ εσωτερικά, ακολουθώντας τον πολύ καλό οδηγό του Unpackman, εδώ...!!!
    Για ότι νεότερο θα επανέλθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον corduroy27 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (14-10-19)

  5. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από corduroy27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να σας πω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω διαχρονικά με ότι συσκευή έχω στον καρπό μου, η οποία εκ των πραγμάτων έρχεται σε επαφή με το δέρμα μου.
    Από τον ιδρώτα και μόνο, (καμία επαφή με νερό, ούτε της βρύσης, πολύ περισσότερο θαλασσινού νερού), μετά από λίγους μήνες χρήσης οι χάλκινες επαφές συσκευών όπως Mi Band και Amazfit αρχίζουν να οξειδώνονται και στο τέλος να... "φαγώνονται" σε βαθμό αχρήστευσης!
    Και όλα αυτά ενώ κάνω συχνό καθαρισμό με οδοντογλυφίδα, απομακρύνοντας ότι βρωμιά συγκεντρώνεται.



    Όπως μπορείτε να δείτε στο συνημμένο αρχείο, οι 2 δεξιές επαφές έχουν διαβρωθεί τόσο, που έχουν κάνει βαθούλωμα στο σημείο επαφής τους με τη βάση φόρτισης του ρολογιού!
    Το ρολόι το έχω λιγότερο από χρόνο και μέχρι πρόσφατα μπορούσα να έχω επικοινωνία με τον υπολογιστή, (αφού πρώτα καθάριζα τις επαφές), τόσο για τη φόρτιση της συσκευής όσο και για επικοινωνία με αυτόν για μεταφορά δεδομένων. Από σήμερα δυστυχώς η σύνδεση για μεταφορά δεδομένων δεν είναι εφικτή, ενώ η φόρτιση τουλάχιστον γίνεται ακόμα χωρίς πρόβλημα.
    Πιθανόν οι 2 δεξιές επαφές με τη μεγαλύτερη φθορά, να είναι αυτές που αφορούν τη μεταφορά δεδομένων.
    Εν τέλη, ότι καθαρισμό δοκίμασα, δεν έκανε τίποτα. Μέχρι που αναγκάστηκα (για πρώτη φορά) να ξύσω τις επαφές με τη μύτη λεπίδας, ως μια ύστατη προσπάθεια...
    Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Να μου πείτε δηλαδή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιδιορθώσω τις χάλκινες επιφάνειες.
    Κάτι που σκέφτηκα είναι να προσθέσω λίγη κόλληση με το κολλητήρι αλλά φοβάμαι μη κάνω τα πράγματα χειρότερα.
    Έχει πιθανότητες να πετύχει λέτε αυτό; Γενικότερα, έχετε να προτείνετε κάτι; Εν ανάγκη, θα μπορούσα να ανοίξω το ρολόι αν χρειαστεί,
    http://amazfitcentral.com/2017/08/13...wn-by-the-fcc/
    αν και κρίνοντας απ' τη φωτογραφία που δείχνει το εσωτερικό του πίσω καλύμματος, δε βλέπω σε τι θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Απόστολος

    Αν και παλιό το θέμα, το αναβιώνω.

    Έχω το ίδιο ρολόί και αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.


    Μιλώντας με ένα τεχνικό περί του θέματος, μου είπε ότι οξείδωση αυτή δεν προκύπτει από τον ιδρώτα του καρπού, αλλά από χρήση φορτιστή υψηλότερων Amp.

    Πιο συγκεκριμένα μου εξήγησε ότι η φόρτιση των smartwatches με τέτοια pins πρέπει να γίνεται μόνο από την θύρα USB του υπολογιστή που δίνει 0.9 Amp αν είναι USB 3 και 0.5 Amp αν είναι USB 2.

    Αν χρησιμοποιηθεί ταχυφορτιστής κινητού που δίνει 2 Amp, τότε προκύπτει αυτή η οξείδωση.

    Δεν ξέρω αν αυτή η εξήγηση έχει βάση, πάντως όντως εγώ το φόρτιζα με άλλο καλώδιο από αυτό που υπήρχε στην συσκευασία και σε φορτιστή 2 Amp


    Το ανταλλακτικό που χρειάζεται για την επισκευή του κινητού είναι αυτό

    https://www.impextrom.com/en/black-b...12-p1000029718
    το οποίο όμως αν και έχω φάει τον κόσμο δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

    Η λύση της αντικατάστασης των pogo pins που αναφέρει ένας φίλος στο thread, δεν ξέρω αν λειτουργεί. Ο τεχνικός που σου είπα μου είπε ότι τα pogo pins δεν αλλάζουν γιατί είναι εσωματωμένα στην κάσα, οπότε αν πας να τα αλλάξεις δεν θα έχει καμία στεγανότητα.

    Πάντως αν κατάλαβα καλά, τα pogo pins της κάσας από κάτω είναι αυτά΄
    https://www.ebay.com/itm/100x-Gold-P...gAAOSwsh5bUF5T

    Αν τελικά έλυσες το πρόβλημα με κάποιο τρόπο, θα ήθελα να μου πεις πως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας με ένα τεχνικό περί του θέματος, μου είπε ότι οξείδωση αυτή δεν προκύπτει από τον ιδρώτα του καρπού, αλλά από χρήση φορτιστή υψηλότερων Amp.

    Πιο συγκεκριμένα μου εξήγησε ότι η φόρτιση των smartwatches με τέτοια pins πρέπει να γίνεται μόνο από την θύρα USB του υπολογιστή που δίνει 0.9 Amp αν είναι USB 3 και 0.5 Amp αν είναι USB 2.

    Αν χρησιμοποιηθεί ταχυφορτιστής κινητού που δίνει 2 Amp, τότε προκύπτει αυτή η οξείδωση.

    Δεν ξέρω αν αυτή η εξήγηση έχει βάση
    Δεν έχει βάση.

    Ο αυτοπροσδιοριζόμενος "τεχνικός" είπε μπαρούφα τόσο για το θέμα της οξείδωσης όσο και για τα Ampere ανά version USB θύρας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει βάση.

    Ο αυτοπροσδιοριζόμενος "τεχνικός" είπε μπαρούφα τόσο για το θέμα της οξείδωσης όσο και για τα Ampere ανά version USB θύρας.

    Δηλαδή η οξείδωση προήλθε απο τον ιδρώτα και όχι απο παραπάνω Amp?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    ο ιδρωτας κανει σοβαρη οξειδωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μιλώντας με ένα τεχνικό περί του θέματος, μου είπε ότι οξείδωση αυτή δεν προκύπτει από τον ιδρώτα του καρπού, αλλά από χρήση φορτιστή υψηλότερων Amp.

    Πιο συγκεκριμένα μου εξήγησε ότι η φόρτιση των smartwatches με τέτοια pins πρέπει να γίνεται μόνο από την θύρα USB του υπολογιστή που δίνει 0.9 Amp αν είναι USB 3 και 0.5 Amp αν είναι USB 2.

    Αν χρησιμοποιηθεί ταχυφορτιστής κινητού που δίνει 2 Amp, τότε προκύπτει αυτή η οξείδωση.
    ρωτά τον τεχνικό . έχει δει πολλές μπαταρίες 280mha να φορτίζουν με 2Α? θα φόρτιζε το ρολόι σε 10 λεπτά.
    απλά σκέψου και μόνος σου. πόση ώρα θέλει για να φορτίσει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτά τον τεχνικό . έχει δει πολλές μπαταρίες 280mha να φορτίζουν με 2Α? θα φόρτιζε το ρολόι σε 10 λεπτά.
    Μα σύμφωνα με τον τεχνικό δεν εξαρτάται από το με πόσα Ampere γίνεται η φόρτιση, αλλά από το πόσα Ampere μπορεί να δώσει η κάθε τύπου USB θύρα

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    για μενα βγάλε τα πιν και αγόρασε original pogo pins κάποιας γνωστής εταρείας mill max πχ, (οσο εχουν αυτα εχει ολο το κινεζικο ρολόι)
    (θα εχει το mouser), σε αλλη περιπτωση θα δοκιμαζα με προσοχή να βάλω λιγο κόλληση πάνω τους αφου τα εχω βγαλει απο το πλαστικό

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξαρτηματα για σταθμο PACE SX-80 & PS-80
    By abrous in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-19, 12:56
  2. Κόλλα για επιδιόρθωση μεγαφώνων
    By babisko in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 16:41
  3. επιδιόρθωση κοντρόλ ερκοντίσιον
    By Panagiotis1988 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 02:57
  4. Επιδιόρθωση Dell Adapter
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 13:00
  5. επιδιόρθωση χαλκού
    By ioanniskar in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-12, 20:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας