Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Ερώτηση Αποφοιτου ΕΠΑΛ (Τεχνικος Αυτοματισμών)

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και οι ηλεκτρολόγοι έχουν πολλά περισσότερα δικαιώματα απ' τον ηλεκτρονικό και τον αυτοματιστή αφού ουσιαστικά πρόκειται για υποκατηγορίες της ηλεκτρολογίας
    Κατά την γνώμη μου και όπως βλέπω την εξέλιξη της τεχνολογίας, θα είμαστε όλοι υποκατηγορίες των προγραμματιστών, αφού η γλώσσα του plc τείνει τεχνηέντως να μεταλλαχθεί σε καθαρή γλώσσα προγραμματισμού. Ξεχάστε ladder, stl, graph κλπ.
    Όσων αφορά τα δικαιώματα που 30 και πλέον χρόνια όλοι συζητούν στα τεχνολογικά ιδρύματα, ακόμη και τώρα που στα χαρτιά έγιναν πανεπιστήμια, δεν ισχύουν στη πράξη και δεν πιστεύω ότι ακόμη και μέσα στα επόμενα χρόνια καθιερωθούν για τους απόφοιτους των νέων πλέον πανεπιστημίων. Όλο το παιχνίδι βρίσκεται στα χέρια του ΤΕΕ και των συμφερόντων του, για το πότε θα δοθούν. Επομένως ακόμη και να έχεις το χαρτί του νέου πανεπιστημίου, ουσιαστικά δεν έχεις δικαίωμα πουθενά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουνε εταιριες με r & d στην ελλαδα.. Μονο μου ειναι αφρικανικες και τα προιοντα τους πανε σε αναπτυσομενες χωρας
    Μη τα μηδενίζουμε όλα ... υπάρχει σοβαρό R&D στην Ελλάδα . Η Dialog Semiconductors πχ στην Πάτρα , που τυχαία ξέρω από συμφοιτητή μου , που σχεδιάζει τσιπάκια BLE ( πχ αυτά που έχουν μέσα τα xiaomi fitness trackers ) εξάγει τεχνογνωσία στην Αφρική ; Το άλλο τμήμα τους ( Γερμανία ή Ολλανδία δεν θυμάμαι ) που σχεδίαζε power management IC το αγόρασε η Apple πέρυσι.

    και σοβαρό manufacturing
    Η Landis & Gyr έκλεισε το εργοστάσιο στην Ελβετία και ήρθε Κόρινθο , κλπ

    Το πρόβλημα είναι οτι υπήρξε μια εποχή αποβιομηχάνισης , ελπίζω να σταματήσουν να κλείνουν τα εργοστάσια .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 23-09-19 στις 08:34

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την γνώμη μου και όπως βλέπω την εξέλιξη της τεχνολογίας, θα είμαστε όλοι υποκατηγορίες των προγραμματιστών, αφού η γλώσσα του plc τείνει τεχνηέντως να μεταλλαχθεί σε καθαρή γλώσσα προγραμματισμού. Ξεχάστε ladder, stl, graph κλπ.
    Όσων αφορά τα δικαιώματα που 30 και πλέον χρόνια όλοι συζητούν στα τεχνολογικά ιδρύματα, ακόμη και τώρα που στα χαρτιά έγιναν πανεπιστήμια, δεν ισχύουν στη πράξη και δεν πιστεύω ότι ακόμη και μέσα στα επόμενα χρόνια καθιερωθούν για τους απόφοιτους των νέων πλέον πανεπιστημίων. Όλο το παιχνίδι βρίσκεται στα χέρια του ΤΕΕ και των συμφερόντων του, για το πότε θα δοθούν. Επομένως ακόμη και να έχεις το χαρτί του νέου πανεπιστημίου, ουσιαστικά δεν έχεις δικαίωμα πουθενά.
    Για τον ηλεκτρολόγο και γενικά μεχρι να φτάσεις στον προγραμματισμό, δεν είναι μόνο οι γλώσσες προγραμματισμού, είναι η χαμηλή, η μεσαία και η υψηλή τάση, πες μου ποιος άλλος τα κάνει όλα και συμφέρει με νόμιμο τρόπο

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον ηλεκτρολόγο και γενικά μεχρι να φτάσεις στον προγραμματισμό, δεν είναι μόνο οι γλώσσες προγραμματισμού, είναι η χαμηλή, η μεσαία και η υψηλή τάση, πες μου ποιος άλλος τα κάνει όλα και συμφέρει με νόμιμο τρόπο
    Τα κάνουν και οι ηλεκτρονικοί και οι αυτοματιστές κατά περίπτωση. Απλώς οι ηλεκτρολόγοι είναι πιο εύκολο για τους μη γνώστες του αντικειμένου μας, να καταλάβουν τον ρόλο τους και έτσι είναι πιο εύκολα επιλέξιμοι στην αγορά εργασίας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κάνουν και οι ηλεκτρονικοί και οι αυτοματιστές κατά περίπτωση. Απλώς οι ηλεκτρολόγοι είναι πιο εύκολο για τους μη γνώστες του αντικειμένου μας, να καταλάβουν τον ρόλο τους και έτσι είναι πιο εύκολα επιλέξιμοι στην αγορά εργασίας.
    μπορεί ο ηλεκτρονικός ή ο αυτόματιστης να υπογράψει για επανασύνδεση μέσης τάσης έπειτα από διακοπή;ή μπορεί να υπογράψει ΥΔΕ σε κτίριο μετά από επανέλεγχο;

    Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Φυσικά και δεν μπορεί να υπογράψει, όμως το ίδιο ισχύει και για τον τεχνολόγο ηλεκτρολόγο, αν δεν είσαι μηχανικός μέλος του ΤΕΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και δεν μπορεί να υπογράψει, όμως το ίδιο ισχύει και για τον τεχνολόγο ηλεκτρολόγο, αν δεν είσαι μηχανικός μέλος του ΤΕΕ.
    Εξαρτάται...
    Εγώ παραπάνω μίλησα για νόμιμο τρόπο...
    Νόμιμα οι ηλεκτρολόγοι μπαίνουν στο 95% των εγκαταστάσεων οπου περνάει ρεύμα, παράνομα κάνουν και τη δουλειά άλλων

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και δεν μπορεί να υπογράψει, όμως το ίδιο ισχύει και για τον τεχνολόγο ηλεκτρολόγο, αν δεν είσαι μηχανικός μέλος του ΤΕΕ.
    για υπογραφή ΥΔΕ έχουν κάθε δικαίωμα σύμφωνα με την ισχύ της άδειας τους.

    Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Για τη ΥΔΕ δεν έχω λόγο να διαφωνήσω, ωστόσο για την αίτηση επανασύνδεσης μετά απο συντήρηση γνωρίζω ότι δεν έχει δικαίωμα υπογραφής. Όπως και να έχει όσοι είμαστε τεχνολόγοι ανέκαθεν βρισκόμασταν στο περίπου σε ότι έχει να κάνει με τα επαγγελματικά δικαιώματα και όπως φαίνεται αυτό θα διαιωνίζεται ακόμα και μετά την αναβάθμιση των τεχνολογικών ιδρυμάτων σε πανεπιστήμια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ακόμα και ο εργαζόμενος που θα κάνει την συντήρηση πρέπει να είναι ηλεκτρολογος με άδεια για εργασίες μέσης τάσης κάτι που διαθέτουν οι λοιποί.
    Για την υπογραφη έχει να κάνει με το "μηχανικός" ,καθώς και οι μηχανολόγοι μπορούν να υπογράψουν .

    Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. ερασιτεχνικος τόρνος.
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 11:43
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-19, 09:44
  3. Ρυθμισεις τεχνικου
    By kaktos70 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 23:29
  4. πιστοποιηση τεχνικου συστηματων ασφαλειας
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 17:52
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-10, 13:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας