Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Προβληματισμός για κάρτα οθόνης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το προτυπο pcie εχει συμβατοτητα προς τα πισω.




    εννωειται πως οχι και ΚΑΚΩΣ εχεις σε οποιοδηποτε συστημα ενα λειτουργικο το οποιο εχει παψει εδω και χρονια να υποστηριζεται. (και σερβερ κι ολας!!!!! ) κανεις δεν εκδιδει τιποτα συμβατο ουτε η ms ασχολειται με τα κενα ασφαλειας τους
    Η λογικη λεει να γυρισεις σε w10 η σε καποιο συγχρονο linux το σερβερακο σου τα οποια ετσι κι αλλιως θελουν ελαχιστους πορους και δεν θα χεις κανενα απολυτως προβλημα με τον 6600 .
    Για w xp ουτε καν εκδοση του chrome η του firefox δε θα βρεις συμβατη γιατι ειναι απλα ενα αρχαιο πεθαμενο λειτουργικο που του χουμε κανει 8-9 μνημοσυνα.



    .

    Με xp δε γνωριζω αλλα σε κανονικο συστημα w10 φυσικα και δεν εχεις θεμα. Εχω δοκιμασει adaptor usb3 - pcie X16 απ αυτους που χρησιμοποιουν οι miners και του χα βαλει πανω μια gtx970 για δοκιμη και λειτουργησε σε game αρκετα καλα. (σα να ηταν σε 4Χ περιπου)
    Υπάρχει χακ που έδινε συμβατότητα έως και 5 μήνες πίσω,ψάξτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Δουλειές έτσι δεν γίνονται...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (10-09-19)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Όσο για τα windows 10, η εμφάνισή τους είναι το μικρότερο πρόβλημά τους. Κάθε φορά που συναντιόμαστε με την παρέα, ένα βασικό θέμα συζήτησης είναι γύρω από τα προβλήματα του εν λόγω λειτουργικού.

    τα 7 τα 8 και τα 10 ειναι απλα τα μονα απροβληματιστα λειτουργικα που εβγαλε η ms (αργησε αλλα ωριμασε)
    Τωρα αν θες να πιστευεις αστικους μυθους και θρυλους δικαιωμα σου, αλλα απλαδε στεκουν με την πραγματικοτητα.
    Εναμισι δισεκατομμυριο χρηστες δεν εχουν προβληματα, (τεσπα παντα καποιοι εχουν καποια προβληματα αλλα αυτο δε σημαινει απολυτως τιποτα) κι αν μπεις στα γνωστα φορουμ επισεις δε θα δεις τοσα προβληματα οσα εβλεπες να γραφονται επι xp η ακομα χειροτερα επι svista, και οσοι γκρινιαζουν το μονο τους παραπονο ειναι το gui (βασικα αυτο γινοταν στα 8, πλεον δε γκρινιαζει κανεις) αλλα φυσικα και κανεις τους δε χρησιμοποιει πεθαμενο λειτουργικο, εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις που ειναι δεμενοι με καποιο προγραμμα που δεν ειναι συμβατο και το χουν πληρωσει χρυσο, αλλα και αυτοι ψαχνουν τροπους ειτε συμβατοτητας ειτε να τα τρεχουν σε εικονικη μηχανη.
    Τη μονη που γνωριζω (εκτος απο καποια dedicated μηχανηματα που δεν τρεχει τιποτα) που πραγματικα εχει μεγαλο προβλημα να τα ξεφορτωθει ειναι μια γιατρος που εχει πληρωμενα προγραμματα 22000 ευρω και εχουμε προσπαθησει και εγω και ο γιος της να της τα περασουμε σε καινουργιο μηχανημα και υπαρχει θεμα, αλλα κι αυτη γκρινιαζει δεν τα χρησιμοποιει απο επιλογη, και παρολο που ειναι μεγαλης ηλικειας ξερει μια χαρα πως δεν πρεπει να τα χρησιμοποιει.
    Τα λειτουργικα δεν ειναι σα το κρασι να ειναι καλυτερα οσο παλιωνουν, εχουν ημερομηνια ληξης και μετα απ αυτη ειναι απλα επικινδυνα.
    Και δε μιλαμε για ενα ξεχασμενο προγραμματακι που ισως κανεις δε θα ασχοληθει με τις τρυπες του, αλλα για το ιδιο το λειτουργικο και μαλιστα για το λειτουργικο που αποτελει το μεγαλυτερο στοχο σε σχεση με τα υπολοιπα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει χακ που έδινε συμβατότητα έως και 5 μήνες πίσω,ψάξτο
    μα εντελως οτι να ναι...
    δηλαδη τι ποιο εξυπνο απ το να τρεξεις ενα κωδικα καποιου αγνωστου που χακαρει ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ!!!!!!!!!!
    Κι αυτο για να κερδισεις οπως λες δηθεν 5- 6 μηνες ζωης σε ενα λειτουργικο που εχει πεθανει, αντι να το αλλαξεις με το νεο που οφειλεις να εχεις... (και που τυπικα ειναι και δωρεαν αφου πλεον μπορεις να το χεις επ απειρον χωρις να το ενεργοποιησεις)
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

    να λεγαμε για το πως να κλοκαρεις καμια καρτα γραφικων γιατι την ειχες παρει 7 κατοσταρικα και θες να την ξεζουμισεις αλλο ενα χρονο το καταλαβαινω, αλλα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ????



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 10-09-19 στις 11:12

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 7 τα 8 και τα 10 ειναι απλα τα μονα απροβληματιστα λειτουργικα που εβγαλε η ms (αργησε αλλα ωριμασε)
    Τωρα αν θες να πιστευεις αστικους μυθους και θρυλους δικαιωμα σου, αλλα απλαδε στεκουν με την πραγματικοτητα.
    Οπότε το συμπέρασμά σου είναι πως όλοι οι φίλοι μου που μου λένε ότι έχουν προβλήματα με τα 10, μου λένε ψέματα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε το συμπέρασμά σου είναι πως όλοι οι φίλοι μου που μου λένε ότι έχουν προβλήματα με τα 10, μου λένε ψέματα...

    κοιτα, μου θυμιζει καποτε οταν ημουν μικρος που ειχαμε στην παρεα ενα αν και οχι τοσο ασχημο τυπο -βασικα μαλλον καλυτερος απο μενα ηταν- αλλα ΠΟΛΥΥΥΥ ντροπαλο (σε φαση αηδιας) που ειχε προβλημα οτι δε σταυρωνε γκομενα αλλα οταν υπηρχαν single κοριτσια στο τραπεζι η μια του ξυνιζε και η αλλη του βρωμαγε (δικαιολογιες για να καλυψει οτι απλα κολωνε να μιλησει) οποτε του χα πει το θεικο -ναι ακομα το θυμαμαι- "κι εμεις που εχουμε γκομενα ξερεις ποσο προβλημα ειναι? " -τις "σχεσεις" που κραταγαν δυο βδομαδες ετσι τις βλεπαμε - (περιπου ετσι τεσπα δε θυμαμαι ακριβως αλλα μετα το συζηταγαμε πισω απ την πλατη του και γελαγαμε γιατι... ...γι αυτο ειν οι φιλοι )

    Αφου οι φιλοι σου εχουν τοσα μεγαλα προβληματα γιατι δε γυρναναι σε XP να βρουν την υγεια τους?
    να σωθουν απ τα τοσα προβληματα δηλαδη οι ανθρωποι γιατι κριμα ειναι



    αυτο το βιντεακι πρεπει να το δεις γιατι βαριεμαι να γραφω και να ξαναγραφω τα ιδια (συνυπογραφω στο 100% λεξη προς λεξη τα λεγομενα και δεν υπαρχει κατι αλλο να πει κανεις σχετικα με το θεμα)


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-09-19 στις 20:38

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε το συμπέρασμά σου είναι πως όλοι οι φίλοι μου που μου λένε ότι έχουν προβλήματα με τα 10, μου λένε ψέματα...
    ας σου κανουν μια λιστα με τα προβληματα να δουμε τι προβληματα εχουν,να ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι που λενε οτι εχουν προβλημα με ενα λειτουργικο χωρις να το εχεουν καν δοκιμασει

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας σου κανουν μια λιστα με τα προβληματα να δουμε τι προβληματα εχουν,να ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι που λενε οτι εχουν προβλημα με ενα λειτουργικο χωρις να το εχεουν καν δοκιμασει

    +100000000000
    παιζει να ναι απ αυτους που "σα τα 7 δεν υπαρχουν" και να διαδιδουν "προβληματα" για τα 10ρια οπως διεδιδαν για τα 8 (τα οποια απλα τα ειδαν ασχημα και μια που τα τρεξανε 5 λεπτα και μια που τα φορμαρανε. Ξερω αρκετους τετοιους που σε 2 μηνες που πεθαινουν τα 7ρια επισημως παιζει να κανουν και μνημοσυνο στο πολυαγαπημενο τους λατρεμενο λειτουργικο που τους αφησε νωρις )

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου οι φιλοι σου εχουν τοσα μεγαλα προβληματα γιατι δε γυρναναι σε XP να βρουν την υγεια τους?
    Θα ήθελα πολύ να κάνω αναβάθμιση στο hardware (server και desktop) και να τρέχω όποιο λειτουργικό εγώ γουστάρω. Ας είναι καλά όμως οι εταιρείες που έχουν κάνει συμπαιγνία μεταξύ τους και σε αναγκάζουν να βάζεις τα Windows 10 θέλεις δεν θέλεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά παρουσιάζουν πρόβλημα και οι δύο drivers που είχα κατεβάσει, και από την MSI και από την Nvidea. Στο ξεκίνημα του setup κάνουν έλεγχο του συστήματος και βγάζουν error ότι δεν βρίσκουν συμβατό hardware!

    Αλλά μικρό το κακό αφού με τον default driver των Windows μου δίνει την πλήρη ανάλυση του monitor 1600x1200. Φυσικά τα παράθυρα σέρνονται όταν τα μετακινώ, αλλά σε μια επείγουσα επέμβαση στον server μην έχοντας δικτυακή σύνδεση, θα μπορώ άνετα να δουλέψω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +100000000000
    παιζει να ναι απ αυτους που "σα τα 7 δεν υπαρχουν" και να διαδιδουν "προβληματα" για τα 10ρια οπως διεδιδαν για τα 8 (τα οποια απλα τα ειδαν ασχημα και μια που τα τρεξανε 5 λεπτα και μια που τα φορμαρανε. Ξερω αρκετους τετοιους που σε 2 μηνες που πεθαινουν τα 7ρια επισημως παιζει να κανουν και μνημοσυνο στο πολυαγαπημενο τους λατρεμενο λειτουργικο που τους αφησε νωρις )
    Τα δεκαρια ειναι προφανως το παρον και το μελλον ,πλην ειδικων περιπτωσεων.Δεν ηταν ολα ροδινα απο την αρχη,φαγαμε πολλες μπλε οθονες στη μαπα,αδυναμια
    Εκκινησης κτλπ.Αυτη τη στιγμη ζουν την ωριμοτητα τους, δεν τιθεται θεμα ,μονοδρομος.Για τους κομπιουτεραδες,επαγγελματιες κτλπ επισης δεν τιθεται θεμα,τα 7
    Αρια θα παραμεινουν σε χρηση στο ορατο μελλον, σε καποια απο τις εγκαταστασεις τους,φορητους κτλπ,τλχ για λογους πληρους συμβατοτητας με hard και soft.Προταση:32bit παρεα με 7αρια.Στα 64 με το 10.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UPS, προβληματισμός για μπαταρία
    By billys7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 00:42
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-14, 15:39
  3. Προβληματισμός ενός νέου ηλεκτρονικού...
    By dj_mike in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 13:52
  4. Προβληματισμός για τα WiFi!
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 17:51
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 08:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας