Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Αισθητήρας θερμοκρασίας για καθορισμό θερμοκρασίας θερμαντικού μέσου (ψηφιακή αντιστά

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    "Εγώ ψάχνω να βρώ ή να φτιάξω έναν επιπλέον αυτοματισμό με.τους αντίστοιχους αισθητήρες θερμοκρασιας περιβάλλοντος/χώρου που θα επεμβαίνει στην προκαθορισμένη θερμοκρασία του ελεγκτή καύσης του τζακιού και θα αλλάζει τη ζητουμενη από την καύση θερμοκρασία ανάλογα με τη σχετική καμπύλη (αντιστάθμιση).
    Είναι εφικτο κάτι τέτοιο; "

    "...ενώ εγώ ζητώ να βρώ είτε ηλεκτρονικό επεξεργαστή ελέγχου καύσης (και όχι ανάμειξης ρευστών υδραυλικού κυκλώματος), που θα εμπεριέχει διαφορικό θερμοστάτη με ορισμό καμπύλης Δt, είτε έναν επιπλέον αυτοματισμό, ο οποίος θα συνδέεται με κάποιον από τους αυτοματισμους που έχουν αναπτύξει σε Πολωνία, κ.λ.π., όπως προανέφερα, και θα του δίνει εντολη να αλλάζει τις τιμές της προκαθορισμένης θερμοκρασίας προσαγωγής θερμαντικού μέσου (νερού ή αέρα).


    Γιάννο, εξήγησέ μας λιγο γιατι ζητας κατι τετοιο; Αφού , όπως σου εξηγησαν και οι συμφουριτες και το γνωριζεις και συ, θα έχεις υγροποίηση καυσαεριων (σε δίκτυο νερου περισσοτερο τουλαχιστον), ποιος είναι ο λόγος που επιμένεις να μειώσεις την απόδοση της καύσης; Ρωτάω γιατι ειναι πιθανο να βασανιζεσαι και εν τελη να μην ειναι χρησιμο και λειτουργικο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dryianni (12-09-19)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Εγώ ψάχνω να βρώ ή να φτιάξω έναν επιπλέον αυτοματισμό με.τους αντίστοιχους αισθητήρες θερμοκρασιας περιβάλλοντος/χώρου που θα επεμβαίνει στην προκαθορισμένη θερμοκρασία του ελεγκτή καύσης του τζακιού και θα αλλάζει τη ζητουμενη από την καύση θερμοκρασία ανάλογα με τη σχετική καμπύλη (αντιστάθμιση).
    Είναι εφικτο κάτι τέτοιο; "

    "...ενώ εγώ ζητώ να βρώ είτε ηλεκτρονικό επεξεργαστή ελέγχου καύσης (και όχι ανάμειξης ρευστών υδραυλικού κυκλώματος), που θα εμπεριέχει διαφορικό θερμοστάτη με ορισμό καμπύλης Δt, είτε έναν επιπλέον αυτοματισμό, ο οποίος θα συνδέεται με κάποιον από τους αυτοματισμους που έχουν αναπτύξει σε Πολωνία, κ.λ.π., όπως προανέφερα, και θα του δίνει εντολη να αλλάζει τις τιμές της προκαθορισμένης θερμοκρασίας προσαγωγής θερμαντικού μέσου (νερού ή αέρα).


    Γιάννο, εξήγησέ μας λιγο γιατι ζητας κατι τετοιο; Αφού , όπως σου εξηγησαν και οι συμφουριτες και το γνωριζεις και συ, θα έχεις υγροποίηση καυσαεριων (σε δίκτυο νερου περισσοτερο τουλαχιστον), ποιος είναι ο λόγος που επιμένεις να μειώσεις την απόδοση της καύσης; Ρωτάω γιατι ειναι πιθανο να βασανιζεσαι και εν τελη να μην ειναι χρησιμο και λειτουργικο
    Δεν ενδιαφέρομαι να επέμβω τόσο σε υδραυλικά όσο σε αερόθερμα τζακια ή σόμπες πελλετ, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία τέτοιων συσκευών τοποθετημενων στην Ελλάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Δηλαδη, αν εχω καταλαβει σωστα , ζητας να λειτουργει μια αεροθερμη σομπα πελλετ οπως λειτουργει με το λογισμικό της, αλλά να επεμβαινει ΚΑΙ ο παραγοντας "εξωτερική θερμοκρασια". Σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη, αν εχω καταλαβει σωστα , ζητας να λειτουργει μια αεροθερμη σομπα πελλετ οπως λειτουργει με το λογισμικό της, αλλά να επεμβαινει ΚΑΙ ο παραγοντας "εξωτερική θερμοκρασια". Σωστα?
    Οι παράγοντες:
    Α) εξωτερική θερμοκρασία
    Β) θερμοκρασία χώρου
    Θέλω, δλδ, να κάνω αντιστάθμιση.
    Σε ό,τι.αφορά δε στα ενεργειακά τζάκια αέρος, επειδή δε διαθέτουν ελεγχόμενη τροφοδοσία καυσίμου, όπως οι σόμπες πέλλετ, η παρέμβαση πρέπει να γίνεται στο διατομή της εισαγωγής νωποΰ αερα στο θάλαμο καύσης (damper).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dryianni : 12-09-19 στις 10:18

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dryianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενδιαφέρομαι να επέμβω τόσο σε υδραυλικά όσο σε αερόθερμα τζακια ή σόμπες πελλετ, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία τέτοιων συσκευών τοποθετημενων στην Ελλάδα.
    Μιλάμε δηλαδή για εμπορική χρήση? Δεν είναι κάτι που θες να βάλεις στην δικιά σου σόμπα αλλά κάτι που θα το πουλάς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    οι αντισταθμιστικές συσκευες εμποριου λειτουργούν με είσοδο τις 2 θερμοκρασίες (μέσα και έξω) και σαν έξοδο έχουν μία τάση η οποία πάει σε μια τρίοδη βάννα προοδευτικής λειτουργίας. Γιατί δεν χρησιμοποιείς μόνο το μοτέρ μια τετοιας βάννας και να την προσαρμόσεις σε ένα ταμπερ και να ξεμπερδευεις???
    (αν έχω καταλαβει καλα πάλι..)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι αντισταθμιστικές συσκευες εμποριου λειτουργούν με είσοδο τις 2 θερμοκρασίες (μέσα και έξω) και σαν έξοδο έχουν μία τάση η οποία πάει σε μια τρίοδη βάννα προοδευτικής λειτουργίας. Γιατί δεν χρησιμοποιείς μόνο το μοτέρ μια τετοιας βάννας και να την προσαρμόσεις σε ένα ταμπερ και να ξεμπερδευεις???
    (αν έχω καταλαβει καλα πάλι..)
    Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.
    Η βάνα ανάμειξης ανοιγοκλείνει μεταφεροντας ψυχρότερο νερό από την επιστροφή στο θερμότερο νερό της προσαγωγής.
    Η τρίοδη αυτή βάνα έχει διάμετρο 25-32 χιλιοστά, και είναι από χαλκό ενω τα ρυθμιζόμενα κλαπέτα εισαγωγής αέρα (dampers) έχουν διάμετρο 100-150 χιλιοστά και είναι είτε από γαλβανισμενο είτε από ανοξείδωτο χάλυβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    βρε Γιαννο, σου έγραψα:

    "Γιατί δεν χρησιμοποιείς μόνο το μοτέρ μια τετοιας βάννας και να την προσαρμόσεις σε ένα ταμπερ"

    Δηλαδή, να αφαιρεσεις το υδραυλικό κομμάτι, και να προσαρμόσεις τον άξονα του μοτερ στον άξονα του τάμπερ σου.

    και για ελεγκτη χρησιμοποίησε κανεναν charmeg ή καποιον siemens που θα δεις τι σου ταιριαζει. Προχειρα που κοιταξα αυτο μαλλον πρεπει να σε βολευει

    https://www.charmeg.gr/media/_docs/C...al_gr_en_5.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε δηλαδή για εμπορική χρήση? Δεν είναι κάτι που θες να βάλεις στην δικιά σου σόμπα αλλά κάτι που θα το πουλάς?
    Θέλω να το τοποθετήσω στο αερόθερμο τζάκι ενός φίλου, που πρόσφατα αγόρασε διαμέρισμα, το οποίο θα του παραδοθεί σε 1 μήνα περίπου, όπου θα μπει σε λίγες ημέρες ο τζακάς για να βάλει το τζάκι (θα είναι το δώρο μου για το καινούριο σπίτι).
    Αν δουλέψει, θέλω να τοποθετήσω την ίδια διάταξη σε αερόθερμη σόμπα πέλλετ που σκέφτομαι να τοποθετήσω σε διαμέρισμα της μητέρας μου, όπου τρύπησε ο κεντρικός λέβητας της πολυκατοικίας και οι συνιδιοκτήτες δε θέλουν να τον αντικαταστήσουν (το φυσικό αέριο δεν περνά από το συγκεκριμένο δρόμο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    σε οτι αφορα το τζακι, οκ, ας πουμε οτι καταφερνεις και προσαρμοζεις το ταμπερ, την Η/Β , τον ελγκτη κτλ και δουλευει. Οταν δηλαδη θα ειναι μια ζεστη μέρα, το ταμπερ θα ειναι κλειστο σε ενα ποσοστο και αφου δεν θα αναπνεει, το τζακι θα δουλευει χαμηλα. Οκ, ας πουμε οτι αυτο θα δουλεψει. Με τη σομπα, τι ακριβως θα κάνεις??? θα βαλεις ταμπερ στην αναρρόφηση του αερα θερμανσης της σομπας??? ...θα έλεγα να μην πειραξεις κατι εκει , αν ζεσταινεστε, απλά χαμηλώστε το θερμοστατη χωρου..

    Και γενικότερα, σαν συμβουλη θα το πω αν μου επιτρεπεται αυτο, εγώ το έχω σαν αρχη παρότι γουσταρω τους αυτοματισμους. Μην πολυπλοκοποιείς ένα συστημα όταν αυτο μπορει να λειτουργήσει ικανοποιητικά με απλό τροπο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. arduino + αισθητήρας θερμοκρασίας νερού
    By headhynter02 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-21, 23:58
  2. Αισθητήρας θερμοκρασίας πολύμετρου
    By b@silis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 21:24
  3. Κύκλωμα θερμοκρασίας για αυγουλομηχανή
    By Amanteous in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 16:31
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 16:43
  5. Αισθητήριο θερμοκρασίας για logo siemens
    By tsakos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 04:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας