Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Επιδιόρθωση διαβρωμένων χάλκινων επαφών σε Amazfit Pace (Smartwatch)!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Επιδιόρθωση διαβρωμένων χάλκινων επαφών σε Amazfit Pace (Smartwatch)!

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να σας πω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω διαχρονικά με ότι συσκευή έχω στον καρπό μου, η οποία εκ των πραγμάτων έρχεται σε επαφή με το δέρμα μου.
    Από τον ιδρώτα και μόνο, (καμία επαφή με νερό, ούτε της βρύσης, πολύ περισσότερο θαλασσινού νερού), μετά από λίγους μήνες χρήσης οι χάλκινες επαφές συσκευών όπως Mi Band και Amazfit αρχίζουν να οξειδώνονται και στο τέλος να... "φαγώνονται" σε βαθμό αχρήστευσης!
    Και όλα αυτά ενώ κάνω συχνό καθαρισμό με οδοντογλυφίδα, απομακρύνοντας ότι βρωμιά συγκεντρώνεται.



    Όπως μπορείτε να δείτε στο συνημμένο αρχείο, οι 2 δεξιές επαφές έχουν διαβρωθεί τόσο, που έχουν κάνει βαθούλωμα στο σημείο επαφής τους με τη βάση φόρτισης του ρολογιού!
    Το ρολόι το έχω λιγότερο από χρόνο και μέχρι πρόσφατα μπορούσα να έχω επικοινωνία με τον υπολογιστή, (αφού πρώτα καθάριζα τις επαφές), τόσο για τη φόρτιση της συσκευής όσο και για επικοινωνία με αυτόν για μεταφορά δεδομένων. Από σήμερα δυστυχώς η σύνδεση για μεταφορά δεδομένων δεν είναι εφικτή, ενώ η φόρτιση τουλάχιστον γίνεται ακόμα χωρίς πρόβλημα.
    Πιθανόν οι 2 δεξιές επαφές με τη μεγαλύτερη φθορά, να είναι αυτές που αφορούν τη μεταφορά δεδομένων.
    Εν τέλη, ότι καθαρισμό δοκίμασα, δεν έκανε τίποτα. Μέχρι που αναγκάστηκα (για πρώτη φορά) να ξύσω τις επαφές με τη μύτη λεπίδας, ως μια ύστατη προσπάθεια...
    Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Να μου πείτε δηλαδή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιδιορθώσω τις χάλκινες επιφάνειες.
    Κάτι που σκέφτηκα είναι να προσθέσω λίγη κόλληση με το κολλητήρι αλλά φοβάμαι μη κάνω τα πράγματα χειρότερα.
    Έχει πιθανότητες να πετύχει λέτε αυτό; Γενικότερα, έχετε να προτείνετε κάτι; Εν ανάγκη, θα μπορούσα να ανοίξω το ρολόι αν χρειαστεί,
    http://amazfitcentral.com/2017/08/13...wn-by-the-fcc/
    αν και κρίνοντας απ' τη φωτογραφία που δείχνει το εσωτερικό του πίσω καλύμματος, δε βλέπω σε τι θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Απόστολος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corduroy27 : 06-09-19 στις 11:16

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Ψάξε για επιχρυσα "pogo pins" και πηγαινε σε εναν καλο μαατορα/ηλεκτρονικό να στα αλλαξει.

    Το συννημένο αρχείο εχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από corduroy27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να σας πω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω διαχρονικά με ότι συσκευή έχω στον καρπό μου, η οποία εκ των πραγμάτων έρχεται σε επαφή με το δέρμα μου.
    Από τον ιδρώτα και μόνο, (καμία επαφή με νερό, ούτε της βρύσης, πολύ περισσότερο θαλασσινού νερού), μετά από λίγους μήνες χρήσης οι χάλκινες επαφές συσκευών όπως Mi Band και Amazfit αρχίζουν να οξειδώνονται και στο τέλος να... "φαγώνονται" σε βαθμό αχρήστευσης!
    Και όλα αυτά ενώ κάνω συχνό καθαρισμό με οδοντογλυφίδα, απομακρύνοντας ότι βρωμιά συγκεντρώνεται.

    Συνημμένο Αρχείο 78804

    Όπως μπορείτε να δείτε στο συνημμένο αρχείο, οι 2 δεξιές επαφές έχουν διαβρωθεί τόσο, που έχουν κάνει βαθούλωμα στο σημείο επαφής τους με τη βάση φόρτισης του ρολογιού!
    Το ρολόι το έχω λιγότερο από χρόνο και μέχρι πρόσφατα μπορούσα να έχω επικοινωνία με τον υπολογιστή, (αφού πρώτα καθάριζα τις επαφές), τόσο για τη φόρτιση της συσκευής όσο και για επικοινωνία με αυτόν για μεταφορά δεδομένων. Από σήμερα δυστυχώς η σύνδεση για μεταφορά δεδομένων δεν είναι εφικτή, ενώ η φόρτιση τουλάχιστον γίνεται ακόμα χωρίς πρόβλημα.
    Πιθανόν οι 2 δεξιές επαφές με τη μεγαλύτερη φθορά, να είναι αυτές που αφορούν τη μεταφορά δεδομένων.
    Εν τέλη, ότι καθαρισμό δοκίμασα, δεν έκανε τίποτα. Μέχρι που αναγκάστηκα (για πρώτη φορά) να ξύσω τις επαφές με τη μύτη λεπίδας, ως μια ύστατη προσπάθεια...
    Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Να μου πείτε δηλαδή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιδιορθώσω τις χάλκινες επιφάνειες.
    Κάτι που σκέφτηκα είναι να προσθέσω λίγη κόλληση με το κολλητήρι αλλά φοβάμαι μη κάνω τα πράγματα χειρότερα.
    Έχει πιθανότητες να πετύχει λέτε αυτό; Γενικότερα, έχετε να προτείνετε κάτι; Εν ανάγκη, θα μπορούσα να ανοίξω το ρολόι αν χρειαστεί,
    http://amazfitcentral.com/2017/08/13...wn-by-the-fcc/
    αν και κρίνοντας απ' τη φωτογραφία που δείχνει το εσωτερικό του πίσω καλύμματος, δε βλέπω σε τι θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Απόστολος
    Μπήκες σε κανένα σάιτ ξένο ή της κατασκευάστριας εταιρείας να δεις αν αντιμετωπίζουν κι` άλλοι αυτό το πρόβλημα;
    Επίσειε αυτό που λες, με ότι συσκευή έχω στον καρπό μου το εκλαμβάνω σαν να λες πως μόνο εσύ έχεις αυτό το πρόβλημα.

    Δε φαίνεται ξεκάθαρα στις φωτογραφίες το πρόβλημα, μήπως με καλή επιχρύσωση ή επικασσιτέρωση λυθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε για επιχρυσα "pogo pins" και πηγαινε σε εναν καλο μαατορα/ηλεκτρονικό να στα αλλαξει.

    Το συννημένο αρχείο εχει πρόβλημα.
    Κατ' αρχήν διόρθωσα την εικόνα, (με κλικ πάνω της βλέπετε τη full ανάλυση).
    Από μια απλή αναζήτηση στο google, τα pogo pins είναι αυτά που έχει ο φορτιστής, (που μπαινοβγαίνουν άμα τα πιέσεις).
    Από τη μεριά του ρολογιού, (όπως φαίνεται και στη φώτο του πρώτου post), υπάρχουν σταθερές στρογγυλές χάλκινες επαφές, (δεν ξέρω πως λέγονται, μπορεί να είναι τα... "θηλυκά" pogo pins π.χ.)
    Στην παρακάτω φώτο φαίνεται, όχι πολύ καθαρά δυστυχώς, (είναι φώτο από το web), πως είναι εσωτερικά.
    Ελπίζω να αλλάζουν...


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκες σε κανένα σάιτ ξένο ή της κατασκευάστριας εταιρείας να δεις αν αντιμετωπίζουν κι` άλλοι αυτό το πρόβλημα;
    Επίσειε αυτό που λες, με ότι συσκευή έχω στον καρπό μου το εκλαμβάνω σαν να λες πως μόνο εσύ έχεις αυτό το πρόβλημα.

    Δε φαίνεται ξεκάθαρα στις φωτογραφίες το πρόβλημα, μήπως με καλή επιχρύσωση ή επικασσιτέρωση λυθεί.
    Φαίνεται ότι υπάρχει μια ευαισθησία, γι' αυτό και υπάρχει σχετική οδηγία από το επίσημο support.
    https://support.amazfit.com/hc/en-us...y-Pace-device-

    Απλά σε κάποιους παρουσιάζεται πιο έντονα ή/και πιο γρήγορα το πρόβλημα.
    Συγκεκριμένα σε μένα παρατηρώ ότι αυτό εμφανίζεται σχετικά πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλα άτομα που κάνουν χρήση αντίστοιχων ρολογιών ή μπρασελέ.
    Πιθανολογώ λοιπόν ότι έχει να κάνει με τον ιδρώτα του καθ' ενός. Δε μπορώ να το αποδώσω κάπου αλλού, αφού γενικά επαφή με νερό δεν υπάρχει...

    Τώρα αν μπορεί να γίνει επιχρύσωση σε αυτές τις μικρές επιφάνειες, ίσως είναι μια καλή λύση.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Νομίζω όταν χάλκινα τμήματα έρχονται σε επαφή με το δέρμα μας και τον ιδρώτα δεν μπορείς να αποφύγεις την οξείδωση. Σαν μεγαλύτερος θυμάμαι τα ρολόγια που φορούσαμε τις δεκαετίες 60 & 70 ήταν επιχρυσωμένα εφόσον δεν ήταν ανοξείδωτα. Οι σύγχρονοι κατασκευαστές ίσως αυτό να το έχουν "ξεχάσει" και να μην τις επιχρυσώνουν πλέον.
    Για τα τεχνικά θα στα πουν οι συμφορουμίτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Εμένα μου φαίνεται πολύ εύκολο να αλλαχτεί το πίσω κέλυφος του ρολογιού μαζί με τις επαφές.
    Αφού το έχεις λιγότερο από χρόνο λογικά θα ισχύει εγγύηση (2 χρόνια για καταναλωτικά προϊόντα από οδηγία ΕΕ).

    Άρα αφού δεν λειτουργεί (η επικοινωνία και σε λίγο και η φόρτιση) θα πρότεινα να απαιτήσεις να αλλαχτεί το πίσω μέρος σε εγγύηση εφόσον πάντα το έχεις πάρει από Ελληνικό κατάστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου φαίνεται πολύ εύκολο να αλλαχτεί το πίσω κέλυφος του ρολογιού μαζί με τις επαφές.
    Αφού το έχεις λιγότερο από χρόνο λογικά θα ισχύει εγγύηση (2 χρόνια για καταναλωτικά προϊόντα από οδηγία ΕΕ).

    Άρα αφού δεν λειτουργεί (η επικοινωνία και σε λίγο και η φόρτιση) θα πρότεινα να απαιτήσεις να αλλαχτεί το πίσω μέρος σε εγγύηση εφόσον πάντα το έχεις πάρει από Ελληνικό κατάστημα.
    Βασικό Μάρκο, δεν είναι τόσο το από πού το πήρε, αλλά πόσο αξιόπιστη είναι η αντιπροσωπία.
    Εγώ πήρα από Ισραήλ ένα casio protrek και για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα με κάλυψε πλήρως και με 0 κόστος και μου παρείχε και το Ελληνικό εγχειρίδιο.

    1.jpeg

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε μου

    το ιδιο ρολοι και το ιδιο προβλημα εχω και γω δεν εισαι ο μονος. Μαλιστα αρχισε να το παθαινει στο πρωτο εξαμηνο και σαν πρωτη λυση παραγγειλα ενα ημητασιον φορτιστη απο ebay που εχει παρει ενας φιλος και ειχα δει οτι εχει πιο σκληρα ¨"πινακια"
    Πλεον μου εφυγε και το τζαμακι πριν μια εβδομαδα απο το σενσορα και εχω αρχισει να ψηνω την ιδεα να αλλαξω ολο το πισω.
    Δυστυχως ειτε σε κινεζικη αγορα ειτε οχι η εγγυηση που εχει ειναι 1 χρονο. Εγω το πηρα απο το eshop και οταν τους το πηγα δεν το δεχονταν στην εγγυηση(λογο χρονου και οχι λογο φθορας γιατι στην κυριολεξια ειναι σαν καινουριο).

    Βρηκα και αυτο το site https://www.impextrom.com/en/black-b...12-p1000029718 που εχει το back plate αλλα δεν το εχω ψαξει παραπερα μιας και ακομα δεν ξερω αν θα κανω καταγγελια η αν θα κατσω να το επισκευασω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Όποιος πουλάει στην Ε.Ε. είναι υποχρεωμένος από τη νομοθεσία να δίνει διετή (νομική) εγγύηση και αν θέλει παραπάνω (εμπορική).

    https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_el.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (20-06-20)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξαρτηματα για σταθμο PACE SX-80 & PS-80
    By abrous in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-19, 12:56
  2. Κόλλα για επιδιόρθωση μεγαφώνων
    By babisko in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 16:41
  3. επιδιόρθωση κοντρόλ ερκοντίσιον
    By Panagiotis1988 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 02:57
  4. Επιδιόρθωση Dell Adapter
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 13:00
  5. επιδιόρθωση χαλκού
    By ioanniskar in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-12, 20:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας