Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Προβληματισμός για κάρτα οθόνης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    UnHappy Προβληματισμός για κάρτα οθόνης

    Μου βγήκε off η κάρτα γραφικών στον server και δεν ξέρω τι να του βάλω. Το mobo είναι 11 χρονών, το Asus P5Q-E με CPU Q6600 και host OS Win2Κ3 64bit. Το slot που είχε την κάρτα είναι PCIe 2.0 x16.

    1η ερώτηση: Μπορώ να βάλω μια σύγχρονη κάρτα με το NV710 που σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι και αυτή PCIe 2.0; Βρίσκω drivers για XP 64bit.

    2η ερώτηση: Για να μην μου καταναλώνει ενέργεια και μιας που σπάνια δουλεύω monitor στον server, θα μπορούσα να βάλω ένα adaptor USB 2.0 σε VGA και να ρίξω κατά πολύ την κατανάλωση; Υπάρχει σχετική εμπειρία με αυτά τα adaptors; Βρίσκω στο ebay με 6 ευρώ και με υποστηριζόμενη ανάλυση στα 800 x 600 σε USB 2 που μου είναι αρκετή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Η κάρτα θα παίξει ,όσο για τους drivers μπες στο site τις nvidia να δεις αν υπάρχουνΓια την δεύτερη ερώτηση είναι τόσο φτηνό που μπορείς να το πάρεις για δοκιμή,εγώ δεν τα έχω δουλέψει ποτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βγήκε off η κάρτα γραφικών στον server και δεν ξέρω τι να του βάλω. Το mobo είναι 11 χρονών, το Asus P5Q-E με CPU Q6600 και host OS Win2Κ3 64bit. Το slot που είχε την κάρτα είναι PCIe 2.0 x16.

    1η ερώτηση: Μπορώ να βάλω μια σύγχρονη κάρτα με το NV710 που σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι και αυτή PCIe 2.0;
    ναι το προτυπο pcie εχει συμβατοτητα προς τα πισω.


    Βρίσκω drivers για XP 64bit.
    εννωειται πως οχι και ΚΑΚΩΣ εχεις σε οποιοδηποτε συστημα ενα λειτουργικο το οποιο εχει παψει εδω και χρονια να υποστηριζεται. (και σερβερ κι ολας!!!!! ) κανεις δεν εκδιδει τιποτα συμβατο ουτε η ms ασχολειται με τα κενα ασφαλειας τους
    Η λογικη λεει να γυρισεις σε w10 η σε καποιο συγχρονο linux το σερβερακο σου τα οποια ετσι κι αλλιως θελουν ελαχιστους πορους και δεν θα χεις κανενα απολυτως προβλημα με τον 6600 .
    Για w xp ουτε καν εκδοση του chrome η του firefox δε θα βρεις συμβατη γιατι ειναι απλα ενα αρχαιο πεθαμενο λειτουργικο που του χουμε κανει 8-9 μνημοσυνα.


    2η ερώτηση: Για να μην μου καταναλώνει ενέργεια και μιας που σπάνια δουλεύω monitor στον server, θα μπορούσα να βάλω ένα adaptor USB 2.0 σε VGA και να ρίξω κατά πολύ την κατανάλωση; Υπάρχει σχετική εμπειρία με αυτά τα adaptors; Βρίσκω στο ebay με 6 ευρώ και με υποστηριζόμενη ανάλυση στα 800 x 600 σε USB 2 που μου είναι αρκετή
    .

    Με xp δε γνωριζω αλλα σε κανονικο συστημα w10 φυσικα και δεν εχεις θεμα. Εχω δοκιμασει adaptor usb3 - pcie X16 απ αυτους που χρησιμοποιουν οι miners και του χα βαλει πανω μια gtx970 για δοκιμη και λειτουργησε σε game αρκετα καλα. (σα να ηταν σε 4Χ περιπου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 08-09-19 στις 10:22

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Το λειτουργικό όπως λέει είναι Windows 2003 Server και ο driver για XP. Ο συνδιασμός αυτός δεν είναι δυνατός.

    Βεβαίως για τον 2003 server ισχύει ότι και για τα XP. End of life προϊόν με καμία υποστήριξη.

    Έχω μερικούς πελάτες με τέτοιους (Small Business έκδοση κυρίως). Υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα και αδυναμίες security (πρόσφατα είχαμε και μια παρείσδηση) τα οποία δεν πρόκειται να λυθούν ποτέ ακόμη και αν ξέρεις ότι υπάρχει hotfix για συγκεκριμένη περίπτωση καθώς δεν είναι πια διαθέσιμα και τα άρθρα στο KB που σε οδηγούν σε άλλα έχουν σπασμένα links.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω μερικούς πελάτες με τέτοιους (Small Business έκδοση κυρίως). Υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα και αδυναμίες security (πρόσφατα είχαμε και μια παρείσδηση) τα οποία δεν πρόκειται να λυθούν ποτέ ακόμη και αν ξέρεις ότι υπάρχει hotfix για συγκεκριμένη περίπτωση καθώς δεν είναι πια διαθέσιμα και τα άρθρα στο KB που σε οδηγούν σε άλλα έχουν σπασμένα links.
    ελεος...
    εγω τα βρισκω μονο σε καποια dedicated συστηματα (μαυρα κουτια, ρανταρ, monitoring και τετοια) αλλα εκει δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι τιποτα απ αυτα δε συνδεεται στο ιντερνετ. Βεβαια οταν παω εγω σημαινει πως κατι εχει χαλασει οποτε για να αλλαχτει ξεκιναει ολοκληρη περιπετεια επειδη πρεπει να βρεθει υλικο με τους καταλληλους drivers.
    btw εχω κανει migrade ολοκληρο προγραμμα καζανιου απλα σηκωνοντας το απ το δισκο και περνοντας το σε αλλο συστημα και παραδοξως επαιξε κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα αλλα αυτη ειναι απ τις ελαχιστες σπανιες περιπτωσεις που οντως μπορει να γινει κατι τετοιο,
    αλλα ενταξει, μιλαμε για μηχανηματα που οι κατασκευαστες ζητανε δεκαδες η εκατονταδες χιλιαρικα για upgrade οποτε και dos να βρεις εννωειται θα το παλαιψεις, οχι ενα σερβερακο που με λιγο κοπο, λιγα ευρω και λιγο χρονο τον κανεις καινουργιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Την λύση του USB adaptor την ξεχνάω, γιατί όπως μου επεσήμαναν σε άλλο forum, είναι απίθανο να έχω οθόνη post στον adaptor. Και φυσικά είναι απαραίτητο να μου υποστηρίζει την είσοδο στο BIOS όταν κάτι πάει στραβά.

    Όσο για το παλιό λειτουργικό, έτσι και αλλιώς δεν τρέχει προγράμματα παρά μόνο φιλοξενεί virtual servers, μεγάλους δίσκους για αποθηκεύσεις αρχείων και με την σύνδεση κομμένη από internet. Και για τα windows 10 δεν θέλω να ακούσω ούτε λέξη!!! Ο μόνος συμβιβασμός που θα μπορούσα να κάνω και να αλλάξω λειτουργικό κάποια στιγμή, είναι να του βάλω τα 2008 μιας που το τρέχω σαν virtual και έχω μια σχετική εμπειρία.

    Αυτό που αντιπαθώ περισσότερο, είναι να τρώω χρόνο από τη ζωή μου κάνοντας ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα από την αρχή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Σαν server μπορεί να έχει κάρτα RAC (Remote Access Control) και να μην χρειάζεται κάρτα γραφικών. Δες το...

    Τον Ιανουάριο και τα Windows Server 2008 θα είναι εκτός υποστήριξης. Δεν έχει σημασία που δεν βγαίνει στο Internet. Μειώνεις κάποια security θέματα αλλά κάποια παραμένουν ενώ δεν γλιτώνεις από προβλήματα. Το να προσαρμόζεσαι και να μαθαίνεις συνεχώς, δυστυχώς / ευτυχώς, είναι μέρος αυτής της δουλειάς.

    Και εγώ δεν τα χώνευα τα Windows 10 και γενικώς το τελευταίο UI καθώς μου χάλαγε τις συνήθειες μου ωστόσο σε λίγους μήνες καθημερινής ενασχόλησης προσαρμόζεσαι μια χαρά.

    Και από τη στιγμή που μιλάμε για server πρέπει να δόσεις περισσότερο βάρος στο PowerShell. Θα γλιτώσεις άπειρο χρόνο μελλοντικά, ειδικά σε εργασίες που επαναλαμβάνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (09-09-19)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πριν αγοράσεις τη κάρτα δες μόνο αν έχει οδηγούς για το σύστημα σου
    μη ξεχνάς ότι υπάρχουν και τα refubrish
    Μια κάρτα θα τη βρεις.
    Και χωρίς οδηγούς θα δείχνει στην οθόνη με ανά λύση 800*600 ή στη καλύτερη 1024

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για τα windows 10 δεν θέλω να ακούσω ούτε λέξη!!! Ο μόνος συμβιβασμός που θα μπορούσα να κάνω και να αλλάξω λειτουργικό κάποια στιγμή, είναι να του βάλω τα 2008 μιας που το τρέχω σαν virtual και έχω μια σχετική εμπειρία.
    εεε... βασικα τα 2008 του χρονου πεθαινουν κι αυτα, αλλα ασχετα.μ αυτο, τα w10 ειναι η τριτη αποδεκτη εκδοση αυτου του μεχρι τα w7 σκατενιου λειτουργικου (7,8,10. τα προηγουμενα ηταν απλα για τα σκουπιδια με χειροτερα ολων τα me και τα svista)
    Οσο για τα xp ,και τα 2000, ναι μας συντροφευσαν μια επταετια λογο svista αλλα αντικειμενικα ηταν τοσο τρυπια που αν δεν ειχες οτε μπορουσες κατα την ιδια την εγκατασταση να κολλησεις κατι απ τα ιδια τα κενα ασφαλειας του παροχου, και αυτα δεν εχουν να κανουν με εικασιες και συναισθηματισμους.αλλα ειναι κατι αντικειμενικοτατα αληθινο και γνωστο.
    Αλλα οτι και να πουμε, τα 10 ειτε μας αρεσουν ειτε οχι (που δε βλεπω ΚΑΝΕΝΑ λογο να μην αρεσουν, κι αν στην τελικη δε σ αρεσει το περιβαλλον αλλαξε το και φτιαχτο οπως θες, 5 λεπτα δουλεια ειναι) ειναι απλα μονοδρομος οσον αφορα τα λειτουργικα της ms. Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα ΛΑΘΟΣ.
    Τωρα αν δεν σε πειραζει εσενα δικος σου ειναι ο σερβερ και περι ορεξεος ουδεις λογος, αλλα αντικειμενικα δε στεκει, και αφου φιλοξενεις σερβερ πρρπει να ξερεις οτι ΕΝΑ ransomware ειναι αρκετο για να πληρωνεις λυτρα να στους ξεκλειδωσουν, που ειναι απειλη απεναντι στην οποια εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ απροστατευτος αφου ουτε θα βγουν ποτε αναβαθμισεις ασφαλειας, ουτε θα βρεις ποτε συμβατο antivirus η οποιοδηποτε λογισμικο ασφαλειας για το λειτουργικο σου, και το σημαντικοτερο ακομα κι αν βγει καποιο tool καθαρισμου ειναι σιγουρο οτι δε θα τρεχει σε xp, και το να κολλησεις ειναι πανευκολο αφου το συστημα συνδεεται με αλλους υπολογιστες η τηλεφωνα κτλ, τα οποια προφανως ειναι προστατευμενα και δεν εχουν θεμα, αλλα μια χαρα μπορει να μολυνουν ενα τρυπιο συστημα




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και εγώ δεν τα χώνευα τα Windows 10 και γενικώς το τελευταίο UI καθώς μου χάλαγε τις συνήθειες μου ωστόσο σε λίγους μήνες καθημερινής ενασχόλησης προσαρμόζεσαι μια χαρά. .
    καλα αν δε σ αρεσει εννωειται δε χρειαζεται να το κρατησεις.
    Προσωπικα ΠΟΤΕ (απ την εποχη των w98 ) δεν ειχα το default gui που σερβιρεται σε κανενα λειτουργικο (με μοναδικη εξαιρεση το gnome2 εως 2.2 που τα ειχα βρει συμπαθεστατα, αλλα κι εκει παιρναγα beryl για να τα κανω ακομα πιο συμπαθητικα).
    Ακομα και στα xp και στα 2000 παιρναγα διαφορετικα gui (το αγαπημενο μου τοτε ηταν το talisman και το emergedesktop).

    Αν εξαιρεσουμε το GUI δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος να προτιμαει για οποιονδηποτε λογο ενα πεθαμενο λειτουργικο.
    Το να αλλαξεις το GUI των 10 σε xp μπορει να γινει με default εργαλεια σε 5 λεπτα χωρις κανενα προγραμμα τριτου (τα πλακακια φευγουν απλα αν τα διαγραψεις... 5 δευτερολεπτα δουλεια ειναι)

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 09-09-19 στις 14:46

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Σήμερα πήρα την εν λόγω κάρτα από το eshop και μάλιστα ο υπάλληλος μου είπε πως αν έχω προβλήματα ασυμβατότητας μπορώ να την επιστρέψω. Οπότε πρέπει μέσα σε 7 ημέρες να την δοκιμάσω.

    Όσο για τα windows 10, η εμφάνισή τους είναι το μικρότερο πρόβλημά τους. Κάθε φορά που συναντιόμαστε με την παρέα, ένα βασικό θέμα συζήτησης είναι γύρω από τα προβλήματα του εν λόγω λειτουργικού. Κατά τύχη μάλιστα μιλώντας σήμερα στο τηλέφωνο με ένα φίλο, μου ανέφερε την χτεσινή περιπέτειά του με την αναβάθμιση (του Οκτώβρη???) που έκανε. Ξεκίνησε στις 11:30 και τελείωσε μετά από πολλά restart και με ενδιάμεσα προβλήματα που καλούνταν να λύσει (όπως πχ να λύσει το πρόβλημα του avast το οποίο δεν υπήρχε καν στο σύστημά του!), στις 19:00. Λες και δεν είχε κάτι καλύτερο Κυριακάτικα να κάνει για να περάσει την ώρα του...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν server μπορεί να έχει κάρτα RAC (Remote Access Control) και να μην χρειάζεται κάρτα γραφικών. Δες το...
    Αυτό με την κάρτα RAC (Remote Access Control) δεν την έχω ξανακούσει. Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UPS, προβληματισμός για μπαταρία
    By billys7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 00:42
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-14, 15:39
  3. Προβληματισμός ενός νέου ηλεκτρονικού...
    By dj_mike in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 13:52
  4. Προβληματισμός για τα WiFi!
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 17:51
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 08:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας